Otwarcie gospodarki - MŚP potrzebują gotówki

Otwarcie gospodarki - MŚP potrzebują gotówki / Fotolia / Fotolia
Otwarcie gospodarki. W 2020 roku majowe zdejmowanie zakazów gospodarczych zwiększyło liczbę faktur wystawianych przez MŚP o 30%. Zanim jednak przelewy wpłynęły na konta, przedsiębiorcy znaleźli się w martwym punkcie. – w tym roku biznes też błaga o pieniądze. Znoszenie obostrzeń powoduje gwałtowny wzrost zapotrzebowania przedsiębiorców na finansowanie – firmy potrzebują gotówki, żeby wystartować.

Fryzjerów w tym roku odmrożono wcześniej

Rząd odmraża gospodarkę: salony kosmetyczne i fryzjerskie są otwarte w całej Polsce od 1 maja,  od 4 maja otworzyły się sklepy w galeriach handlowych, sklepy budowlane, meblowe. Od 8 maja działalność wznowił sektor turystyczny, a od 15 maja gastronomia (otwarte ogródki na świeżym powietrzu), od 29 maja restauracje będą mogły przyjmować gości także w lokalu).
Harmonogram luzowania obostrzeń jest podobny do zeszłorocznego. W 2020 roku galerie handlowe i wszystkie sklepy w centrach handlowych też ruszyły 4 maja, podobnie jak duże sklepy budowlane. Salony fryzjerskie i kosmetyczne działały od 18 maja, podobnie jak gastronomia, która już wtedy mogła przyjmować ograniczoną liczbę gości w lokalach.

Autopromocja

Jak wtedy wpłynęło to na gospodarkę? Czego można się spodziewać w 2021 roku?

- Rok temu luzowanie obostrzeń zaowocowało gwałtownym wzrostem aktywności gospodarczej. Wg danych Faktura.pl w czerwcu sektor MŚP wystawił o 18% faktur więcej niż w najgorszym pod tym względem miesiącu, czyli kwietniu. W lipcu 2020 r. faktur było już więcej o 1/3 – dokładnie o 30%. Wszystko wskazuje, że w tym roku będzie podobnie. Majowe odmrażanie to dobra wiadomość dla biznesu, ale na zarobione pieniądze, niektórzy będą musieli jeszcze zaczekać. Oczywiście fryzjer czy kosmetyczka gotówkę dostaną od klientów od razu, do ręki. Ich dostawcy – np. środków czystości czy kosmetyków na pieniądze będą już musieli zaczekać, bo żaden fryzjer nie będzie chciał zrobić przelewu od razu.  Zeszłoroczny duży wzrost liczby faktur nie w maju, ale czerwcu i lipcu jest naturalnym przesunięciem. W tym roku przesunięcie będzie podobne, a nawet jeszcze bardziej dotkliwe dla firm. To jak „przednówek” - będzie dobrze, ale jeszcze nie teraz – mówi Grzegorz Grodek, prezes faktura.pl

W czerwcu firmy zarobią, ale teraz muszą znaleźć gotówkę

Rok temu odmrożenie najpierw poskutkowało gwałtownym wzrostem zapotrzebowania na gotówkę. Problemem przy takim szybkim starcie jest brak bieżącej płynności. Powstała luka pomiędzy terminem wystawienia faktur, a przelewami za nie. W pandemii czas oczekiwania na zapłatę faktury wzrósł. W wielu przypadkach było to nawet dłużej niż miesiąc. Teraz to zjawisko będzie jeszcze silniejsze, bo dawno spożytkowane zostały rezerwowe pieniądze czy środki z tarcz.

- Przeprowadzamy dziesiątki rozmów z przedsiębiorcami, którzy sprawdzają czy przejściowe braki gotówki są w stanie „załatać” faktoringiem. Zdają sobie sprawę, że sytuacja się normalizuje, popyt na wiele towarów i usług wzrośnie w efekcie łagodzenia zakazów, ale na pieniądze, które się pojawią z faktur jeszcze trzeba trochę poczekać. Tymczasem te środki są potrzebne jak najszybciej - do zamawiania materiałów i surowców, płacenia ludziom, czy inwestowania, by zaspokajać zwiększony popyt. Bez tego można stracić dystans do konkurencji. Jeden z naszych nowych klientów powiedział, że bank nie przedłużył mu kredytu obrotowego. To skutkuje koniecznością szybkiej spłaty kilku milionów złotych, których ten przedsiębiorca rzecz jasna nie ma. Dlatego trafił do nas. Zdecydowaliśmy się udzielić mu finansowania, bo jego biznes jest „zdrowy”, ma kontrahentów i kontrakty mi.in. z dużymi sieciami handlowymi. Mimo tego dla banku stał się mało wiarygodny – komentuje Mateusz Skowronek, dyrektor sprzedaży eFaktor.

Zwiększenie się liczby pozytywnych decyzji udzielających takiego finansowania faktoringowego jest dobrym sygnałem zapowiadającym mocne odbicie i gwałtowny wzrost aktywności gospodarczej.

W lipcu firmy znowu będą walczyć o gotówkę

Wg eksperta Finea (firmy specjalizującej się w mikrofaktoringu) w lipcu w zeszłym roku firma odnotowała ogromny popyt na finansowanie faktur, szczególnie wśród mikro i małych przedsiębiorców. Lipiec 2020 był rekordowy pod względem liczby zgłaszających się nowych klientów szukających finansowania faktoringowego. Było ich o 50% więcej niż średnia liczba nowych klientów miesięcznie w pierwszym półroczu 2020 (które de facto również było wyjątkowo dobre).

W tym roku na przełomie maja i czerwca firma ponownie spodziewa się ogromnego zainteresowania finansowaniem faktur. Powody to mocno ograniczone finansowanie bankowe, przy równoczesnym dużym zapotrzebowaniu MŚP na gotówkę. Przedsiębiorcy będą działać pełną parą, ale ich kontrahenci będą chcieli płacić faktury z opóźnieniem. Stąd zapotrzebowanie na finansowanie zewnętrzne poprawiające bieżącą płynność.

Księgowość
Podatek od pustostanów. Jest zapowiedź nowych przepisów dotyczących wykorzystania 2 mln pustostanów
07 wrz 2024

Pojawi się projekt ustawy dotyczący wykorzystania 2 mln pustostanów - zapowiedział lider Lewicy Włodzimierz Czarzasty. Lewica chce rozpoczęcia dyskusji z samorządami na temat wprowadzenia podatku od pustostanów. Podatek taki samorządy mogłyby wprowadzać na obszarach, gdzie występują największe trudności na rynku mieszkaniowym.

Przedłużenie orzeczenia o niepełnosprawności 2024: 3 kluczowe przepisy [komunikat PFRON]. Co z dofinansowaniem do wynagrodzeń lub refundacją składek ZUS i KRUS?
06 wrz 2024

W komunikacie z 5 września 2024 r. Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych wyjaśnił, jak stosować w praktyce przepisy dot. przedłużania orzeczeń o stopniu niepełnosprawności - w kontekście dofinansowania do wynagrodzeń lub refundacji składek ZUS lub KRUS.

Interpretacje dotyczące podatku o nieruchomości nie są publikowane przez Dyrektora KIS. Dlaczego?
05 wrz 2024

Podatnicy potrzebują dostępu do interpretacji indywidualnych dotyczących podatku od nieruchomości. Niestety dziś nie ma jednolitej bazy interpretacji w tym zakresie. Można by wprowadzić te rozwiązanie przy okazji prac nad procedowanymi obecnie zmianami do ustawy o podatkach i opłatach lokalnych. 

Urzędnicy skarbowi kontrolują rachunki bankowe obywateli i firm. Ponad miarę. UODO do MF: przepisy niezgodne z Konstytucją i prawem unijnym
08 wrz 2024

Obowiązujące obecnie przepisy dają organom podatkowym niemal nieograniczony dostęp do rachunków bankowych oraz informacji kredytowych podatników. Otrzymaliśmy już kilka sygnałów od naszych Klientów, którzy zostali zapytani przez organy skarbowe o operacje na ich kontach bankowych, głównie dotyczące dużych przelewów, takich jak darowizny między ojcem a synem.

Podatek od nieruchomości zmieni się od 2025 r. Fotowoltaika, budowle, obiekty małej architektury, urządzenia budowlane. Ministerstwo Finansów zmienia projekt
06 wrz 2024

W dniu 3 września 2024 r. wieczorem Ministerstwo Finansów opublikowało na stronach Rządowego Centrum Legislacji nową wersję projektu przewidującego dużą nowelizację przepisów w zakresie podatku od nieruchomości. 

Wakacje składkowe od 1 listopada 2024 r. Kto skorzysta?
05 wrz 2024

Od 1 listopada 2024 r. będzie można skorzystać z wakacji składkowych. Zgodnie z nowymi przepisami przedsiębiorcy mogą raz w roku wybrać miesiąc, za który nie płacą za siebie składek na ubezpieczenia społeczne.

Reorganizacja służby celno skarbowej w trakcie sezonu urlopowego. Nowe zarządzenie MF
05 wrz 2024

Zmiany zachodzące w służbie celno – skarbowej, wprowadzone w sezonie urlopowym, mają poprawić skuteczność i wydajność pracy w walce z przestępczością celną i podatkową. Odejście od delegatur na rzecz nowo utworzonych pionów bez wątpienia ograniczy ilość zastępców naczelników urzędów celno skarbowych  oraz pozwoli na skuteczniejsze działanie podwładnych funkcjonariuszy.

Podatek od nieruchomości nie będzie hamulcowym dla OZE. Zmiany w projekcie ustawy o podatkach lokalnych
06 wrz 2024

Jest już nowa wersja projektu ustawy o podatkach lokalnych. Na zmianach najbardziej zyskuje branża OZE, której udało się wpisać do przepisów opodatkowanie elektrowni fotowoltaicznych i magazynów energii tylko od części budowlanych. Wraca więc powiązanie przepisów podatkowych z prawem budowlanym.

Składka zdrowotna 2025: co koniecznie trzeba zmienić w przepisach. Na pewno nie można płacić podatku od składki - a tak jest teraz
06 wrz 2024

Składka zdrowotna pobierana jako danina publiczna jest dla zobowiązanego wydatkiem a nie jego „dochodem”, dlatego też nie powinna być podstawą opodatkowania podatkiem dochodowym obciążającym te podmioty – pisze prof. dr hab. Witold Modzelewski. Wskazuje też kilka innych koniecznych zmian w tej składce.

Zmiany w CEIDG - wnioski o wpis do rejestru tylko on-line! Są też nowe uproszczenia dla przedsiębiorców
06 wrz 2024

Jest projekt zmian ustawy o zasadach funkcjonowania Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG). Będą nowe uproszczenia dla przedsiębiorców oraz całkowita elektronizacja procesu składania wniosków o wpis do CEIDG.

pokaż więcej
Proszę czekać...