Cło – gdzie szukać kodów i stawek

ShipHub
Patforma dla frachtu morskiego, kolejowego i lotniczego
rozwiń więcej
Cło – gdzie szukać kodów i stawek
Każdy zainteresowany importem produktów w różne strony świata jest świadomy, że wszelkie przepisy i regulacje dotyczące eksportu i importu są niezwykle kluczowe w prowadzeniu działalności. W związku z tym, w poniższym artykule chcielibyśmy przedstawić informacje dotyczące stawek celnych, które mogą być pomocne dla początkujących firm na rynkach międzynarodowych.

W jaki sposób wyszukiwać kody i stawki celne?

Kody celne, stawki oraz wszelkie informacje na temat kategorii produktów przeznaczonych do importu i eksportu znajdują się w systemach taryfowych danego regionu czy kraju. Jednymi z takich systemów są – ISZTAR, TARIC oraz IMPORTTOOLBOX.

Autopromocja

Sposoby wyszukiwania stawek – ISZTAR

Pierwszą platformą, która zawiera informację dotyczące importowanych towarów jest ISZTAR – System Zintegrowanej Taryfy Celnej. Jest to system kwalifikacji celnej prowadzonej przez Służbę Celną Rzeczypospolitej Polskiej. Strona integruje dane dotyczące taryf celnych, informacji o ograniczeniach w imporcie oraz eksporcie, zawieszenia ceł oraz stawek podatku VAT, jak i akcyzy.

Są to dane obowiązujące na terenie Polski i aktualizowane są danymi pochodzącymi z systemu TARIC, który zarządzany jest pod nadzorem Dyrekcji Generalnej Podatków i Unii Celnej w Brukseli. W związku z tym, iż informacje są aktualizowane z dnia na dzień, warto zapoznać się z nimi na bieżąco, aby uniknąć wszelkich nieporozumień już przy wysyłce lub przyjęciu towaru. Sama strona internetowa ISZTAR ma bardzo prosty do nawigacji interfejs, który nie sprawia większych problemów przy wyszukiwaniu danych. Strona dostępna jest w języku polskim, angielskim, francuskim oraz niemieckim.

Sposoby wyszukiwania stawek – TARIC

Drugim systemem, jest wspomniany już powyżej – TARIC, czyli Zintegrowana Taryfa Wspólnot Europejskich. Jest to aktualizowana baza danych o wszelkich taryfach i ustaleniach prawnych przez kraje członkowskie Unii Europejskiej. Poza gromadzeniem danych i stawek celnych, TARIC udostępnia również dane statystyczne z Europy i poszczególnych państw członkowskich dotyczących importu oraz eksportu. Poza stawkami, na stronie znajdziemy również kody towarów, szczegółowe informacje na temat stawek w kwocie lub w procentach w zestawieniu z danym państwem, z którego importowany jest produkt, czy też okres ważności danej stawki celnej. Warto jednak zwrócić uwagę na fakt, iż TARIC nie publikuje informacji na temat podatków VAT czy akcyzy tak jak ISZTAR. System dostępny jest nie tylko w języku angielskim, ale i polskim, hiszpańskim, niemieckim, włoskich i wielu innych. Interfejs strony może na pierwszy rzut oka wydawać się dość niejasny, jednak po pewnym czasie, kiedy to użytkownik oswoi się ze wszelkimi opcjami, strona wydaje się bardzo czytelna i łatwa w obsłudze.

Sposoby wyszukiwania stawek – IMPORTTOOLBOX

System IMPORTTOOLBOX pozwala na wyszukanie kodów celnych danych kategorii produktów obowiązujących na terenie Unii Europejskiej. Strona jest bardzo prosta w obsłudze i szybko można znaleźć interesujące nas informacje. Na głównej stronie widoczna jest kategoria, sekcja oraz rozdział danej kategorii towaru. Poza kodami HS strona oferuje zakładkę pod tytułem „INFO”, która zawiera wiele przydatnych informacji dla początkujących importerów oraz eksporterów. Między innymi wyjaśnia, w jaki sposób należy wyszukiwać kody na stronie oraz jakie są często popełniane błędy przy wpisywaniu kodu na fakturach handlowych. Strona dostępna jest zarówno w języku polskim, jak i angielskim.

Podsumowanie

Kody celne są istotnym elementem przy planowaniu importu lub eksportu danych towarów. Obowiązkiem osoby, która odbiera czy też wysyła towar, jest sprawdzenie czy podany kod HS jest poprawny. Przykładowo, importując towary do Europy z krajów azjatyckich, warto najpierw sprawdzić czy podany przez kontrahenta kod HS jest taki sam w kraju docelowym. Kody w różnych systemach taryfowych mogą się od siebie różnić. Nie jest rzadkością, iż nie zostają one sprawdzane i na produkt nakładane są nieprawidłowe stawki celne, które niosą ze sobą kolejno duże obciążenia finansowe dla importerów.

Księgowość
Pieniądze wpłyną na konto do 1 sierpnia. Roczne rozliczenie składki zdrowotnej za 2023 r. ZUS przypomina, że pozostały już ostatnie dni.
06 maja 2024

Termin rozliczenia składki zdrowotnej za 2023 r. upłynie 20 maja. Po wykazaniu nadpłaty płatnikowi będzie przysługiwał zwrot. Pieniądze wpłyną na konto do 1 sierpnia.

Zapomniałeś o złożeniu deklaracji PIT lub zapłaceniu podatku w terminie? Ratunkiem będzie czynny żal
02 maja 2024

Zapomniałeś o złożeniu deklaracji podatkowej PIT lub zapłaceniu podatku w terminie? Złóż czynny żal, dzięki temu możesz uniknąć kary. Aby czynny żal był skuteczny, musisz wypełnić obowiązki wobec naczelnika urzędu skarbowego lub urzędu celno-skarbowego, w szczególności złożyć zaległe deklaracje podatkowe lub zapłacić w całości należności publicznoprawne, wraz z odsetkami.

Sprzedałeś towar i organizujesz dostawę? Ale czy wiesz, jak wystawić fakturę i jaką stawkę VAT zastosować? Uważaj na pułapki w VAT.
02 maja 2024

Sprzedałeś towar i organizujesz dostawę? Ale czy wiesz, jak wystawić fakturę i jaką stawkę VAT zastosować? Gdy koszt transportu obciąża kupującego, po stronie sprzedawcy powstaje obowiązek udokumentowania transakcji i to jego obciążą konsekwencje błędu.

Posiadacze aut spalinowych mogą odetchnąć z ulgą. Podatku nie będzie, pojawią się dopłaty do elektryków
02 maja 2024

Nie będzie podatku od aut spalinowych, będzie za to system dopłat do zakupu elektryków. Takie rozwiązanie zostało zawarte w przyjętej przez rząd rewizji Krajowego Planu Odbudowy.

Od kiedy obowiązkowy KSeF? Projekt ustawy przyjęty przez rząd
30 kwi 2024

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy, który ma na celu przesunięcie obligatoryjnego KSeF na 1 lutego 2026 r. Jak informuje Ministerstwo Finansów, dalsze uproszczenia KSeF, w tym zapowiadane przez resort finansów etapowe wejście w życie KSeF będzie przedmiotem odrębnych prac legislacyjnych.

Zużycie energii elektrycznej z paneli fotowoltaicznych przez osoby prywatne a podatek akcyzowy [część 3]
06 maja 2024

Status podatnika akcyzy nie jest zależny od posiadania statusu przedsiębiorcy. Również osoby prywatne mogą być podatnikami akcyzy jeżeli wykonują czynności opodatkowane w tym zużycie energii elektrycznej (art. 9 ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku akcyzowym).

Dostałeś rabat i wystawiłeś fakturę korygującą? To błąd. I może mieć poważne konsekwencje na gruncie VAT
30 kwi 2024

Dostałeś rabat i wystawiłeś fakturę korygującą? To błąd. W przypadku rabatu pośredniego kluczowe znaczenie ma okoliczność, że między podatnikiem przekazującym środki pieniężne a podmiotem będącym beneficjentem rabatu pośredniego nie miała miejsca żadna transakcja, którą można byłoby skorygować.

Automatyczna akceptacja PIT. Wgląd w deklaracje i korekta nie będą możliwe przez kilka dni
30 kwi 2024

Automatyczna akceptacja zeznań podatkowych PIT w usłudze Twój e-PIT nastąpi po 30 kwietnia i potrwa przez pierwsze dni maja. Podczas trwania tego procesu usługa nie będzie dostępna, a więc przez kilka dni nie będzie można sprawdzić złożonej już deklaracji PIT, ani złożyć korekty zeznania rocznego. Na czym dokładnie polega ten proces?

Windykacja na własną rękę – jakie są plusy i minusy po stronie przedsiębiorcy?
30 kwi 2024

Proces windykacji można przeprowadzić na kilka sposobów. Czy jednak warto prowadzić windykację w przedsiębiorstwie na własną rękę? Jakie są plusy i minusy takiego działania?

Odroczenie KSeF. Decyzja słuszna, choć budzi wątpliwości w kontekście interesu przedsiębiorców
30 kwi 2024

Decyzja o przesunięciu KSeF jest słuszna, natomiast tak długie odroczenie może budzić wątpliwości w kontekście interesu przedsiębiorców - zauważa ekspert podatkowy Adam Mariański. Zdaniem prawnika wielu przedsiębiorców jest już gotowych do wprowadzenia Krajowego Systemu e-Faktur.

pokaż więcej
Proszę czekać...