Praca tymczasowa - dla kogo jest dobrym wyborem

Praca tymczasowa - dla kogo jest dobrym wyborem / Shutterstock

Dla kogo jest praca tymczasowa? Czy to dobry pomysł na zarobienie pieniędzy np. dla osób, które z różnych przyczyn znalazły się w innym kraju lub mieście? Czy to coś dla tych, którzy po prostu nie chcą na dłużej przywiązywać się do przysłowiowego biurka?

Jest moda na pracę tymczasową. Dlaczego?

Czasy, gdy całe życie zawodowe spędziliśmy w jednym miejscu, już dawno minęły. Dzisiejszy rynek pracy wymaga od nas elastyczności, umiejętności dostosowywania się do nowych okoliczności, a także wykazania się odwagą do podejmowania nowych wyzwań i wykorzystania swojego potencjału w różnorodnych środowiskach. Dobrze widziane jest bogate doświadczenie, które trzeba gdzieś nabyć. Takie mamy czasy, a w nie idealnie wpisuje się moda na pracę tymczasową. 
Jeśli skorzysta się z agencji pracy tymczasowej, takie zajęcie można znaleźć właściwie z dnia na dzień i będzie to rozwiązanie, które na pewno zadowoli tych, którzy szukają szybkiego źródła zarobku – mówi Iryna Miłkowska, Prezes VIPoL Group. Pośrednictwo agencji da nam pewność, że działamy legalnie, otrzymamy na czas wynagrodzenie, na jakie się umówiliśmy, a także będziemy mieć „z głowy” wszelkie formalności, które po prostu załatwi za nas firma. My tylko musimy pracować i gromadzić cenne doświadczenie

Autopromocja

Kto wykonuje pracę tymczasową?

Powszechnie uważa się, że praca tymczasowa to przede wszystkim praca fizyczna i że jest to rozwiązanie idealne albo dla uczniów i studentów, albo dla obcokrajowców, którzy przez jakiś czas przebywają w danym kraju.  
Z pewnością to prawda, ale tak samo pracę tymczasową za pośrednictwem agencji mogą podjąć specjaliści tacy jak spawacze, operatorzy wózków widłowych, ślusarze, monterzy, elektrycy, kierowcy i wielu innych. Praca tymczasowa to też doskonały pomysł na początek kariery  w nowym miejscu zamieszkania, a także idealne rozwiązanie dla osób, które pragną zarobić i zdobyć nowe umiejętności w różnych branżach – wyjaśnia ekspertka VIPoL Group. Z naszej agencji korzystają też osoby, które zmagają się z trudnymi sytuacjami życiowymi, jak np. uchodźcy wojenni z Ukrainy i nie tylko. 

Cudzoziemcy

Obcokrajowcy potrzebują usług agencji pracy tymczasowej również w szerszym wymiarze. Nasza agencja od 2010 roku pomaga obcokrajowcom odnaleźć się na polskim rynku pracy, załatwia im transport i zakwaterowanie, a także zapewnia opiekę koordynatora który odpowiada dosłownie na wszystkie pytania związane z zamieszkaniem i pracą w nowym kraju – ujawnia Iryna Miłkowska. 
Pomagamy też na wiele innych sposobów – w związku z wojną w Ukrainie, stworzyliśmy Fundację VIPoL Wspieramy Razem, która niesie pomoc potrzebującym - głównie kobietom. One do nas lgną, bo nasza agencja ma również ukraińskie korzenie, a praca, którą proponujemy, jest tylko jednym z elementów oferowanego wsparcia. Równie istotne jest słowo otuchy, wskazanie, jak załatwić jakieś sprawy, uświadomienie, w jaki sposób wykorzystać możliwości zdobycia nowych umiejętności, nauki języka czy zyskania finansowej niezależności. Dla uchodźczyń z Ukrainy to swoisty drogowskaz, pokazanie, że można przetrwać przymusową emigrację tak, by wynieść z tego doświadczenia również coś dobrego. 

Emeryci

Grupą, która chętnie korzysta z różnych form pracy tymczasowej, są również osoby, które już przeszły na emeryturę, ale nadal chcą zarabiać, być wśród ludzi, spełniać się. Agencje pracy tymczasowej dają wsparcie tym, którzy np. ze względu na wiek stracili stałą pracę, a jest im trudno znaleźć kolejną – dodaje Iryna Miłkowska. Ludziom starszym o wiele trudniej jest znaleźć stałe miejsce zatrudnienia  i muszą szybko znaleźć remedium na bezrobocie, z którym się borykają. Agencje pracy tymczasowej są takim rozwiązaniem a zespół specjalistów doradza, najlepsze oferty pracy dla wszystkich chętnych kandydatów.

Osoby o ograniczonej zdolności do pracy

Kolejna grupa to osoby o ograniczonej zdolności do pracy. One poszukują często prostych zajęć fizycznych i doskonale odnajdują się na stanowiskach tymczasowych miejsc pracy. Takich pracowników polecamy szczególnie – doceniają swoje miejsce pracy, szanują szefów, są lojalni – zauważa przedstawicielka VIPoL Group. Szczególną zaletą jest elastyczny grafik - na wielu stanowiskach pracownik ma możliwość wyboru godzin pracy, co niezwykle ułatwia zaplanowanie całego dnia. Jest to więc również idealne rozwiązanie dla osób mających wiele obowiązków, pragnących zarobić własne pieniądze.

Rośnie popyt na pracowników tymczasowych

Z ostatnich raportów na temat rynku usług HR wynika, iż zapotrzebowanie na pracowników tymczasowych z roku na rok wzrasta – od ubiegłego roku jest to oczywiście związane z napływem gości z Ukrainy. Do agencji pracy tymczasowej zgłasza się coraz więcej Ukraińców, są to osoby, które musiały porzucić całe swoje życie i uciec do Polski w nadziei na lepsze jutro. Większość z nich otrzymuje pomoc i jest w stanie samodzielnie żyć i utrzymywać się finansowo, to ogromna pomoc dla obcokrajowców. - mówi Iryna Miłkowska

W kwietniu obchodzimy Światowy Dzień Walki z Bezrobociem.  Jest to okazja, która przypomina nam o osobach, które wciąż szukają pracy. Szacowana przez MRiPS stopa bezrobocia rejestrowanego w końcu 2022 r. wyniosła 5,2%. To o 0,6 pp. mniej niż rok wcześniej – podsumowuje Iryna Miłkowska. Choć te statystyki nastrajają optymistycznie, nie wolno zapominać, że wciąż są ludzie, którzy z różnych przyczyn desperacko szukają miejsca zatrudnienia. Na szczęście istnieją agencje pracy gotowe pomóc każdej osobie w potrzebie. Każdy z nas ma prawo do podjęcia nowej pracy na lepsze i bezpieczne jutro.

Grupa VIPoL - agencja pracy tymczasowej

 

Księgowość
Od kiedy KSeF?
08 maja 2024

KSeF będzie przesunięty. Od kiedy Krajowy System e-Faktur zacznie obowiązywać zgodnie z projektem ustawy?

Ryczałt za używanie prywatnego auta do celów służbowych a PIT. NSA: nie trzeba płacić podatku od zwrotu wydatków
08 maja 2024

W wyroku z 14 września 2023 r. (sygn. akt II FSK 2632/20) Naczelny Sąd Administracyjny zakwestionował stanowisko organów podatkowych i uznał, że świadczenie wypłacone pracownikowi jako zwrot wydatków – nie jest przychodem ze stosunku pracy. A zatem nie trzeba od takiego zwrotu wydatków płacić podatku dochodowego. W tym przypadku chodziło o ryczałt samochodowy za jazdy lokalne wypłacany pracownikowi z tytułu używania przez niego prywatnego samochodu do celów służbowych. Niestety NSA potrafi też wydać zupełnie inny wyrok w podobnej sprawie.

Ulga dla seniorów w 2024 roku - zasady stosowania. Limit zwolnienia, przepisy, wyjaśnienia fiskusa
08 maja 2024

Ulga dla seniorów, to tak naprawdę zwolnienie podatkowe w podatku dochodowym od osób fizycznych, dla dochodów uzyskiwanych przez seniorów, którzy pozostali na rynku pracy mimo osiągnięcia wieku emerytalnego. Jaki jest limit tego zwolnienia i jakich rodzajów dochodu dotyczy?

Odroczenie obowiązkowego KSeF. Projekt nowelizacji po pierwszym czytaniu w Sejmie - przesłany do komisji
08 maja 2024

Rządowy projekt ustawy zmieniającej ustawę o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw, przesuwającej wdrożenie obowiązkowego dla wszystkich podatników VAT Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF) na 1 lutego 2026 r., został po sejmowym pierwszym czytaniu w środę 8 maja 2024 r., przesłany do Komisji Finansów Publicznych. Obowiązujące obecnie przepisy zakładają, że KSeF ma obowiązywać od 1 lipca bieżącego roku. 

Od 1 lutego 2026 r. obligatoryjny KSeF dla podatników czynnych i zwolnionych z VAT. Znamy plany Ministerstwa Finansów
07 maja 2024

Projekt nowelizacji ustawy o VAT, który 2 maja 2024 r. wpłynął do Sejmu przewiduje tylko jedną datę wdrożenia obowiązkowego Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF) – 1 lutego 2026 r. Od tego dnia obowiązek stosowania KSeF i wystawiania za pomocą tego systemu faktur ustrukturyzowanych będą mieli wszyscy podatnicy VAT (czynni i zwolnieni). W innej nowelizacji ustawy resort finansów zamierza wprowadzić drugi termin wdrożenia obowiązkowego KSeF dla mniejszych firm (1 kwietnia 2026 r.), o czym mówił minister finansów Andrzej Domański w dniu 26 kwietnia 2024 r. na brefingu prasowym w Ministerstwie Finansów.

Zmiana danych nabywcy na fakturze. Faktura korygująca, nota korygująca, terminy, ujęcie w ewidencji i JPK VAT
08 maja 2024

Jak zgodnie z prawem dokonać zmiany danych nabywcy na fakturze? Kiedy można wystawić fakturę korygującą, a kiedy notę korygującą? Co z błędną fakturą w JPK_VAT?

Od 1 lutego 2026 r. obligatoryjny KSeF dla podatników czynnych i zwolnionych z VAT. Znamy plany Ministerstwa Finansów
07 maja 2024

Projekt nowelizacji ustawy o VAT, który 2 maja 2024 r. wpłynął do Sejmu przewiduje tylko jedną datę wdrożenia obowiązkowego Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF) – 1 lutego 2026 r. Od tego dnia obowiązek stosowania KSeF i wystawiania za pomocą tego systemu faktur ustrukturyzowanych będą mieli wszyscy podatnicy VAT (czynni i zwolnieni). W innej nowelizacji ustawy resort finansów zamierza wprowadzić drugi termin wdrożenia obowiązkowego KSeF dla mniejszych firm (1 kwietnia 2026 r.), o czym mówił minister finansów Andrzej Domański w dniu 26 kwietnia 2024 r. na brefingu prasowym w Ministerstwie Finansów.

Jak rozliczyć kartę podarunkową dla pracownika? Podatki, składki, księgowanie
07 maja 2024

Karty podarunkowe to coraz popularniejszy benefit pracowniczy. Najczęściej wręcza się go okazjonalnie jako prezent świąteczny. To też narzędzie doceniania, które można wykorzystywać z innych okazji: jubileuszy, Dnia Dziecka, Dnia Kobiet, świąt branżowych czy jako specjalne nagrody pracownicze. Sprawdź, czy karty podarunkowe wiążą się z obowiązkiem podatkowym i jak je rozliczyć. 

Transport drogowy 2024 – zmiana przepisów dot. pojazdów wynajmowanych
07 maja 2024

Gotowy jest projekt ustawy, który umożliwi przewoźnikom prowadzącym działalność na terytorium Polski na czasowe korzystanie z pojazdu najmowanego, zarejestrowanego na terytorium innego państwa UE. Do tej pory nasz kraj nie dopuszczał takiej możliwości, obecnie chcemy dostosować polskie prawo do unijnego. Najmowanie pojazdów niesie ze sobą szereg korzyści, które mogą poprawić elastyczność operacyjną firm transportowych. 

Ceny prądu w górę o 30% a gazu o 15% - od lipca 2024 r. w Polsce. Jak wpłynie to na inflację?
07 maja 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska szacuje, że na mocy projektowanej ustawy o bonie energetycznym (zakładającej częściowe "odmrożenie" cen za energię elektryczną i gaz), od 1 lipca 2024 r. dla odbiorców taryfowanych rachunki za energię elektryczną mogą wzrosnąć o 29 proc., a za gaz o 15 proc. - o ile zajdzie odpowiednie obniżenie cen w taryfach. Proponowanie przez MKiŚ częściowe odmrożenie cen prądu i gazu podbije ścieżkę inflacji o ok. 1 pp., a CPI w grudniu może wynieść ok. 5,5 proc. - oceniają ekonomiści ING. Zdaniem ministra finansów Andrzeja Domańskiego działania osłonowe w zakresie cen energii (np. bon energetyczny) spowodują, że średnioroczna inflacja CPI w Polsce może być niższa przynajmniej o 1 pkt proc. w 2024 r. i o ok. 0,9 pkt. proc. w 2025 r. niż zakładają prognozy zawarte w Wieloletnim Planie Finansowym Państwa.

pokaż więcej
Proszę czekać...