Licznik rynku infoPraca - więcej ofert pracy w I kwartale 2015

Marek Jurkiewicz
General Manager infoPraca (Grupo Intercom).
rozwiń więcej
Licznik rynku infoPraca - więcej ofert pracy w I kwartale 2015 / inforCMS
Pierwsze trzy miesiące 2015 roku były wyraźnie lepsze dla szukających pracy, niż ostatni kwartał roku ubiegłego. Licznik rynku infoPraca pokazuje, że praktycznie wszystkie branże zanotowały większe zapotrzebowanie na dodatkowych pracowników.

Przyglądając się szczegółowym danym, które pokazują, że w pierwszym kwartale 2015 r. pracodawcy opublikowali o 12 proc. więcej ofert w porównaniu z ostatnim kwartałem ubiegłego roku, możemy zauważyć że największy wzrost zapotrzebowania na pracowników  nastąpił w sprzedaży (wzrost aż o 901 ofert pracy), IT (więcej o 677 ofert) i budownictwie (wzrost o 291 ofert). Na kolejnych pozycjach uplasowały się: turystyka (+ 271 względem ostatniego kwartału 2014 r.), zarządzanie nieruchomościami (wzrost o 266 ofert), branża HR (wzrost o 218 ofert), ochrona zdrowia (więcej o 203 ofert w porównaniu do IV kwartału ub.r.) oraz księgowość (+197) i administracja (+179).

Autopromocja

Gdzie po pracę?

Zobaczmy teraz, jak wygląda to w poszczególnych województwach. I tu mamy optymistyczne informacje, bo sytuacja na rynku pracy polepszyła się praktycznie wszędzie. Największy ilościowy przyrost ofert pracy odnotowano w województwach: mazowieckim (+ 798), dolnośląskim (+ 650), śląskim (+ 572) i małopolskim (+ 466).

W ujęciu procentowym największe przyrosty w liczbie opublikowanych ofert pracy wystąpiły w województwach: warmińsko-mazurskim (+ 30 proc.), podkarpackim (+ 22 proc.) i dolnośląskim (+ 17 proc.). Jedynymi województwami, które odnotowały spadek liczby ofert pracy były: świętokrzyskie (- 26 proc.), lubelskie (- 4 proc.) i wielkopolskie (- 2 proc.).

Wzrost zapotrzebowania na pracowników w pierwszym kwartale bieżącego roku potwierdza ożywienie rynku pracy i zwiastuje kolejne przyrosty liczby ofert pracy. Podobnie, jak w poprzednich miesiącach, największy popyt na pracowników wystąpił w sprzedaży i branży IT, i w najbliższych miesiącach wciąż będzie rósł – komentuje Marek Jurkiewicz, General Manager infoPraca.

Komplet Kodeks pracy 2015 z komentarzem + CD + PDF

Kto zatrudnia?

Obiektywnym wskaźnikiem kondycji konkretnej branży jest ilość opublikowanych ogłoszeń.

Z Licznika rynku przygotowanego przez infoPracę wynika, że najwięcej ofert opublikowały firmy z branży HR, bo aż 13 918. Na kolejnych miejscach znalazły się firmy z sektora IT z 2697 ogłoszeniami oraz administracja z 1622 ofertami.

W czołówce województw, w których opublikowano najwięcej ofert dla programistów i analityków IT, pozostają: mazowieckie (864), dolnośląskie (486) i małopolskie (434). Specjaliści ci byli też najbardziej poszukiwanymi pracownikami w województwie podlaskim.

Z kolei w produkcji najwięcej ofert pojawiło się w województwach: śląskim (809), dolnośląskim (665) i mazowieckim (465). Ogłoszenia w tej kategorii były także najpopularniejszymi ogłoszeniami w województwach: łódzkim (410), wielkopolskim (382), kujawsko-pomorskim (207) i opolskim (108).

Kto szuka pracy?

W pierwszym kwartale najwięcej aplikacji napłynęło w odpowiedzi na oferty pracy w produkcji (119 424 aplikacji), administracji (76 450), budownictwie (53 839), nieruchomościach (43 619), sprzedaży (42 572) i na stanowiska sekretarek/asystentek (39 868).

W mazowieckim, podobnie jak i w małopolskim i dolnośląskim, największym zainteresowaniem poszukujących pracy cieszyły się oferty pracy w administracji.

W województwie śląskim, łódzkim, wielkopolskim, zachodniopomorskim i kujawsko-pomorskim, była to praca w produkcji. Z kolei w województwach: świętokrzyskim, podlaskim i warmińsko-mazurskim największą popularnością cieszyły się oferty w sprzedaży.

W drugim kwartale tego roku spodziewamy się dodatniej dynamiki w przyroście ofert pracy w produkcji i budownictwie, co wiąże się z dobrą sytuacją gospodarczą Polski. W związku z planowanym zwiększeniem zatrudnienia przez wiele polskich firm, spodziewamy się poprawy sytuacji na rynku pracy w prawie wszystkich województwach. To pozytywny sygnał dla szukających pracy – dodaje Marek Jurkiewicz, infoPraca.

Księgowość
Zapomniałeś o złożeniu deklaracji PIT lub zapłaceniu podatku w terminie? Ratunkiem będzie czynny żal
02 maja 2024

Zapomniałeś o złożeniu deklaracji podatkowej PIT lub zapłaceniu podatku w terminie? Złóż czynny żal, dzięki temu możesz uniknąć kary. Aby czynny żal był skuteczny, musisz wypełnić obowiązki wobec naczelnika urzędu skarbowego lub urzędu celno-skarbowego, w szczególności złożyć zaległe deklaracje podatkowe lub zapłacić w całości należności publicznoprawne, wraz z odsetkami.

Sprzedałeś towar i organizujesz dostawę? Ale czy wiesz, jak wystawić fakturę i jaką stawkę VAT zastosować? Uważaj na pułapki w VAT.
02 maja 2024

Sprzedałeś towar i organizujesz dostawę? Ale czy wiesz, jak wystawić fakturę i jaką stawkę VAT zastosować? Gdy koszt transportu obciąża kupującego, po stronie sprzedawcy powstaje obowiązek udokumentowania transakcji i to jego obciążą konsekwencje błędu.

Posiadacze aut spalinowych mogą odetchnąć z ulgą. Podatku nie będzie, pojawią się dopłaty do elektryków
02 maja 2024

Nie będzie podatku od aut spalinowych, będzie za to system dopłat do zakupu elektryków. Takie rozwiązanie zostało zawarte w przyjętej przez rząd rewizji Krajowego Planu Odbudowy.

Od kiedy obowiązkowy KSeF? Projekt ustawy przyjęty przez rząd
30 kwi 2024

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy, który ma na celu przesunięcie obligatoryjnego KSeF na 1 lutego 2026 r. Jak informuje Ministerstwo Finansów, dalsze uproszczenia KSeF, w tym zapowiadane przez resort finansów etapowe wejście w życie KSeF będzie przedmiotem odrębnych prac legislacyjnych.

Dostałeś rabat i wystawiłeś fakturę korygującą? To błąd. I może mieć poważne konsekwencje na gruncie VAT
30 kwi 2024

Dostałeś rabat i wystawiłeś fakturę korygującą? To błąd. W przypadku rabatu pośredniego kluczowe znaczenie ma okoliczność, że między podatnikiem przekazującym środki pieniężne a podmiotem będącym beneficjentem rabatu pośredniego nie miała miejsca żadna transakcja, którą można byłoby skorygować.

Automatyczna akceptacja PIT. Wgląd w deklaracje i korekta nie będą możliwe przez kilka dni
30 kwi 2024

Automatyczna akceptacja zeznań podatkowych PIT w usłudze Twój e-PIT nastąpi po 30 kwietnia i potrwa przez pierwsze dni maja. Podczas trwania tego procesu usługa nie będzie dostępna, a więc przez kilka dni nie będzie można sprawdzić złożonej już deklaracji PIT, ani złożyć korekty zeznania rocznego. Na czym dokładnie polega ten proces?

Windykacja na własną rękę – jakie są plusy i minusy po stronie przedsiębiorcy?
30 kwi 2024

Proces windykacji można przeprowadzić na kilka sposobów. Czy jednak warto prowadzić windykację w przedsiębiorstwie na własną rękę? Jakie są plusy i minusy takiego działania?

Odroczenie KSeF. Decyzja słuszna, choć budzi wątpliwości w kontekście interesu przedsiębiorców
30 kwi 2024

Decyzja o przesunięciu KSeF jest słuszna, natomiast tak długie odroczenie może budzić wątpliwości w kontekście interesu przedsiębiorców - zauważa ekspert podatkowy Adam Mariański. Zdaniem prawnika wielu przedsiębiorców jest już gotowych do wprowadzenia Krajowego Systemu e-Faktur.

To już ostatni dzwonek. Dzisiaj upływa termin na rozliczenie PIT
30 kwi 2024

We wtorek, 30 kwietnia, mija termin na rozliczenie PIT za rok 2023. Możliwe jest złożenie zeznania drogą elektroniczną lub papierową, które można dostarczyć do Urzędu Skarbowego lub wysłać pocztą.

Zarobki kierowców zawodowych w Polsce. Najczęściej przynajmniej 8 tys. zł brutto. Ale nie wszyscy tyle dostają. Od czego zależy pensja kierowcy?
29 kwi 2024

Ile zarabiają zawodowi kierowcy w Polsce? W 2023 roku w branży TSL nastąpiły istotne zmiany w ustalaniu wynagrodzeń dla kierowców. Wzrost płacy wraz z nowymi przepisami dotyczącymi delegowania pracowników, wpłynęły na rozliczanie płac, szczególnie kierowców działających za granicą. Te zmiany bezpośrednio wpłynęły na budżety firm transportowych, zmuszając je do uwzględnienia większych kosztów wynagrodzeń kierowców. Jednocześnie stanowią korzystną zmianę dla kierowców, poprawiając ich elastyczność finansową i warunki pracy.

pokaż więcej
Proszę czekać...