REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jakie składki ZUS powinni płacić przedsiębiorcy prowadzący kilka firm?

 Cafe Finance
Ogólnopolskie biuro rachunkowe
Jakie składki ZUS powinni płacić przedsiębiorcy prowadzący kilka firm?
Jakie składki ZUS powinni płacić przedsiębiorcy prowadzący kilka firm?

REKLAMA

REKLAMA

Osoby, które prowadzą dwie lub więcej firm, często zastanawiają się, jakiego rodzaju składki powinny opłacać. Czy z każdej swojej działalności gospodarczej mają odprowadzać składki zdrowotne lub społeczne? Cafe Finance podpowiada: Prowadzenie kilku działalności nie zwiększa zobowiązań dotyczących ubezpieczenia społecznego, natomiast składki zdrowotne mogą być naliczane kilkukrotnie.

Ile działalności tyle składek?

Ubezpieczenie zdrowotne oraz ubezpieczanie społeczne, czyli emerytalne, rentowe i wypadkowe, to składki, którym obowiązkowo podlegają wszystkie osoby prowadzące pozarolnicza działalność. Jeśli chcemy zostać objęci ubezpieczeniem chorobowym musimy złożyć odpowiedni wniosek.

REKLAMA

Autopromocja

Składki na ubezpieczenia społeczne obliczamy od podstawy wymiaru zadeklarowanych składek. Dla tak zwanego „małego ZUSu” podstawa ta nie może być niższa niż 555 (co stanowi 30% kwoty minimalnego wynagrodzenia), a przy „dużym ZUSie – 2433 zł (czyli 60% prognozowanego wynagrodzenia).

Podstawa wymiary składki na ubezpieczenie zdrowotne zaś, nie może wynosić mniej niż 75% średniego wynagrodzenia z IV kwartału poprzedniego roku. W 2015 roku  najniższa podstawa wynosiła 3210,60 złotych.

Te podstawowe informacje dotyczące obowiązków wobec ZUS są niezwykle istotne, jeśli chcemy zrozumieć sposób naliczania składek przy kilku umowach.

Monitor prawa pracy i ubezpieczeń

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Składki społeczne – tylko w jednej firmie

Przy prowadzeniu kilku rodzajów działalności (pozarolniczej) składki na ubezpieczenie społeczne odliczane są tylko z jednego źródła. Nie ma obowiązku opłacania składek na ubezpieczenie emerytalne, rentowe czy wypadkowe ze wszystkich firm lub działań, które prowadzimy. Co ważne – nie ma także możliwości dobrowolnego podwojenia lub potrojenia składek.

Inaczej ze składkami zdrowotnymi

Składka na ubezpieczenie zdrowotne będzie pobierana od każdej umowy, której przedsiębiorca uzyskuje przychody. Co warte uwagi – jeżeli przedsiębiorca czerpie dochód z więcej niż jednej spółki, to każda z nich liczona jest osobno.

Adam Kowalski prowadzi działalność gospodarczą od 3 lat – firmę ABEKa, gdzie zarabia 4200 zł.. Jest także wspólnikiem w spółce CEDEK, z której dochód wynosi 2500 zł. Świadczenia wobec ZUS w jego przypadku będą rozkładać się następująco:

a) Składki społeczne:
- z firmy ABEK  pan Kowalski musi odprowadzić  832,57 zł na składki społeczne wliczając w to z dobrowolne ubezpieczenie chorobowe. Gdyby Pan Adam nie chciał z niego skorzystać składka wynosiłaby 772,96 zł.
Jeżeli Pan Kowalski z firmy ABEK opłaca wszystkie obowiązkowe składki na ubezpieczenie społeczne, to  firma CEDEK nie musi już opłacać tych samych składek. Deklaruje tylko jedną firmę do odprowadzania obowiązkowych składek do ZUS.

b) Składki zdrowotne:

Z firmy ABEK kwota 288,95
Z firmy CEDEK kwota 288,95

Składki zdrowotne opłacane są ze wszystkich prowadzonych działalności Pana Kowalskiego.

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nowości w KSeF: faktury papierowe czasowo poza KSeF, faktury konsumenckie, złożone załączniki. Konsultacje Ministerstwa Finansów

W dniu 18 lipca 2024 r. w Ministerstwie Finansów przy ul. Świętokrzyskiej 12 odbyło się kolejne spotkanie konsultacyjne dotyczące Krajowego Systemu e-Faktur zorganizowane przez Ministerstwo Finansów i Krajową Administrację Skarbową. Przedstawiciele MF podsumowali dotychczasowe prekonsultacje zmian w zakresie obowiązkowego KSeF. Eksperci Ministerstwa Finansów zaprezentowali też propozycje rozwiązań biznesowych tj. wymianę środowiska KSeF na docelowe, wdrożenie załączników i aktualizację struktury e-faktury,  a także planowane rozwiązania i nowe funkcjonalności KSeF.

Nowe dane o wynagrodzeniach Polaków. GUS odsłania karty

GUS opublikował dane dotyczące przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czerwcu 2024 r. Przeciętna płaca wyniosła 8144,83 zł. Wzrost okazał się niższy od prognozowanego przez ekspertów. Mamy też nowe statystyki dotyczące zatrudnienia.

Podatek od nieruchomości od obiektów sportowych. Będą zmiany od 2025 roku. Czy podatek obejmie place zabaw?

W ramach analiz opublikowanego projektu zmian w podatku od nieruchomości, chwilę uwagi należy poświęcić obiektom sportowym. Jako że standardowo ich wartość nie należy do niskich, ewentualne ruchy w tym zakresie, mogą generować istotne skutki podatkowe. Aczkolwiek, akurat w tym obszarze, MF zaproponował też trochę korzyści. Niekorzyści też.

Większe sumy gwarancyjne w OC posiadaczy pojazdów i rolników. Jednolity formularz zaświadczeń o przebiegu ubezpieczenia. Rząd przyjął projekt nowelizacji

W dniu 16 lipca 2024 r. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy, która ma dostosować polskie prawo do unijnych przepisów dotyczących ubezpieczenia OC za szkody, które powstały w związku z ruchem pojazdów mechanicznych. Projekt ten przewiduje m.in. zwiększenie minimalnych sum gwarancyjnych w ubezpieczeniu OC posiadaczy pojazdów mechanicznych a także rolników. Czy w związku z tymi zmianami wzrosną ceny polis OC?

REKLAMA

Drastyczne podwyżki akcyzy na wyroby tytoniowe. Najwięcej na płyn do e-papierosów, aż o 75 proc.

Rząd chce wprowadzić drastyczne podwyżki akcyzy na wyroby tytoniowe. Ich skala ma być kilkukrotnie większa, niż zakładała mapa akcyzowa. Już w 20225 r. akcyza na wyroby tytoniowe ma wzrosnąć: o 25 proc. na papierosy, o 38 proc. na tytoń do palenia oraz o 50 proc. na wkłady do podgrzewaczy tytoniu. Będzie podwyżka również płynów do e-papierosów, na które w 2025 r. akcyza wzrośnie aż o 75 proc.

Zakup sprzętu IT? Czasem lepiej wynająć. Na czym polega DaaS?

Na czym polega model biznesowy Device as a Service (DaaS)? Komu i kiedy się opłaca? Co sprawia, że jest to rosnący trend nie tylko w polskich firmach?

Twój biznes działa dobrze ale pieniądze gdzieś wyciekają. Ekspert podpowiada gdzie szukać przyczyn i źródeł wycieków

Takie pytanie często zadają sobie przedsiębiorcy, którzy osiągając spore przychody, realizując duże i zyskowne projekty nagle stwierdzają brak gotówki na koncie. Dlaczego tak się dzieje? Gdzie są pieniądze? Na te i inne pytania odpowiada dr nauk ekonomicznych Elżbieta Sobów – specjalistka ds. finansów z kilkudziesięcioletnim doświadczeniem.

Korekta podatku naliczonego: kiedy trzeba rozliczyć fakturę korygującą

Jak należy rozliczyć faktury korygujące? Podatnik będący nabywcą zgłosił reklamację oraz otrzymał mailową odpowiedź, w której sprzedawca uznał reklamację i wskazał kwotę korekty. Wiadomości mailowe są z marca 2024 r., a korekta wpłynęła w kwietniu 2024 r. Podatnik odliczył VAT naliczony z faktury pierwotnej w marcu 2024 r. Czy korektę należy rozliczyć w marcu 2024? 

REKLAMA

Prezesa skazano za zaległości podatkowe spółki. Ale to sąd popełnił błąd

Samo tylko objęcie funkcji prezesa zarządu spółki nie może powodować automatycznego przyjęcia na siebie odpowiedzialności karnej za cudze działania. Tak uznał Rzecznik Praw Obywatelskich, informując o wniesieniu skargi kasacyjnej na korzyść prezesa spółki, którego sąd skazał za nieodprowadzenie zaliczek na podatek dochodowy, powstałych w okresie gdy nie objął jeszcze funkcji.

Podatek od nieruchomości obejmie nawet panele fotowoltaiczne. Takie zmiany już od 2025 roku

Zmiany w podatku od nieruchomości zmierzają do opodatkowania urządzeń energetycznych, np. paneli fotowoltaicznych. Budowle mają być opodatkowane jako całość techniczno-użytkowa. Podatkiem od nieruchomości (inaczej niż obecnie) już od 2025 roku objęte zostaną więc wszystkie elementów farmy fotowoltaicznej (w tym panele).

REKLAMA