REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Import usług medycznych a zwolnienie z VAT

Grupa ECDP
Jedna z wiodących grup konsultingowych w Polsce
Import usług medycznych a zwolnienie z VAT
Import usług medycznych a zwolnienie z VAT

REKLAMA

REKLAMA

W ustawie o VAT przewidziano szereg zwolnień z podatku VAT, w tym m.in. dla świadczenia usług medycznych. I tak, zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 18 tej ustawy, zwolnieniu podlegają usługi w zakresie opieki medycznej, służące profilaktyce, zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu i poprawie zdrowia, oraz dostawę towarów i świadczenie usług ściśle z tymi usługami związane, o ile są wykonywane w ramach działalności leczniczej przez podmioty lecznicze. Na gruncie tak sformułowanego przepisu powstał jednak problem, czy zwolnienie to może być stosowane wyłącznie w odniesieniu do usług świadczonych przez krajowe podmioty lecznicze, czy także do usług medycznych importowanych z zagranicy.

Od dłuższego czasu organy podatkowe zajmują stanowisko, zgodnie z którym zwolnienie takie przysługuje jedynie w przypadku nabycia usług medycznych od podmiotów leczniczych w rozumieniu ustawa z dnia 15 kwietnia 2011 r. o działalności leczniczej (wszystkie podmioty lecznicze zostały wymienione w art. 4 ust. 1 powołanego aktu prawnego).

Autopromocja

VAT po zmianach od 1 lipca 2015 r.

Zdaniem organów podatkowych, z zakresu pojęcia podmiotu leczniczego, wykluczeni są jacykolwiek usługodawcy z zagranicy. Dla przykładu, w interpretacji z 20.01.2014 r., sygn. ILPP4/443-511/13-2/EWW Dyrektor Izby Skarbowej wskazał: „W przedstawionym stanie faktycznym usługi świadczone są w Niemczech przez niemieckie laboratorium analiz medycznych, nieposiadające siedziby ani stałego miejsca wykonywania działalności gospodarczej na terytorium Polski, zatem z definicji usługodawca ten nie może spełnić wymogów podmiotowych określonych w art. 43 ust. 1 pkt 18 ustawy, tj. wykonywać swoich usług w ramach działalności leczniczej jako podmiot leczniczy w rozumieniu krajowej ustawy o działalności leczniczej. Analiza ww. przepisów prowadzi bowiem do wniosku, że niemieckie laboratorium wykonujące w Niemczech usługi nie jest podmiotem leczniczym w rozumieniu art. 4 ust. 1 ustawy o działalności leczniczej” (podobnie w: interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi z 16.12.2013 r., sygn. IPTPP2/443-811/13-4/KW).

W dniu 30.01.2015 r. zapadł jednak wyrok sygn. akt I SA/Wr 2354/14, w którym WSA we Wrocławiu orzekł, że można skorzystać ze zwolnienia z podatku VAT na mocy art. 43 ust. 1 pkt 18 ustawy o VAT również w związku z nabyciem usług medycznych od podmiotu zagranicznego. Sąd ten przypomniał, iż ww. przepis polskiej ustawy stanowi implementację art. 132 ust. 1 lit. b) Dyrektywy 2006/112/WE. Zdaniem WSA we Wrocławiu, intencją unijnego prawodawcy było zaś „zmniejszenie kosztów świadczenia tego rodzaju usług a w konsekwencji spowodowanie większej ich dostępności i powszechności”.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W związku z powyższym WSA we Wrocławiu zakwestionował stanowisko organu podatkowego, zgodnie z którym przedmiotowe zwolnienie nie przysługuje w przypadku nabycia usług medycznych od podmiotu z innego państwa. Po pierwsze, taka konstatacja byłaby niezgodna z celem ww. zwolnienia (Sąd podkreślił, że wykładnia przepisów dotyczących zwolnień musi być dokonywana w sposób ścisły, a zatem należy dokonywać jej zgodnie z celami, jakim służą te zwolnienia). Należy mieć przy tym na uwadze, iż niektóre ze świadczeń medycznych nie są dostępne w Polsce, dlatego też niejednokrotnie konieczne jest zamówienie takich usług z zagranicy. Jeśli zatem do importowanych usług medycznych zostanie doliczony podatek VAT, wpłynie to na wzrost ich ceny.

50 Ściąg Księgowego z aktualizacją online

Co więcej, zdaniem WSA we Wrocławiu nie ma podstaw, by posługiwać się na gruncie podatku VAT definicją podmiotu leczniczego zawartej ustawie o działalności leczniczej, gdyż „ nic nie wskazuje na to, że do takiego odwołania zmierzał ustawodawca”. Odwołanie do tej definicji jest sprzeczne z celem zwolnienia, o którym mowa w art. 43 ust. 1 pkt 18 ustawy o VAT, gdyż zawęża katalog podmiotów, od których można nabywać zwolnione usługi medycznym. Według Sądu pojęcie „podmiotu leczniczego” należy interpretować jedynie w oparciu o wskazania wykładni językowej, zgodnie z którą  podmiotem takim jest osoba fizyczna lub jednostka organizacyjna „świadcząca usługi służące zachowaniu (zapobieżeniu pogorszenia) lub polepszeniu stanu zdrowia zgodnie z wiedzą medyczną”.

Biorąc pod uwagę wyżej przedstawione argumenty, nie sposób odmówić słuszności stanowisku WSA we Wrocławiu. Sąd ten trafnie zauważył, iż podstawowym celem zwolnienia przewidzianego w art. 43 ust. 1 pkt 18 ustawy o VAT jest obniżenie kosztów usług medycznych oraz ułatwienie dostępu do tego typu świadczeń. Zawężając zatem katalog podmiotów świadczących tego typu usługi ze względu na kraj ich siedziby, organy podatkowe pomijają intencje, które przyświecały prawodawcy przy uchwalaniu tego zwolnienia. Należy przy tym jednak pamiętać, iż ww. zwolnienie może być zastosowane przy imporcie usług medycznych, o ile spełnione są pozostałe przesłanki określone w tym przepisie.

Ewelina Kalita, Młodszy konsultant podatkowy w ECDDP Sp. z o.o.

Paweł Barnik, Kierownik Zespołu ds. Podatku VAT w ECDDP Sp. z o.o.

Autopromocja
Autopromocja

REKLAMA

Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Niestaranny pracodawca zapłaci podatek za oszustwo pracownika. Wyrok TSUE nie usuwa wszystkich wątpliwości i nie daje wytycznych

  Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej w wyroku z 30 stycznia 2024 r. orzekł, że pracownik wykorzystujący dane swego pracodawcy do wystawiania fałszywych faktur jest zobowiązany do zapłaty wskazanej w nich kwoty podatku  Ale takie konsekwencje powinny dotknąć pracownika pod warunkiem, że pracodawca (podatnik VAT) dochował należytej staranności, rozsądnie wymaganej w celu kontrolowania działań swojego pracownika. Jeżeli pracodawca takiej staranności nie dochował, to poniesie konsekwencje sam i będzie musiał zapłacić podatek.

  Ekoschematy obszarowe - są już stawki płatności za 2023 rok [tabela]

  Ustalone zostały stawki płatności w ramach ekoschematów obszarowych za 2023 rok - informuje resort rolnictwa.

  Zwrot podatku - kiedy? Czy da się przyspieszyć?

  Gdy z zeznania podatkowego PIT wynika nadpłata podatku, to urząd skarbowy dokona jej zwrotu. W jakim terminie można spodziewać się zwrotu podatku? Czy można przyspieszyć zwrot korzystając z usługi Twój e-PIT?

  Zwrot akcyzy za paliwo rolnicze a zmiana powierzchni użytków rolnych

  Jak wygląda kwestia zwrotu akcyzy za paliwo rolnicze w przypadku zmiany powierzchni posiadanych przez producenta rolnego użytków rolnych? W jakich terminach składać wnioski o zwrot podatku akcyzowego wykorzystywanego do produkcji rolnej w 2024 roku?

  Wynagrodzenie kierowcy zawodowego w 2024 roku. Co się zmienia? O czym muszą wiedzieć firmy transportowe i sami kierowcy?

  Rok 2024 rozpoczął się kolejnymi, ważnymi zmianami dla polskich przewoźników, które przekładają się na wyższe koszty pracownicze, a wszystko wskazuje na to, że to jeszcze nie koniec. Od lipca czeka nas druga podwyżka płacy minimalnej, która może oznaczać wzrost kosztów zatrudnienia kierowców blisko o 900 zł. Istnieją jednak pewne sposoby optymalizacji wynagrodzeń kierowców, dzięki którym mogą zyskać nie tylko przedsiębiorcy transportowi, ale również sami truckerzy, wykonujący przewozy za granicę. Jakie są najważniejsze zmiany w wynagrodzeniach kierowców i co mogą zrobić firmy, by jak najwięcej zaoszczędzić?

  Umowa o pracę na czas określony. TSUE: trzeba podać przyczynę wypowiedzenia

  W wyroku z 20 lutego 2024 r. Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) orzekł, że pracownik zatrudniony na czas określony musi zostać poinformowany przez pracodawcę o przyczynach rozwiązania z nim umowy o pracę za wypowiedzeniem, jeśli informacji takiej udziela się pracownikowi zatrudnionemu na czas nieokreślony. Zdaniem TSUE polskie przepisy przewidujące wskazanie tych przyczyn jedynie pracownikom zatrudnionym na czas nieokreślony naruszają prawo podstawowe pracownika na czas określony do skutecznego środka prawnego. W Polsce dopiero od 26 kwietnia 2023 r w Kodeksie pracy istnieje obowiązek podawania przyczyny wypowiedzenia umowy o pracę zawartej na czas określony. Wcześniej przyczynę wypowiedzenia pracodawca musiał wskazywać tylko w przypadku rozwiązania umowy bez zachowania wypowiedzenia. 

  Ile wynosi przeciętne wynagrodzenie? Najnowsze dane GUS

  GUS zaprezentował dane o zatrudnieniu i wynagrodzeniach w sektorze przedsiębiorstw w styczniu 2024 roku.

  Tabela kursów średnich NBP z 20 lutego 2024 roku [nr 036/A/NBP/2024]

  Tabela kursów średnich waluty krajowej w stosunku do walut obcych ogłoszona przez NBP 20 lutego 2024 roku [nr 036/A/NBP/2024]. Jaki dzisiaj kurs euro? Jakie zmiany w kursach walut?

  Projekt CPK - potrzebne będą zmiany w prawie celno-podatkowym

  Żeby projekt CPK miał szanse powodzenia, niezbędne będą zmian w prawie celno-podatkowym. Powstanie hubu lotniczo-kolejowego powinno się zacząć od przygotowań do prawno-celnej jego obsługi.

  Ulga dla pracujących seniorów w usłudze Twój e-PIT. Czy jest automatycznie uwzględniana?

  Czy ulga dla pracujących seniorów w usłudze Twój e-PIT jest uwzględniana automatycznie? Jak skorzystać z ulgi dla pracujących seniorów w rozliczeniu rocznym PIT?

  REKLAMA