REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Niedozwolone postanowienia umowne stosowane przez firmy

Niedozwolone postanowienia umowne stosowane przez firmy
Niedozwolone postanowienia umowne stosowane przez firmy
Fotolia

REKLAMA

Zmienią się przepisy dotyczące klauzul umownych. Rząd przygotował w tej sprawie założenia zmian w Kodeksie postępowania cywilnego. Nowe regulacje mają zmodyfikować procedurę uznawania za niedozwolone postanowień umów stosowanych przez firmy z konsumentami. Zmienią się w dużym stopniu np. przepisy dotyczące mocy wiążącej orzeczeń Sądu Ochrony Konkurencji i Konsumentów w tych sprawach.

Chcesz otrzymywać więcej aktualnych informacji? Zapisz się na newsletter!

Założenia zmian w procedurze cywilnej mają na celu nie tylko szybsze eliminowanie z rynku sprzecznych z prawem postanowień umów, ale także ograniczenie liczny spraw, które wpływają do Sądu Ochrony Konkurencji i Konsumentów w wyniku działań quasi-konsumenckich organizacji lub prawników, którzy wnoszą pozwy w celach jedynie zarobkowych. Po niedawnym zmniejszeniu do 60 zł. stawki minimalnej opłaty z tytułu zastępstwa procesowego w sprawach o uznanie danego wzorca umowy za niedozwolony, zaczęło wpływać wiele pozwów od osób fizycznych reprezentowanych przez jednego prawnika. W rezultacie do końca września 2013 r. Sąd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (dalej: SOKiK) został „zalany” 33 tys. takich pozwów, co uniemożliwiło ich rozpoznanie w szybkim terminie.

Ponadto, obecnie obowiązująca procedura uznawania danego postanowienia za niedozwoloną klauzulę umowną jest dla firm niejasna. Przedsiębiorcom trudno się zorientować, jakie klauzule zostały uznane za niedozwolone i z jakiej przyczyny.

Kto będzie mógł wnosić o uznanie postanowienia umowy za niedozwoloną klauzulę?

Prawo wniesienia o uznanie danego postanowienia za niedozwoloną klauzulę umowną będzie przysługiwało m.in. prezesowi Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK), Komisji Nadzoru Finansowego, jak również organizacjom konsumenckim wpisanym do Krajowego Rejestru Sądowego i do rejestru prowadzonego przez prezesa UOKiK. Warunkiem wpisania organizacji konsumenckiej do rejestru prowadzonego przez prezesa UOKiK będzie posiadanie 1000 członków i prowadzenie działalności od co najmniej 2 lat. Corocznie będzie też dokonywana weryfikacja członków organizacji konsumenckiej.

Autopromocja

ZFŚS 2023. Komentarz

Kup książkę:

ZFŚS 2023. Komentarz

Według założeń osoby fizyczne nie będą mogły wnosić pozwów o uznanie wzorca umowy za niedozwolone. Rząd tłumaczy, że zapis taki nie jest spowodowany dużą liczbą pozwów od osób fizycznych od jednego pełnomocnika, ale rzadkim korzystaniem przez osoby fizyczne z tej możliwości na podstawie obecnych przepisów. W konsekwencji po wprowadzeniu w życie omawianych zmian, osoby fizyczne będą mogły wnieść pozew na ogólnych zasadach ustalenia postanowienia umowy za niewiążące na podstawie art. 189 Kodeksu postępowania cywilnego.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Nowe zasady zawierania umów konsumenckich w 2015 r.

Moc wiążąca orzeczeń Sądu Ochrony Konkurencji i Konsumentów

W myśl proponowanych zmian SOKiK będzie sporządzał z urzędu uzasadnienie orzeczenia. Ponadto, orzeczenie tego sądu, stwierdzające, że postanowienie stosowane przez danego przedsiębiorcę jest niedozwolone będzie odnosiło skutek w stosunku do tego przedsiębiorcy oraz wszystkich konsumentów, z którymi zawarł on umowę na podstawie wzorca umowy, z którego pochodzi postanowienie lub też podpisali umowę o wykorzystanie tego wzorca umowy już po wydaniu przez sąd orzeczenia - z uwagi na to, że przedsiębiorca nie zaprzestał jego stosowania.

Autopromocja

Szkolenie: Wdrożenie KSeF w firmie lub biurze – krok po kroku

Zapisz się na

Szkolenie: Wdrożenie KSeF w firmie lub biurze – krok po kroku

Co więcej, orzeczenie SOKiK stwierdzające, że postanowienie stosowane przez danego przedsiębiorcę jest niedozwolone, będzie miało także skutek wobec wszystkich osób trzecich, niezależnie od tego, czy zostało wpisane do rejestru klauzul niedozwolonych, czy też nie. Czynność wpisania postanowienia do tego rejestru będzie miało zatem charakter tylko techniczny, a skutek uznania postanowienia za klauzulę niedozwoloną nastąpi w momencie wydania orzeczenia przez SOKiK.

Portal Podatkowy ruszy 18 sierpnia 2014 r.

Autopromocja

Infor IFK - bieżące aktualności o zmianach przepisów:

Nowe obowiązki biur rachunkowych związane z KSeF
Jakie zmiany czekają w prawie pracy i podatkach na 2024 rok?

Subskrybuj serwis IFK

Zwolnienie od kosztów sądowych

W sprawach o uznanie wzorca umowy za niedozwolone wprowadzone będzie zwolnienie od kosztów sądowych, ze względu na publiczny interes w rozstrzyganiu tego typu spraw.

Z omawianych założeń powstanie teraz projekt zmian w przepisach, który trafi pod obrady rządu, a następnie do prac w Sejmie.

Podyskutuj o tym na naszym FORUM

Polecamy: Podatki 2014 - Nowy VAT 500 pytań i odpowiedzi na trudne pytania

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Kancelaria Prawna Skarbiec.Biz
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Odsetki ustawowe w 2023 roku - aktualne stawki, kalkulatory (zmiana oprocentowania od 5 października)

  Jakie odsetki ustawowe obowiązują w 2023 roku? Jaka jest aktualna stawka odsetek ustawowych kapitałowych i odsetek ustawowych za opóźnienie określonych w kodeksie cywilnym? Ile wynosi obecnie stawka odsetek za opóźnienie w transakcjach handlowych? Uwaga! Od 5 października nastąpiła zmiana oprocentowania.

  Stopy procentowe NBP 2023 - obniżka o 0,25 pkt proc. od 5 października

  Rada Polityki Pieniężnej obniżyła 4 października 2023 r. (ze skutkiem od 5 października br.) wszystkie stopy procentowe o 0,25 pkt proc (25 punktów bazowych). Stopa referencyjna, główna stopa NBP, spadła z 6% do 5,75%.

  Międzynarodowe standardy rachunkowości - nowe rozporządzenie Komisji Europejskiej od 16 października 2023 r.

  Komisja Europejska opublikowała rozporządzenie (UE) 2023/1803 z dnia 13 sierpnia 2023 r. przyjmujące międzynarodowe standardy rachunkowości. Nowe rozporządzenie stanowi uproszczenie konstrukcji przepisów UE dotyczących międzynarodowych standardów rachunkowości w celu zapewnienia jasności i przejrzystości. Rozporządzenie wejdzie w życie 16 października 2023 r.

  Tabela kursów średnich NBP nr 192/A/NBP/2023 - z 4 października 2023

  Tabela kursów średnich waluty krajowej w stosunku do walut obcych ogłoszona 4 października 2023 roku. NBP nr 192/A/NBP/2023. Średni kurs euro w tym dniu to 4,6303 zł.

  Sprzedaż e-commerce i import towarów - limity 2024

  W roku 2024 nastąpią istotne zmiany w zakresie limitów dla sprzedaży e-commerce oraz importu towarów. W porównaniu z rokiem 2023, nowe limity będą niższe, co może wpłynąć na działalność wielu przedsiębiorców działających w branży e-commerce.

  EBC: kurs EUR/PLN z 2 października 2023 r.

  Europejski Bank Centralny (EBC) ustalił kurs euro na 2 października 2023 roku. Kurs EUR/PLN to 4,6123 zł.

  Mały podatnik 2024. Limit do VAT, PIT, CIT

  Rok 2024 przynosi zmiany dotyczące małych podatników w zakresie VAT, PIT oraz CIT, które dotyczą limitów wartości sprzedaży oraz przychodu, które decydują o tym, czy podatnik może korzystać ze statusu "małego podatnika". W poniższym tekście przedstawiamy szczegółowe informacje na ten temat, oparte o kurs euro z 2 października 2023 roku, ogłoszony przez NBP.

  Zatrudniasz młodocianych pracowników? Sprawdź, co zmienia najnowsze rozporządzenie!

  30 września weszło w życie nowe rozporządzenie dotyczące wykazu prac wzbronionych młodocianym pracownikom oraz warunków ich zatrudniania. Kiedy i na jakich warunkach może być zatrudniona osoba niepełnoletnia? Jakie zmiany wprowadzają nowe przepisy? 

  Zrozumieć startupy: 3 błędy, które trzeba naprawić, by odblokować innowacyjność

  To nie granty pozwalają przyciągać najlepsze startupy do Polski – przyciągają „grant turystów”. Wokół startupów wciąż jest wiele niezrozumienia. Traktujemy je jako projekty technologiczne, albo oczekujemy, że będą zatrudniać jak korporacje. Zdaniem założyciela Maverick Nation, dopóki nie nauczymy się, na czym polega ich wartość, nie zbudujemy prawdziwej innowacyjności.

  Podwyższenie kapitału zakładowego spółki. Kiedy zwolnienie z PCC?

  Umowy spółki i ich zmiany powodujące podwyższenie kapitału zakładowego spółki, podlegają opodatkowaniu PCC. Jednak część czynności jest zwolniona z tego opodatkowania pod warunkiem spełnienia określonych przesłanek.

  REKLAMA