Jakie okresy podróży służbowej zaliczyć do czasu pracy

Piotr Matwiejczyk
rozwiń więcej
inforCMS
Wysłaliśmy naszych serwisantów do jednego z kontrahentów, którego siedziba znajduje się w innym mieście. Pracownicy wyjechali w piątek o godz. 14.00. Do naszego partnera przyjechali ok. godz. 21.30. i o godz. 22.00 rozpoczęli naprawę maszyny. Praca trwała do godz. 2.00 w nocy. W sobotę pracownicy przystąpili do pracy od godz. 8.00 i naprawę zakończyli o godz. 14.00. Po wykonaniu pracy serwisanci wrócili do domu w sobotę ok. godz. 20.00. Jak mamy rozliczyć czas ich pracy? Normalnie serwisanci pracują od poniedziałku do piątku w godz. od 8.00 do 16.00.

RADA

Autopromocja

Do czasu pracy pracowników powinni Państwo zaliczyć czas podróży w godz. od 14.00 do 16.00 w piątek oraz czas faktycznej pracy, czyli godziny od 22.00 w piątek do 2.00 w sobotę, a także godziny od 8.00 rano do 14.00 w sobotę.

UZASADNIENIE

Podróżą służbową jest wykonywanie - na polecenie pracodawcy - zadań służbowych (pracy) poza miejscowością, w której znajduje się siedziba pracodawcy, albo poza stałym miejscem świadczenia pracy. Czas podróży służbowej można podzielić na 3 okresy:

- czas dojazdu do miejsca świadczenia pracy,

- czas świadczenia pracy,

- czas powrotu do stałego miejsca świadczenia pracy lub zamieszkania pracownika.

Czas podróży służbowej nie jest równoznaczny z czasem pracy pracownika, gdyż czas dojazdu do miejsca, w którym praca jest świadczona i czas powrotu do miejsca stałego wykonywania pracy lub miejsca zamieszkania pracownika nie jest czasem pracy, chyba że okres ten pokrywa się z czasem pracy wynikającym z rozkładu czasu pracy danego pracownika lub w tym czasie pracownik wykonywał pracę.

Zatem w przedstawionej przez Państwa sytuacji czasem pracy będzie czas między godz. 14.00 a 16.00 w piątek oraz okresy między godz. 22.00 w piątek a 2.00 w sobotę i między 8.00 a 14.00 w sobotę.

Do prawidłowego rozliczenia czasu pracy konieczne jest ustalenie, od kiedy dla pracownika rozpoczyna się i kończy doba pracownicza rozumiana jako 24 kolejne godziny, zaczynając od godziny, w której pracownik rozpoczyna pracę zgodnie z obowiązującym go rozkładem czasu pracy. W przedstawionym przypadku doba pracownicza serwisantów rozpoczyna się o godzinie 8.00 w piątek, a następna w sobotę od godziny 8.00.

Mając to na uwadze, praca serwisantów od godziny 22.00 w piątek do 2.00 w sobotę oraz od godziny 8.00 do 14.00 w sobotę będzie pracą w nadgodzinach. Przy czym praca od godziny 22.00 w piątek do 2.00 w sobotę jest pracą w tej samej dobie pracowniczej.

Zasadniczo za pracę w nadgodzinach pracownikowi przysługuje czas wolny, a w razie jego nieudzielenia, dodatek z tytułu pracy w nadgodzinach. W przedstawionych przez Państwa okolicznościach w zamian za pracę wykonywaną w godzinach od 22.00 w piątek do 2.00 w sobotę powinni Państwo udzielić pracownikowi - na jego wniosek - czasu wolnego w takim wymiarze, jaki przepracował, tj. w wymiarze 4 godzin. Jeśli udzielą Państwo czasu wolnego bez wniosku pracownika, wówczas powinien on być przyznany w proporcji 1:1,5 za każdą godzinę pracy, czyli powinno to być 6 godzin.

W przypadku gdy nie udzielą Państwo pracownikowi czasu wolnego, są Państwo zobowiązani do wypłacenia mu normalnego wynagrodzenia za przepracowane godziny wraz z dodatkiem z tytułu pracy w nadgodzinach. Jego wysokość będzie wynosiła 50% wynagrodzenia, a gdyby praca była wykonywana w godzinach, które są u Państwa w zakładzie określane jako pora nocna (z pytania nie wynika, w jakich godzinach obowiązuje u Państwa pora nocna) - dodatek będzie wynosił 100%. Gdyby praca była wykonywana w porze nocnej, pracownicy powinni otrzymać jeszcze dodatek do wynagrodzenia za każdą godzinę pracy w porze nocnej w wysokości 20% stawki godzinowej wynikającej z minimalnego wynagrodzenia za pracę.

Za pracę w sobotę między godz. 8.00 a 14.00 powinni Państwo udzielić pracownikowi, w terminie z nim uzgodnionym, całego dnia wolnego do końca okresu rozliczeniowego. W przypadku gdy nie udzielą Państwo dnia wolnego, powinni Państwo wypłacić pracownikom wynagrodzenie za każdą godzinę wraz ze 100% dodatkiem z tytułu pracy w nadgodzinach.

- art. 775, art. 132, art. 1511 § 1 i § 2, art. 1512, art. 1513, art, 1517 § 1, art. 1518 § 1 Kodeksu pracy.

Piotr Matwiejczyk

specjalista w zakresie prawa pracy i ubezpieczeń społecznych

Orzecznictwo uzupełniające:

Czas dojazdu i powrotu z miejscowości stanowiącej cel pracowniczej podróży służbowej (oraz ewentualnego pobytu w miejscowości) nie jest pozostawaniem do dyspozycji pracodawcy w miejscu wyznaczonym do wykonywania pracy, lecz w zakresie przypadającym na godziny normalnego rozkładu czasu pracy podlega wliczeniu do jego normy (nie może być od niej „odliczony”), natomiast w zakresie wykraczającym poza rozkładowy czas pracy ma w sferze regulacji czasu pracy i prawa do wynagrodzenia doniosłość o tyle, o ile uszczupla limit gwarantowanego pracownikowi czasu odpoczynku. (Wyrok Sądu Najwyższego z 26 czerwca 2005 r., II PK 265/04, OSNP 2006/5-6/76)

Księgowość
Podatek od pustostanów. Jest zapowiedź nowych przepisów dotyczących wykorzystania 2 mln pustostanów
07 wrz 2024

Pojawi się projekt ustawy dotyczący wykorzystania 2 mln pustostanów - zapowiedział lider Lewicy Włodzimierz Czarzasty. Lewica chce rozpoczęcia dyskusji z samorządami na temat wprowadzenia podatku od pustostanów. Podatek taki samorządy mogłyby wprowadzać na obszarach, gdzie występują największe trudności na rynku mieszkaniowym.

Przedłużenie orzeczenia o niepełnosprawności 2024: 3 kluczowe przepisy [komunikat PFRON]. Co z dofinansowaniem do wynagrodzeń lub refundacją składek ZUS i KRUS?
06 wrz 2024

W komunikacie z 5 września 2024 r. Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych wyjaśnił, jak stosować w praktyce przepisy dot. przedłużania orzeczeń o stopniu niepełnosprawności - w kontekście dofinansowania do wynagrodzeń lub refundacji składek ZUS lub KRUS.

Interpretacje dotyczące podatku o nieruchomości nie są publikowane przez Dyrektora KIS. Dlaczego?
05 wrz 2024

Podatnicy potrzebują dostępu do interpretacji indywidualnych dotyczących podatku od nieruchomości. Niestety dziś nie ma jednolitej bazy interpretacji w tym zakresie. Można by wprowadzić te rozwiązanie przy okazji prac nad procedowanymi obecnie zmianami do ustawy o podatkach i opłatach lokalnych. 

Urzędnicy skarbowi kontrolują rachunki bankowe obywateli i firm. Ponad miarę. UODO do MF: przepisy niezgodne z Konstytucją i prawem unijnym
08 wrz 2024

Obowiązujące obecnie przepisy dają organom podatkowym niemal nieograniczony dostęp do rachunków bankowych oraz informacji kredytowych podatników. Otrzymaliśmy już kilka sygnałów od naszych Klientów, którzy zostali zapytani przez organy skarbowe o operacje na ich kontach bankowych, głównie dotyczące dużych przelewów, takich jak darowizny między ojcem a synem.

Podatek od nieruchomości zmieni się od 2025 r. Fotowoltaika, budowle, obiekty małej architektury, urządzenia budowlane. Ministerstwo Finansów zmienia projekt
06 wrz 2024

W dniu 3 września 2024 r. wieczorem Ministerstwo Finansów opublikowało na stronach Rządowego Centrum Legislacji nową wersję projektu przewidującego dużą nowelizację przepisów w zakresie podatku od nieruchomości. 

Wakacje składkowe od 1 listopada 2024 r. Kto skorzysta?
05 wrz 2024

Od 1 listopada 2024 r. będzie można skorzystać z wakacji składkowych. Zgodnie z nowymi przepisami przedsiębiorcy mogą raz w roku wybrać miesiąc, za który nie płacą za siebie składek na ubezpieczenia społeczne.

Reorganizacja służby celno skarbowej w trakcie sezonu urlopowego. Nowe zarządzenie MF
05 wrz 2024

Zmiany zachodzące w służbie celno – skarbowej, wprowadzone w sezonie urlopowym, mają poprawić skuteczność i wydajność pracy w walce z przestępczością celną i podatkową. Odejście od delegatur na rzecz nowo utworzonych pionów bez wątpienia ograniczy ilość zastępców naczelników urzędów celno skarbowych  oraz pozwoli na skuteczniejsze działanie podwładnych funkcjonariuszy.

Podatek od nieruchomości nie będzie hamulcowym dla OZE. Zmiany w projekcie ustawy o podatkach lokalnych
06 wrz 2024

Jest już nowa wersja projektu ustawy o podatkach lokalnych. Na zmianach najbardziej zyskuje branża OZE, której udało się wpisać do przepisów opodatkowanie elektrowni fotowoltaicznych i magazynów energii tylko od części budowlanych. Wraca więc powiązanie przepisów podatkowych z prawem budowlanym.

Składka zdrowotna 2025: co koniecznie trzeba zmienić w przepisach. Na pewno nie można płacić podatku od składki - a tak jest teraz
06 wrz 2024

Składka zdrowotna pobierana jako danina publiczna jest dla zobowiązanego wydatkiem a nie jego „dochodem”, dlatego też nie powinna być podstawą opodatkowania podatkiem dochodowym obciążającym te podmioty – pisze prof. dr hab. Witold Modzelewski. Wskazuje też kilka innych koniecznych zmian w tej składce.

Zmiany w CEIDG - wnioski o wpis do rejestru tylko on-line! Są też nowe uproszczenia dla przedsiębiorców
06 wrz 2024

Jest projekt zmian ustawy o zasadach funkcjonowania Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG). Będą nowe uproszczenia dla przedsiębiorców oraz całkowita elektronizacja procesu składania wniosków o wpis do CEIDG.

pokaż więcej
Proszę czekać...