REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jakie składki ZUS powinni płacić przedsiębiorcy prowadzący kilka firm?

 Cafe Finance
Ogólnopolskie biuro rachunkowe
Jakie składki ZUS powinni płacić przedsiębiorcy prowadzący kilka firm?
Jakie składki ZUS powinni płacić przedsiębiorcy prowadzący kilka firm?

REKLAMA

REKLAMA

Osoby, które prowadzą dwie lub więcej firm, często zastanawiają się, jakiego rodzaju składki powinny opłacać. Czy z każdej swojej działalności gospodarczej mają odprowadzać składki zdrowotne lub społeczne? Cafe Finance podpowiada: Prowadzenie kilku działalności nie zwiększa zobowiązań dotyczących ubezpieczenia społecznego, natomiast składki zdrowotne mogą być naliczane kilkukrotnie.

Ile działalności tyle składek?

Ubezpieczenie zdrowotne oraz ubezpieczanie społeczne, czyli emerytalne, rentowe i wypadkowe, to składki, którym obowiązkowo podlegają wszystkie osoby prowadzące pozarolnicza działalność. Jeśli chcemy zostać objęci ubezpieczeniem chorobowym musimy złożyć odpowiedni wniosek.

Autopromocja

Składki na ubezpieczenia społeczne obliczamy od podstawy wymiaru zadeklarowanych składek. Dla tak zwanego „małego ZUSu” podstawa ta nie może być niższa niż 555 (co stanowi 30% kwoty minimalnego wynagrodzenia), a przy „dużym ZUSie – 2433 zł (czyli 60% prognozowanego wynagrodzenia).

Podstawa wymiary składki na ubezpieczenie zdrowotne zaś, nie może wynosić mniej niż 75% średniego wynagrodzenia z IV kwartału poprzedniego roku. W 2015 roku  najniższa podstawa wynosiła 3210,60 złotych.

Te podstawowe informacje dotyczące obowiązków wobec ZUS są niezwykle istotne, jeśli chcemy zrozumieć sposób naliczania składek przy kilku umowach.

Monitor prawa pracy i ubezpieczeń

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Składki społeczne – tylko w jednej firmie

Przy prowadzeniu kilku rodzajów działalności (pozarolniczej) składki na ubezpieczenie społeczne odliczane są tylko z jednego źródła. Nie ma obowiązku opłacania składek na ubezpieczenie emerytalne, rentowe czy wypadkowe ze wszystkich firm lub działań, które prowadzimy. Co ważne – nie ma także możliwości dobrowolnego podwojenia lub potrojenia składek.

Inaczej ze składkami zdrowotnymi

Składka na ubezpieczenie zdrowotne będzie pobierana od każdej umowy, której przedsiębiorca uzyskuje przychody. Co warte uwagi – jeżeli przedsiębiorca czerpie dochód z więcej niż jednej spółki, to każda z nich liczona jest osobno.

Adam Kowalski prowadzi działalność gospodarczą od 3 lat – firmę ABEKa, gdzie zarabia 4200 zł.. Jest także wspólnikiem w spółce CEDEK, z której dochód wynosi 2500 zł. Świadczenia wobec ZUS w jego przypadku będą rozkładać się następująco:

a) Składki społeczne:
- z firmy ABEK  pan Kowalski musi odprowadzić  832,57 zł na składki społeczne wliczając w to z dobrowolne ubezpieczenie chorobowe. Gdyby Pan Adam nie chciał z niego skorzystać składka wynosiłaby 772,96 zł.
Jeżeli Pan Kowalski z firmy ABEK opłaca wszystkie obowiązkowe składki na ubezpieczenie społeczne, to  firma CEDEK nie musi już opłacać tych samych składek. Deklaruje tylko jedną firmę do odprowadzania obowiązkowych składek do ZUS.

b) Składki zdrowotne:

Z firmy ABEK kwota 288,95
Z firmy CEDEK kwota 288,95

Składki zdrowotne opłacane są ze wszystkich prowadzonych działalności Pana Kowalskiego.

Autopromocja

REKLAMA

Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Ulga na jedno dziecko 2024. 112 tys. zł to niestety limit dochodów wspólny dla obojga rodziców lub opiekunów prawnych

  Rodzice odliczający ulgę na dziecko często są zaskoczeni informacją, że możliwość skorzystania z tej ulgi ogranicza limit ich dochodów nie tylko w przypadku, gdy mają jedno dziecko. Także gdy mają np. dwoje dzieci, jedno z ich dzieci jest małoletnie (czyli uprawnia do ulgi) a drugie np. ukończyło 25. rok życia (czyli nie uprawnia do odliczenia ulgi prorodzinnej). Dotyczy to też sytuacji gdy dziecko po ukończeniu 18 roku życia (a przed ukończeniem 25. rok życia) przestało uczyć się lub studiować. Te zasady dotyczą zarówno roku 2024 jak i poprzednich 2023 r. i 2022 r.

  Krajowy Plan Odbudowy w Polsce w 2024 roku. Wyścig z czasem po 60 miliardów euro

  Zeszłotygodniowe informacje dotyczące odblokowania funduszy europejskich są optymistyczne – kierunek działań przyjęty przez polski rząd może liczyć na przychylność UE. Pamiętajmy jednak, że deklaracje te nie oznaczają, że środki na wspieranie reform i inwestycji zostaną nam „automatycznie” udostępnione - pisze Łukasz Kościjańczuk, partner w CRIDO.

  Czy laptop i wynajęte mieszkanie pracownika zagranicznej firmy to już zakład w Polsce?

  Pracownicy wykonujący pracę poza miejscem siedziby pracodawcy (lub innym miejscem określonym w umowie o pracę) mogą generować szereg konsekwencji podatkowych, zarówno dla pracownika, jak i dla pracodawcy, szczególnie gdy w grę wchodzi praca poza Polską, lub w Polsce, ale dla pracodawcy z innego kraju - pisze Dr Adam Barcikowski – Manager w Nexia Advcero.

  Obniżenie VAT w branży "beauty" - skutki dla budżetu państwa, gospodarki i konsumentów

  Jak obniżenie stawki podatku VAT w branży "beauty" od kwietnia 2024 roku wpłynie na dochody budżetu państwa, na zachowania przedsiębiorców i konsumentów?

  Niższy VAT od 1 kwietnia 2024 r. Stawka 8% dla usług kosmetycznych, manicure i pedicure

  Ministerstwo Finansów przygotowało już projekt rozporządzenia, które obniży od 1 kwietnia 2024 r. - z 23% do 8% – stawkę VAT na określone usługi kosmetyczne.

  Czas na reformę Unijnego Kodeksu Celnego

  Reforma (projektu) nowego Unijnego Kodeksu Celnego po konsultacjach społecznych. Od 2027 roku przewidywane jest wejście w życie nowego UKC. Będą to zmiany rewolucyjne w wielu aspektach, dziś obowiązujących przepisów prawa celnego. Wiarygodni przedsiębiorcy mają mieć znaczne uproszczenia oraz mamy przejść na „inteligentne” odprawy celne ze zwiększonym monitoringiem systemów informatycznych.

  Twój e-PIT wspólnie z małżonkiem

  Usługa Twój e-PIT umożliwia złożenie rocznego PIT wspólnie z małżonkiem. Kiedy jest to możliwe? Jakie działania należny wykonać?

  PGNiG obniża ceny gazu dla gospodarstw domowych. Ale nadal ponad 90 zł/MWh drożej od ceny zamrożonej do połowy 2024 roku

  W czwartek 29 lutego 2024 r. Prezes Urzędu Regulacji Energetyki zatwierdził obniżenie o 8,3 proc. (do 290,97 zł/MWh) zatwierdzonej w grudniu 2023 r. i obowiązującej w 2024 r. taryfy na sprzedaż gazu dla gospodarstw domowych i innych tzw. odbiorców uprawnionych przez spółkę PGNiG Obrót Detaliczny. Ale do 30 czerwca 2024 r. cena netto gazu dla odbiorców uprawnionych (w tym odbiorców w gospodarstwach domowych) została zamrożona na poziomie 200,17 zł/MWh.

  Ujednolicenie sprawozdań finansowych komitetów wyborczych. Jest projekt rozporządzenia w tej sprawie

  Ustawodawca przygotował projekt rozporządzenia w sprawie łącznego sprawozdania finansowego komitetu wyborczego, który zarejestrował kandydata na wójta, burmistrza, prezydenta miasta oraz listę kandydatów na radnych. Jakie rozwiązania znalazły się w projekcie?

  Tabela kursów średnich NBP z 29 lutego 2024 roku [nr 043/A/NBP/2024]

  Tabela kursów średnich waluty krajowej w stosunku do walut obcych ogłoszona przez NBP 29 lutego 2024 roku - nr 043/A/NBP/2024. Jaki dziś kurs euro? Jakie zmiany w kursach walut?

  REKLAMA