Kiedy sprzedawca nie ponosi odpowiedzialności za wady towaru

Bernatowicz, Komorniczak, Mazur Radcy Prawni i Doradcy Podatkowi
spółka partnerska
rozwiń więcej
Kiedy sprzedawca nie ponosi odpowiedzialności za wady towaru
Zdarza się, iż sprzedawany towar nie jest wolny od wad. W takim przypadku odpowiedzialność z tytułu ich wystąpienia ponosić będzie oczywiście sprzedawca. Niemniej jednak ustawodawca przewiduje szereg sytuacji, w których odpowiedzialność ta może być wyłączona.

Przesłanki wyłączenia odpowiedzialności sprzedawcy z tytułu wad rzeczy sprzedanej określone zostały w art. 557 Kodeksu cywilnego. Przede wszystkim w sytuacji, gdy przedmiotem sprzedaży była istniejąca już rzecz oznaczona co do tożsamości, to odpowiedzialność sprzedawcy z tytułu rękojmi zostaje wyłączona, kiedy kupujący wiedział o tej wadzie już w chwili zawarcia umowy.

Autopromocja

W przypadku, gdy sprzedawana była zaś rzecz oznaczona co do gatunku lub rzecz mająca powstać dopiero w przyszłości, to chwilą miarodajną dla oceny odpowiedzialności sprzedawcy jest chwila wydania rzeczy.

Ustawodawca przewiduje, że w sytuacji, gdy kupujący wiedział o konkretnej wadzie, to w sposób dorozumiany zgodził się na nabycie towaru niepełnowartościowego. W konsekwencji zaś uzasadnione staje się wyłączenie odpowiedzialności sprzedawcy z tego tytułu. W miejscu tym należy pamiętać, że odpowiedzialność sprzedawcy nie zostaje wyłączona wtedy, gdy kupujący o wadzie nie wiedział, jednak mógł się o niej z łatwością dowiedzieć bądź powinien się dowiedzieć przy zachowaniu należytej staranności.

W związku z powyższym nie ma zatem znaczenia podział na wady jawne i ukryte. Kluczowe jest więc, iż sprzedawca ponosi odpowiedzialność nie tylko za wady ukryte, ale i za wady jawne, które nie były znane kupującemu, niezależnie od tego, czy o wadach tych nie wiedział z przyczyn przez siebie zawinionych, czy też nie.

Warto również pamiętać, że w przypadku umowy sprzedaży konsumenckiej kupujący chroniony jest w nieco mniejszym zakresie. Mianowicie do wyłączenia odpowiedzialności sprzedawcy dochodzi bowiem nie tylko wtedy, gdy kupujący wiedział o niezgodności towaru z umową, ale również wtedy, gdy oceniając rzecz rozsądnie, powinien był wiedzieć.

Polecamy: Samochód po zmianach od 1 kwietnia 2014 - multipakiet

Zapisz się na nasz newsletter

Podyskutuj o tym na naszym FORUM

Idąc dalej należy także pamiętać, że samo obniżenie ceny rzeczy przez sprzedającego nie znosi jego odpowiedzialności za wady tej rzeczy. Powyższe oznacza, że sam fakt promocyjnego zakupu takiej rzeczy nie może prowadzić do wniosku, iż kupujący o danej wadzie wiedział. Kluczowa jest więc realna wiedza kupującego, a nie możliwość powiązania faktu zaniżonej ceny rzeczy z faktem jej wadliwości.

Wiedza kupującego, o której mowa powyżej, musi być przez sprzedawcę wykazana, jeśli ma on uwolnić się od odpowiedzialności z tytułu rękojmi. Ciężar dowodu spoczywa zatem na sprzedawcy. Dowód taki może polegać na wykazaniu, iż kupujący został poinformowany przez sprzedawcę o istnieniu konkretnej wady. Należy równocześnie pamiętać, że w przypadku sprzedawania nieruchomości sprzedawca nie ma obowiązku wykazania – z uwagi na rękojmię wiary publicznej ksiąg wieczystych – że kupujący wiedział, iż rzecz była obciążona wadą prawną, jeśli obciążenie to zostało w księdze wieczystej ujawnione.

Polecamy: Monitor Prawa Pracy i Ubezpieczeń

Kupujący nie może bowiem zasłaniać się nieznajomością wpisów w księdze wieczystej, w tym wpisów dotyczących obciążenia nieruchomości. Analogicznie sprawa wygląda w zakresie ruchomości obciążonych zastawem rejestrowym. W takim przypadku sprzedawca byłby również zwolniony z obowiązku wykazania, że kupujący wiedział o obciążeniu rzeczy sprzedanej zastawem rejestrowym.

Krzysztof Gładych

radca prawny

Kancelaria Radców Prawnych i Doradców Podatkowych

Bernatowicz Komorniczak Mazur sp.p.

Księgowość
Zapomniałeś o złożeniu deklaracji PIT lub zapłaceniu podatku w terminie? Ratunkiem będzie czynny żal
02 maja 2024

Zapomniałeś o złożeniu deklaracji podatkowej PIT lub zapłaceniu podatku w terminie? Złóż czynny żal, dzięki temu możesz uniknąć kary. Aby czynny żal był skuteczny, musisz wypełnić obowiązki wobec naczelnika urzędu skarbowego lub urzędu celno-skarbowego, w szczególności złożyć zaległe deklaracje podatkowe lub zapłacić w całości należności publicznoprawne, wraz z odsetkami.

Sprzedałeś towar i organizujesz dostawę? Ale czy wiesz, jak wystawić fakturę i jaką stawkę VAT zastosować? Uważaj na pułapki w VAT.
02 maja 2024

Sprzedałeś towar i organizujesz dostawę? Ale czy wiesz, jak wystawić fakturę i jaką stawkę VAT zastosować? Gdy koszt transportu obciąża kupującego, po stronie sprzedawcy powstaje obowiązek udokumentowania transakcji i to jego obciążą konsekwencje błędu.

Posiadacze aut spalinowych mogą odetchnąć z ulgą. Podatku nie będzie, pojawią się dopłaty do elektryków
02 maja 2024

Nie będzie podatku od aut spalinowych, będzie za to system dopłat do zakupu elektryków. Takie rozwiązanie zostało zawarte w przyjętej przez rząd rewizji Krajowego Planu Odbudowy.

Od kiedy obowiązkowy KSeF? Projekt ustawy przyjęty przez rząd
30 kwi 2024

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy, który ma na celu przesunięcie obligatoryjnego KSeF na 1 lutego 2026 r. Jak informuje Ministerstwo Finansów, dalsze uproszczenia KSeF, w tym zapowiadane przez resort finansów etapowe wejście w życie KSeF będzie przedmiotem odrębnych prac legislacyjnych.

Zużycie energii elektrycznej z paneli fotowoltaicznych przez osoby prywatne a podatek akcyzowy [część 3]
06 maja 2024

Status podatnika akcyzy nie jest zależny od posiadania statusu przedsiębiorcy. Również osoby prywatne mogą być podatnikami akcyzy jeżeli wykonują czynności opodatkowane w tym zużycie energii elektrycznej (art. 9 ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku akcyzowym).

Dostałeś rabat i wystawiłeś fakturę korygującą? To błąd. I może mieć poważne konsekwencje na gruncie VAT
30 kwi 2024

Dostałeś rabat i wystawiłeś fakturę korygującą? To błąd. W przypadku rabatu pośredniego kluczowe znaczenie ma okoliczność, że między podatnikiem przekazującym środki pieniężne a podmiotem będącym beneficjentem rabatu pośredniego nie miała miejsca żadna transakcja, którą można byłoby skorygować.

Automatyczna akceptacja PIT. Wgląd w deklaracje i korekta nie będą możliwe przez kilka dni
30 kwi 2024

Automatyczna akceptacja zeznań podatkowych PIT w usłudze Twój e-PIT nastąpi po 30 kwietnia i potrwa przez pierwsze dni maja. Podczas trwania tego procesu usługa nie będzie dostępna, a więc przez kilka dni nie będzie można sprawdzić złożonej już deklaracji PIT, ani złożyć korekty zeznania rocznego. Na czym dokładnie polega ten proces?

Windykacja na własną rękę – jakie są plusy i minusy po stronie przedsiębiorcy?
30 kwi 2024

Proces windykacji można przeprowadzić na kilka sposobów. Czy jednak warto prowadzić windykację w przedsiębiorstwie na własną rękę? Jakie są plusy i minusy takiego działania?

Odroczenie KSeF. Decyzja słuszna, choć budzi wątpliwości w kontekście interesu przedsiębiorców
30 kwi 2024

Decyzja o przesunięciu KSeF jest słuszna, natomiast tak długie odroczenie może budzić wątpliwości w kontekście interesu przedsiębiorców - zauważa ekspert podatkowy Adam Mariański. Zdaniem prawnika wielu przedsiębiorców jest już gotowych do wprowadzenia Krajowego Systemu e-Faktur.

To już ostatni dzwonek. Dzisiaj upływa termin na rozliczenie PIT
30 kwi 2024

We wtorek, 30 kwietnia, mija termin na rozliczenie PIT za rok 2023. Możliwe jest złożenie zeznania drogą elektroniczną lub papierową, które można dostarczyć do Urzędu Skarbowego lub wysłać pocztą.

pokaż więcej
Proszę czekać...