Firma w Czechach – rejestracja i podatki

Firma w Czechach – rejestracja i podatki /Fotolia / Fotolia
Zamieszanie wywołane gwałtownymi i radykalnymi reformami prawa gospodarczego, jakie przeprowadzają przez kilkanaście ostatnich miesięcy polskie władze, brak poczucia stabilizacji oraz ciągłe zagrożenie licznymi kontrolami i surowymi karami za błahe nawet błędy, sprawiają, że polscy przedsiębiorcy coraz częściej zastanawiają się, jak zmienić rezydencję podatkową na bardziej przyjazną. A wybór jest całkiem spory; do tego nawet nie trzeba szukać daleko. Zaraz obok bowiem są Czechy.

Co takiego zatem mają w sobie nasi południowi sąsiedzi, że stali się obiektem zainteresowania wszystkich tych, którzy chcą spokojnie prowadzić działalność gospodarczą i zastanawiają się, jak płacić niższe podatki? Cóż, kilka argumentów się znajdzie.

Autopromocja

Pierwszy, to jedne z najniższych danin w całej Unii Europejskiej. Z punktu widzenia właściciela firmy, najważniejsze z nich to VAT oraz podatek dochodowy od osób prawnych. Podstawowa stawka pierwszego z nich to 20%, a w stosunku do pewnych rodzajów działalności może zostać jeszcze obniżona do 14%. Natomiast drugi wynosi 19%. Całość uzupełnia podatek dochodowy od osób fizycznych, dla którego kwoty wynoszą 22% i 15%.

Drugi, to prostota tamtejszego systemu podatkowego. Głównych podatków, zasilających czeski budżet jest tylko 5 (w tym oczywiście te wymienione powyżej). Co więcej, w Czechach obowiązuje niewielka liczba stawek poszczególnych danin, co znacząco upraszcza i skraca proces ich obliczania. Na to nakłada się stabilność prawa podatkowego, wyrażająca się nieczęstymi i nieznacznymi zmianami przepisów.

Trzeci, to przyjazne nastawienie kadry urzędniczej wobec przedsiębiorców. Podobnie jak ich brytyjscy koledzy, Czesi „odkryli”, że o wiele bardziej opłaca się dbać o biznesmenów, umożliwiając im spokojną pracę, zarabianie pieniędzy oraz szybkie i proste opłacanie niewysokich podatków, niż narzucać im konieczność permanentnego analizowania zmieniających się ciągle przepisów, grozić kontrolami i sankcjami za najdrobniejsze nawet pomyłki, a na koniec wyciągać z kieszeni maksymalną możliwą ilość pieniędzy w formie takich czy innych podatków, zniechęcając skutecznie do pracy w takich warunkach.

Czwarty to łatwość założenia działalności gospodarczej, a szczególnie działalności jednoosobowej. Rejestracja najpopularniejszej w Czechach formy spółki, czyli spółki z ograniczoną odpowiedzialnością wymaga podjęcia zaledwie pięciu kroków.

Polecamy: Podatki 2017 - PIT, CIT, ryczałt 2017 (książka)

Jedyna niedogodność, z jaką wiąże się prowadzenie firmy w Czechach to dosyć wysokie składki na ubezpieczenia społeczne. Nie ma tam bowiem stałych, jednolitych stawek (są tylko kwoty minimalne), ale opłacane są one jako określony procent od zarobków. Można za to wybrać sobie dowolną kasę chorych, w przypadku ubezpieczenia zdrowotnego (czeskie prawo rozdziela składki emerytalno – rentowe i zdrowotne pomiędzy dwie odrębne instytucje).

Chociaż Czechom daleko jeszcze do miana raju podatkowego w powszechnym rozumieniu tego pojęcia, to prostota tamtejszych rozwiązań prawnych związanych z podatkami, ich niskie kwoty oraz przyjazne nastawienie urzędników sprawiają, że coraz większa liczba polskich przedsiębiorców, kieruje swój wzrok właśnie na południe.

Autor: B.Fuchs

www.dowson-holdings.com

Dowson Holdings Limited
Optymalizacja podatkowa, konta i spółki zagraniczne
rozwiń więcej
Księgowość
Zapomniałeś o złożeniu deklaracji PIT lub zapłaceniu podatku w terminie? Ratunkiem będzie czynny żal
02 maja 2024

Zapomniałeś o złożeniu deklaracji podatkowej PIT lub zapłaceniu podatku w terminie? Złóż czynny żal, dzięki temu możesz uniknąć kary. Aby czynny żal był skuteczny, musisz wypełnić obowiązki wobec naczelnika urzędu skarbowego lub urzędu celno-skarbowego, w szczególności złożyć zaległe deklaracje podatkowe lub zapłacić w całości należności publicznoprawne, wraz z odsetkami.

Sprzedałeś towar i organizujesz dostawę? Ale czy wiesz, jak wystawić fakturę i jaką stawkę VAT zastosować? Uważaj na pułapki w VAT.
02 maja 2024

Sprzedałeś towar i organizujesz dostawę? Ale czy wiesz, jak wystawić fakturę i jaką stawkę VAT zastosować? Gdy koszt transportu obciąża kupującego, po stronie sprzedawcy powstaje obowiązek udokumentowania transakcji i to jego obciążą konsekwencje błędu.

Posiadacze aut spalinowych mogą odetchnąć z ulgą. Podatku nie będzie, pojawią się dopłaty do elektryków
02 maja 2024

Nie będzie podatku od aut spalinowych, będzie za to system dopłat do zakupu elektryków. Takie rozwiązanie zostało zawarte w przyjętej przez rząd rewizji Krajowego Planu Odbudowy.

Od kiedy obowiązkowy KSeF? Projekt ustawy przyjęty przez rząd
30 kwi 2024

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy, który ma na celu przesunięcie obligatoryjnego KSeF na 1 lutego 2026 r. Jak informuje Ministerstwo Finansów, dalsze uproszczenia KSeF, w tym zapowiadane przez resort finansów etapowe wejście w życie KSeF będzie przedmiotem odrębnych prac legislacyjnych.

Dostałeś rabat i wystawiłeś fakturę korygującą? To błąd. I może mieć poważne konsekwencje na gruncie VAT
30 kwi 2024

Dostałeś rabat i wystawiłeś fakturę korygującą? To błąd. W przypadku rabatu pośredniego kluczowe znaczenie ma okoliczność, że między podatnikiem przekazującym środki pieniężne a podmiotem będącym beneficjentem rabatu pośredniego nie miała miejsca żadna transakcja, którą można byłoby skorygować.

Automatyczna akceptacja PIT. Wgląd w deklaracje i korekta nie będą możliwe przez kilka dni
30 kwi 2024

Automatyczna akceptacja zeznań podatkowych PIT w usłudze Twój e-PIT nastąpi po 30 kwietnia i potrwa przez pierwsze dni maja. Podczas trwania tego procesu usługa nie będzie dostępna, a więc przez kilka dni nie będzie można sprawdzić złożonej już deklaracji PIT, ani złożyć korekty zeznania rocznego. Na czym dokładnie polega ten proces?

Windykacja na własną rękę – jakie są plusy i minusy po stronie przedsiębiorcy?
30 kwi 2024

Proces windykacji można przeprowadzić na kilka sposobów. Czy jednak warto prowadzić windykację w przedsiębiorstwie na własną rękę? Jakie są plusy i minusy takiego działania?

Odroczenie KSeF. Decyzja słuszna, choć budzi wątpliwości w kontekście interesu przedsiębiorców
30 kwi 2024

Decyzja o przesunięciu KSeF jest słuszna, natomiast tak długie odroczenie może budzić wątpliwości w kontekście interesu przedsiębiorców - zauważa ekspert podatkowy Adam Mariański. Zdaniem prawnika wielu przedsiębiorców jest już gotowych do wprowadzenia Krajowego Systemu e-Faktur.

To już ostatni dzwonek. Dzisiaj upływa termin na rozliczenie PIT
30 kwi 2024

We wtorek, 30 kwietnia, mija termin na rozliczenie PIT za rok 2023. Możliwe jest złożenie zeznania drogą elektroniczną lub papierową, które można dostarczyć do Urzędu Skarbowego lub wysłać pocztą.

Zarobki kierowców zawodowych w Polsce. Najczęściej przynajmniej 8 tys. zł brutto. Ale nie wszyscy tyle dostają. Od czego zależy pensja kierowcy?
29 kwi 2024

Ile zarabiają zawodowi kierowcy w Polsce? W 2023 roku w branży TSL nastąpiły istotne zmiany w ustalaniu wynagrodzeń dla kierowców. Wzrost płacy wraz z nowymi przepisami dotyczącymi delegowania pracowników, wpłynęły na rozliczanie płac, szczególnie kierowców działających za granicą. Te zmiany bezpośrednio wpłynęły na budżety firm transportowych, zmuszając je do uwzględnienia większych kosztów wynagrodzeń kierowców. Jednocześnie stanowią korzystną zmianę dla kierowców, poprawiając ich elastyczność finansową i warunki pracy.

pokaż więcej
Proszę czekać...