Klauzula niedozwolona – wobec kogo skuteczna?

Kancelaria Prawna GHMW – Hulist, Prawdzic Łaszcz – Radcowie Prawni spółka partnerska
Kancelaria świadczy kompleksowe usługi prawne związane z bieżącą obsługą przedsiębiorców (głównie spółek handlowych).
rozwiń więcej
Klauzula niedozwolona – wobec kogo skuteczna? /Fotolia / Fotolia
Zgodnie z przepisem art. 47943 k.p.c. wyrok prawomocny ma skutek wobec osób trzecich od chwili wpisania uznanego za niedozwolone postanowienia wzorca umowy do rejestru postanowień wzorców umowy uznanych za niedozwolone prowadzony przez Prezesa UOKiK.

Klauzula niedozwolona – wpis do rejestru – jak to działa

Z praktycznego punktu widzenia, SOKiK (Sąd Ochrony Konkurencji i Konsumentów), w razie uwzględnienia powództwa, w sentencji wyroku przytacza treść postanowień wzorca umowy uznanych za niedozwolone i zakazuje ich wykorzystywania. Odpis prawomocnego wyroku zostaje przesyłany Prezesowi UOKiK, który na podstawie takich wyroków prowadzi rejestr postanowień wzorców umowy uznanych za niedozwolone. Obecnie rejestr klauzul niedozwolonych zawiera niemal 6 tys. wpisów. W orzecznictwie funkcjonowały dotychczas rozbieżne poglądy nt. tzw. prawomocności rozszerzonej czyli przyjmowania wobec kogo i czego klauzula jest niedozwolona, oczywiście poza przedsiębiorcą, którego wskazano bezpośrednio w wyroku.

Autopromocja

Niedozwolone postanowienia umowne stosowane przez firmy

Jakie były stanowiska sądów

Sądy raz uznawały, że wpis w rejestrze powoduje konieczność odrzucenia kolejnego powództwa w przedmiocie postanowienia tej samej treści – tej samej klauzuli abuzywnej - ale zawartej w innym wzorcu umowy, stosowanym przez tego samego przedsiębiorcę, przeciwko któremu został wydany wyrok, innym razem odrzucały pozew przeciwko innemu przedsiębiorcy posługującemu się jednak wpisaną już do rejestru klauzulą. Odrzucenie pozwu oznaczało w tej sytuacji, że konsument nie miał potrzeby prowadzenia postępowania sądowego przeciwko jakiemukolwiek przedsiębiorcy, który posługiwał się klauzula wpisaną do rejestru, ponieważ klauzula ta była także wobec niego nieważna. Zgodnie z art. 3851 k.c. niedozwolone postanowienia umowne nie wiążą konsumenta. Umowa jest wiążąca w pozostałym zakresie. Szerokie rozumienie tego pojęcia było korzystne dla konsumentów ale nie dla przedsiębiorców.

Sąd Najwyższy podjął w dniu 20 listopada 2015 r. uchwałę w składzie 7 sędziów SN, w której opowiedział się, za stosowaniem ścisłego ograniczenia rozszerzonej skuteczności wyroku uznającego klauzule na niedozwolona zarówno podmiotowo (przeciwko konkretnemu przedsiębiorcy) i przedmiotowo (przeciwko konkretnej umowie).

Co oznacza ta Uchwała SN

W oparciu o ww. Uchwałę SN - wyłączona została możliwość powództwa tylko wobec przedsiębiorcy w sprawie, w której wydano wobec niego wyrok. Oznacza to, że przedsiębiorcy będą mieli możliwość skuteczniejszej obrony swoich praw, biorąc udział w ewentualnie wytoczonym przeciwko nim postępowaniu sądowym. Konsumenci nadal będą mogli jednak korzystać z rejestru klauzul niedozwolonych, chcąc zbadać czy umowa przez nich zawarta nie zawiera niedozwolonych postanowień i w takiej sytuacji kwestionować ich ważność.

Nie tylko paragon może być podstawą zwrotu lub reklamacji towaru

Orzeczenie to nie będzie musiało być jednak w praktyce powoływane, ponieważ w dniu 17.04.2016r. wejdzie w życie nowelizacja ustawy o ochronie konkurencji i konsumentów, zgodnie z którą prawomocna decyzja Prezesa UOKiK o uznaniu postanowienia wzorca umowy za niedozwolone będzie miała skutek wobec przedsiębiorcy, co do którego stwierdzono stosowanie niedozwolonego postanowienia umownego oraz wobec wszystkich konsumentów, którzy zawarli z nim umowę na podstawie wzorca wskazanego w decyzji. Tym samym ustawodawca opowiedział się za stanowiskiem już przyjętym przez pełen skład Sądu Najwyższego i jednoznacznie zakończy istniejący spór.

Tym samym można oczekiwać, że ilość klauzul niedozwolonych wpisanych do rejestru będzie nadal rosła, a fakt wpisania określonego postanowienia do rejestru klauzul niedozwolonych nie będzie oznaczał dla przedsiębiorców automatycznego zarzutu posługiwania się niedozwolonym zapisem umownym.

Autor: Joanna Gaik, aplikant radcowski w Kancelarii GHMW – Gach, Hulist, Prawdzic Łaszcz – radcowie prawni spółka partnerska

Księgowość
Od kiedy obowiązkowy KSeF? Projekt ustawy przyjęty przez rząd
30 kwi 2024

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy, który ma na celu przesunięcie obligatoryjnego KSeF na 1 lutego 2026 r. Jak informuje Ministerstwo Finansów, dalsze uproszczenia KSeF, w tym zapowiadane przez resort finansów etapowe wejście w życie KSeF będzie przedmiotem odrębnych prac legislacyjnych.

Dostałeś rabat i wystawiłeś fakturę korygującą? To błąd. I może mieć poważne konsekwencje na gruncie VAT
30 kwi 2024

Dostałeś rabat i wystawiłeś fakturę korygującą? To błąd. W przypadku rabatu pośredniego kluczowe znaczenie ma okoliczność, że między podatnikiem przekazującym środki pieniężne a podmiotem będącym beneficjentem rabatu pośredniego nie miała miejsca żadna transakcja, którą można byłoby skorygować.

Automatyczna akceptacja PIT. Wgląd w deklaracje i korekta nie będą możliwe przez kilka dni
30 kwi 2024

Automatyczna akceptacja zeznań podatkowych PIT w usłudze Twój e-PIT nastąpi po 30 kwietnia i potrwa przez pierwsze dni maja. Podczas trwania tego procesu usługa nie będzie dostępna, a więc przez kilka dni nie będzie można sprawdzić złożonej już deklaracji PIT, ani złożyć korekty zeznania rocznego. Na czym dokładnie polega ten proces?

Windykacja na własną rękę – jakie są plusy i minusy po stronie przedsiębiorcy?
30 kwi 2024

Proces windykacji można przeprowadzić na kilka sposobów. Czy jednak warto prowadzić windykację w przedsiębiorstwie na własną rękę? Jakie są plusy i minusy takiego działania?

Odroczenie KSeF. Decyzja słuszna, choć budzi wątpliwości w kontekście interesu przedsiębiorców
30 kwi 2024

Decyzja o przesunięciu KSeF jest słuszna, natomiast tak długie odroczenie może budzić wątpliwości w kontekście interesu przedsiębiorców - zauważa ekspert podatkowy Adam Mariański. Zdaniem prawnika wielu przedsiębiorców jest już gotowych do wprowadzenia Krajowego Systemu e-Faktur.

To już ostatni dzwonek. Dzisiaj upływa termin na rozliczenie PIT
30 kwi 2024

We wtorek, 30 kwietnia, mija termin na rozliczenie PIT za rok 2023. Możliwe jest złożenie zeznania drogą elektroniczną lub papierową, które można dostarczyć do Urzędu Skarbowego lub wysłać pocztą.

Zarobki kierowców zawodowych w Polsce. Najczęściej przynajmniej 8 tys. zł brutto. Ale nie wszyscy tyle dostają. Od czego zależy pensja kierowcy?
29 kwi 2024

Ile zarabiają zawodowi kierowcy w Polsce? W 2023 roku w branży TSL nastąpiły istotne zmiany w ustalaniu wynagrodzeń dla kierowców. Wzrost płacy wraz z nowymi przepisami dotyczącymi delegowania pracowników, wpłynęły na rozliczanie płac, szczególnie kierowców działających za granicą. Te zmiany bezpośrednio wpłynęły na budżety firm transportowych, zmuszając je do uwzględnienia większych kosztów wynagrodzeń kierowców. Jednocześnie stanowią korzystną zmianę dla kierowców, poprawiając ich elastyczność finansową i warunki pracy.

BPO: kto i jak może skorzystać na outsourcingu procesów biznesowych. Co najmniej 20% oszczędności dla większych firm
29 kwi 2024

Usługi centrów BPO (Business Process Outsourcing) są efektywnym narzędziem dla firm. Umożliwiają redukcję kosztów i szybszy rozwój. Dlatego są popularne wśród międzynarodowych firm. Ich skala była jednak za duża dla polskich średnich i dużych firm – od niedawna powstają jednak rozwiązania dopasowane do ich potrzeb.

Obowiązkowy KSeF od lutego 2026 r. Co będzie zawierała ustawa zmieniająca?
29 kwi 2024

Obowiązkowy KSeF dla firm wejdzie w życie od 2026 roku. Ukazał się projekt ustawy zmieniającej ustawę o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw, który przewiduje zmiany w Krajowym Systemie e-Faktur. Nową datę wejścia w życie obligatoryjnego KSeF określa się na dzień 1 lutego 2026 r.

ZUS: Niepełnosprawni przedsiębiorcy mogą w 2024 r. obniżyć roczną składkę zdrowotną. Jak to zrobić? Jakie warunki?
29 kwi 2024

ZUS informuje, że od rozliczenia rocznego za rok 2023, osoby z umiarkowanym lub znacznym stopniem niepełnosprawności mogą korzystać z ulgi i obniżyć roczną składkę na ubezpieczenie zdrowotne na poniższych zasadach.

pokaż więcej
Proszę czekać...