| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > ZUS i kadry > Składki > Kiedy należy skorygować błędy w dokumentacji wykryte w czasie kontroli ZUS

Kiedy należy skorygować błędy w dokumentacji wykryte w czasie kontroli ZUS

W naszej spółce tydzień temu zakończyła się kontrola ZUS. Obecnie oczekujemy na doręczenie protokołu kontroli. Wiemy już jednak od inspektora ZUS, jakie błędy popełniliśmy przy ustalaniu składek. Kiedy i w jakim trybie musimy sporządzić dokumentację korygującą?

RADA

Zasadniczo mają Państwo obowiązek przesłać korekty dokumentacji (zgłoszeniowej i rozliczeniowej) nie później niż w terminie 30 dni od daty otrzymania protokołu kontroli. Jeżeli jednak ustalenia kontroli są kwestią sporną pomiędzy płatnikiem a ZUS, wówczas – w przypadku niezłożenia korekt na podstawie zakwestionowanego protokołu kontroli – na złożenie kompletu dokumentów korygujących będą Państwo mieli 7 dni od daty uprawomocnienia się decyzji ZUS w spornej sprawie. Szczegóły w uzasadnieniu.

UZASADNIENIE

Jeżeli przedsiębiorca objęty kontrolą ZUS nie zgłasza zastrzeżeń co do jej ustaleń, musi złożyć korekty błędnych dokumentów nie później niż w ciągu 30 dni od daty otrzymania protokołu kontroli. Nie jest to zbyt długi okres, biorąc pod uwagę, że często korekty obejmują dokumentację dotyczącą wielu ubezpieczonych, niejednokrotnie za kilka lat wstecz. Warto jednak poczekać z rozpoczęciem korygowania dokumentacji aż do otrzymania protokołu kontroli. Dopiero on da pewną wiedzę, czy zgadzają się Państwo ze wszystkimi ustaleniami kontrolującego. Ponadto w protokole znajdą się załączniki, w których – w układzie tabelarycznym – będą wyszczególnione kwoty składek, które zostały błędnie obliczone przez płatnika, w zestawieniu z wyliczonymi przez inspektora kontroli prawidłowymi kwotami, z podziałem na poszczególne rodzaje ubezpieczeń, fundusze oraz z wykazem składek należnych za poszczególnych ubezpieczonych. Korygując dokumentację zgodnie z załącznikami do protokołu pokontrolnego unikną Państwo błędów, a tym samym konieczności ponownej korekty dokumentacji za te same okresy.

Czytaj więcej na IFK Platformie Księgowych i Kadrowych w artykule: „Kiedy należy skorygować błędy w dokumentacji wykryte w czasie kontroli ZUS” >>

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Fabryka Motywacji

Szkolenia, rekrutacja, coaching i mentoring, doradztwo HR, doradztwo biznesowe.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »