Urlop wypoczynkowy a choroba dziecka oraz dieta i zwrot kosztów podróży

Monika Frączek
rozwiń więcej
inforCMS
Rodzinny wyjazd wakacyjny z dwójką dzieci zostaje zakłócony chorobą jednego z nich. Co wówczas zrobić - zrezygnować z urlopu na rzecz zwolnienia lekarskiego? Kiedy za delegację otrzymujemy dietę? Na te pytania odpowiadamy w artykule.

Urlop wypoczynkowy a choroba dziecka

Autopromocja

Czy pracownik będący na urlopie wypoczynkowym może wziąć zwolnienie lekarskie na opiekę nad chorym dzieckiem? Czy należy mu się za to urlop w innym terminie?

Nie. Jeżeli pracownik korzysta już z urlopu wypoczynkowego, to wtedy choroba dziecka pracownika nie przerywa tego urlopu. Ustawa z 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy (dalej: k.p.) stanowi, że części urlopu niewykorzystanej z powodu:

- czasowej niezdolności do pracy wskutek choroby,

- odosobnienia w związku z chorobą zakaźną,

- odbywania ćwiczeń wojskowych albo przeszkolenia wojskowego przez czas do 3 miesięcy,

- urlopu macierzyńskiego

pracodawca jest obowiązany udzielić w terminie późniejszym (art. 166 k.p.). Jeśli zatem dziecko pracownika zachoruje, to pracownik opiekuje się chorym dzieckiem w ramach swojego urlopu wypoczynkowego.

PRZYKŁAD

Pracownik od 5 do 23 maja br. przebywał na urlopie wypoczynkowym. Jego dziecko zatruło się lodami 7 maja.

Pracownik nie ma roszczenia o przerwanie urlopu wypoczynkowego i opiekę nad dzieckiem do czasu odzyskiwania przez nie zdrowia.

Inna jest natomiast sytuacja pracownika, którego dziecko zachorowało przed rozpoczęciem przez pracownika urlopu wypoczynkowego. W takim przypadku pracownik przedstawia pracodawcy zwolnienie lekarskie na dziecko i nie rozpoczyna urlopu. Kodeks pracy stanowi bowiem, że jeżeli pracownik nie może rozpocząć urlopu w ustalonym terminie z przyczyn usprawiedliwiających nieobecność w pracy, a w szczególności z powodu:

- czasowej niezdolności do pracy wskutek choroby,

- odosobnienia w związku z chorobą zakaźną,

- powołania na ćwiczenia wojskowe albo na przeszkolenie wojskowe na czas do 3 miesięcy,

- urlopu macierzyńskiego

- pracodawca jest obowiązany przesunąć urlop na termin późniejszy (art. 165 k.p.). Katalog przyczyn przesuwających na później termin rozpoczęcia urlopu jest bowiem otwarty (świadczy o tym określenie „w szczególności”) - dotyczy zatem też choroby dziecka pracownika.

PRZYKŁAD

Pracownik zaplanował urlop wypoczynkowy od 5 do 23 maja. W dniu 28 kwietnia dziecko pracownika zachorowało na anginę i pracownik uzyskał z tego tytułu zwolnienie na opiekę nad chorym dzieckiem do 9 maja.

W związku z tym część urlopu, niewykorzystaną w okresie 5-9 maja, pracownik będzie mógł wykorzystać w terminie późniejszym, uzgodnionym z pracownikiem.

Dieta i zwrot kosztów podróży

Mieszkam w mieście X. Zatrudniony jestem w mieście Y. Czy jadąc na kontrolę do jednostki organizacyjnej mieszczącej się w mieście Y (jadę nie do miejsca zatrudnienia) należy mi się zwrot kosztów podróży i dieta?

Nie. Zwrot kosztów podróży i dieta przysługują wtedy, gdy pracownik otrzymał polecenie wykonywania pracy w innej miejscowości niż ta, w której znajduje się siedziba pracodawcy lub stałe miejsce pracy pracownika.

Podstawa prawna

- Ustawa z 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy (j.t. Dz.U. z 1998 r. Nr 21, poz. 94; ost.zm. Dz.U. z 2007 r. Nr 225, poz. 1672)

 

Księgowość
Podatek od pustostanów. Jest zapowiedź nowych przepisów dotyczących wykorzystania 2 mln pustostanów
07 wrz 2024

Pojawi się projekt ustawy dotyczący wykorzystania 2 mln pustostanów - zapowiedział lider Lewicy Włodzimierz Czarzasty. Lewica chce rozpoczęcia dyskusji z samorządami na temat wprowadzenia podatku od pustostanów. Podatek taki samorządy mogłyby wprowadzać na obszarach, gdzie występują największe trudności na rynku mieszkaniowym.

Przedłużenie orzeczenia o niepełnosprawności 2024: 3 kluczowe przepisy [komunikat PFRON]. Co z dofinansowaniem do wynagrodzeń lub refundacją składek ZUS i KRUS?
06 wrz 2024

W komunikacie z 5 września 2024 r. Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych wyjaśnił, jak stosować w praktyce przepisy dot. przedłużania orzeczeń o stopniu niepełnosprawności - w kontekście dofinansowania do wynagrodzeń lub refundacji składek ZUS lub KRUS.

Interpretacje dotyczące podatku o nieruchomości nie są publikowane przez Dyrektora KIS. Dlaczego?
05 wrz 2024

Podatnicy potrzebują dostępu do interpretacji indywidualnych dotyczących podatku od nieruchomości. Niestety dziś nie ma jednolitej bazy interpretacji w tym zakresie. Można by wprowadzić te rozwiązanie przy okazji prac nad procedowanymi obecnie zmianami do ustawy o podatkach i opłatach lokalnych. 

Urzędnicy skarbowi kontrolują rachunki bankowe obywateli i firm. Ponad miarę. UODO do MF: przepisy niezgodne z Konstytucją i prawem unijnym
08 wrz 2024

Obowiązujące obecnie przepisy dają organom podatkowym niemal nieograniczony dostęp do rachunków bankowych oraz informacji kredytowych podatników. Otrzymaliśmy już kilka sygnałów od naszych Klientów, którzy zostali zapytani przez organy skarbowe o operacje na ich kontach bankowych, głównie dotyczące dużych przelewów, takich jak darowizny między ojcem a synem.

Podatek od nieruchomości zmieni się od 2025 r. Fotowoltaika, budowle, obiekty małej architektury, urządzenia budowlane. Ministerstwo Finansów zmienia projekt
06 wrz 2024

W dniu 3 września 2024 r. wieczorem Ministerstwo Finansów opublikowało na stronach Rządowego Centrum Legislacji nową wersję projektu przewidującego dużą nowelizację przepisów w zakresie podatku od nieruchomości. 

Wakacje składkowe od 1 listopada 2024 r. Kto skorzysta?
05 wrz 2024

Od 1 listopada 2024 r. będzie można skorzystać z wakacji składkowych. Zgodnie z nowymi przepisami przedsiębiorcy mogą raz w roku wybrać miesiąc, za który nie płacą za siebie składek na ubezpieczenia społeczne.

Reorganizacja służby celno skarbowej w trakcie sezonu urlopowego. Nowe zarządzenie MF
05 wrz 2024

Zmiany zachodzące w służbie celno – skarbowej, wprowadzone w sezonie urlopowym, mają poprawić skuteczność i wydajność pracy w walce z przestępczością celną i podatkową. Odejście od delegatur na rzecz nowo utworzonych pionów bez wątpienia ograniczy ilość zastępców naczelników urzędów celno skarbowych  oraz pozwoli na skuteczniejsze działanie podwładnych funkcjonariuszy.

Podatek od nieruchomości nie będzie hamulcowym dla OZE. Zmiany w projekcie ustawy o podatkach lokalnych
06 wrz 2024

Jest już nowa wersja projektu ustawy o podatkach lokalnych. Na zmianach najbardziej zyskuje branża OZE, której udało się wpisać do przepisów opodatkowanie elektrowni fotowoltaicznych i magazynów energii tylko od części budowlanych. Wraca więc powiązanie przepisów podatkowych z prawem budowlanym.

Składka zdrowotna 2025: co koniecznie trzeba zmienić w przepisach. Na pewno nie można płacić podatku od składki - a tak jest teraz
06 wrz 2024

Składka zdrowotna pobierana jako danina publiczna jest dla zobowiązanego wydatkiem a nie jego „dochodem”, dlatego też nie powinna być podstawą opodatkowania podatkiem dochodowym obciążającym te podmioty – pisze prof. dr hab. Witold Modzelewski. Wskazuje też kilka innych koniecznych zmian w tej składce.

Zmiany w CEIDG - wnioski o wpis do rejestru tylko on-line! Są też nowe uproszczenia dla przedsiębiorców
06 wrz 2024

Jest projekt zmian ustawy o zasadach funkcjonowania Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG). Będą nowe uproszczenia dla przedsiębiorców oraz całkowita elektronizacja procesu składania wniosków o wpis do CEIDG.

pokaż więcej
Proszę czekać...