Konsekwencje braku aktualizacji programu Płatnik
REKLAMA
REKLAMA
Płatnicy składek mają obowiązek przekazywać do ZUS dokumenty zgłoszeniowe i rozliczeniowe (a także ich korekty) w formie elektronicznej. Płatnicy rozliczający składki za nie więcej niż 5 osób mogą przekazywać dokumenty w formie papierowej – wypełnione na formularzach według ustalonego wzoru albo w formie wydruku np. z programu Płatnik.
REKLAMA
Obecnie płatnicy rozliczający się w formie elektronicznej mają do dyspozycji:
- program Płatnik (udostępniany nieodpłatnie przez ZUS) – korzystający z tej aplikacji przesyłają dokumenty elektroniczne potwierdzane bezpiecznym podpisem elektronicznym, weryfikowanym za pomocą płatnego certyfikatu kwalifikowanego,
- aplikację e-Płatnik, dostępną na PUE ZUS – dokumenty wypełniane i przesyłane w tym trybie mogą być podpisywane zarówno płatnym podpisem elektronicznym, jak i profilem zaufanym ePUAP, który płatnik może uzyskać bezpłatnie.
Na czym polega projekt Uszczelka w Płatniku?
Od 1 kwietnia 2016 r. dokumenty sporządzone w wersjach Płatnika: 9.01.001, 9.01.001A, 9.01.001B, 9.01.001C, 9.01.001D, 9.01.001E, 9.01.001F, nie są przyjmowane przez system ZUS. Aktualna wersja Płatnika, którą muszą posługiwać się użytkownicy, to wersja 10.01.001.
Dokumenty odrzucone przez ZUS ze względu na ich sporządzenie lub przesłanie za pomocą nieaktualnej wersji programu Płatnik są traktowane tak, jakby w ogóle nie zostały złożone. Z kolei płatnik składek, który nie dopełnia obowiązku przesyłania deklaracji rozliczeniowych oraz imiennych raportów miesięcznych w przewidzianym terminie, jest zagrożony karą grzywny w wysokości do 5000 zł (art. 98 ust. 1 pkt 6 ustawy systemowej).
Oprac. Joanna Stolarska
Zobacz więcej aktualności na IFK Platformie Księgowych i Kadrowych >>
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat