REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ograniczanie możliwości optymalizacyjnych i klauzula obejścia prawa podatkowego – ryzyka dla przedsiębiorców

Monika Ławnicka
doradca podatkowy
menedżer w Accreo
Ograniczanie możliwości optymalizacyjnych i klauzula obejścia prawa podatkowego – ryzyka dla przedsiębiorców
Ograniczanie możliwości optymalizacyjnych i klauzula obejścia prawa podatkowego – ryzyka dla przedsiębiorców
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Nowelizacja ustaw o CIT i o PIT będzie miała istotny wpływ na ograniczenie możliwości dokonywania korzystnych podatkowy reorganizacji. Należy tu wspomnieć m.in. o opodatkowaniu uregulowania zobowiązań w naturze, poszerzeniu zakresu opodatkowania przekształceń czy wprowadzeniu konieczności zapłaty podatku z tytułu uczestnictwa w zagranicznych spółkach kontrolowanych (CFC).

Zobacz: Podatki 2015

Autopromocja

Planowane zmiany będą również oddziaływać na bieżące rozliczenia przedsiębiorców. Przede wszystkim dotyczy to zupełnie nowego podejścia do zagadnienia tzw. niedostatecznej kapitalizacji, znacznego rozszerzenia zakresu obowiązywania ograniczeń w zaliczaniu odsetek do kosztów podatkowych i wprowadzenia nowej, alternatywnej metody ustalania limitu kosztów finansowania obniżających dochód podatkowy.

Opisywane zmiany będą miały dwojaki wpływ na przedsiębiorców. Z jednej strony, po wejściu w życie nowelizacji, dokonywanie pewnych typów przekształceń czy inwestowanie za granicą będzie wiązać się z większym niż dotąd obciążeniem podatkowym. Dodatkowo, należy jednak pamiętać, że w ocenie Ministerstwa Finansów (jako głównego autora projektu nowelizacji) nowelizacja ma w zasadniczej mierze charakter doprecyzowujący. Oznacza to, że istnieje ryzyko, iż organy podatkowe będą podchodzić do przekształceń i reorganizacji, realizowanych przed wejściem w życie nowelizacji, z perspektywy dokonanych już zmian prawnych. Może to pociągać za sobą przyjęcie bardziej restrykcyjnego niż dotąd podejścia.

Dodatkowym elementem środowiska prawnego, w jakim przyjdzie funkcjonować przedsiębiorcom po 1 stycznia 2015 roku jest ogólna klauzula przeciwko unikaniu opodatkowania. Klauzula ta ma na dzień dzisiejszy jedynie formę propozycji zawartej w założeniach do projektu zmian w Ordynacji podatkowej. W ocenie Ministerstwa Finansów, wprowadzenie klauzuli antyabuzywnej pozwoli organom podatkowym dokonywać zmiany klasyfikacji zdarzenia gospodarczego oraz jego opodatkowania w sytuacji, gdy zastosowana konstrukcja prawna będzie mieć (w ocenie organów) charakter sztuczny. Przepisy dotyczące klauzuli najprawdopodobniej wejdą w życie w połowie 2015 roku.

Polecamy: Podatki 2014 - Nowy VAT 500 pytań i odpowiedzi na trudne pytania

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zapraszamy do dyskusji na forum o podatkach

Wprowadzenie klauzuli antyabuzywnej będzie wymagało od przedsiębiorców każdorazowego przygotowania szczegółowego biznesowego uzasadnienia operacji restrukturyzacyjnej. Podatnicy będą musieli wykazać, że dokonana reorganizacja nie ma na celu jedynie uzyskania korzyści podatkowych, lecz jest racjonalna z ekonomicznego punktu widzenia.

Jednocześnie, Ministerstwo Finansów już teraz zapowiada, że szczególną uwagą obejmie również zdarzenia reorganizacyjne sprzed wejścia w życie klauzuli. W ocenie Ministerstwa, jeśli określona operacja będzie uznawana za „sztuczną” po wprowadzeniu przepisów antyabuzywnych, to nie ma powodu, aby w odmienny sposób traktować analogiczną operację przeprowadzoną we wcześniejszym okresie. Omawiane stanowisko można uznać za zapowiedź retroaktywnych kontroli zasadności restrukturyzacji.

Można uznać, że wejście w życie zmian ustaw o podatkach dochodowych oraz nowelizacji Ordynacji podatkowej wymusi zmianę podejścia przedsiębiorców do reorganizacji. Przekształcenia struktury przedsiębiorstw i ich racjonalność biznesowa będą musiały zostać szczegółowo udokumentowane. W przypadku weryfikacji ze strony organów podatkowych, podatnik będzie musiał wyjaśnić, dlaczego wybrał określoną opcję restrukturyzacji i jakie pozapodatkowe korzyści osiągnął (lub planuje osiągnąć) z tego tytułu. Rozwiązania dla przedsiębiorców będą musiały zostać dostosowane do konkretnych stanów faktycznych, specyficznych dla każdego podatnika.

Zapisz się na nasz newsletter

Rewolucyjne zmiany w zakresie niedostatecznej kapitalizacji - nowy zakres, metody obliczania i skutki dla przedsiębiorców


Monika Ławnicka, doradca podatkowy, menedżer w Accreo

Autopromocja
Accreo
Accreo to firma doradcza, oferująca usługi dedykowane przedsiębiorstwom i klientom indywidualnym w zakresie doradztwa podatkowego i prawnego, business restructuringu oraz doradztwa europejskiego przede wszystkim w obszarze pozyskiwania dotacji i funduszy unijnych.

REKLAMA

Źródło: Accreo

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ulga na złe długi w VAT w 2024 r. Czy może z niej skorzystać podatnik stosujący metodę kasową?

Podatnik prowadzi przedsiębiorstwo rzemieślnicze, ma status małego podatnika i rozlicza VAT według metody kasowej. Czy w takiej sytuacji mały podatnik rozliczający VAT metodą kasową może skorzystać z ulgi na złe długi, gdy ma nieopłacone faktury?

11,532 mln uncji złota w skarbcu NBP. Ich wartość rośnie

W marcu 2024 r. wartość złota w posiadaniu Narodowego Banku Polskiego wzrosła o ponad 8,5 mld zł, choć same zasoby złota pozostały niezmienione w stosunku do lutego. Tak wynika z opublikowanych 19 kwietnia 2024 r. danych NBP o płynnych aktywach i pasywach w walutach obcych.

MF: awaria na e-Urząd Skarbowy. Twój e-PIT działa poprawnie ale trzeba się logować przez epit.podatki.gov.pl

W dniu 19 kwietnia 2024 r. w godzinach przedpołudniowych nastąpiła przerwa w działaniu witryny urzadskarbowy.gov.pl, spowodowana najprawdopodobniej jakąś awarią. Ministerstwo Finansów poinformowało, że usługa Twój e-PIT działa poprawnie tylko, że trzeba się logować wchodząc z linka epit.podatki.gov.pl.

MF przygotowało ustawę o obowiązkowym raportowaniu ESG, implementującą dyrektywę UE

Ministerstwo Finansów przygotowało projekt ustawy implementujący dyrektywę UE o obowiązkowym raportowaniu ESG. MF szacuje, że koszty dla przedsiębiorstw objętych obowiązkiem raportowania w ciągu 10 lat wyniosą 8,7 mld zł.

Twój e-PIT – przedsiębiorca musi uważać! Może pozbawić korzyści finansowych, a nawet narazić na straty

Twój e-PIT, czyli oferowana przez MF usługa jest dla podatnika bardzo wygodna, bo deklarację rozliczeniową wypełnia za niego skarbówka. Ale z racji tego, że żaden system czy urzędnik nie ma pełnej wiedzy na temat zmian jakie zachodzą w życiu podatnika, może pozbawić go wymiernych korzyści finansowych, czyli mówiąc wprost – narazić na straty.

System kaucyjny a VAT. MKiŚ ma opinię MF

Ministerstwo Klimatu i Środowiska uzyskało od Ministerstwa Finansów opinię, że VAT nie będzie naliczany dla opakowań jednorazowych, a w przypadku opakowań wielokrotnego użytku, pojawi się tylko dla tych, które nie wrócą do systemu.

Rozliczenie ulgi na dzieci po rozwodzie kwestią sporną. Były mąż rozliczał ulgę według schematu 50/50%, z czym nie godziła się była małżonka

Po rozwodzie matka dzieci próbowała zawrzeć z byłym mężem porozumienie dotyczące ulgi na dzieci. Proponowała byłemu mężowi proporcjonalne korzystanie z ulgi według proporcji - 30% dla niego i 70% dla niej. Mąż jednak nie godził się na takie rozwiązanie. Co postanowił w tej sprawie organ skarbowy?

Podatek dla superbogaczy, by zwalczać uchylanie się od opodatkowania

Globalny podatek od superbogatych. Francuski minister finansów Bruno Le Maire poinformował, że wraz ze swoim brazylijskim odpowiednikiem Haddadem Fernando rozpoczyna wspólną inicjatywę, by na szczycie G20 w Waszyngtonie podjąć decyzję w sprawie minimalnego opodatkowania najbogatszych osób na świecie.

PFRON 2024. Zasady obliczania wpłat

Regulacje dotyczące dokonywania wpłat na PFRON zawarte są w ustawie z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Warto też pamiętać, że ustawa ta była wielokrotnie nowelizowana, z dwoma poważnymi zmianami z 2016 i 2018 roku. Jakie zasady obliczania wpłat na Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych obowiązują aktualnie w kwietniu 2024 roku?

Praca w Wielkiej Brytanii – czy i kiedy trzeba rozliczyć podatek w Polsce? Jak rozliczyć się z brytyjskim urzędem?

Mimo wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej nasi rodacy dalej wybierają ten kraj jako miejsce pracy. Destynacja ta jest wygodna pod wieloma względami. Jednym z nich jest łatwość dotarcia poprzez liczne połączenia samolotowe, dostępne prawie z każdego portu lotniczego w Polsce. Zebraliśmy garść informacji o rozliczeniu podatkowym w tym kraju. Warto je poznać zanim podejmiesz tam pracę.

REKLAMA