Opodatkowanie handlu kryptowalutami - w Polsce i Wielkiej Brytanii

Tax Angels Group Limited
Tax Angels Group Limited to kancelaria podatkowa, tworzona przez zespół doradców wspierających przedsiębiorców w zakresie otwierania firm za granicą, w szczególności w Wielkiej Brytanii i Szkocji.
rozwiń więcej
Opodatkowanie handlu kryptowalutami - w Polsce i Wielkiej Brytanii
Handel kryptowalutami w Polsce jest problematyczny ponieważ stanowiska prezentowane przez organy podatkowe w wydawanych interpretacjach podatkowych różnią się między sobą, co sprawia że osoby prowadzące działalność w zakresie handlu wirtualnymi walutami nie mają pewności czy ich rozliczenia są prawidłowe. Ciągłe zmiany i konieczność stałego śledzenia wydawanych interpretacji powoduje, że osoby zajmujące się wydobyciem oraz handlem kryptowalutami szukają alternatywnych opcji, czyli rejestrują działalność w innych krajach, m.in. w Wielkiej Brytanii.

Jak rozliczać kryptowaluty w Polsce?

Aktualnie przedsiębiorcy prowadzący firmy w Polsce w zakresie handlu kryptowalutami zobowiązani są do zapłaty nie tylko podatku dochodowego, ale także PCC . Podatek od czynności cywilnoprawnych należy uiścić od każdej pojedynczej transakcji zakupu i wymiany kryptowalut, a dodatkowo w odniesieniu do każdej takiej transakcji przedsiębiorca zobowiązany jest do dostarczenia do urzędu skarbowego deklaracji PCC-3. Ma na to czas do 14 dni od momentu powstania obowiązku podatkowego.

Autopromocja

Aktywny handel wiąże się z koniecznością dokonywania wielu transakcji na giełdach kryptowalut, co oznacza że zgodnie z polskimi regulacjami prawnymi na dopełnienie formalności trzeba poświęcić dużo czasu, przez co działalność zamiast przynosić spodziewane profity może stać się nierentowna.

Ministerstwo Finansów przygotowało kampanię, która ma na celu zniechęcenie Polaków do handlu kryptowalutami. Wirtualne waluty w opinii Ministerstwa są niesłusznymi prawami majątkowymi. W UK prawo podatkowe jest sprzyjające dla osób zajmujących się wydobyciem i handlem kryptowalutami.

Handel wirtualnymi walutami w Wielkiej Brytanii

Dobrym rozwiązaniem może okazać się założenie spółki Limited (tzw. spółki LTD) w Anglii. Brytyjskie regulacje prawne nie pozostawiają miejsca na domysły w odniesieniu do rozliczenia handlu kryptowalutami, co oznacza że nie trzeba wnioskować o wydanie indywidualnej interpretacji podatkowej w tym zakresie. Osoby specjalizujące się w wydobywaniu i obracaniu kryptowalutami, które zarejestrowały firmę na Wyspach nie muszą obawiać się, że w razie kontroli urzędnicy zakwestionują ich sposób rozliczeń, dzięki czemu zyskują spokój i mogą w pełni skupić się na swoim biznesie.

Każda osoba zajmująca się w ramach działalności handlem kryptowalutami może zarejestrować spółkę Limited w Anglii. Nie trzeba bowiem być brytyjskim rezydentem, aby móc rozliczać się na Wyspach, wystarczające będzie ukończenie 16 roku życia. W spółce Limited zgodnie z brytyjskimi przepisami wymagany jest jeden Dyrektor i jeden Udziałowiec, a obie funkcje mogą być pełnione przez tą samą osobę. Sekretarzem w spółce LTD nie może zostać Dyrektor, jednak nie jest to funkcja obligatoryjna.

Spółka Limited posiada osobowość prawną, a udziałowcy odpowiadają za firmowe zobowiązania wyłącznie do wysokości wniesionego wkładu. Nie zdefiniowano minimalnej kwoty kapitału założycielskiego, co oznacza że nie ma konieczności ponoszenia wysokich kosztów już na etapie rejestracji firmy. Dodatkowo warto mieć na uwadze, że kapitał ten jest deklarowany, nie musi być wpłacany na firmowy rachunek bankowy. Co więcej, nie ma przeciwwskazań aby kapitał założycielski został wniesiony do spółki w postaci wirtualnej waluty. W Anglii obowiązuje zdecydowanie wyższa kwota wolna od podatku niż w Polsce, która aktualnie wynosi 11 850 funtów, w przeliczeniu na walutę polską to około 57 000 zł. Dodatkowo do momentu przekroczenia  8 424 funtów rocznie, możliwe jest zwolnienie ze składek na ubezpieczenia.

Polecamy: Przeciwdziałanie praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu – nowe procedury

Księgowość
Zapomniałeś o złożeniu deklaracji PIT lub zapłaceniu podatku w terminie? Ratunkiem będzie czynny żal
02 maja 2024

Zapomniałeś o złożeniu deklaracji podatkowej PIT lub zapłaceniu podatku w terminie? Złóż czynny żal, dzięki temu możesz uniknąć kary. Aby czynny żal był skuteczny, musisz wypełnić obowiązki wobec naczelnika urzędu skarbowego lub urzędu celno-skarbowego, w szczególności złożyć zaległe deklaracje podatkowe lub zapłacić w całości należności publicznoprawne, wraz z odsetkami.

Sprzedałeś towar i organizujesz dostawę? Ale czy wiesz, jak wystawić fakturę i jaką stawkę VAT zastosować? Uważaj na pułapki w VAT.
02 maja 2024

Sprzedałeś towar i organizujesz dostawę? Ale czy wiesz, jak wystawić fakturę i jaką stawkę VAT zastosować? Gdy koszt transportu obciąża kupującego, po stronie sprzedawcy powstaje obowiązek udokumentowania transakcji i to jego obciążą konsekwencje błędu.

Posiadacze aut spalinowych mogą odetchnąć z ulgą. Podatku nie będzie, pojawią się dopłaty do elektryków
02 maja 2024

Nie będzie podatku od aut spalinowych, będzie za to system dopłat do zakupu elektryków. Takie rozwiązanie zostało zawarte w przyjętej przez rząd rewizji Krajowego Planu Odbudowy.

Od kiedy obowiązkowy KSeF? Projekt ustawy przyjęty przez rząd
30 kwi 2024

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy, który ma na celu przesunięcie obligatoryjnego KSeF na 1 lutego 2026 r. Jak informuje Ministerstwo Finansów, dalsze uproszczenia KSeF, w tym zapowiadane przez resort finansów etapowe wejście w życie KSeF będzie przedmiotem odrębnych prac legislacyjnych.

Dostałeś rabat i wystawiłeś fakturę korygującą? To błąd. I może mieć poważne konsekwencje na gruncie VAT
30 kwi 2024

Dostałeś rabat i wystawiłeś fakturę korygującą? To błąd. W przypadku rabatu pośredniego kluczowe znaczenie ma okoliczność, że między podatnikiem przekazującym środki pieniężne a podmiotem będącym beneficjentem rabatu pośredniego nie miała miejsca żadna transakcja, którą można byłoby skorygować.

Automatyczna akceptacja PIT. Wgląd w deklaracje i korekta nie będą możliwe przez kilka dni
30 kwi 2024

Automatyczna akceptacja zeznań podatkowych PIT w usłudze Twój e-PIT nastąpi po 30 kwietnia i potrwa przez pierwsze dni maja. Podczas trwania tego procesu usługa nie będzie dostępna, a więc przez kilka dni nie będzie można sprawdzić złożonej już deklaracji PIT, ani złożyć korekty zeznania rocznego. Na czym dokładnie polega ten proces?

Windykacja na własną rękę – jakie są plusy i minusy po stronie przedsiębiorcy?
30 kwi 2024

Proces windykacji można przeprowadzić na kilka sposobów. Czy jednak warto prowadzić windykację w przedsiębiorstwie na własną rękę? Jakie są plusy i minusy takiego działania?

Odroczenie KSeF. Decyzja słuszna, choć budzi wątpliwości w kontekście interesu przedsiębiorców
30 kwi 2024

Decyzja o przesunięciu KSeF jest słuszna, natomiast tak długie odroczenie może budzić wątpliwości w kontekście interesu przedsiębiorców - zauważa ekspert podatkowy Adam Mariański. Zdaniem prawnika wielu przedsiębiorców jest już gotowych do wprowadzenia Krajowego Systemu e-Faktur.

To już ostatni dzwonek. Dzisiaj upływa termin na rozliczenie PIT
30 kwi 2024

We wtorek, 30 kwietnia, mija termin na rozliczenie PIT za rok 2023. Możliwe jest złożenie zeznania drogą elektroniczną lub papierową, które można dostarczyć do Urzędu Skarbowego lub wysłać pocztą.

Zarobki kierowców zawodowych w Polsce. Najczęściej przynajmniej 8 tys. zł brutto. Ale nie wszyscy tyle dostają. Od czego zależy pensja kierowcy?
29 kwi 2024

Ile zarabiają zawodowi kierowcy w Polsce? W 2023 roku w branży TSL nastąpiły istotne zmiany w ustalaniu wynagrodzeń dla kierowców. Wzrost płacy wraz z nowymi przepisami dotyczącymi delegowania pracowników, wpłynęły na rozliczanie płac, szczególnie kierowców działających za granicą. Te zmiany bezpośrednio wpłynęły na budżety firm transportowych, zmuszając je do uwzględnienia większych kosztów wynagrodzeń kierowców. Jednocześnie stanowią korzystną zmianę dla kierowców, poprawiając ich elastyczność finansową i warunki pracy.

pokaż więcej
Proszę czekać...