Rynek pracy 2016 - coraz więcej pracy dla młodych

Marek Jurkiewicz
General Manager infoPraca (Grupo Intercom).
rozwiń więcej
Rynek pracy 2016 - coraz więcej pracy dla młodych / ShutterStock
Osobom młodym i bez doświadczenia zawodowego nadal trudniej niż innym znaleźć pracę. Jednak obecnie obserwowane jest coraz większe zainteresowanie pracodawców absolwentami.

Według ostatniego Badania Aktywności Ekonomicznej Ludności, na koniec ubiegłego roku stopa bezrobocia wśród osób w wieku 15 – 24 lata wyniosła 20,2 proc. I choć na brak zatrudnienia wciąż narzeka co piąty młody człowiek, pocieszające jest to, że wskaźnik ten spadł w ciągu ostatnich dwóch lat aż o 7,1 pkt. proc. – Sytuacja na rynku pracy stale się poprawia, a przedsiębiorcy mają coraz większy problem ze znalezieniem odpowiednich pracowników. W związku z tym, częściej sięgają po tych, których do tej pory omijano w rekrutacjach – mówi Marek Jurkiewicz, dyrektor InfoPraca.pl. – Widzimy, że pracodawcy coraz częściej przeglądają cv osób młodych bez doświadczenia  – dodaje ekspert.

Autopromocja

Gdzie najłatwiej o pracę?

O pracę dla młodych najłatwiej w tych branżach, w których jest największe zapotrzebowanie na pracowników. Według najnowszego Licznika rynku InfoPraca.pl w I kwartale 2016 roku trzy najpopularniejsze branże pod względem liczby ofert to produkcja (4479 ofert), szeroko pojęta sprzedaż (3839) oraz IT (3777). Duże zapotrzebowanie na pracowników zgłaszają także obsługa klienta (1832), inżynieria (1798) i branża instalacyjna/utrzymanie/serwis – 1463. – W tych branżach zapotrzebowanie na pracowników jest tak duże, że rekruterzy są w stanie ”przymknąć oko” na niepełne wykształcenie czy niewielkie doświadczenie zawodowe, bo to można w miarę szybko nadrobić. Ważne, by kandydat był chętny do pracy – wyjaśnia Marek Jurkiewicz. – Oczywiście, przy niewielkim doświadczeniu nie można liczyć na intratną posadę, ale raczej na stanowisko asystenckie czy staż. Na szczęście ten ostatni jest coraz częściej płatny – dodaje dyrektor serwisu InfoPraca.pl.

Polecamy: Kodeks pracy 2016 z komentarzem (książka)

Dziś rekruterzy zwracają obecnie większą uwagę na tzw. umiejętności miękkie. Obecnie liczy się to, czy kandydat do pracy jest osobą komunikatywną, kreatywną, dynamiczną i czy potrafi pracować w zespole. – Innymi słowy, by dostać pracę trzeba umieć się zaprezentować. Pokazać, że ma się ciekawą osobowość – tłumaczy Jurkiewicz.

Tyle, że umiejętności interpersonalne są coraz większym problemem Pracodawcy żalą się, że wchodzące na rynek pracy tzw. millenialsi, choć znają języki i nowoczesne technologie, to jednak są roszczeniowi, mało samodzielni, leniwi i apatyczni. – Dlatego jeśli komuś zależy na  tym, by po stażu otrzymać etat, powinien jak najczęściej pokazywać swoje zaangażowanie. To ogromna zaleta – mówi Jurkiewicz.           

Absolwenci lubią wakacje

Wiadomo, że gdy się już rozpocznie pracę, o dwumiesięcznych wakacjach raczej można zapomnieć. Dlatego też wielu absolwentów, zanim zacznie rozsyłać cv, najpierw robi sobie wolne, a za szukanie pracy zabiera się jesienią. – To błąd. By wyprzedzić konkurencję, trzeba zacząć aplikować już pod koniec maja – mówi Marek Jurkiewicz. Wyjaśnia, że choć w sezonie urlopowym z reguły nie prowadzi się dużych rekrutacji, to często potrzebuje się pracowników na zastępstwo. – Bardzo często jest tak, że jeśli ktoś sprawdzi się w pracy na zastępstwo, dostaje propozycje pracy na dłużej. I na pewno bierze się go w pierwszej kolejności pod uwagę przy najbliższej rekrutacji – podsumowuje Jurkiewicz.

Księgowość
Od kiedy obowiązkowy KSeF? Projekt ustawy przyjęty przez rząd
30 kwi 2024

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy, który ma na celu przesunięcie obligatoryjnego KSeF na 1 lutego 2026 r. Jak informuje Ministerstwo Finansów, dalsze uproszczenia KSeF, w tym zapowiadane przez resort finansów etapowe wejście w życie KSeF będzie przedmiotem odrębnych prac legislacyjnych.

Dostałeś rabat i wystawiłeś fakturę korygującą? To błąd. I może mieć poważne konsekwencje na gruncie VAT
30 kwi 2024

Dostałeś rabat i wystawiłeś fakturę korygującą? To błąd. W przypadku rabatu pośredniego kluczowe znaczenie ma okoliczność, że między podatnikiem przekazującym środki pieniężne a podmiotem będącym beneficjentem rabatu pośredniego nie miała miejsca żadna transakcja, którą można byłoby skorygować.

Automatyczna akceptacja PIT. Wgląd w deklaracje i korekta nie będą możliwe przez kilka dni
30 kwi 2024

Automatyczna akceptacja zeznań podatkowych PIT w usłudze Twój e-PIT nastąpi po 30 kwietnia i potrwa przez pierwsze dni maja. Podczas trwania tego procesu usługa nie będzie dostępna, a więc przez kilka dni nie będzie można sprawdzić złożonej już deklaracji PIT, ani złożyć korekty zeznania rocznego. Na czym dokładnie polega ten proces?

Windykacja na własną rękę – jakie są plusy i minusy po stronie przedsiębiorcy?
30 kwi 2024

Proces windykacji można przeprowadzić na kilka sposobów. Czy jednak warto prowadzić windykację w przedsiębiorstwie na własną rękę? Jakie są plusy i minusy takiego działania?

Odroczenie KSeF. Decyzja słuszna, choć budzi wątpliwości w kontekście interesu przedsiębiorców
30 kwi 2024

Decyzja o przesunięciu KSeF jest słuszna, natomiast tak długie odroczenie może budzić wątpliwości w kontekście interesu przedsiębiorców - zauważa ekspert podatkowy Adam Mariański. Zdaniem prawnika wielu przedsiębiorców jest już gotowych do wprowadzenia Krajowego Systemu e-Faktur.

To już ostatni dzwonek. Dzisiaj upływa termin na rozliczenie PIT
30 kwi 2024

We wtorek, 30 kwietnia, mija termin na rozliczenie PIT za rok 2023. Możliwe jest złożenie zeznania drogą elektroniczną lub papierową, które można dostarczyć do Urzędu Skarbowego lub wysłać pocztą.

Zarobki kierowców zawodowych w Polsce. Najczęściej przynajmniej 8 tys. zł brutto. Ale nie wszyscy tyle dostają. Od czego zależy pensja kierowcy?
29 kwi 2024

Ile zarabiają zawodowi kierowcy w Polsce? W 2023 roku w branży TSL nastąpiły istotne zmiany w ustalaniu wynagrodzeń dla kierowców. Wzrost płacy wraz z nowymi przepisami dotyczącymi delegowania pracowników, wpłynęły na rozliczanie płac, szczególnie kierowców działających za granicą. Te zmiany bezpośrednio wpłynęły na budżety firm transportowych, zmuszając je do uwzględnienia większych kosztów wynagrodzeń kierowców. Jednocześnie stanowią korzystną zmianę dla kierowców, poprawiając ich elastyczność finansową i warunki pracy.

BPO: kto i jak może skorzystać na outsourcingu procesów biznesowych. Co najmniej 20% oszczędności dla większych firm
29 kwi 2024

Usługi centrów BPO (Business Process Outsourcing) są efektywnym narzędziem dla firm. Umożliwiają redukcję kosztów i szybszy rozwój. Dlatego są popularne wśród międzynarodowych firm. Ich skala była jednak za duża dla polskich średnich i dużych firm – od niedawna powstają jednak rozwiązania dopasowane do ich potrzeb.

Obowiązkowy KSeF od lutego 2026 r. Co będzie zawierała ustawa zmieniająca?
29 kwi 2024

Obowiązkowy KSeF dla firm wejdzie w życie od 2026 roku. Ukazał się projekt ustawy zmieniającej ustawę o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw, który przewiduje zmiany w Krajowym Systemie e-Faktur. Nową datę wejścia w życie obligatoryjnego KSeF określa się na dzień 1 lutego 2026 r.

ZUS: Niepełnosprawni przedsiębiorcy mogą w 2024 r. obniżyć roczną składkę zdrowotną. Jak to zrobić? Jakie warunki?
29 kwi 2024

ZUS informuje, że od rozliczenia rocznego za rok 2023, osoby z umiarkowanym lub znacznym stopniem niepełnosprawności mogą korzystać z ulgi i obniżyć roczną składkę na ubezpieczenie zdrowotne na poniższych zasadach.

pokaż więcej
Proszę czekać...