Rozliczenie przychodów z najmu na PIT-28 do 1 lutego 2016 r.
REKLAMA
REKLAMA
– Wybór przez podatnika formy opodatkowania najmu zależy od wysokości osiąganych przychodów oraz od ponoszonych kosztów uzyskania przychodu – wyjaśnia w rozmowie z agencją informacyjną Newseria Biznes Dominika Dragan-Berestecka, doradca podatkowy w firmie Kancelaria Chmieliński & Żemantowski. – Jeżeli podatnik chce zmienić formę opodatkowania, czyli np. ryczałt na zasady ogólne, to powinien taką informację złożyć w urzędzie skarbowym do 20 stycznia tego roku, od którego chce rozpocząć zmianę formy opodatkowania.
REKLAMA
Jeżeli podatnik kontynuuje rozliczenie, nie ma obowiązku składania takiej informacji do urzędu. Raz wybrana forma obowiązuje na kolejne lata. Podatnicy mają do wyboru trzy opcje. Jedną z nich jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych.
– Stawka wynosi 8,5 proc., więc jest stosunkowo niska, ale musimy pamiętać o tym, że wybór ryczałtu i takiej formy opodatkowania pozbawia podatnika prawa do rozliczenia kosztów uzyskania przychodu – wyjaśnia Dominika Dragan Berestecka.
Drugą możliwością jest opodatkowanie według skali podatkowej, czyli stawką 18 proc. lub 32 proc., w zależności od wysokości osiąganych dochodów. Ten sposób umożliwia właścicielowi odliczenie poniesionych wydatków na wynajmowany lokal, np. kosztów remontu. Inna opcją jest rozliczenie w ramach działalności gospodarczej – stawka podatku wynosi 19 proc.
– Sposób rozliczenia dochodów z wynajmu tak naprawdę trzeba ocenić przed rozpoczęciem wynajmu, mając na uwadze osiągane przychody z najmu czy poniesione z tego tytułu koszty. Można spróbować sobie zrobić kalkulację i sprawdzić, co się bardziej opłaca. Czy 8,5-proc. podatek od przychodu, czy opodatkowanie według skali i 18-proc. podatek, ale z uwzględnieniem kosztów uzyskania przychodu – wyjaśnia doradca podatkowy.
W przypadku ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych obowiązuje wcześniejszy niż przy podatku od dochodów osobistych termin rozliczenia rocznego dochodów, który wypada 31 stycznia. Jak podkreśla Dragan-Berestecka, w tym roku jest to niedziela, więc ostatni dzień na rozliczenie przypada 1 lutego.
– Obowiązuje specjalny formularz do rozliczenia takich dochodów, czyli PIT-28 – wskazuje Dominika Dragan-Berestecka. –Pozwala on podatnikowi na uwzględnienie niektórych ulg i odliczeń od podatku. Wprawdzie ryczałt nie zezwala na rozliczenie kosztów, ale podatnik może rozliczyć składki na ubezpieczenia społeczne, zdrowotne, a także darowizny, ulgę rehabilitacyjną oraz poniesione koszty z tytułu ulgi internetowej. Warunkiem ich uwzględnienia jest nierozliczanie odliczeń i ulg w ramach innych, osiąganych dochodów. Czyli jeżeli uwzględniamy składki w ramach działalności gospodarczej, to nie możemy ich brać pod uwagę w PIT-28.
REKLAMA
Podkreśla, że w PIT-28 nie można także rozliczyć ulgi na dziecko. Nie oznacza to jednak, że podatnicy płacący ryczałt w ogóle są pozbawieni takiej możliwości. Ulgę taką mogą rozliczyć, ale z dochodami opodatkowanymi według skali podatkowej, czyli np. osiąganymi z tytułu umowy o pracę. Ryczałtowcy nie mogą się również rozliczyć wspólnie z małżonkiem czy jako rodzic samotnie wychowujący dziecko.
– W PIT-28 podatnicy mogą wskazać organizację pożytku publicznego, na rzecz której chcą przekazać 1 proc. podatku –zauważa Dominika Dragan-Berestecka. – Tutaj obowiązują takie same zasady co w przypadku rozliczenia dochodów według skali podatkowej. Organizację można także wskazać w korekcie do PIT-28.
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat