Jedno okienko rozliczeniowe dla ceł i podatków w imporcie od 1 lipca 2015 r.

Jedno okienko dla rozliczeń ceł i podatków od 1 lipca 2015 r. / ShutterStock
Od początku lipca 16 rachunków bankowych różnych izb celnych zastąpi jedno konto krakowskiej Izby Celnej, na które importer będzie wpłacał należne cła i podatki. Pojawi się też nowy formularz wpłat gotówkowych i polecenia przelewu należności związanych z importem.

Zaplanowana centralizacja rozliczeń finansów Służby Celnej staje się faktem. Aktualnie importer musi robić przelewy na rachunki kilku izb celnych (nawet 16). Wraz z początkiem lipca br. dzięki centralizacji systemu rozliczeń, importer wpłaci środki tylko do jednej izby celnej (dokładniej, będzie robić przelewy na grupę rachunków jednej izby). Izba Celna w Krakowie stanie się jedyną właściwą do wpłacania kwot należnego cła i podatków.

Autopromocja

Centralizacja ma usprawnić działanie Służby Celnej i ułatwić funkcjonowanie przedsiębiorców kontrolowanych przez Służbę Celną – pozwolić im zaoszczędzić cenny czas, który poświęcają na administracyjne obowiązki, zmniejszyć koszty przelewów oraz ograniczyć możliwość popełniania błędów w rozliczeniach (analogicznie zmniejszyć nieprawidłowości ich obsługi przez urzędników).

Ekspansja firmy na rynki zagraniczne - gdzie szukać pomocy prawnej?

Ułatwienie wprowadzane do administracji celnej tyczy się miejsca dokonywania wpłat, nie zmienia natomiast kwestii miejsca składania dokumentów, np. deklaracji czy zgłoszeń celnych.

Odrębny wzór formularza wpłaty gotówkowej oraz polecenia przelewu

Wprowadzony zostanie też nowy wzór formularza wpłaty gotówkowej oraz polecenia przelewu na rachunek organu celnego, odpowiednio zmodyfikowany i przystosowany do potrzeb organów celnych. Pod względem graficznym czy układu pól odpowiada wzorowi analogicznego formularza i polecenia przelewu wykonywanych na rzecz fiskusa. Formularz będzie obowiązkowy przy wpłatach należności dotyczących importu i będzie obowiązywał obok dotychczasowego wzoru formularza wpłat podatkowych.

Polecamy produkt: Dokumentacja VAT  po zmianach od 1 lipca 2015 r.

Wprowadzenie takiego odrębnego dla organów celnych formularza ma przyspieszyć rozliczanie wpłat dokonywanych przez przedsiębiorców. Będzie też możliwa pełniejsza automatyzacja stowarzyszania wpłat z odpowiednimi dokumentami, co przyspieszy zwalnianie salda (tym samym polepszając płynność finansową przedsiębiorcy) oraz uzyskiwanie informacji od organu celnego o aktualnym stanie rozliczeń przez zainteresowanych.

Import usług medycznych a zwolnienie z VAT

Zmniejszona liczba dyrektorów-wierzycieli

Od lipca br. skurczy się także liczba wierzycieli ceł, podatków i innych należności pobieranych przez organy celne – z 16. dyrektorów izb celnych do jednego, Dyrektora Izby Celnej w Szczecinie. To od niego będą wpływały ewentualne wezwania do zapłaty, jako wierzyciela wszystkich kwot zawartych w decyzjach, postanowieniach czy mandatach karnych oraz deklaracjach czy zgłoszeniach celnych wydanych i przyjętych przez naczelników urzędów celnych. Dotyczy to również należności z zakresu akcyzy, które wynikają z decyzji dyrektorów urzędów kontroli skarbowej.

Katarzyna Miazek, Tax Care

Podyskutuj o tym na naszym FORUM

Tax Care
Lider wśród biur księgowych dla mikro- i małych firm
rozwiń więcej
Księgowość
Luka VAT znowu wzrasta. Powrót do poziomu dwucyfrowego
28 kwi 2024

Nastąpił powrót luki VAT do poziomu dwucyfrowego. Minister finansów Andrzej Domański przekazał, że szacunki MF o luce VAT w 2023 r. mówią o 15,8 proc., wobec 7,3 proc. z roku 2022. "Potrzebujemy nowych narzędzi do tego, aby system uszczelniać" - powiedział minister.

Podatek od kryptowalut 2024. Jak rozliczyć?
26 kwi 2024

Kiedy należy zapłacić podatek, a kiedy kryptowaluty pozostają neutralne podatkowo? Co podlega opodatkowaniu? Jaki PIT trzeba złożyć?

KSeF dopiero od 2026 roku. Minister Finansów podał dwie daty wdrożenia dla dwóch grup podatników
26 kwi 2024

Na konferencji prasowej w dniu 26 kwietnia 2024 r. minister finansów Andrzej Domański podał dwie daty planowanego wdrożenia obowiązkowego modelu KSeF. Od 1 lutego 2026 r. obowiązkowy KSeF mają stosować przedsiębiorcy, których wartość sprzedaży w poprzednim roku podatkowym przekroczyła 200 mln zł. Natomiast od 1 kwietnia 2026 r. obowiązkowy KSeF mają stosować pozostali podatnicy VAT.

KSeF z dużym poślizgiem. Przedsiębiorcy i cała branża księgowa to odczują. Jak?
26 kwi 2024

Decyzja ministerstwa o przesunięciu KSeF o prawie 2 lata jest niekorzystna z punktu widzenia polskich firm. Znacznie opóźni rewolucję cyfrową i wzrost konkurencyjności krajowych przedsiębiorców. Wymagać będzie także poniesienia dodatkowych kosztów przez firmy, które już zainwestowały w odpowiednie technologie i przeszkolenie personelu. Wielu dostawców oprogramowania do fakturowania i prowadzenia księgowości może zostać zmuszonych do ponownej integracji systemów. Taką opinię wyraził Rafał Strzelecki, CEO CashDirector S.A.

Kto nie poniesie kary za brak złożenia PIT-a do 30 kwietnia?
26 kwi 2024

Ministerstwo Finansów informuje, że do 30 kwietnia 2024 r. podatnicy mogą zweryfikować i zmodyfikować lub zatwierdzić swoje rozliczenia w usłudze Twój e-PIT. Jeżeli podatnik nie złoży samodzielnie zeznania PIT-37 i PIT-38 za 2023 r., to z upływem 30 kwietnia zostanie ono automatycznie zaakceptowane przez system. Dzięki temu PIT będzie złożony w terminie nawet jeżeli podatnik nie podejmie żadnych działań. Ale dotyczy to tylko tych dwóch zeznań. Pozostałe PIT-y trzeba złożyć samodzielnie najpóźniej we wtorek 30 kwietnia 2024 r. Tego dnia urzędy skarbowe będą czynne do godz. 18:00.

Ekonomiczne „odkrycia” na temat WIBOR-u [polemika]
26 kwi 2024

Z uwagą zapoznaliśmy się z artykułem Pana K. Szymańskiego „Kwestionowanie kredytów opartych o WIBOR, jakie argumenty można podnieść przed sądem?”, opublikowanym 16 kwietnia 2024 r. na portalu Infor.pl. Autor, jako analityk rynków finansowych, dokonuje przełomowego „odkrycia” – stwierdza niereprezentatywność WIBOR-u oraz jego spekulacyjny charakter. Jest to jeden z całej serii artykułów ekonomistów (zarówno K. Szymańskiego, jak i innych), którzy działając ramię w ramię z kancelariami prawnymi starają się stworzyć iluzję, że działający od 30 lat wskaźnik referencyjny nie działa prawidłowo, a jego stosowanie w umowach to efekt zmowy banków, której celem jest osiągnięcie nieuzasadnionych zysków kosztem konsumentów. Do tego spisku, jak rozumiemy, dołączyli KNF, UOKiK i sądy, które to instytucje jednoznacznie potwierdzają prawidłowość WIBOR-u.

Przedsiębiorca uiści podatek tylko gdy klient mu zapłaci. Tak będzie działał kasowy PIT. Od kiedy? Pod jakimi warunkami?
26 kwi 2024

Resort finansów przygotował właśnie projekt nowelizacji ustawy o PIT oraz ustawy o ryczałcie ewidencjonowanym. Celem tej zmiany jest wprowadzenie od 2025 roku kasowej metody rozliczania podatku dochodowego, polegającej na tym, że przychód- podatkowy będzie powstawał w dacie zapłaty za fakturę. Z metody kasowej będą mogli korzystać przedsiębiorcy, którzy rozpoczynają działalność oraz ci, których przychody z działalności gospodarczej w roku poprzednim nie przekraczały 250 tys. euro.

Minister Domański o przyszłości KSeF. Nowe daty uruchomienia zostały wyznaczone
26 kwi 2024

Minister finansów Andrzej Domański wypowiedział się dziś o audycie Krajowego Systemu e-Faktur i przyszłości KSeF. Zmiany legislacyjne w KSeF to będzie proces podzielony na dwa etapy.

Panele fotowoltaiczne - obowiązek podatkowy w akcyzie [część 2]
26 kwi 2024

W katalogu czynności podlegających opodatkowaniu akcyzą znajduje się również przypadek konsumpcji. Chodzi tutaj o zużycie energii elektrycznej przez podmiot posiadający koncesję jak i przez podmiot, który koncesji nie posiada, ale zużywa wytworzoną przez siebie energię elektryczną.

KSeF dopiero od 2026 roku. Minister Finansów podał dwie daty wdrożenia dla dwóch grup podatników
26 kwi 2024

Na konferencji prasowej w dniu 26 kwietnia 2024 r. minister finansów Andrzej Domański podał dwie daty planowanego wdrożenia obowiązkowego modelu KSeF. Od 1 lutego 2026 r. obowiązkowy KSeF mają stosować przedsiębiorcy, których wartość sprzedaży w poprzednim roku podatkowym przekroczyła 200 mln zł. Natomiast od 1 kwietnia 2026 r. obowiązkowy KSeF mają stosować pozostali podatnicy VAT.

pokaż więcej
Proszę czekać...