reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Wykaz OPP, którym można przekazać 1 proc. PIT 2016

Wykaz OPP, którym można przekazać 1 proc. PIT 2016

Wykaz organizacji pożytku publicznego, którym można przekazać 1 proc. podatku dochodowego (PIT), jest już na stronach internetowych Ministerstwa Rodziny Pracy i Polityki Socjalnej. Ministerstwo chce zwiększyć krąg osób, które mogą wspierać w ten sposób OPP, na przykład o emerytów.

Wykaz organizacji uprawnianych do korzystania ze wsparcia z 1 proc. podatku jest co roku zamieszczany na stronach Departamentu Pożytku Publicznego w MRPiPS (http://www.pozytek.gov.pl). Organizacje mogą stracić ten przywilej m.in. za niedopełnienie obowiązków sprawozdawczych, dlatego lista jest corocznie aktualizowana.

Wiceminister Krzysztof Michałkiewicz, który odpowiada za współpracę z organizacjami pozarządowymi, poinformował w środę 20 stycznia 2016 r. na spotkaniu z dziennikarzami, że wykaz OPP, którym w tym roku można przekazać 1 proc. został już opublikowany. Wyraził nadzieję, że kwota zebrana w ten sposób w 2016 r. będzie wyższa niż przed rokiem.

Kwoty przekazywane OPP przez podatników wzrastają co roku. W zeszłym roku zdecydowało się na to 12,5 mln osób (47 proc. ogólnej liczby podatników; 57 proc. liczby podatników wykazujących w zeznaniach należny podatek); w sumie organizacje otrzymały ponad 557 mln zł, o ponad 50 mln zł więcej niż rok wcześniej.

Druki PIT

PIT-Y 2015 (książka + CD)

Michałkiewicz zapowiedział, że resort będzie zastanawiać się, w jaki sposób poszerzać grono osób, które mogą przekazywać 1 proc. OPP. Przypomniał, że w tej chwili np. emeryci i renciści nie rozliczają się sami, a - jak podkreślił - jest w tym gronie wiele osób, które chciałyby w ten sposób wesprzeć organizacje pozarządowe.

Wiceminister zadeklarował również zamiar rozwijania i wspierania ekonomii społecznej. Poinformował, że od niedawna w Departamencie Pożytku Publicznego działa wydział ds. ekonomii społecznej. Podkreślił, że ekonomia społeczna jest np. szansą dla osób, które nie są w stanie odnaleźć się na rynku pracy.

Poinformował, że resort stara się także przygotować trzeci sektor do czasu, kiedy środki europejskie nie będą łatwo dostępne. W tej chwili, jak podkreślił, wiele z nich rozwija się dynamicznie właśnie dzięki pieniądzom z UE.

Michałkiewicz zapowiedział także działania wpierające rozwój wolontariatu. Mówił, że ważnym elementem są działania w systemie edukacji - jego zdaniem wychowanie do wolontariatu powinno być stałym i ważnym elementem wychowania młodych ludzi. Wyraził również przekonanie, że coraz popularniejszy będzie wolontariat seniorów wraz ze wzrostem liczby emerytów w naszym kraju. "Na pewno duża część z nich chętnie będzie poświęcała swój czas, swoje doświadczenie i wiedzę na pracę w charakterze wolontariuszy. Uważamy, że ten wolontariat seniorów warto będzie wspierać i rozwijać" - powiedział wiceminister.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

DoxyChain

We change business reality

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama