reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > ZUS i kadry > Składki > Zaświadczenia płatnika składek ZUS Z-3 i ZUS Z-3a można złożyć on-line

Zaświadczenia płatnika składek ZUS Z-3 i ZUS Z-3a można złożyć on-line

Płatnicy składek (np. firmy) są zobowiązani wypełniać formularze zaświadczeń ZUS Z-3 i ZUS Z-3a dla swoich pracowników i zleceniobiorców, jeśli korzystają oni ze świadczeń wypłacanych przez ZUS. Obowiązek ten nałożony jest na przedsiębiorców zatrudniających poniżej 21 pracowników oraz dodatkowo na wszystkie firmy, których pracownicy ubiegają się o wypłatę zasiłku po ustaniu zatrudnienia. Obowiązku tego można dopełnić on-line.

Druki Z-3 i Z-3a są swojego rodzaju załącznikami do zwolnień lekarskich, jakie przedsiębiorcy zobowiązani są do przekazywania do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Są one niezbędne do wypłaty świadczeń z ZUS w przypadku choroby i macierzyństwa. Bez tych dokumentów Zakład Ubezpieczeń Społecznych nie wypłaci pieniędzy zainteresowanym pracownikom lub zleceniobiorcom.

Zaświadczenia Z-3 wyślesz do ZUS on-line

Aktualne formularze zaświadczeń dostępne są na stronach internetowych ZUS. Dodatkowo przedsiębiorcy mają możliwość wypełnienia ich i wysłania do ZUS w formie elektronicznej, przy pomocy Platformy Usług Elektronicznych – ZUS PUE. Wystarczy posiadać profil na platformie ZUS oraz podpis kwalifikowany lub profil zaufany, które służą do podpisywania i wysyłki elektronicznej dokumentów. Zaświadczenia do wypełnienia znajdziemy w panelu Płatnika w katalogu Usług elektronicznych.

Kodeks pracy 2016 z komentarzem

Dzięki elektronicznym drukom unikniesz błędów

Prawidłowe wypełnienie druku decyduje o wypłacie świadczenia, dlatego ważne jest, aby zrobić to starannie. Dzięki wypełnianiu druku Z-3 w formie elektronicznej przedsiębiorcy mają ułatwione zadanie, bowiem system umożliwia sprawdzenie poprawności wypełnionego formularza przed jego wysłaniem do urzędu. Błędne informacje znajdziemy po kliknięciu „Sprawdź” w zakładce Uwagi i błędy.

Warto skorzystać z tej formy wypełniania zaświadczeń, z uwagi na fakt, że dokumenty te są dość obszerne i wymagają uzupełniania wielu danych. W przypadku formularzy on-line pola z danymi identyfikacyjnymi przedsiębiorcy są wypełnione automatycznie przez system i nie musimy ich sprawdzać. Jest to bardzo istotna kwestia, bo dane te powinny być zgodne ze zgłoszonymi przez nas wcześniej do ZUS. Wypełniając formularz on-line będziemy mieli pewność, że tak właśnie jest.

Informacje niezbędne do wypłaty świadczeń

Oprócz danych identyfikacyjnych płatnika i pracownika, w zaświadczeniu Z-3 powinny się znaleźć informacje na temat okresu ubezpieczenia pracownika, okresu niezdolności do pracy, informacje dotyczące zwolnienia lekarskiego oraz liczba ubezpieczonych zgłoszonych do ubezpieczenia chorobowego w firmie. Najważniejszymi danymi, jakie umieszczamy w zaświadczeniu, są jednak informacje na temat wynagrodzeń pobieranych przez pracownika, na podstawie których ZUS dokona obliczenia zasiłku.

Monitor prawa pracy i ubezpieczeń

Liczba ubezpieczonych decyduje o tym, kto wypłaca świadczenia

Przedsiębiorca wypełniający druk Z-3 dla swojego pracownika zobowiązany jest do wpisania w jednym punkcie liczby zgłoszonych osób do ubezpieczenia chorobowego. Liczba ta decyduje o tym, kto zobowiązany jest do wypłaty świadczenia – ZUS czy przedsiębiorca. Jeżeli w firmie zatrudnionych jest mniej niż 21 osób, to płatnikiem świadczeń będzie ZUS. Liczbę ustalamy według stanu na dzień 30 listopada poprzedniego roku i obowiązuje ona niezmiennie przez rok. Przy ustalaniu liczby osób ubezpieczonych nie ma znaczenia tytuł do ubezpieczenia chorobowego, więc uwzględniamy w niej nie tylko osoby zatrudnione na podstawie umowy o pracę, ale również zleceniobiorców zgłoszonych do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego.

Marta Felczak, Idea Bank/Tax Care

reklama

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Nowy JPK_VAT

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Moduł partnerski

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Piotr Juszczyk

doradca podatkowy w firmie inFakt

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama