reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > ZUS i kadry > Składki > Własna firma i umowa o pracę – składki ZUS

Własna firma i umowa o pracę – składki ZUS

Prowadzenie działalności gospodarczej nie powoduje konieczności płacenia składek ZUS, jeśli przedsiębiorca równolegle pracuje na umowie o pracę z wynagrodzeniem brutto ponad 1850 zł. Z jednej strony to „oszczędność” na ZUS-ie, z drugiej konieczność dzielenia czasu na dwa czasochłonne zajęcia.

Niektórzy etatowcy decydują się założyć działalność gospodarczą, utrzymując jednocześnie dotychczasowe stanowisko na umowie o pracę. Na pierwszy rzut oka wydawać by się mogło, że równolegle wykonywanie tych dwóch czasochłonnych prac jest nie do pogodzenia. W rzeczywistości jednak, takie rozwiązanie nierzadko się sprawdza, a oprócz tego zmniejsza ryzyko wystartowania z własnym biznesem i pozwala „zaoszczędzić” na ZUS-ie.

Gwarancja zatrudnienia z etatu

Stałe zatrudnienie daje komfort stałego zarobku, płatnych urlopów i na tym gruncie jest zaprzeczeniem prowadzenia własnej działalności gospodarczej. Już od pierwszego dnia życia własnej firmy przedsiębiorca ponosi bowiem stałe koszty (przede wszystkim ubezpieczenia społecznego), odpowiada samodzielnie za wygenerowanie zarobku i ryzykuje brakiem wystarczającej liczby klientów i faktur sprzedażowych.

Połączenie etatu z własną firmą może być ciekawe dla tych osób, które chcą rozpocząć prowadzenie małego biznesu nieco wolniej, bezpieczniej, nie wypływając od razu nas szerokie wody i które zdają sobie sprawę z tego, że będą mu mogły poświęcić mniej czasu. Powyższa kombinacja może też opłacać pracownikowi, który chce sprawdzić, na ile dochodowy okaże się jego pomysł na biznes, jednocześnie zachowując umowę o pracę jako zabezpieczenie w razie, kiedy działalność generowałaby jedynie straty.

Polecamy: Monitor prawa pracy i ubezpieczeń

Rozstrzygnięcie zbiegu tytułów do ZUS-u

Wynagrodzenie z umowy o pracę podlega obowiązkowo pod oskładkowanie ubezpieczeniem społecznym (emerytalnym, rentowym, wypadkowym i chorobowym) – niezależnie od tego, czy to praca na pełen czy pół etatu oraz niezależnie od wysokości wynagrodzenia. Przedsiębiorca jest obowiązkowo objęty ubezpieczeniem społecznym (emerytalnym, rentowym i wypadkowym) od pierwszego dnia wykonywania działalności. Zatem jeśli jeden podatnik otrzymuje zarobek z tych dwóch tytułów, teoretycznie dochodzi do zbiegu tytułów do ubezpieczeń społecznych.

W rzeczywistości sprawę rozstrzyga się szybko. Jeśli pracownik zakłada firmę, pozostaje obowiązkowo ubezpieczony u pracodawcy. Z punktu widzenia przedsiębiorcy będącego jednocześnie etatowcem, nie musi on opłacać składek z tytułu działalności, jeśli z umowy o pracę uzyskuje oskładkowany przychód równy co najmniej minimalnemu wynagrodzeniu (obecnie 1850 zł).

Rozpoczynając działalność jako etatowiec obok wypełnienia formalności związanych z nadaniem NIP-u itd., przedsiębiorca musi złożyć w ZUS-ie jedynie formularz ZUS ZZA stanowiący zgłoszenie do ubezpieczenia zdrowotnego.

Zbieg tytułów do ubezpieczeń społecznych nie wpływa na kwestię opłacania składki na ubezpieczenie zdrowotne. W przypadku jednoczesnego wykonywania etatu na umowie o pracę oraz wykonywaniu działalności gospodarczej, Kowalski co miesiąc opłaca dwie składki zdrowotne. Podstawami ich wyliczenia są aktualnie:
- z działalności gospodarczej – 3210,60 zł,
- z umowy o pracę – kwota brutto zapisana w umowie.

Katarzyna Miazek, Tax Care

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Sponsorowany

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Sofath

Prekursor i lider na europejskim rynku pomp ciepła.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama