Jak przedsiębiorstwa radzą sobie w czasie koronawirusa?

Sedlak & Sedlak
Najstarsza polska firma doradztwa HR. To zobowiązuje.
rozwiń więcej
Jak przedsiębiorstwa radzą sobie w czasie kryzysu? /fot. Shutterstock / shutterstock
Pandemia spowodowała m.in. konieczność wprowadzenia zmian w zatrudnieniu i wynagradzaniu pracowników. Jak przedsiębiorstwa radzą sobie w czasie kryzysu wywołanego koronawirusem? Prezentujemy podsumowanie wyników badania.

Coraz większy odsetek firm odnotowuje zauważalny spadek zamówień na swoje produkty. W maju aż 66% firm zostało dotkniętych tym problemem (o 3 p.p. więcej niż w kwietniu). 24% przedsiębiorstw nie zauważyło zmian w tym zakresie, a 8% firm odnotowało wzrost popytu na ich produkty. 18% firm ma problem z płynnością finansową. Skutkiem tego jest konieczność wprowadzenia zmian w zatrudnieniu i wynagradzaniu pracowników.

Autopromocja

W maju 37% badanych przedsiębiorstw zdecydowało się na redukcję zatrudnienia poprzez wypowiedzenie lub nieprzedłużanie umów pracowników, a 33% firm planuje to zrobić w najbliższym czasie. W kwietniowej edycji badania redukcję zatrudnienia wprowadziło lub planowało wprowadzić 39% przedsiębiorstw. W maju 32% przedsiębiorstw wprowadziło redukcję wymiarów etatów, a 29% firm ma w planach podjąć takie działania.

Zarówno w majowej, jak i kwietniowej edycji badania aż 61% firm zadeklarowało wstrzymanie lub ograniczenie podwyżek. Coraz mniejszy odsetek firm decyduje się na wprowadzenie zmian w wypłacaniu wynagrodzenia zmiennego. W kwietniowej edycji badania 46% przedsiębiorstw zawieszało lub ograniczało wypłaty premii i nagród. W maju 42% firm zdecydowało się na ten krok. 50% firm zadeklarowało, że nie planują wprowadzenia dalszych zmian w systemie wynagradzania. 25% przedsiębiorstw zamierza w najbliższej przyszłości wstrzymać podwyżki, a 16% firm chce zawiesić lub ograniczyć wypłacanie wynagrodzenia zmiennego.

Coraz więcej firm decyduje się na skorzystanie z pomocy rządowej. W maju 45% badanych przedsiębiorstw skorzystało lub zamierza skorzystać z tarczy antykryzysowej. W poprzedniej edycji badania jedynie 37% firm zadeklarowało, że decyduje się na podjęcie takiego kroku. Mimo to nadal duży odsetek firm (60%) negatywnie ocenia pomoc oferowaną przez państwo uznając ją za niewystarczającą.

Zobacz: Wyniki przeprowadzonych badań

O badaniu: W badaniu wzięły udział 103 firmy. Największy odsetek (33%) stanowiły średnie przedsiębiorstwa (zatrudniające od 50 do 249 pracowników). 58% badanych przedsiębiorstw stanowiły firmy z przewagą kapitału polskiego.Pobierz wyniki badania

Zobacz także: Wynagrodzenia

Sedlak & Sedlak
Ogólnopolskie Badania Wynagrodzeń

Księgowość
Podatek od pustostanów. Jest zapowiedź nowych przepisów dotyczących wykorzystania 2 mln pustostanów
07 wrz 2024

Pojawi się projekt ustawy dotyczący wykorzystania 2 mln pustostanów - zapowiedział lider Lewicy Włodzimierz Czarzasty. Lewica chce rozpoczęcia dyskusji z samorządami na temat wprowadzenia podatku od pustostanów. Podatek taki samorządy mogłyby wprowadzać na obszarach, gdzie występują największe trudności na rynku mieszkaniowym.

Przedłużenie orzeczenia o niepełnosprawności 2024: 3 kluczowe przepisy [komunikat PFRON]. Co z dofinansowaniem do wynagrodzeń lub refundacją składek ZUS i KRUS?
06 wrz 2024

W komunikacie z 5 września 2024 r. Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych wyjaśnił, jak stosować w praktyce przepisy dot. przedłużania orzeczeń o stopniu niepełnosprawności - w kontekście dofinansowania do wynagrodzeń lub refundacji składek ZUS lub KRUS.

Interpretacje dotyczące podatku o nieruchomości nie są publikowane przez Dyrektora KIS. Dlaczego?
05 wrz 2024

Podatnicy potrzebują dostępu do interpretacji indywidualnych dotyczących podatku od nieruchomości. Niestety dziś nie ma jednolitej bazy interpretacji w tym zakresie. Można by wprowadzić te rozwiązanie przy okazji prac nad procedowanymi obecnie zmianami do ustawy o podatkach i opłatach lokalnych. 

Urzędnicy skarbowi kontrolują rachunki bankowe obywateli i firm. Ponad miarę. UODO do MF: przepisy niezgodne z Konstytucją i prawem unijnym
08 wrz 2024

Obowiązujące obecnie przepisy dają organom podatkowym niemal nieograniczony dostęp do rachunków bankowych oraz informacji kredytowych podatników. Otrzymaliśmy już kilka sygnałów od naszych Klientów, którzy zostali zapytani przez organy skarbowe o operacje na ich kontach bankowych, głównie dotyczące dużych przelewów, takich jak darowizny między ojcem a synem.

Podatek od nieruchomości zmieni się od 2025 r. Fotowoltaika, budowle, obiekty małej architektury, urządzenia budowlane. Ministerstwo Finansów zmienia projekt
06 wrz 2024

W dniu 3 września 2024 r. wieczorem Ministerstwo Finansów opublikowało na stronach Rządowego Centrum Legislacji nową wersję projektu przewidującego dużą nowelizację przepisów w zakresie podatku od nieruchomości. 

Wakacje składkowe od 1 listopada 2024 r. Kto skorzysta?
05 wrz 2024

Od 1 listopada 2024 r. będzie można skorzystać z wakacji składkowych. Zgodnie z nowymi przepisami przedsiębiorcy mogą raz w roku wybrać miesiąc, za który nie płacą za siebie składek na ubezpieczenia społeczne.

Reorganizacja służby celno skarbowej w trakcie sezonu urlopowego. Nowe zarządzenie MF
05 wrz 2024

Zmiany zachodzące w służbie celno – skarbowej, wprowadzone w sezonie urlopowym, mają poprawić skuteczność i wydajność pracy w walce z przestępczością celną i podatkową. Odejście od delegatur na rzecz nowo utworzonych pionów bez wątpienia ograniczy ilość zastępców naczelników urzędów celno skarbowych  oraz pozwoli na skuteczniejsze działanie podwładnych funkcjonariuszy.

Podatek od nieruchomości nie będzie hamulcowym dla OZE. Zmiany w projekcie ustawy o podatkach lokalnych
06 wrz 2024

Jest już nowa wersja projektu ustawy o podatkach lokalnych. Na zmianach najbardziej zyskuje branża OZE, której udało się wpisać do przepisów opodatkowanie elektrowni fotowoltaicznych i magazynów energii tylko od części budowlanych. Wraca więc powiązanie przepisów podatkowych z prawem budowlanym.

Składka zdrowotna 2025: co koniecznie trzeba zmienić w przepisach. Na pewno nie można płacić podatku od składki - a tak jest teraz
06 wrz 2024

Składka zdrowotna pobierana jako danina publiczna jest dla zobowiązanego wydatkiem a nie jego „dochodem”, dlatego też nie powinna być podstawą opodatkowania podatkiem dochodowym obciążającym te podmioty – pisze prof. dr hab. Witold Modzelewski. Wskazuje też kilka innych koniecznych zmian w tej składce.

Zmiany w CEIDG - wnioski o wpis do rejestru tylko on-line! Są też nowe uproszczenia dla przedsiębiorców
06 wrz 2024

Jest projekt zmian ustawy o zasadach funkcjonowania Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG). Będą nowe uproszczenia dla przedsiębiorców oraz całkowita elektronizacja procesu składania wniosków o wpis do CEIDG.

pokaż więcej
Proszę czekać...