Kiedy przedawnia się roszczenie związane ze służebnością przesyłu

Patrycja Dzięgielewska
rozwiń więcej
Marta Musioł
rozwiń więcej
inforCMS
Służebność przesyłu pozwala na uregulowanie korzystania z cudzej nieruchomości na potrzeby urządzeń przesyłowych. W momencie, gdy przedsiębiorstwo przesyłowe wybudowało bądź chce wybudować na nieruchomości urządzenia przesyłowe, służebność przesyłu pozwala określić, w jakim stopniu przedsiębiorstwo może korzystać z cudzej nieruchomości na potrzeby tych urządzeń.
Po upływie ilu lat następuje przedawnienie roszczeń związanych ze służebnością przesyłu?

Z ustawieniem na cudzej nieruchomości urządzeń przesyłowych łączą się dwa typy roszczeń przysługujących właścicielowi nieruchomości, tj. roszczenie o ustanowienie służebności przesyłu za wynagrodzeniem oraz roszczenie o wynagrodzenie za bezumowne korzystanie z nieruchomości przez przedsiębiorstwo przesyłowe. Należy przy tym wskazać, na różny charakter tych roszczeń. Realizacja roszczenie o ustanowienie służebności przesyłu pozwala uregulować stosunki prawne pomiędzy przedsiębiorcą przesyłowym, a właścicielem danej nieruchomości na przyszłość. Natomiast, roszczenie o wynagrodzenie za bezumowne korzystanie z nieruchomości dotyczy czasu przeszłego, okresu w którym przedsiębiorca przesyłowy korzystał z cudzej nieruchomości bez stosownego tytułu prawnego.

Autopromocja

Bardzo ważnymi zagadnieniami, obok samej instytucji służebności przesyłu, są kwestie przedawnienia roszczeń związanych z urządzeniami przesyłowymi. Z przedawnieniem roszczenia mamy do czynienia w przypadku, gdy z racji na czas, który upłynął, dane roszczenie będzie mogło być dochodzone tylko w ograniczony sposób lub w ogóle nie będzie mogło być dochodzone. O ile w zakresie przedawnienia roszczeń o wynagrodzenie za bezumowne korzystnie z nieruchomości, nie powstają spory (roszczenia te przedawniają się w terminach 10 letnim i 3 letnim w zakresie roszczeń związanych z prowadzoną działalnością), to w zakresie roszczenia o ustanowienie służebności przesyłu, spory są i to liczne.

Co do zasady w literaturze panuje zgodny pogląd odnośnie majątkowego charakteru roszczenia o ustanowienie służebności przesyłu, jednak podzielone są zdania w kwestii zastosowania instytucji przedawnienia roszczeń do roszczenia przedsiębiorcy przesyłowego. Przedstawiciele praktyki, którzy opowiadają się za przedawnieniem roszczeń przedsiębiorców przesyłowych o ustanowienie służebności przesyłu wskazują jednocześnie na datę wejścia w życie ustawy z dnia 30 maja 2008 r. o zmianie ustawy Kodeks cywilny oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2008 r. Nr 116, poz. 731), czyli na dzień 3 sierpnia 2008 roku, jako termin rozpoczęcia biegu przedawnienia tych roszczeń. Odnośnie zaś roszczeń właścicieli nieruchomości, przyjmując analogicznie stanowisko, stwierdzić należałoby, że przedawnieniu ulegają również roszczenia właścicieli nieruchomości, na których urządzenia przesyłowe znajdują się bez tytułu prawnego przysługującego przedsiębiorcom przesyłowym. Roszczenia właścicieli nieruchomości, jako roszczenia niezwiązane z działalnością gospodarczą, przedawniałyby się zasadniczo z upływem 10 lat.

Analizując niniejsze zagadnienie, należy mieć na uwadze fakt, że odnośnie roszczenia o ustanowienie służebności przesyłu, w orzecznictwie prezentowane są także stanowiska, zgodnie z którymi roszczenie o ustanowienie służebności przesyłu przedawnia się jedynie dla przedsiębiorcy przesyłowego w terminie 3 lat oraz stanowiska, według którego roszczenia o ustanowienie służebności przesyłu nie przedawniają się.

Skomplikowany system podatkowy ciąży polskim przedsiębiorcom

Jakie warunki musi spełniać informacja handlowa

Zapraszamy do odwiedzenia forum Prawo gospodarcze

Ponieważ problem ten budzi duże wątpliwości, co przełożyło się na konkretne postępowania sądowe, Sąd Okręgowy w Olsztynie zwrócił się do Sądu Najwyższego z prośbą o rozwianie wskazanych wątpliwości w zakresie przedawnienia. Sprawie w Sądzie Najwyższym nadano sygnaturę III CZP 101/12, obecnie pozostaje nam zatem poczekać na jej rozstrzygnięcie.

Podsumowując, w chwili obecnej zgodnie z przeważającym poglądem prezentowanym w orzecznictwie sądów powszechnych, przyjmuje się terminy 3 i 10 lat, po upływie których następuje przedawnienie roszczeń związanych ze służebnością przesyłu. Pojawiające się w praktyce problemy i rozbieżności interpretacyjne może wkrótce rozstrzygnąć Sąd Najwyższy. Jednocześnie, należy wskazać, że ustawodawca dostrzegł zaistniały problem i w chwili obecnej prowadzone są prace nad nowelizacją przepisów dotyczących służebności przesyłu. Nowelizacja miałaby dotyczyć m.in. przedawnienia roszczeń, tak aby kwestia terminów przedawnienia wynikała wprost z przepisów i nie budziła wątpliwości.

Patrycja Dzięgielewska, aplikant radcowski
Marta Musioł, młodszy prawnik

M. Szulikowski i Partnerzy Kancelaria Prawna

Księgowość
Zapomniałeś o złożeniu deklaracji PIT lub zapłaceniu podatku w terminie? Ratunkiem będzie czynny żal
02 maja 2024

Zapomniałeś o złożeniu deklaracji podatkowej PIT lub zapłaceniu podatku w terminie? Złóż czynny żal, dzięki temu możesz uniknąć kary. Aby czynny żal był skuteczny, musisz wypełnić obowiązki wobec naczelnika urzędu skarbowego lub urzędu celno-skarbowego, w szczególności złożyć zaległe deklaracje podatkowe lub zapłacić w całości należności publicznoprawne, wraz z odsetkami.

Sprzedałeś towar i organizujesz dostawę? Ale czy wiesz, jak wystawić fakturę i jaką stawkę VAT zastosować? Uważaj na pułapki w VAT.
02 maja 2024

Sprzedałeś towar i organizujesz dostawę? Ale czy wiesz, jak wystawić fakturę i jaką stawkę VAT zastosować? Gdy koszt transportu obciąża kupującego, po stronie sprzedawcy powstaje obowiązek udokumentowania transakcji i to jego obciążą konsekwencje błędu.

Posiadacze aut spalinowych mogą odetchnąć z ulgą. Podatku nie będzie, pojawią się dopłaty do elektryków
02 maja 2024

Nie będzie podatku od aut spalinowych, będzie za to system dopłat do zakupu elektryków. Takie rozwiązanie zostało zawarte w przyjętej przez rząd rewizji Krajowego Planu Odbudowy.

Od kiedy obowiązkowy KSeF? Projekt ustawy przyjęty przez rząd
30 kwi 2024

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy, który ma na celu przesunięcie obligatoryjnego KSeF na 1 lutego 2026 r. Jak informuje Ministerstwo Finansów, dalsze uproszczenia KSeF, w tym zapowiadane przez resort finansów etapowe wejście w życie KSeF będzie przedmiotem odrębnych prac legislacyjnych.

Dostałeś rabat i wystawiłeś fakturę korygującą? To błąd. I może mieć poważne konsekwencje na gruncie VAT
30 kwi 2024

Dostałeś rabat i wystawiłeś fakturę korygującą? To błąd. W przypadku rabatu pośredniego kluczowe znaczenie ma okoliczność, że między podatnikiem przekazującym środki pieniężne a podmiotem będącym beneficjentem rabatu pośredniego nie miała miejsca żadna transakcja, którą można byłoby skorygować.

Automatyczna akceptacja PIT. Wgląd w deklaracje i korekta nie będą możliwe przez kilka dni
30 kwi 2024

Automatyczna akceptacja zeznań podatkowych PIT w usłudze Twój e-PIT nastąpi po 30 kwietnia i potrwa przez pierwsze dni maja. Podczas trwania tego procesu usługa nie będzie dostępna, a więc przez kilka dni nie będzie można sprawdzić złożonej już deklaracji PIT, ani złożyć korekty zeznania rocznego. Na czym dokładnie polega ten proces?

Windykacja na własną rękę – jakie są plusy i minusy po stronie przedsiębiorcy?
30 kwi 2024

Proces windykacji można przeprowadzić na kilka sposobów. Czy jednak warto prowadzić windykację w przedsiębiorstwie na własną rękę? Jakie są plusy i minusy takiego działania?

Odroczenie KSeF. Decyzja słuszna, choć budzi wątpliwości w kontekście interesu przedsiębiorców
30 kwi 2024

Decyzja o przesunięciu KSeF jest słuszna, natomiast tak długie odroczenie może budzić wątpliwości w kontekście interesu przedsiębiorców - zauważa ekspert podatkowy Adam Mariański. Zdaniem prawnika wielu przedsiębiorców jest już gotowych do wprowadzenia Krajowego Systemu e-Faktur.

To już ostatni dzwonek. Dzisiaj upływa termin na rozliczenie PIT
30 kwi 2024

We wtorek, 30 kwietnia, mija termin na rozliczenie PIT za rok 2023. Możliwe jest złożenie zeznania drogą elektroniczną lub papierową, które można dostarczyć do Urzędu Skarbowego lub wysłać pocztą.

Zarobki kierowców zawodowych w Polsce. Najczęściej przynajmniej 8 tys. zł brutto. Ale nie wszyscy tyle dostają. Od czego zależy pensja kierowcy?
29 kwi 2024

Ile zarabiają zawodowi kierowcy w Polsce? W 2023 roku w branży TSL nastąpiły istotne zmiany w ustalaniu wynagrodzeń dla kierowców. Wzrost płacy wraz z nowymi przepisami dotyczącymi delegowania pracowników, wpłynęły na rozliczanie płac, szczególnie kierowców działających za granicą. Te zmiany bezpośrednio wpłynęły na budżety firm transportowych, zmuszając je do uwzględnienia większych kosztów wynagrodzeń kierowców. Jednocześnie stanowią korzystną zmianę dla kierowców, poprawiając ich elastyczność finansową i warunki pracy.

pokaż więcej
Proszę czekać...