REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak ustanowić pełnomocnika do kontaktów z ZUS

Jak ustanowić pełnomocnika do kontaktów z ZUS
Jak ustanowić pełnomocnika do kontaktów z ZUS

REKLAMA

REKLAMA

Obecnie wszyscy przedsiębiorcy, którzy zatrudniają powyżej 5 osób zobowiązani są do posiadania aktywnego profilu PUE ZUS. Poprzez profil przedsiębiorca może upoważnić inne osoby do dokonywa wszelkich czynności związanym z obowiązkami wobec ZUS w imieniu przedsiębiorcy. Pełnomocnictwo składa się na druku ZUS-PEL.

Wszyscy płatnicy składek rozliczający składki ZUS za co najmniej 5 osób miesięcznie zostali zobowiązani do założenia elektronicznego profilu PUE na platformie ZUS (pue.zus.pl.). Obowiązek ten należało wypełnić do 31.12.2015 r. Założenie profilu w ustawowym terminie było związane z premierą elektronicznych zwolnień lekarskich, jakie zaczęły obowiązywać od 1.01.2016 r. Jeszcze przez 2 lata, tj. do końca 2017 r. zwolnienia lekarskie mogą być wystawiane przez lekarzy również w formie papierowej. Niemniej jednak docelowo papierowa wersja zniknie i obowiązek założenia elektronicznego profilu ZUS nie ominie przedsiębiorców. Na szczęście ZUS nie przewidział żadnych sankcji za brak profilu na platformie. Jakkolwiek warto ten obowiązek wypełnić nie tylko po to, aby umożliwić pracownikom korzystanie z e-zwolnień, ale również, aby samemu skorzystać z możliwości jakie daje przedsiębiorcom elektroniczna platforma.

Autopromocja

Kogo i po co upoważnić do działań w naszym imieniu w ZUS?

Jeżeli nie czujemy się na siłach, aby korzystać z elektronicznej obsługi w ZUS albo po prostu nie mamy na to czasu, wówczas możemy skorzystać z upoważnienia innej osoby, aby ta dokonywała wszelkich czynności za nas. Po aktywacji i uwierzytelnieniu naszego profilu, upoważnienia możemy dokonać elektronicznie. W tym celu należy złożyć za pośrednictwem platformy pełnomocnictwo do wykonywania czynności prawnych w relacjach z Zakładem Ubezpieczeń Społecznych. Pełnomocnictwo składamy na druku ZUS-PEL, który dostępny jest w zakładce Usługi w panelu Płatnika.

Druk zawiera dane mocodawcy, dane pełnomocnika oraz zakres pełnomocnictwa. Pełnomocnictwo możemy w każdym czasie odwołać. Służy do tego również druk ZUS-PEL.

Kiedy należy skorygować błędy w dokumentacji wykryte w czasie kontroli ZUS

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Osoba, którą upoważniamy, musi również posiadać aktywne konto PUE. Bez niego niestety nie będzie mogła działać w naszym imieniu, ponieważ nie będzie miała możliwości zalogowania się do systemu.

Warto przemyśleć sprawę upoważnienia szczególnie w przypadku, gdy korzystamy z usług biura rachunkowego. Dzięki umocowaniu pracownika biura do wykonywania czynności w relacjach z ZUS w naszym imieniu zaoszczędzimy na pewno sporo czasu, który wcześniej poświęcaliśmy na składanie odpowiednich podpisów lub przekazywanie dokumentów papierowych do ZUS.

W ramach pełnomocnictwa pracownik biura rachunkowego będzie mógł obsługiwać za nas również aplikację ePłatnik, służącą między innymi do wypełniania i przekazywania dokumentów ubezpieczeniowych przez Internet, a także do opłacania składek ZUS.

Internetowy dostęp do ZUS przez PUE pomaga w przetargach

Pełnomocnictwo dla ZUS wolne od opłaty skarbowej

Dodatkowym argumentem za ustanowieniem pełnomocnictwa w ZUS jest fakt, że jest ono wolne od opłaty skarbowej, jaką zazwyczaj wnosimy z tytułu innych pełnomocnictw. Zwolnienie z opłaty przewidziane jest w Ustawie o opłacie skarbowej, która stanowi, że pełnomocnictwo udzielone  w sprawach dotyczących ubezpieczenia społecznego nie podlega opłatom skarbowym.


Dostęp do elektronicznego ZUS-u

Platforma Usług Elektronicznych ZUS, dostępna pod adresem pue.zus.pl, oferuje usługi i narzędzia internetowe, dzięki którym na przykład przedsiębiorcy mają możliwość załatwiania wielu spraw bez wychodzenia z domu. Na platformie znajdują się informacje o ubezpieczeniach, płatnościach czy świadczeniach, jakie otrzymujemy z ZUS. Przedsiębiorcy złożą za jej pośrednictwem szereg dokumentów – m.in. wniosek o zaświadczenie o niezaleganiu ze składkami, wniosek o odroczenie terminu składek czy też wniosek o rozliczenie konta w ZUS. Bez problemu sprawdzą również swoje saldo składek oraz pozyskają wiele innych istotnych informacji.

Zatrudnienie emeryta lub rencisty w 2016 r. - obowiązki wobec ZUS

Aby móc skorzystać z systemu PUE, jesteśmy zobowiązani do zarejestrowania się przez stronę internetową, a następnie do weryfikacji swojej tożsamości.

Jeżeli posiadamy elektroniczny podpis kwalifikowany (płatny) lub aktywny profil zaufany na portalu ePUAP http://epuap.gov.pl (bezpłatny), wówczas potwierdzenia swojej tożsamości dokonamy on-line. Jeżeli nie posiadamy żadnego z powyższych narzędzi to niestety będziemy zmuszeni do odbycia jednej wizyty w placówce ZUS, aby urzędnik mógł zweryfikować naszą tożsamość i nadać nam odpowiednie uprawnienia do korzystania z systemów.

Marta Felczak, Idea Bank/Tax Care

Autopromocja
Tax Care
Lider wśród biur księgowych dla mikro- i małych firm

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ulga na złe długi w VAT w 2024 r. Czy może z niej skorzystać podatnik stosujący metodę kasową?

Podatnik prowadzi przedsiębiorstwo rzemieślnicze, ma status małego podatnika i rozlicza VAT według metody kasowej. Czy w takiej sytuacji mały podatnik rozliczający VAT metodą kasową może skorzystać z ulgi na złe długi, gdy ma nieopłacone faktury?

11,532 mln uncji złota w skarbcu NBP. Ich wartość rośnie

W marcu 2024 r. wartość złota w posiadaniu Narodowego Banku Polskiego wzrosła o ponad 8,5 mld zł, choć same zasoby złota pozostały niezmienione w stosunku do lutego. Tak wynika z opublikowanych 19 kwietnia 2024 r. danych NBP o płynnych aktywach i pasywach w walutach obcych.

MF: awaria na e-Urząd Skarbowy. Twój e-PIT działa poprawnie ale trzeba się logować przez epit.podatki.gov.pl

W dniu 19 kwietnia 2024 r. w godzinach przedpołudniowych nastąpiła przerwa w działaniu witryny urzadskarbowy.gov.pl, spowodowana najprawdopodobniej jakąś awarią. Ministerstwo Finansów poinformowało, że usługa Twój e-PIT działa poprawnie tylko, że trzeba się logować wchodząc z linka epit.podatki.gov.pl.

MF przygotowało ustawę o obowiązkowym raportowaniu ESG, implementującą dyrektywę UE

Ministerstwo Finansów przygotowało projekt ustawy implementujący dyrektywę UE o obowiązkowym raportowaniu ESG. MF szacuje, że koszty dla przedsiębiorstw objętych obowiązkiem raportowania w ciągu 10 lat wyniosą 8,7 mld zł.

Twój e-PIT – przedsiębiorca musi uważać! Może pozbawić korzyści finansowych, a nawet narazić na straty

Twój e-PIT, czyli oferowana przez MF usługa jest dla podatnika bardzo wygodna, bo deklarację rozliczeniową wypełnia za niego skarbówka. Ale z racji tego, że żaden system czy urzędnik nie ma pełnej wiedzy na temat zmian jakie zachodzą w życiu podatnika, może pozbawić go wymiernych korzyści finansowych, czyli mówiąc wprost – narazić na straty.

System kaucyjny a VAT. MKiŚ ma opinię MF

Ministerstwo Klimatu i Środowiska uzyskało od Ministerstwa Finansów opinię, że VAT nie będzie naliczany dla opakowań jednorazowych, a w przypadku opakowań wielokrotnego użytku, pojawi się tylko dla tych, które nie wrócą do systemu.

Podatek dla superbogaczy, by zwalczać uchylanie się od opodatkowania

Globalny podatek od superbogatych. Francuski minister finansów Bruno Le Maire poinformował, że wraz ze swoim brazylijskim odpowiednikiem Haddadem Fernando rozpoczyna wspólną inicjatywę, by na szczycie G20 w Waszyngtonie podjąć decyzję w sprawie minimalnego opodatkowania najbogatszych osób na świecie.

PFRON 2024. Zasady obliczania wpłat

Regulacje dotyczące dokonywania wpłat na PFRON zawarte są w ustawie z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Warto też pamiętać, że ustawa ta była wielokrotnie nowelizowana, z dwoma poważnymi zmianami z 2016 i 2018 roku. Jakie zasady obliczania wpłat na Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych obowiązują aktualnie w kwietniu 2024 roku?

Praca w Wielkiej Brytanii – czy i kiedy trzeba rozliczyć podatek w Polsce? Jak rozliczyć się z brytyjskim urzędem?

Mimo wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej nasi rodacy dalej wybierają ten kraj jako miejsce pracy. Destynacja ta jest wygodna pod wieloma względami. Jednym z nich jest łatwość dotarcia poprzez liczne połączenia samolotowe, dostępne prawie z każdego portu lotniczego w Polsce. Zebraliśmy garść informacji o rozliczeniu podatkowym w tym kraju. Warto je poznać zanim podejmiesz tam pracę.

Zmiany w e-Urzędzie Skarbowym 2024. Nie trzeba już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji podatkowych

Ministerstwo Finansów poinformowało 17 kwietnia 2024 r., że Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła nowe funkcjonalności konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym (e-US). Organizacje (np. spółki, fundacje, stowarzyszenia) nie muszą już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji drogą elektroniczną (UPL-1), by rozliczać się elektronicznie. Serwis e-Urząd Skarbowy pozwala teraz organizacji na składanie deklaracji podatkowych online bez podpisu kwalifikowanego i bez dodatkowego umocowania dla pełnomocnika.

REKLAMA