REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Rozliczenie PIT za 2015 rok – obowiązki płatników

 e-file sp. z o.o.
Producent aplikacji i rozwiązań pomocnych w biznesie oraz w kontaktach z urzędami
Rozliczenie PIT za 2015 rok – obowiązki płatników
Rozliczenie PIT za 2015 rok – obowiązki płatników

REKLAMA

REKLAMA

Koniec stycznia i lutego jak co roku pozostaje terminami na sporządzenie rocznych informacji i deklaracji przez płatników podatku PIT. Wskazać w nich należy przychody, koszty, dochody i zaliczki należne i faktycznie pobrane od wypłacanych wynagrodzeń i innych wypłacanych w 2015 roku świadczeń.

Do 1 lutego 2016 r. (31 styczeń 2016 r. przypada w niedzielę, więc termin ostateczny przesuwany jest o jeden dzień) przekazać należy:

REKLAMA

Autopromocja
  • pit-4r – deklaracja roczna o pobranych zaliczkach na podatek dochodowy
  • pit-8ar –deklaracja roczna o zryczałtowanym podatku dochodowym
  • ift-3r - informacja o przychodach (dochodach) wypłaconych lub postawionych do dyspozycji faktycznemu albo pośredniemu odbiorcy.

Powyższy termin dla tych trzech deklaracji jest niezależny od tego, czy druki te zostaną przekazane elektronicznie, czy też w formie papierowej.

Druki PIT

Odsetki 2016 – rewolucyjne zmiany

W tym samym terminie (1 lutego 2016 r.) przekazywane do urzędu skarbowego muszą być papierowe dokumenty:

Dalszy ciąg materiału pod wideo
  • PIT-11 - informacja o dochodach oraz o pobranych zaliczkach na podatek dochodowy,
  • PIT-8C - informacja o wypłaconym stypendium, o przychodach z innych źródeł oraz o niektórych dochodach z kapitałów pieniężnych
  • PIT-R - informacja o wypłaconych podatnikowi kwotach z tytułu pełnienia obowiązków społecznych i obywatelskich,
  • PIT-40 - roczne obliczenie podatku od dochodu uzyskanego przez podatnika w roku podatkowym
  • IFT-1R - informacja o wysokości przychodu (dochodu) uzyskanego przez osoby fizyczne niemające w Polsce miejsca zamieszkania

Termin do przekazania powyższych pięciu informacji i obliczeń podatku zostaje wydłużony do 29 lutego 2016 r. w przypadku, gdy druki te sporządzane są i wysyłane do urzędu skarbowego elektronicznie. Uznaje się, że płatnik będzie przestrzegał tego terminu zarówno w przypadku, gdy drugi z egzemplarzy każdego z powyższych druków, przekazywany jest podatnikowi zarówno wydrukowany, jak i w formie elektronicznej (np. na e-mail zatrudnionego, na jego indywidualny profil).

Dla dłuższego lub skróconego terminu dostarczenia druków do urzędu skarbowego nie ma zatem znaczenia forma przekazania ich podatnikowi – w tym przypadku zawsze powinno to nastąpić do 29 lutego 2016 r.

Monitor Księgowego – prenumerata

PIT-Y 2015 (książka + CD)


Wszystkie powyższe druki można wysłać lub przekazać elektronicznie za pomocą aplikacji www.platnik.e-pity.pl. Pozwala ona również na utworzenie dla pracowników profilu na serwisie odbierz-pit.pl, w którym po zalogowaniu możliwe jest odebranie i wydrukowanie własnego PIT-11, PIT-8C, IFT-1/IFT-1R, PIT-40. Możliwe jest również, by dane w profilu pracownika odbierz-pit.pl zostały automatycznie zaimportowane do programu do rozliczeń rocznych www.e-pity.pl. Dzięki takiemu rozwiązaniu znacznie szybciej zatrudniona osoba może sporządzić swoje zeznanie podatkowe. Omija bowiem proces wpisywania danych identyfikacyjnych oraz przychodów z wskazanych mu w druku udostępnionym mu przez płatnika w profilu www.odbierz-pit.pl.  

Wysyłasz elektronicznie – złóż darmowe pełnomocnictwo UPL-1

REKLAMA

Aby wysłać druki elektronicznie, niezbędne jest ich prawidłowe podpisanie. W przypadku jednoosobowej działalności, w której nie jest zatrudniony żaden pracownik podpis pod deklaracją składać właściciel firmy. W przypadku wyznaczenia określonej osoby, która odpowiada za wysyłkę deklaracji, niezbędne jest przekazanie takiej osobie pełnomocnictwa. Służy do tego druk UPL-1, który podpisać musi właściciel lub właściciele przedsiębiorca lub osoba, która posiada do tego uprawnienia w firmie. Złożenie UPL-1 jest bezpłatne. Należy je dostarczyć w formie papierowej lub elektronicznej do właściwego organu podatkowego.

Co ważne, najlepiej, by pełnomocnictwa nie udzielać na ostatnią chwilę przed datą końcową na złożenie deklaracji lub informacji podatkowych. Przetwarzanie UPL-1 przez organ podatkowy może spowodować, że dopiero po pewnym czasie będzie można wysłać druk podpisany przez osobę, która to pełnomocnictwo uzyska.

Deklaracje, informacje oraz roczne obliczenie podatku mogą być składane urzędowi skarbowemu w formie dokumentu pisemnego jedynie w przypadku, jeżeli płatnicy są obowiązani sporządzić informację lub roczne obliczenie podatku za dany rok dla nie więcej niż pięciu podatników. Zasada ta nie dotyczy biur rachunkowych, które zawsze muszą wysyłać druki elektronicznie, posiadając przy tym odpowiednie pełnomocnictwa.

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ekologiczne opakowania w e-handlu - ogromne wyzwanie dla logistyki

Europejski klient e-commerce ma sprzeczne oczekiwania wobec opakowań, w których dostarczane są jego zamówienia. Domaga się ekologicznych rozwiązań, ale rzadko zrezygnuje z zakupu, jeśli nie otrzyma alternatywy zrównoważonej klimatycznie. Nie chce też płacić za spełnienie postulatów środowiskowych, a długa lista rozbieżności generuje ogromne wyzwania po stronie sprzedawców i logistyki. Ekologiczna rewolucja nie jest tania, dodatkowo nowe unijne przepisy wymuszają daleko idące zmiany w procesie realizacji zamówień.

Praca w KAS - rekrutacja 2025. Gdzie szukać ogłoszeń?

Praca w KAS a rekrutacja w 2025 roku. Jakie zadania ma Krajowa Administracja Państwowa? Kto może pracować w KAS? Gdzie szukać ogłoszeń? Jakie są wymagania są w trakcie rekrutacji w 2025 roku?

Roczne zeznanie podatkowe CIT tylko do 31 marca. Jak złożyć CIT-8

Ministerstwo Finansów i Krajowa Administracja Skarbowa przypominają, że 31 marca 2025 r. upływa termin złożenia zeznania CIT-8 za 2024 rok dla tych podatników, których rok podatkowy pokrywa się z rokiem kalendarzowym. CIT-8 można złożyć także elektronicznie w serwisie e-Urząd Skarbowy bez konieczności posiadania podpisu kwalifikowanego.

PKPiR 2026: lista 15 poważnych zmian i nowe rozporządzenie od 1 stycznia. Terminy wpisów, dodatkowe kolumny do KSeF, dowody księgowe i inne nowości

Minister Finansów przygotował projekt nowego rozporządzenia w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów. Nowe przepisy zaczną obowiązywać od 1 stycznia 2026 r. Sprawdziliśmy co się zmieni w zasadach prowadzenia pkpir w porównaniu do obecnego stanu prawnego.

REKLAMA

Odpisy amortyzacyjne spółek nieruchomościowych

Najnowsze orzeczenia Naczelnego Sądu Administracyjnego (NSA) przynoszą istotne zmiany dla spółek nieruchomościowych w zakresie możliwości rozpoznawania odpisów amortyzacyjnych w kosztach podatkowych. W styczniu tego roku NSA w kilku wyrokach (sygn. II FSK 788/23, II FSK 789/23, II FSK 987/23, II FSK 1086/23, II FSK 1652/23) potwierdził korzystne dla podatników stanowisko wojewódzkich sądów administracyjnych (WSA).

CIT estoński a optymalizacja podatkowa. Czy to się opłaca?

Przedsiębiorcy coraz częściej poszukują skutecznych sposobów na obniżenie obciążeń podatkowych. Jednym z rozwiązań, które zyskuje na popularności, jest estoński CIT. Czy rzeczywiście ta forma opodatkowania przynosi realne korzyści? Przyjrzyjmy się, na czym polega ten model, kto może z niego skorzystać i jakie są jego zalety oraz wady dla polskich przedsiębiorstw.

Składka zdrowotna w 2026 roku – będzie ewolucja czy rewolucja?

Planowane na 2026 rok zmiany w składce zdrowotnej dla przedsiębiorców stanowią jeden z najbardziej dyskutowanych tematów w sferze podatkowej, mimo iż sama składka podatkiem nie jest. Tak jak każda kwestia dotycząca finansów osobistych a równocześnie publicznych, wywołuje liczne pytania zarówno wśród prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą, jak i wśród polityków, gdzie widoczne są wyraźne podziały.

Podatnik już nie będzie karany za przypadkowe błędy, nie będzie udowadniał niewinności

Szef rządu Donald Tusk poinformował, że za niecelowe, przypadkowe błędy nie będzie się już karać podatnika. Teraz to urząd skarbowy będzie musiał udowadniać jak jest.

REKLAMA

Będą zmiany w L4, pracy na chorobowym i pensjach na zwolnieniach lekarskich. Przedsiębiorcy: Jesteśmy zwolennikami deregulacji i elastyczności, ale też jasnych zasad

Zasiłek chorobowy powinien być wypłacany pracownikowi już od pierwszego dnia absencji – Północna Izba Gospodarcza w Szczecinie popiera projekt przygotowany przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, apelując jednocześnie o to, by ustawa w tej sprawie była przyjęta możliwie szybko. Przedsiębiorcy jednocześnie oczekują dalszego dialogu z Ministerstwem na temat np. „Zmian w L4”, które w opinii niektórych przedsiębiorców mogą budzić kontrowersje. – Jesteśmy zwolennikami tego, by pracownicy i pracodawcy mogli regulować swoje relacje w możliwie elastyczny sposób. Z jednej strony więc jesteśmy zwolennikami tego, by zwolnienie lekarskie nie blokowało w stu procentach możliwości wykonywania innych zobowiązań jeżeli to jest możliwe, ale z drugiej widzimy przestrzeń, gdzie zwolnienie lekarskie może być wykorzystywane do nadrabiania obowiązków w jednej pracy, przy jednoczesnym spowolnianiu działania w drugiej firmie – mówi Hanna Mojsiuk, prezes Północnej Izby Gospodarczej w Szczecinie.

Youtuberzy mogą się cieszyć. Jest pozytywny wyrok NSA w sprawie kosztów podatkowych

Naczelny Sąd Administracyjny potwierdza, że wydatki youtuberów związane z produkcją filmów, takie jak bilety lotnicze, noclegi czy sprzęt filmowy, mogą być uznane za koszty uzyskania przychodu. Wyrok jest istotny dla twórców internetowych, którzy ponoszą wysokie koszty związane z tworzeniem treści na YouTube.

REKLAMA