Rozliczenie PIT za 2015 rok – obowiązki płatników

REKLAMA
REKLAMA
Do 1 lutego 2016 r. (31 styczeń 2016 r. przypada w niedzielę, więc termin ostateczny przesuwany jest o jeden dzień) przekazać należy:
REKLAMA
- pit-4r – deklaracja roczna o pobranych zaliczkach na podatek dochodowy
- pit-8ar –deklaracja roczna o zryczałtowanym podatku dochodowym
- ift-3r - informacja o przychodach (dochodach) wypłaconych lub postawionych do dyspozycji faktycznemu albo pośredniemu odbiorcy.
Powyższy termin dla tych trzech deklaracji jest niezależny od tego, czy druki te zostaną przekazane elektronicznie, czy też w formie papierowej.
Odsetki 2016 – rewolucyjne zmiany
W tym samym terminie (1 lutego 2016 r.) przekazywane do urzędu skarbowego muszą być papierowe dokumenty:
- PIT-11 - informacja o dochodach oraz o pobranych zaliczkach na podatek dochodowy,
- PIT-8C - informacja o wypłaconym stypendium, o przychodach z innych źródeł oraz o niektórych dochodach z kapitałów pieniężnych
- PIT-R - informacja o wypłaconych podatnikowi kwotach z tytułu pełnienia obowiązków społecznych i obywatelskich,
- PIT-40 - roczne obliczenie podatku od dochodu uzyskanego przez podatnika w roku podatkowym
- IFT-1R - informacja o wysokości przychodu (dochodu) uzyskanego przez osoby fizyczne niemające w Polsce miejsca zamieszkania
Termin do przekazania powyższych pięciu informacji i obliczeń podatku zostaje wydłużony do 29 lutego 2016 r. w przypadku, gdy druki te sporządzane są i wysyłane do urzędu skarbowego elektronicznie. Uznaje się, że płatnik będzie przestrzegał tego terminu zarówno w przypadku, gdy drugi z egzemplarzy każdego z powyższych druków, przekazywany jest podatnikowi zarówno wydrukowany, jak i w formie elektronicznej (np. na e-mail zatrudnionego, na jego indywidualny profil).
Dla dłuższego lub skróconego terminu dostarczenia druków do urzędu skarbowego nie ma zatem znaczenia forma przekazania ich podatnikowi – w tym przypadku zawsze powinno to nastąpić do 29 lutego 2016 r.
Monitor Księgowego – prenumerata
Wszystkie powyższe druki można wysłać lub przekazać elektronicznie za pomocą aplikacji www.platnik.e-pity.pl. Pozwala ona również na utworzenie dla pracowników profilu na serwisie odbierz-pit.pl, w którym po zalogowaniu możliwe jest odebranie i wydrukowanie własnego PIT-11, PIT-8C, IFT-1/IFT-1R, PIT-40. Możliwe jest również, by dane w profilu pracownika odbierz-pit.pl zostały automatycznie zaimportowane do programu do rozliczeń rocznych www.e-pity.pl. Dzięki takiemu rozwiązaniu znacznie szybciej zatrudniona osoba może sporządzić swoje zeznanie podatkowe. Omija bowiem proces wpisywania danych identyfikacyjnych oraz przychodów z wskazanych mu w druku udostępnionym mu przez płatnika w profilu www.odbierz-pit.pl.
Wysyłasz elektronicznie – złóż darmowe pełnomocnictwo UPL-1
REKLAMA
Aby wysłać druki elektronicznie, niezbędne jest ich prawidłowe podpisanie. W przypadku jednoosobowej działalności, w której nie jest zatrudniony żaden pracownik podpis pod deklaracją składać właściciel firmy. W przypadku wyznaczenia określonej osoby, która odpowiada za wysyłkę deklaracji, niezbędne jest przekazanie takiej osobie pełnomocnictwa. Służy do tego druk UPL-1, który podpisać musi właściciel lub właściciele przedsiębiorca lub osoba, która posiada do tego uprawnienia w firmie. Złożenie UPL-1 jest bezpłatne. Należy je dostarczyć w formie papierowej lub elektronicznej do właściwego organu podatkowego.
Co ważne, najlepiej, by pełnomocnictwa nie udzielać na ostatnią chwilę przed datą końcową na złożenie deklaracji lub informacji podatkowych. Przetwarzanie UPL-1 przez organ podatkowy może spowodować, że dopiero po pewnym czasie będzie można wysłać druk podpisany przez osobę, która to pełnomocnictwo uzyska.
Deklaracje, informacje oraz roczne obliczenie podatku mogą być składane urzędowi skarbowemu w formie dokumentu pisemnego jedynie w przypadku, jeżeli płatnicy są obowiązani sporządzić informację lub roczne obliczenie podatku za dany rok dla nie więcej niż pięciu podatników. Zasada ta nie dotyczy biur rachunkowych, które zawsze muszą wysyłać druki elektronicznie, posiadając przy tym odpowiednie pełnomocnictwa.
REKLAMA
REKLAMA