REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Rozliczenie PIT za 2015 rok – obowiązki płatników

 e-file sp. z o.o.
Producent aplikacji i rozwiązań pomocnych w biznesie oraz w kontaktach z urzędami
Rozliczenie PIT za 2015 rok – obowiązki płatników
Rozliczenie PIT za 2015 rok – obowiązki płatników

REKLAMA

REKLAMA

Koniec stycznia i lutego jak co roku pozostaje terminami na sporządzenie rocznych informacji i deklaracji przez płatników podatku PIT. Wskazać w nich należy przychody, koszty, dochody i zaliczki należne i faktycznie pobrane od wypłacanych wynagrodzeń i innych wypłacanych w 2015 roku świadczeń.

Do 1 lutego 2016 r. (31 styczeń 2016 r. przypada w niedzielę, więc termin ostateczny przesuwany jest o jeden dzień) przekazać należy:

Autopromocja
 • pit-4r – deklaracja roczna o pobranych zaliczkach na podatek dochodowy
 • pit-8ar –deklaracja roczna o zryczałtowanym podatku dochodowym
 • ift-3r - informacja o przychodach (dochodach) wypłaconych lub postawionych do dyspozycji faktycznemu albo pośredniemu odbiorcy.

Powyższy termin dla tych trzech deklaracji jest niezależny od tego, czy druki te zostaną przekazane elektronicznie, czy też w formie papierowej.

Druki PIT

Odsetki 2016 – rewolucyjne zmiany

W tym samym terminie (1 lutego 2016 r.) przekazywane do urzędu skarbowego muszą być papierowe dokumenty:

Dalszy ciąg materiału pod wideo
 • PIT-11 - informacja o dochodach oraz o pobranych zaliczkach na podatek dochodowy,
 • PIT-8C - informacja o wypłaconym stypendium, o przychodach z innych źródeł oraz o niektórych dochodach z kapitałów pieniężnych
 • PIT-R - informacja o wypłaconych podatnikowi kwotach z tytułu pełnienia obowiązków społecznych i obywatelskich,
 • PIT-40 - roczne obliczenie podatku od dochodu uzyskanego przez podatnika w roku podatkowym
 • IFT-1R - informacja o wysokości przychodu (dochodu) uzyskanego przez osoby fizyczne niemające w Polsce miejsca zamieszkania

Termin do przekazania powyższych pięciu informacji i obliczeń podatku zostaje wydłużony do 29 lutego 2016 r. w przypadku, gdy druki te sporządzane są i wysyłane do urzędu skarbowego elektronicznie. Uznaje się, że płatnik będzie przestrzegał tego terminu zarówno w przypadku, gdy drugi z egzemplarzy każdego z powyższych druków, przekazywany jest podatnikowi zarówno wydrukowany, jak i w formie elektronicznej (np. na e-mail zatrudnionego, na jego indywidualny profil).

Dla dłuższego lub skróconego terminu dostarczenia druków do urzędu skarbowego nie ma zatem znaczenia forma przekazania ich podatnikowi – w tym przypadku zawsze powinno to nastąpić do 29 lutego 2016 r.

Monitor Księgowego – prenumerata

PIT-Y 2015 (książka + CD)


Wszystkie powyższe druki można wysłać lub przekazać elektronicznie za pomocą aplikacji www.platnik.e-pity.pl. Pozwala ona również na utworzenie dla pracowników profilu na serwisie odbierz-pit.pl, w którym po zalogowaniu możliwe jest odebranie i wydrukowanie własnego PIT-11, PIT-8C, IFT-1/IFT-1R, PIT-40. Możliwe jest również, by dane w profilu pracownika odbierz-pit.pl zostały automatycznie zaimportowane do programu do rozliczeń rocznych www.e-pity.pl. Dzięki takiemu rozwiązaniu znacznie szybciej zatrudniona osoba może sporządzić swoje zeznanie podatkowe. Omija bowiem proces wpisywania danych identyfikacyjnych oraz przychodów z wskazanych mu w druku udostępnionym mu przez płatnika w profilu www.odbierz-pit.pl.  

Wysyłasz elektronicznie – złóż darmowe pełnomocnictwo UPL-1

Aby wysłać druki elektronicznie, niezbędne jest ich prawidłowe podpisanie. W przypadku jednoosobowej działalności, w której nie jest zatrudniony żaden pracownik podpis pod deklaracją składać właściciel firmy. W przypadku wyznaczenia określonej osoby, która odpowiada za wysyłkę deklaracji, niezbędne jest przekazanie takiej osobie pełnomocnictwa. Służy do tego druk UPL-1, który podpisać musi właściciel lub właściciele przedsiębiorca lub osoba, która posiada do tego uprawnienia w firmie. Złożenie UPL-1 jest bezpłatne. Należy je dostarczyć w formie papierowej lub elektronicznej do właściwego organu podatkowego.

Co ważne, najlepiej, by pełnomocnictwa nie udzielać na ostatnią chwilę przed datą końcową na złożenie deklaracji lub informacji podatkowych. Przetwarzanie UPL-1 przez organ podatkowy może spowodować, że dopiero po pewnym czasie będzie można wysłać druk podpisany przez osobę, która to pełnomocnictwo uzyska.

Deklaracje, informacje oraz roczne obliczenie podatku mogą być składane urzędowi skarbowemu w formie dokumentu pisemnego jedynie w przypadku, jeżeli płatnicy są obowiązani sporządzić informację lub roczne obliczenie podatku za dany rok dla nie więcej niż pięciu podatników. Zasada ta nie dotyczy biur rachunkowych, które zawsze muszą wysyłać druki elektronicznie, posiadając przy tym odpowiednie pełnomocnictwa.

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
 • Czytaj artykuły
 • Rozwiązuj testy
 • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ulga na ESG (ulga na zrównoważony rozwój firm) - rekomendacja Konfederacji Lewiatan i Ayming Polska dla rządu

W reakcji na nowe obowiązki firm dotyczące raportowania niefinansowego ESG, które weszły w życie na początku 2024 roku, Konfederacja Lewiatan oraz Ayming Polska zwróciły się do nowego rządu z rekomendacją wprowadzenia tzw. “Ulgi na zrównoważony rozwój”. Nowy instrument podatkowy ma na celu wsparcie firm w realizacji wytycznych Komisji Europejskiej dotyczących zrównoważonego rozwoju. Proponowane rozwiązanie miałoby pomóc przedsiębiorstwom w efektywnym dostosowaniu się do nowych standardów, jednocześnie promując ekologiczne i społecznie odpowiedzialne praktyki biznesowe.

Obniżenie z 8 proc. do 0 proc. stawki VAT dla określonych kategorii usług transportu pasażerskiego - MF analizuje potencjalne skutki zmian

Ministerstwo Finansów analizuje skutki potencjalnego obniżenia z 8 proc. do 0 proc. stawki VAT na niektóre kategorie usług transportu pasażerskiego - poinformował wiceminister finansów Jarosław Neneman.

"DGP": Zwiększa się liczba firm planujących redukcję zatrudnienia; firmy zwalniają nie tylko grupowo

Firmy zwalniają. Jakie są powody redukcji zatrudnienia? "Wzrost kosztów, spadek zamówień oraz cyfryzacja i nowe technologie to główne powody planowanych redukcji zatrudnienia" – donosi dzisiaj "Dziennik Gazeta Prawna".

Pieniądze z KPO to ogromna szansa dla przedsiębiorców. "Żeby otrzymać dotację trzeba wykonać kilkanaście bardzo precyzyjnych kroków"

Pieniądze z KPO to duży zastrzyk dla polskiej gospodarki. "To przede wszystkim ogromna szansa dla polskich przedsiębiorców. Jednak aby pozyskać unijną dotację trzeba mieć pomysł i warto wesprzeć się wiedzą oraz doświadczeniem ekspertów” – powiedział Krzysztof Fintzel z Łódzkiej Agencji Rozwoju Regionalnego.

Nowelizacja ustawy o rachunkowości podpisana. Zmiany dotyczą głównie dużych firm

Duże firmy będą miały obowiązek ujawniania informacji o zapłaconym podatku dochodowym oraz innych informacji w podziale na poszczególne kraje.

Księgowy nie uwzględnił w rozliczeniach prawie 190 faktur na samochody, czyli dlaczego warto mieć wysokie OC

Jakie ubezpieczenia OC najczęściej wybierają księgowi i księgowe? Co w ramach polisy przejmuje ubezpieczyciel? Jakie pomyłki bywają najbardziej kosztowne? 

Fundacja rodzinna nie dla spółki cywilnej

Fundacja rodzinna może przystępować jedynie do spółek prawa handlowego, które są podatnikami CIT. Natomiast spółka cywilna jest podatnikiem PIT, a nie CIT, a więc nie spełnia wskazanego kryterium. W konsekwencji nie może zostać uznana jako podmiot o podobnym charakterze do spółek prawa handlowego.

Kwestionowanie kredytów opartych o WIBOR. Jakie argumenty można podnieść przed sądem?

Niezadowoleni kredytobiorcy coraz częściej kwestionują umowy oparte o wskaźnik referencyjny WIBOR. Okazuje się, że argumentów w oparciu o które można kwestionować WIBOR w umowach kredytowych jest całkiem sporo.  

Zmiany w zamówieniach publicznych - wprowadzenie certyfikacji wykonawców od 2025 roku. Na początku certyfikacja obejmie wyłącznie zamówienia na roboty budowlane

Certyfikacja wykonawców w systemie zamówień publicznych, która wejdzie w życie od 2025 roku, ma zapewniać wykonawcom możliwość uzyskania certyfikatu potwierdzającego, że wobec danego wykonawcy nie zachodzą objęte zakresem certyfikacji podstawy wykluczenia z postępowania o udzielenie zamówienia, lub że posiada on zdolności i zasoby (np. określone doświadczenie, wykwalifikowaną kadrę) na poziomie wskazanym w certyfikacie, które będzie wykorzystywał do potwierdzania spełniania warunków udziału w postępowaniu.

Dochody podatkowe budżetu państwa wyniosły 131,4 mld zł. MF podało dane za I kwartał 2024 roku

Dochody podatkowe budżetu państwa w I kwartale 2024 roku wyniosły 131,4 mld zł i były wyższe w stosunku do wykonania z ubiegłego roku o około 22,2 mld zł (tj. 20,3%) - informuje Ministerstwo Finansów.

REKLAMA