| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > ZUS i kadry > Składki > Składka wypadkowa od 1 kwietnia 2016 r. do 31 marca 2017 r.

Składka wypadkowa od 1 kwietnia 2016 r. do 31 marca 2017 r.

Od 1 kwietnia 2016 r. stopy procentowe składki wypadkowej ustalone dla poszczególnych grup działalności według PKD pozostaną niezmienione w stosunku do roku poprzedniego. Stopa procentowa składki wypadkowej dla przedsiębiorców zgłaszających do ubezpieczenia wypadkowego nie więcej niż 9 ubezpieczonych nadal wynosi 1,80%. Te wysokości stóp obowiązują zatem do 31 marca 2017 r.

Od 1 kwietnia br. do 31 marca 2017 r. będzie trwał nowy okres składkowy, w którym wartość stóp procentowych dla poszczególnych grup działalności ustalanych według PKD pozostanie bez zmian. Nadal dla części płatników stopę procentową składki wypadkowej ustali ZUS na podstawie złożonych informacji ZUS IWA za ostatnie 3 lata kalendarzowe. Pozostali płatnicy będą musieli ustalić ją samodzielnie.

Dla przedsiębiorców zgłaszających do ubezpieczenia wypadkowego w poprzednim roku kalendarzowym nie więcej niż 9 ubezpieczonych oraz dla przedsiębiorców niepodlegających wpisowi do rejestru REGON wartość stopy procentowej jest jednakowa i wynosi 50% najwyższej stopy procentowej ustalonej na dany rok składkowy. Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Pracy i Polityki Społecznej w sprawie różnicowania stopy procentowej składki na ubezpieczenia społeczne z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych w zależności od zagrożeń zawodowych i ich skutków, od 1 kwietnia br. najwyższa stopa procentowa nadal wynosi 3,60%, a więc stawka składki wypadkowej za tych ubezpieczonych pozostanie w wysokości 1,80%.

Monitor prawa pracy i ubezpieczeń

Natomiast przedsiębiorcy, którzy przez okres ostatnich 3 lat kalendarzowych nie prowadzili działalności gospodarczej, ale w ostatnim roku kalendarzowym zgłaszali do ubezpieczenia wypadkowego średnio co najmniej 10 osób, będą musieli ustalić wysokość stopy procentowej składki wypadkowej indywidualnie. Dla takiego przedsiębiorcy stopę procentową składki wypadkowej będzie stanowić wartość przypisana dla grupy działalności, do której należy płatnik według PKD, z jakim był on ujęty w rejestrze REGON na 31 grudnia poprzedniego roku.

Czytaj więcej na IFK Platformie Księgowych i Kadrowych w artykule: "Jaką wysokość składki wypadkowej zapłacą przedsiębiorcy od 1 kwietnia 2016 r." >>

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

Eksperci portalu infor.pl

Zielona Linia

Centrum Informacyjno-Konsultacyjne Służb Zatrudnienia

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »