reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > ZUS i kadry > Składki > Internetowy dostęp do ZUS przez PUE pomaga w przetargach

Internetowy dostęp do ZUS przez PUE pomaga w przetargach

Platforma Usług Elektronicznych ZUS ułatwia funkcjonowanie większości firm. W szczególności tych przedsiębiorców, którzy startują w przetargach. PUE ZUS umożliwia szybkie uzyskanie zaświadczenia o braku zaległości w składkach na ubezpieczenie społeczne, czy łatwiejsze odzyskanie nadpłaconych składek ubezpieczeniowych.

Platforma Usług Elektronicznych (PUE), dostępna pod adresem pue.zus.pl, oferuje bez wychodzenia z domu informacje o naszych ubezpieczeniach, płatnościach czy świadczeniach, jakie otrzymujemy z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Przedsiębiorcy dzięki PUE mogą dodatkowo sprawdzić saldo swojego konta w ZUS.

Wniosek o zaświadczenie o niezaleganiu za składkami złożysz przez Internet

Po zalogowaniu się do panelu Płatnika przedsiębiorca ma do dyspozycji informacje o saldzie na swoim koncie oraz o należnych składkach i wpłatach. Dzięki temu szybko sprawdzi, czy na pewno wszystkich opłat dokonał w terminie i czy na koncie nie ma przypadkiem nadpłaty albo niedopłaty. Jeżeli taka się pojawi, to dzięki tym wszystkim informacjom dość łatwo jest sprawdzić z czego ona wynika.

Możliwość sprawdzenia zaległości wobec Zakładu Ubezpieczeń Społecznych jest szczególnie przydatna dla przedsiębiorców, którzy dość często występują do ZUS z wnioskiem o wydanie zaświadczenia o niezaleganiu ze składkami. Zaświadczenia takie są niezbędne w postępowaniach przetargowych. Dzięki dostępowi do danych o składkach on-line możemy uniknąć rozczarowania związanego z niewydaniem przez ZUS stosownego zaświadczenia.

Przy pomocy platformy wniosek o zaświadczenie o niezaleganiu ze składkami ZUS możemy złożyć do urzędu elektronicznie (symbol druku ZUS-EWN). Aby móc to zrobić, niezbędne jest założenie konta na platformie oraz potwierdzenie swojej tożsamości. Możemy tego dokonać przy pomocy płatnego certyfikatu kwalifikowanego (jeżeli taki posiadamy) lub profilu zaufanego ePUAP, który możemy założyć tutaj: http://epuap.gov.pl.

Jeżeli nie posiadamy ani jednego, ani drugiego to, niestety, będziemy zmuszeni do odbycia jednej wizyty w urzędzie celem potwierdzenia naszej tożsamości. Aby korzystać z wszystkich funkcjonalności elektronicznej platformy ZUS, jesteśmy zobowiązani do założenia dwóch profili. Jednego na stronie pue.zus.pl, a drugiego na  http://epuap.gov.pl. Obydwa profile potwierdzimy podczas jednej wizyty w urzędzie. Jest to ważne z uwagi na fakt, że bez profilu zaufanego ePUAP lub certyfikatu kwalifikowanego wysyłka elektronicznych dokumentów za pośrednictwem platformy nie będzie możliwa.

Monitor prawa pracy i ubezpieczeń

Wniosek o rozliczenie konta również dostępny on-line

Przy prowadzeniu działalności gospodarczej przez kilka lat może się tak zdarzyć, że w wyniku pomyłki przedsiębiorca opłaci składki w nieprawidłowej wysokości – za duże lub za małe albo będzie dokonywał korekt deklaracji mających wpływ na należne zobowiązania wobec ZUS. W takim przypadku z pomocą przyjdzie mu wniosek o tzw. rozliczenie konta płatnika składek (symbol w ZUS RD-3), który również dostępny jest on-line. Po złożeniu takiego wniosku ZUS sprawdzi wszystkie nasze wpłaty, porównując je ze składanymi przez nas deklaracjami, celem zweryfikowania czy nie powstały żadne zaległości lub nadpłaty.

Zmiana dyspozycji wpłaty tylko za zgodą ZUS

Jeżeli przedsiębiorca pomyli się przy wypełnianiu dokumentu płatniczego, np. zamiast okresu rozliczeniowego 02/2016 wpisze 03/2016, to zmiana tej dyspozycji będzie możliwa tylko w momencie, gdy złoży w tej sprawie wniosek do ZUS. Jeżeli tego nie uczyni, to taka wpłata nie zostanie ujęta w rozliczeniu jego konta do momentu wpływu deklaracji za marzec 2016, oznacza to, że mimo iż za luty nie będzie wpłaty, to ZUS nie zaliczy jej na ten miesiąc, tylko będzie czekał na deklarację marcową.

Jak wyjaśnia ZUS na swoich stronach internetowych, w przypadku przekazania wpłaty za okres do 6 miesięcy, wpłata oczekuje na deklarację rozliczeniową ZUS DRA za okres wskazany na wpłacie, do tego czasu nie zostanie rozliczona. W przypadku przekazania wpłaty za okres późniejszy niż 6 miesięcy, zostanie ona rozliczona na najstarsze zadłużenie.

IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Grzegorz Kuchta

Radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama