Czy zawsze bezpośrednio po urlopie macierzyńskim należy na wniosek rodzica udzielić mu urlopu wypoczynkowego

Arkadiusz Mika
rozwiń więcej
inforCMS
Zatrudniamy małżeństwo pracowników, którym urodziło się pierwsze dziecko. Nie zgodziliśmy się udzielić urlopu wypoczynkowego pracownikowi - ojcu, gdyż potrzebujemy go teraz bardzo w firmie. W związku z tym jego żona chce przerwać swój urlop macierzyński i odstąpić wykorzystanie jego dalszej części mężowi. Czy w tej sytuacji, mimo że pracownica nie wykorzystała całego urlopu macierzyńskiego, będziemy mieli obowiązek, jeżeli o to poprosi, udzielenia jej całego przysługującego urlopu wypoczynkowego? Czy jej mąż, bezpośrednio po 4 tygodniach urlopu tacierzyńskiego, może nam złożyć wniosek o urlop wypoczynkowy, którego musimy udzielić?

RADA

Autopromocja

W tej sytuacji, na wniosek pracownicy, muszą jej Państwo udzielić urlopu wypoczynkowego bezpośrednio po wykorzystaniu przez nią niepełnego urlopu macierzyńskiego. Taki sam obowiązek będą Państwo mieli w stosunku do ojca dziecka.

UZASADNIENIE

Oboje rodzice dziecka mają prawo do wykorzystania całego przysługującego im urlopu wypoczynkowego bezpośrednio po urlopie macierzyńskim. Jedynym warunkiem niezbędnym do skorzystania z takiego prawa jest wykorzystanie przez obojga rodziców urlopu macierzyńskiego. Tak więc pracownik po urlopie macierzyńskim żony nie może złożyć wiążącego pracodawcę wniosku o udzielenie mu urlopu wypoczynkowego. Taki, wiążący pracodawcę, wniosek może złożyć tylko wówczas, gdy sam korzystał z tzw. urlopu tacierzyńskiego.

Zasadą jest, że pracownica musi wykorzystać po porodzie 14 tygodni urlopu macierzyńskiego. Jego pozostałą część może wykorzystać ojciec dziecka.

W sytuacji gdy pracownica korzystała z urlopu macierzyńskiego przed porodem, część urlopu macierzyńskiego, którą może przekazać do wykorzystania drugiemu z rodziców, będzie odpowiednio krótsza lub wcale nie będzie takiej możliwości.

PRZYKŁAD

Pracownica wykorzystała 2 tygodnie urlopu macierzyńskiego przed porodem. W związku z tym, że rodzi swoje pierwsze dziecko, przysługuje jej 18 tygodni urlopu macierzyńskiego. Po porodzie ma jeszcze do wykorzystania 16 tygodni tego urlopu. Obowiązkowo musi wykorzystać 14 tygodni urlopu macierzyńskiego po porodzie. W konsekwencji ojcu dziecka będzie więc mogła odstąpić jedynie 2 tygodnie tego urlopu.

WAŻNE!

Pracownica może zrezygnować na rzecz ojca dziecka z części urlopu macierzyńskiego po wykorzystaniu 14 tygodni po porodzie, co nie zawsze odpowiada faktycznemu wykorzystaniu 14 tygodni urlopu macierzyńskiego.

Maksymalna długość urlopu tacierzyńskiego jest uzależniona od długości przysługującego pracownicy urlopu macierzyńskiego. Zakładając, że pracownica korzysta z urlopu macierzyńskiego od dnia porodu, urlop tacierzyński może mieć maksymalną długość:

• 4 tygodni (18-14) - jeżeli jest to pierwszy poród pracownicy,

• 6 tygodni (20-14) - jeżeli nie jest to pierwszy poród pracownicy,

• 14 tygodni (28-14) - jeżeli pracownica urodziła przy tym porodzie więcej niż jedno dziecko.

Wykorzystanie pozostałej części urlopu macierzyńskiego przez ojca wychowującego dziecko jest jedyną sytuacją, w której matka może zrezygnować z wykorzystania całego przysługującego jej urlopu macierzyńskiego. Oznacza to, że prawo do wcześniejszego zakończenia urlopu macierzyńskiego nie przysługuje pracownicom:

• które samotnie wychowują dzieci,

• których życiowy partner nie jest pracownikiem (jest bezrobotny, jest niepracującym emerytem/rencistą, jest zatrudniony na innej podstawie niż stosunek pracy, jest przedsiębiorcą, rolnikiem, itp.).

WAŻNE!

Pracownica może odstąpić część urlopu macierzyńskiego ojcu dziecka, z którym nie musi pozostawać w związku małżeńskim.

Jedynym obowiązkiem Państwa pracownicy, która chce zrezygnować na rzecz męża z wykorzystania całego urlopu macierzyńskiego, jest złożenie wniosku dotyczącego skrócenia urlopu macierzyńskiego. Powinien on być złożony najpóźniej na 7 dni przed dniem, od którego chce zacząć urlop wypoczynkowy. Wniosek o urlop wypoczynkowy pracownica może złożyć w tym samym terminie lub później.

Gdyby byli Państwo pracodawcą wyłącznie matki dziecka, to powinni Państwo uwzględnić wniosek o skrócenie jej urlopu macierzyńskiego tylko w sytuacji, gdy do wniosku dołączone byłoby zaświadczenie z zakładu pracy ojca dziecka potwierdzające udzielenie mu urlopu tacierzyńskiego. W prawidłowo wystawionym zaświadczeniu powinien być wskazany termin rozpoczęcia przez niego tego urlopu, przypadający bezpośrednio na dzień, od którego z urlopu macierzyńskiego zrezygnowała matka. Ponieważ jednak Państwa firma jest pracodawcą obojga rodziców, wystarczający będzie wniosek pracownicy o skrócenie części urlopu macierzyńskiego przy jednoczesnym wniosku ojca dziecka o udzielenie mu tej części urlopu.

• art. 163 § 3, art. 180 § 1, § 3-6 ustawy z 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy - Dz.U. Nr 21, poz. 94; ost.zm. Dz.U. z 2007 r. Nr 181, poz. 1288

Arkadiusz Mika

specjalista w zakresie prawa pracy

Księgowość
Podatek od pustostanów. Jest zapowiedź nowych przepisów dotyczących wykorzystania 2 mln pustostanów
07 wrz 2024

Pojawi się projekt ustawy dotyczący wykorzystania 2 mln pustostanów - zapowiedział lider Lewicy Włodzimierz Czarzasty. Lewica chce rozpoczęcia dyskusji z samorządami na temat wprowadzenia podatku od pustostanów. Podatek taki samorządy mogłyby wprowadzać na obszarach, gdzie występują największe trudności na rynku mieszkaniowym.

Przedłużenie orzeczenia o niepełnosprawności 2024: 3 kluczowe przepisy [komunikat PFRON]. Co z dofinansowaniem do wynagrodzeń lub refundacją składek ZUS i KRUS?
06 wrz 2024

W komunikacie z 5 września 2024 r. Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych wyjaśnił, jak stosować w praktyce przepisy dot. przedłużania orzeczeń o stopniu niepełnosprawności - w kontekście dofinansowania do wynagrodzeń lub refundacji składek ZUS lub KRUS.

Interpretacje dotyczące podatku o nieruchomości nie są publikowane przez Dyrektora KIS. Dlaczego?
05 wrz 2024

Podatnicy potrzebują dostępu do interpretacji indywidualnych dotyczących podatku od nieruchomości. Niestety dziś nie ma jednolitej bazy interpretacji w tym zakresie. Można by wprowadzić te rozwiązanie przy okazji prac nad procedowanymi obecnie zmianami do ustawy o podatkach i opłatach lokalnych. 

Urzędy skarbowe kontrolują konta bankowe obywateli i firm. Nadmiernie. UODO do MF: przepisy niezgodne z Konstytucją i prawem unijnym
06 wrz 2024

Obowiązujące obecnie przepisy dają organom podatkowym niemal nieograniczony dostęp do rachunków bankowych oraz informacji kredytowych podatników. Otrzymaliśmy już kilka sygnałów od naszych Klientów, którzy zostali zapytani przez organy skarbowe o operacje na ich kontach bankowych, głównie dotyczące dużych przelewów, takich jak darowizny między ojcem a synem.

Podatek od nieruchomości zmieni się od 2025 r. Fotowoltaika, budowle, obiekty małej architektury, urządzenia budowlane. Ministerstwo Finansów zmienia projekt
06 wrz 2024

W dniu 3 września 2024 r. wieczorem Ministerstwo Finansów opublikowało na stronach Rządowego Centrum Legislacji nową wersję projektu przewidującego dużą nowelizację przepisów w zakresie podatku od nieruchomości. 

Wakacje składkowe od 1 listopada 2024 r. Kto skorzysta?
05 wrz 2024

Od 1 listopada 2024 r. będzie można skorzystać z wakacji składkowych. Zgodnie z nowymi przepisami przedsiębiorcy mogą raz w roku wybrać miesiąc, za który nie płacą za siebie składek na ubezpieczenia społeczne.

Reorganizacja służby celno skarbowej w trakcie sezonu urlopowego. Nowe zarządzenie MF
05 wrz 2024

Zmiany zachodzące w służbie celno – skarbowej, wprowadzone w sezonie urlopowym, mają poprawić skuteczność i wydajność pracy w walce z przestępczością celną i podatkową. Odejście od delegatur na rzecz nowo utworzonych pionów bez wątpienia ograniczy ilość zastępców naczelników urzędów celno skarbowych  oraz pozwoli na skuteczniejsze działanie podwładnych funkcjonariuszy.

Podatek od nieruchomości nie będzie hamulcowym dla OZE. Zmiany w projekcie ustawy o podatkach lokalnych
06 wrz 2024

Jest już nowa wersja projektu ustawy o podatkach lokalnych. Na zmianach najbardziej zyskuje branża OZE, której udało się wpisać do przepisów opodatkowanie elektrowni fotowoltaicznych i magazynów energii tylko od części budowlanych. Wraca więc powiązanie przepisów podatkowych z prawem budowlanym.

Składka zdrowotna 2025: co koniecznie trzeba zmienić w przepisach. Na pewno nie można płacić podatku od składki - a tak jest teraz
06 wrz 2024

Składka zdrowotna pobierana jako danina publiczna jest dla zobowiązanego wydatkiem a nie jego „dochodem”, dlatego też nie powinna być podstawą opodatkowania podatkiem dochodowym obciążającym te podmioty – pisze prof. dr hab. Witold Modzelewski. Wskazuje też kilka innych koniecznych zmian w tej składce.

Zmiany w CEIDG - wnioski o wpis do rejestru tylko on-line! Są też nowe uproszczenia dla przedsiębiorców
06 wrz 2024

Jest projekt zmian ustawy o zasadach funkcjonowania Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG). Będą nowe uproszczenia dla przedsiębiorców oraz całkowita elektronizacja procesu składania wniosków o wpis do CEIDG.

pokaż więcej
Proszę czekać...