Jak naliczać pracownikowi urlop uzupełniający przy zmianie pracodawcy

Marek Skałkowski
prawnik, ekspert z zakresu prawa pracy, redaktor naczelny MONITORA prawa pracy i ubezpieczeń, były pracownik działu porad prawnych Państwowej Inspekcji Pracy
rozwiń więcej
inforCMS
Pracownik ukończył studia wyższe 9 grudnia 2005 r. Swoją pierwszą pracę na podstawie umowy o pracę wykonywał od 2 listopada 2005 r. do 31 października 2007 r. Następnie został zatrudniony w naszym zakładzie od 1 listopada 2007 r. i pracuje u nas nadal. Poprzedni pracodawca udzielił temu pracownikowi 17 dni urlopu proporcjonalnego za 2007 r. W naszym zakładzie pracownik nabył prawo do 26 dni urlopu 9 grudnia 2007 r. Udzieliliśmy mu zatem za zeszły rok 5 dni urlopu wypoczynkowego (2/12 x 26 dni). Pracownik twierdzi jednak, że zaniżyliśmy mu urlop, ponieważ powinien otrzymać 9 dni urlopu uzupełniającego, tak aby łącznie przysługiwało mu 26 dni urlopu za zeszły rok. Czy dobrze ustaliliśmy wymiar urlopu tego pracownika?

RADA

Autopromocja

Postąpili Państwo prawidłowo. Pracownikowi za zeszły rok pracy w Państwa zakładzie przysługuje jedynie 5 dni proporcjonalnego urlopu wypoczynkowego.

UZASADNIENIE

W przedstawionej sytuacji w Państwa zakładzie pracownikowi przysługuje za zeszły rok urlop proporcjonalny za 2 miesiące pracy, czyli za listopad i grudzień. Jeżeli pracownik nabywa prawo do urlopu w wyższym wymiarze, tak jak Państwa pracownik, to obliczając przysługujący mu urlop proporcjonalny, należy go ustalić z tego wyższego wymiaru. Państwa pracownikowi należy zatem naliczyć urlop za 2 miesiące 2007 r. z wymiaru 26 dni. Pracownik nabył zatem u Państwa prawo tylko do 5 dni urlopu za zeszły rok:

2/12 x 26 dni = 5 dni.

U poprzedniego pracodawcy w zeszłym roku pracownik nabył prawo jedynie do 17 dni urlopu. Pracując w poprzednim zakładzie od 1 stycznia 2007 r. do 31 października 2007 r., pracownik miał prawo do 20 dni urlopu (rocznie). W tym okresie nie minęło mu bowiem 10 lat stażu pracy. Poprzedni pracodawca naliczył mu więc za ten okres pracy urlop w następujący sposób:

10/12 x 20 dni = 17 dni (po zaokrągleniu).

Nie mają natomiast Państwo obowiązku udzielać pracownikowi urlopu w wymiarze wyższym niż 5 dni, tak jak chce pracownik.

WAŻNE!

Pracownikowi, który nabył prawo do urlopu w wyższym wymiarze, naliczamy urlop proporcjonalny z tego wyższego wymiaru.

Gdyby pracownik przepracował u jednego pracodawcy cały 2007 r., to miałby prawo do 26 dni urlopu. Spowodowane jest to tym, że przy zatrudnieniu przez cały roku u jednego pracodawcy nie dochodzi do rozwiązania umowy o pracę i nie naliczamy urlopu proporcjonalnie. Dlatego pracownik nabywa prawo do pełnych 26 dni urlopu. Taki wymiar urlopu przysługuje pracownikom bez względu na to, w którym miesiącu ukończą 10-letni staż pracy.

PRZYKŁAD

Pracownik po ukończeniu studiów podjął swoją pierwszą pracę 15 listopada 2005 r. Przy zatrudnieniu cały czas u tego samego pracodawcy 14 listopada 2007 r. minęły mu 2 lata pracy i w tym dniu nabył prawo do 26 dni urlopu wypoczynkowego. W takim przypadku pracodawca musi mu udzielić za 2007 r. 26 dni urlopu wypoczynkowego. Nieprawidłowe będzie natomiast udzielenie urlopu w wymiarze 20 dni proporcjonalnie do października 2007 r. i następnie w wymiarze 26 dni proporcjonalnie za listopad i grudzień zeszłego roku.

Państwa pracownik ukończył studia wyższe 9 grudnia 2005 r. Z tego tytułu należy wliczyć mu do stażu urlopowego 8 lat. W przypadku gdy okres nauki w szkole pokrywa się z okresem pracy, do stażu urlopowego wliczamy pracownikowi jeden z tych okresów, tj. ten, który jest dla niego korzystniejszy. W omawianej sytuacji pracownikowi z okresem nauki pokrywa się jedynie okres pracy przypadający od 2 listopada 2005 r. do 9 grudnia 2005 r. Korzystniejszym rozwiązaniem dla pracownika w tej sytuacji będzie zatem zaliczenie do stażu urlopowego okresu nauki w szkole wyższej. Zaliczymy mu bowiem 8 lat z tytułu ukończenia studiów i okres pracy od ich ukończenia, czyli od 10 grudnia 2005 r. Po przepracowaniu 2 lat, tj. z dniem 9 grudnia 2007 r., pracownik nabył prawo do 26 dni urlopu.

• art. 155 § 2, art. 1551, art. 158 ustawy z 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy - j.t. Dz.U. z 1998 r. Nr 21, poz. 94; ost.zm. Dz.U. z 2007 r. Nr 181, poz. 1288

• § 3 rozporządzenia z 8 stycznia 1997 r. w sprawie szczegółowych zasad udzielania urlopu wypoczynkowego, ustalania i wypłacania wynagrodzenia za czas urlopu oraz ekwiwalentu pieniężnego za urlop - Dz.U. Nr 2, poz. 14; ost.zm. Dz.U. z 2006 r. Nr 217, poz. 1591

Marek Skałkowski

specjalista w zakresie prawa pracy

 

Księgowość
Zapomniałeś o złożeniu deklaracji PIT lub zapłaceniu podatku w terminie? Ratunkiem będzie czynny żal
02 maja 2024

Zapomniałeś o złożeniu deklaracji podatkowej PIT lub zapłaceniu podatku w terminie? Złóż czynny żal, dzięki temu możesz uniknąć kary. Aby czynny żal był skuteczny, musisz wypełnić obowiązki wobec naczelnika urzędu skarbowego lub urzędu celno-skarbowego, w szczególności złożyć zaległe deklaracje podatkowe lub zapłacić w całości należności publicznoprawne, wraz z odsetkami.

Sprzedałeś towar i organizujesz dostawę? Ale czy wiesz, jak wystawić fakturę i jaką stawkę VAT zastosować? Uważaj na pułapki w VAT.
02 maja 2024

Sprzedałeś towar i organizujesz dostawę? Ale czy wiesz, jak wystawić fakturę i jaką stawkę VAT zastosować? Gdy koszt transportu obciąża kupującego, po stronie sprzedawcy powstaje obowiązek udokumentowania transakcji i to jego obciążą konsekwencje błędu.

Posiadacze aut spalinowych mogą odetchnąć z ulgą. Podatku nie będzie, pojawią się dopłaty do elektryków
02 maja 2024

Nie będzie podatku od aut spalinowych, będzie za to system dopłat do zakupu elektryków. Takie rozwiązanie zostało zawarte w przyjętej przez rząd rewizji Krajowego Planu Odbudowy.

Od kiedy obowiązkowy KSeF? Projekt ustawy przyjęty przez rząd
30 kwi 2024

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy, który ma na celu przesunięcie obligatoryjnego KSeF na 1 lutego 2026 r. Jak informuje Ministerstwo Finansów, dalsze uproszczenia KSeF, w tym zapowiadane przez resort finansów etapowe wejście w życie KSeF będzie przedmiotem odrębnych prac legislacyjnych.

Dostałeś rabat i wystawiłeś fakturę korygującą? To błąd. I może mieć poważne konsekwencje na gruncie VAT
30 kwi 2024

Dostałeś rabat i wystawiłeś fakturę korygującą? To błąd. W przypadku rabatu pośredniego kluczowe znaczenie ma okoliczność, że między podatnikiem przekazującym środki pieniężne a podmiotem będącym beneficjentem rabatu pośredniego nie miała miejsca żadna transakcja, którą można byłoby skorygować.

Automatyczna akceptacja PIT. Wgląd w deklaracje i korekta nie będą możliwe przez kilka dni
30 kwi 2024

Automatyczna akceptacja zeznań podatkowych PIT w usłudze Twój e-PIT nastąpi po 30 kwietnia i potrwa przez pierwsze dni maja. Podczas trwania tego procesu usługa nie będzie dostępna, a więc przez kilka dni nie będzie można sprawdzić złożonej już deklaracji PIT, ani złożyć korekty zeznania rocznego. Na czym dokładnie polega ten proces?

Windykacja na własną rękę – jakie są plusy i minusy po stronie przedsiębiorcy?
30 kwi 2024

Proces windykacji można przeprowadzić na kilka sposobów. Czy jednak warto prowadzić windykację w przedsiębiorstwie na własną rękę? Jakie są plusy i minusy takiego działania?

Odroczenie KSeF. Decyzja słuszna, choć budzi wątpliwości w kontekście interesu przedsiębiorców
30 kwi 2024

Decyzja o przesunięciu KSeF jest słuszna, natomiast tak długie odroczenie może budzić wątpliwości w kontekście interesu przedsiębiorców - zauważa ekspert podatkowy Adam Mariański. Zdaniem prawnika wielu przedsiębiorców jest już gotowych do wprowadzenia Krajowego Systemu e-Faktur.

To już ostatni dzwonek. Dzisiaj upływa termin na rozliczenie PIT
30 kwi 2024

We wtorek, 30 kwietnia, mija termin na rozliczenie PIT za rok 2023. Możliwe jest złożenie zeznania drogą elektroniczną lub papierową, które można dostarczyć do Urzędu Skarbowego lub wysłać pocztą.

Zarobki kierowców zawodowych w Polsce. Najczęściej przynajmniej 8 tys. zł brutto. Ale nie wszyscy tyle dostają. Od czego zależy pensja kierowcy?
29 kwi 2024

Ile zarabiają zawodowi kierowcy w Polsce? W 2023 roku w branży TSL nastąpiły istotne zmiany w ustalaniu wynagrodzeń dla kierowców. Wzrost płacy wraz z nowymi przepisami dotyczącymi delegowania pracowników, wpłynęły na rozliczanie płac, szczególnie kierowców działających za granicą. Te zmiany bezpośrednio wpłynęły na budżety firm transportowych, zmuszając je do uwzględnienia większych kosztów wynagrodzeń kierowców. Jednocześnie stanowią korzystną zmianę dla kierowców, poprawiając ich elastyczność finansową i warunki pracy.

pokaż więcej
Proszę czekać...