REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Własna firma i umowa o pracę – składki ZUS

Własna firma i umowa o pracę – składki ZUS
Własna firma i umowa o pracę – składki ZUS
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Prowadzenie działalności gospodarczej nie powoduje konieczności płacenia składek ZUS, jeśli przedsiębiorca równolegle pracuje na umowie o pracę z wynagrodzeniem brutto ponad 1850 zł. Z jednej strony to „oszczędność” na ZUS-ie, z drugiej konieczność dzielenia czasu na dwa czasochłonne zajęcia.

Niektórzy etatowcy decydują się założyć działalność gospodarczą, utrzymując jednocześnie dotychczasowe stanowisko na umowie o pracę. Na pierwszy rzut oka wydawać by się mogło, że równolegle wykonywanie tych dwóch czasochłonnych prac jest nie do pogodzenia. W rzeczywistości jednak, takie rozwiązanie nierzadko się sprawdza, a oprócz tego zmniejsza ryzyko wystartowania z własnym biznesem i pozwala „zaoszczędzić” na ZUS-ie.

Autopromocja

Gwarancja zatrudnienia z etatu

Stałe zatrudnienie daje komfort stałego zarobku, płatnych urlopów i na tym gruncie jest zaprzeczeniem prowadzenia własnej działalności gospodarczej. Już od pierwszego dnia życia własnej firmy przedsiębiorca ponosi bowiem stałe koszty (przede wszystkim ubezpieczenia społecznego), odpowiada samodzielnie za wygenerowanie zarobku i ryzykuje brakiem wystarczającej liczby klientów i faktur sprzedażowych.

Połączenie etatu z własną firmą może być ciekawe dla tych osób, które chcą rozpocząć prowadzenie małego biznesu nieco wolniej, bezpieczniej, nie wypływając od razu nas szerokie wody i które zdają sobie sprawę z tego, że będą mu mogły poświęcić mniej czasu. Powyższa kombinacja może też opłacać pracownikowi, który chce sprawdzić, na ile dochodowy okaże się jego pomysł na biznes, jednocześnie zachowując umowę o pracę jako zabezpieczenie w razie, kiedy działalność generowałaby jedynie straty.

Polecamy: Monitor prawa pracy i ubezpieczeń

Rozstrzygnięcie zbiegu tytułów do ZUS-u

Wynagrodzenie z umowy o pracę podlega obowiązkowo pod oskładkowanie ubezpieczeniem społecznym (emerytalnym, rentowym, wypadkowym i chorobowym) – niezależnie od tego, czy to praca na pełen czy pół etatu oraz niezależnie od wysokości wynagrodzenia. Przedsiębiorca jest obowiązkowo objęty ubezpieczeniem społecznym (emerytalnym, rentowym i wypadkowym) od pierwszego dnia wykonywania działalności. Zatem jeśli jeden podatnik otrzymuje zarobek z tych dwóch tytułów, teoretycznie dochodzi do zbiegu tytułów do ubezpieczeń społecznych.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W rzeczywistości sprawę rozstrzyga się szybko. Jeśli pracownik zakłada firmę, pozostaje obowiązkowo ubezpieczony u pracodawcy. Z punktu widzenia przedsiębiorcy będącego jednocześnie etatowcem, nie musi on opłacać składek z tytułu działalności, jeśli z umowy o pracę uzyskuje oskładkowany przychód równy co najmniej minimalnemu wynagrodzeniu (obecnie 1850 zł).

Rozpoczynając działalność jako etatowiec obok wypełnienia formalności związanych z nadaniem NIP-u itd., przedsiębiorca musi złożyć w ZUS-ie jedynie formularz ZUS ZZA stanowiący zgłoszenie do ubezpieczenia zdrowotnego.

Zbieg tytułów do ubezpieczeń społecznych nie wpływa na kwestię opłacania składki na ubezpieczenie zdrowotne. W przypadku jednoczesnego wykonywania etatu na umowie o pracę oraz wykonywaniu działalności gospodarczej, Kowalski co miesiąc opłaca dwie składki zdrowotne. Podstawami ich wyliczenia są aktualnie:
- z działalności gospodarczej – 3210,60 zł,
- z umowy o pracę – kwota brutto zapisana w umowie.

Katarzyna Miazek, Tax Care

Autopromocja
Tax Care
Lider wśród biur księgowych dla mikro- i małych firm

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Składka zdrowotna 2024. Rozliczenie za rok 2023. Wpływ na kwestie podatkowe

Już po raz drugi od momentu wprowadzenia rewolucyjnych przepisów Polskiego Ładu przedsiębiorcy mają obowiązek złożenia rocznego rozliczenia składki na ubezpieczenie zdrowotne. Dwudziesty dzień maja jest ostatnim dniem na dopełnienie tego obowiązku. Na szczęście tym razem Ustawodawca oszczędził płatnikom wstecznych zmian form opodatkowania oraz półrocznych okresów składkowych. 

Prezes URE: od lipca 2024 r. o ponad 40 proc. wzrosną opłaty za dystrybucję energii. O 30 zł miesięcznie więcej zapłaci przeciętne gospodarstwo domowe

Prezes URE Rafał Gawin szacuje, że w II połowie roku miesięczne rachunki za energię elektryczną, w tym za dystrybucję, wzrosną o ok. 30 zł dla przeciętnego gospodarstwa domowego o zużyciu do 2 MWh energii elektrycznej rocznie. Analizy URE pokazują, że średnia cena taryfowa sprzedaży prądu dla gospodarstw domowych w taryfie na II połowę 2024 i na rok 2025 może wynieść poniżej 600 zł za MWh

Jakie są rezerwy walutowe Polski? Aktualne dane NBP

Rezerwy walutowe Polski w końcu kwietnia 2024 roku wyniosły 206 097,4 mln USD tj. o 1,8% więcej niż przed miesiącem i równocześnie o 15,7% więcej niż przed rokiem. Takie dane podał Narodowy Bank Polski (NBP).

MF oferuje pomoc dla przedsiębiorców z Marywilskiej 44

Ministerstwo Finansów informuje, że Krajowa Administracja Skarbowa przygotowała pomoc dla przedsiębiorców z Marywilskiej 44. Mogą oni wystąpić z wnioskiem m.in. o rozłożenie na raty podatku oraz odroczenie terminu jego zapłaty. MF uruchomił specjalną infolinię, gdzie poszkodowani przedsiębiorcy mogą pytać o rozliczenia podatkowe (PIT, VAT) oraz o ulgi w spłacie zobowiązań podatkowych.

Zatrudnianie i rozliczanie kierowców w branży produkcyjnej. Jak i dlaczego różni się od rozliczania pozostałych pracowników?

W firmach, w których transport jest jedynie narzędziem do wykonywania ich głównego biznesu, istnieje wiele różnic pomiędzy rozliczaniem kierowców a pracowników na innych stanowiskach. Ewidencja czasu pracy i naliczenie wynagrodzenia w branży produkcyjnej to ciekawy przypadek, często także problematyczny dla kadr. Na czym polegają te różnice?

Przedawnienie prawa do zwrotu nadpłaty (art. 77 i 80 Ordynacji podatkowej)

Kiedy występuje przedawnienie prawa do zwrotu nadpłaty, co wynika z przepisów zawartych w art. 77 i 80 Ordynacji podatkowej? Co do zasady prawo do zwrotu nadpłaty podatku wygasa po upływie 5 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym upłynął termin jej zwrotu. Co jeszcze warto wiedzieć?

Ministerstwo Finansów: Coraz więcej spraw można załatwić bez wizyty w urzędzie skarbowym. Wystarczy internet i telefon

Klienci Krajowej Administracji Skarbowej coraz więcej spraw urzędowych mogą załatwić bez wizyty w urzędzie skarbowym. Jest to możliwe z dowolnego miejsca za pośrednictwem infolinii KAS lub za pośrednictwem usług e-Urzędu Skarbowego.

Pakiety medyczne dla pracowników. Czy wiesz, jak prawidłowo rozliczać VAT przy ich zakupie? Sprawdź, jakie są zasady

Pakiety medyczne dla pracowników. Czy wiesz, jak prawidłowo rozliczać VAT przy ich zakupie? Usługi w zakresie opieki medycznej podlegają zwolnieniu z VAT. Ale czy również przy odsprzedaży?

20 maja upływa termin na rozliczenie składki zdrowotnej za 2023 rok

20 maja jest ostatnim dniem, kiedy przedsiębiorca musi złożyć dokumenty rozliczeniowe za kwiecień 2024 r. wraz z rocznym rozliczeniem składki na ubezpieczenie zdrowotne za 2023 rok. Jest to również termin na opłacenie należnych składek za kwiecień 2024 r. wraz z ewentualną dopłatą składki rocznej.

Okulary dla pracownika. O odliczeniu VAT nie przesądza wskazanie podatnika jako nabywcy. Kluczowe jest prawo do rozporządzania towarem jak właściciel

Do najczęściej popełnianych błędów VAT należą nieprawidłowości w zakresie odliczenia podatku naliczonego od zakupów dotyczących pracowników. O prawie do odliczenia nie przesądza wykazanie podatnika jako nabywcy na fakturze. Kluczowe jest nabycie prawa do rozporządzania towarem jak właściciel.

REKLAMA