Odszkodowanie za pracę w godzinach nadliczbowych w podstawie wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne
REKLAMA
REKLAMA
Zakład Ubezpieczeń Społecznych przypomina, że w myśl art. 6 ust. 1 pkt 1 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych, obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym podlegają osoby fizyczne, które na obszarze Rzeczpospolitej Polskiej są pracownikami.
REKLAMA
Podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne pracowników stanowi przychód w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym od osób fizycznych z tytułu zatrudnienia w ramach stosunku pracy z wyłączeniem przychodów wymienionych w art. 2 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 18 grudnia 1998 r. w sprawie ustalania szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe (Dz. U. nr 161, poz. 1106 ze zm.)
Świadczenie, jakim jest odszkodowanie za pracę w godzinach nadliczbowych nie zostało wymienione w wyżej wymienionym rozporządzeniu jako podlegające wyłączeniu z podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe. Ponadto stanowi przychód pracownika z tytułu zatrudnienia w ramach stosunku pracy. Dlatego należy je włączyć do podstawy wymiaru składek naliczanych pracownikom.
Kodeks pracy 2016 z komentarzem
Monitor prawa pracy i ubezpieczeń
Powyższe ma zastosowanie również w odniesieniu do składek na ubezpieczenia zdrowotne, gdyż zgodnie z art.81 ust. 1 ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanej ze środków publicznych „do ustalenia podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia zdrowotne pracowników stosuje się przepisy określające podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe”.
Źródło: Indywidualna interpretacja Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Gdańsku z dnia 15 lutego 2016 (DI/100000/43/1498/2015).
Oprac. Monika Gołębiewska
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat