Wynagrodzenia 2024. Większe podwyżki dla nauczycieli i budżetówki - inni dostaną maksymalnie 10% więcej. „Inflacja nie jest już argumentem, by podnosić płace”

Wynagrodzenia 2024. Większe podwyżki dla nauczycieli i budżetówki - inni dostaną maksymalnie 10% więcej. „Inflacja nie jest już argumentem, by podnosić płace” / ShutterStock

Przedsiębiorcy w roku 2024 są skłonni do podwyższania wynagrodzeń swoim pracownikom, ale to raczej podwyżki symboliczne – tak wynika z obserwacji ekspertów rynku pracy, a sytuację potwierdza w swoim finansowym raporcie firma Hays. Ze statystyk wynika, że ponad 80% pracodawców planuje podwyżki, ale zdecydowana większość o maksymalnie 10%. Tylko co setny chce podwyższyć wynagrodzenia o więcej niż 20%. 

Pensje w 2024 roku będą rosnąć, ale zdecydowanie wolniej

Kaskadowe wzrosty wynagrodzeń za nami. To zwiastun dwóch tendencji: stabilność na rynku pracy jest mniejsza, więc pracodawcy mniej obawiają się, że pracownicy będą od nich odchodzić, gdy waloryzacje nie będą wysokie. Druga sprawa to fakt, że w ostatnich latach pensje rosły często szybciej niż możliwości pracodawców – mówi ekspertka rynku pracy Dorota Siedziniewska – Brzeźniak, ekspertka rynku pracy Idea HR Group. 

Autopromocja

Inflacją już konieczności podwyżek nie wytłumaczysz

Eksperci nie mają wątpliwości, że coroczna waloryzacja wynagrodzeń będzie mieć miejsce w większości firm. W tym roku jednak wzrosty szacuje się na maksymalnie 10%. Warto dodać, że w czasach szczytu inflacyjnego negocjacje płac w niektórych sektorach sięgały nawet… 30%. 

- Czas drastycznego podnoszenia pensji chwilowo jest za nami. Do firm dociera widmo recesji. Widać to nawet w sektorach dotychczas zupełnie odpornych na kryzysy gospodarcze, mowa np. o ICT czy przemyśle. Zleceń jest mniej, pracowników chętnych do pracy trochę więcej, nie ma więc już potrzeby tak zaciętej walki o każdego pracownika i dumpingowania wynagrodzeń – mówi Dorota Siedziniewska – Brzeźniak, ekspertka rynku pracy IDEA HR Group.

Większe podwyżki dla nauczycieli - inni dostaną maksymalnie 10% więcej

Wynagrodzenia mocno rosną w sektorze publicznym np. więcej zarobią nauczyciele, urzędnicy oraz Ci, których wzrost pensji jest znaczący ze względu na płacę minimalną.

- Poza tymi, których pensje zostaną uregulowane politycznie, nie spodziewam się, by w wielu firmach wzrosty wynagrodzeń sięgnęły więcej niż 10%. To racjonalny wzrost płac, biorąc pod uwagę np. wysokość inflacji. Teraz słowo inflacja nie może być już niepodważalnym argumentem, gdy mówimy o konieczności podwyżek – mówi ekspertka rynku pracy. 

Z obserwacji Idea HR Group wynika, że w roku 2024 oczekiwania pracowników są niższe jeżeli chodzi o waloryzację wynagrodzeń. Wielu jest świadomych trudniejszej sytuacji gospodarczej. 

- O podwyżki najczęściej przychodzą Ci pracownicy, których pensja zrównała się z płacą minimalną na skutek zmian, które zaszły na początku roku. Apetyty specjalistów i kadry zarządzającej na podwyżki są póki co trochę mniejsze – mówi ekspertka.

Specjaliści nadal są w cenie. Więcej zarobi się w handlu, mniej w IT 

Jakie branże będą podnosić pensje, a jakie w tym roku zatrzymają się z wynagrodzeniami? Eksperci przyznają, że w tym roku nie należy generalizować, bo specjaliści z każdej branży nadal są w cenie. Na pewno jednak w mniejszej skali nabory będą mieć miejsce w IT, przemyśle czy w sektorze magazynowo-logistycznym.

- To są branże żywo reagujące na sytuację gospodarczą. Ofert pracy w tych sektorach nadal jest sporo i to się raczej nie zmieni, ale sposób pozyskiwania kadr jest inny, oczekiwania wobec nich również. Mniej potrzeba debiutantów do przyuczenia, a więcej ekspertów w konkretnych dziedzinach. Przemysł wciąż poszukuje pracowników blue-collar, a IT przykładowo wyspecjalizowanych ekspertów – mówi Dorota Siedziniewska – Brzeźniak.

- Pensje na pewno będą sukcesywnie rosnąć w handlu. Tutaj braki kadrowe są nadal bardzo duże, a tendencja jest taka, że jak jedna sieć zdecyduje się na podwyżki, to reszta też jest do tego zmuszona. Nadal brakuje kierowców, szczególnie w komunikacji publicznej – dodaje Dorota Siedziniewska – Brzeźniak, ekspertka rynku pracy.

Kolejny wzrost płacy minimalnej będzie mieć miejsce w lipcu 2024. Należy się spodziewać wówczas kolejnej weryfikacji wysokości wynagrodzeń w wielu sektorach gospodarki. 

 

oprac. Paweł Huczko
rozwiń więcej
Księgowość
Od kiedy KSeF?
08 maja 2024

KSeF będzie przesunięty. Od kiedy Krajowy System e-Faktur zacznie obowiązywać zgodnie z projektem ustawy?

Ryczałt za używanie prywatnego auta do celów służbowych a PIT. NSA: nie trzeba płacić podatku od zwrotu wydatków
08 maja 2024

W wyroku z 14 września 2023 r. (sygn. akt II FSK 2632/20) Naczelny Sąd Administracyjny zakwestionował stanowisko organów podatkowych i uznał, że świadczenie wypłacone pracownikowi jako zwrot wydatków – nie jest przychodem ze stosunku pracy. A zatem nie trzeba od takiego zwrotu wydatków płacić podatku dochodowego. W tym przypadku chodziło o ryczałt samochodowy za jazdy lokalne wypłacany pracownikowi z tytułu używania przez niego prywatnego samochodu do celów służbowych. Niestety NSA potrafi też wydać zupełnie inny wyrok w podobnej sprawie.

Ulga dla seniorów w 2024 roku - zasady stosowania. Limit zwolnienia, przepisy, wyjaśnienia fiskusa
08 maja 2024

Ulga dla seniorów, to tak naprawdę zwolnienie podatkowe w podatku dochodowym od osób fizycznych, dla dochodów uzyskiwanych przez seniorów, którzy pozostali na rynku pracy mimo osiągnięcia wieku emerytalnego. Jaki jest limit tego zwolnienia i jakich rodzajów dochodu dotyczy?

Odroczenie obowiązkowego KSeF. Projekt nowelizacji po pierwszym czytaniu w Sejmie - przesłany do komisji
08 maja 2024

Rządowy projekt ustawy zmieniającej ustawę o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw, przesuwającej wdrożenie obowiązkowego dla wszystkich podatników VAT Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF) na 1 lutego 2026 r., został po sejmowym pierwszym czytaniu w środę 8 maja 2024 r., przesłany do Komisji Finansów Publicznych. Obowiązujące obecnie przepisy zakładają, że KSeF ma obowiązywać od 1 lipca bieżącego roku. 

Od 1 lutego 2026 r. obligatoryjny KSeF dla podatników czynnych i zwolnionych z VAT. Znamy plany Ministerstwa Finansów
07 maja 2024

Projekt nowelizacji ustawy o VAT, który 2 maja 2024 r. wpłynął do Sejmu przewiduje tylko jedną datę wdrożenia obowiązkowego Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF) – 1 lutego 2026 r. Od tego dnia obowiązek stosowania KSeF i wystawiania za pomocą tego systemu faktur ustrukturyzowanych będą mieli wszyscy podatnicy VAT (czynni i zwolnieni). W innej nowelizacji ustawy resort finansów zamierza wprowadzić drugi termin wdrożenia obowiązkowego KSeF dla mniejszych firm (1 kwietnia 2026 r.), o czym mówił minister finansów Andrzej Domański w dniu 26 kwietnia 2024 r. na brefingu prasowym w Ministerstwie Finansów.

Zmiana danych nabywcy na fakturze. Faktura korygująca, nota korygująca, terminy, ujęcie w ewidencji i JPK VAT
08 maja 2024

Jak zgodnie z prawem dokonać zmiany danych nabywcy na fakturze? Kiedy można wystawić fakturę korygującą, a kiedy notę korygującą? Co z błędną fakturą w JPK_VAT?

Od 1 lutego 2026 r. obligatoryjny KSeF dla podatników czynnych i zwolnionych z VAT. Znamy plany Ministerstwa Finansów
07 maja 2024

Projekt nowelizacji ustawy o VAT, który 2 maja 2024 r. wpłynął do Sejmu przewiduje tylko jedną datę wdrożenia obowiązkowego Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF) – 1 lutego 2026 r. Od tego dnia obowiązek stosowania KSeF i wystawiania za pomocą tego systemu faktur ustrukturyzowanych będą mieli wszyscy podatnicy VAT (czynni i zwolnieni). W innej nowelizacji ustawy resort finansów zamierza wprowadzić drugi termin wdrożenia obowiązkowego KSeF dla mniejszych firm (1 kwietnia 2026 r.), o czym mówił minister finansów Andrzej Domański w dniu 26 kwietnia 2024 r. na brefingu prasowym w Ministerstwie Finansów.

Jak rozliczyć kartę podarunkową dla pracownika? Podatki, składki, księgowanie
07 maja 2024

Karty podarunkowe to coraz popularniejszy benefit pracowniczy. Najczęściej wręcza się go okazjonalnie jako prezent świąteczny. To też narzędzie doceniania, które można wykorzystywać z innych okazji: jubileuszy, Dnia Dziecka, Dnia Kobiet, świąt branżowych czy jako specjalne nagrody pracownicze. Sprawdź, czy karty podarunkowe wiążą się z obowiązkiem podatkowym i jak je rozliczyć. 

Transport drogowy 2024 – zmiana przepisów dot. pojazdów wynajmowanych
07 maja 2024

Gotowy jest projekt ustawy, który umożliwi przewoźnikom prowadzącym działalność na terytorium Polski na czasowe korzystanie z pojazdu najmowanego, zarejestrowanego na terytorium innego państwa UE. Do tej pory nasz kraj nie dopuszczał takiej możliwości, obecnie chcemy dostosować polskie prawo do unijnego. Najmowanie pojazdów niesie ze sobą szereg korzyści, które mogą poprawić elastyczność operacyjną firm transportowych. 

Ceny prądu w górę o 30% a gazu o 15% - od lipca 2024 r. w Polsce. Jak wpłynie to na inflację?
07 maja 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska szacuje, że na mocy projektowanej ustawy o bonie energetycznym (zakładającej częściowe "odmrożenie" cen za energię elektryczną i gaz), od 1 lipca 2024 r. dla odbiorców taryfowanych rachunki za energię elektryczną mogą wzrosnąć o 29 proc., a za gaz o 15 proc. - o ile zajdzie odpowiednie obniżenie cen w taryfach. Proponowanie przez MKiŚ częściowe odmrożenie cen prądu i gazu podbije ścieżkę inflacji o ok. 1 pp., a CPI w grudniu może wynieść ok. 5,5 proc. - oceniają ekonomiści ING. Zdaniem ministra finansów Andrzeja Domańskiego działania osłonowe w zakresie cen energii (np. bon energetyczny) spowodują, że średnioroczna inflacja CPI w Polsce może być niższa przynajmniej o 1 pkt proc. w 2024 r. i o ok. 0,9 pkt. proc. w 2025 r. niż zakładają prognozy zawarte w Wieloletnim Planie Finansowym Państwa.

pokaż więcej
Proszę czekać...