Zmiana rządów w Polsce. Którzy inwestorzy zyskają najbardziej? Które branże?

Zmiana rządów w Polsce wywoła optymizm wśród inwestorów. Kto zyska najbardziej? / shutterstock

Wybory parlamentarne za nami. Wiemy po nich jedno - rząd wkrótce się zmieni, co będzie skutkowało szeregiem modyfikacji w gospodarce państwa. Jedną z nich może być poprawa warunków sprzyjających inwestycjom ze strony kapitałów zagranicznych. Pozytywne sygnały widać już teraz. Które branże mogą zyskać na zmianach?

Inwestycyjna pozycja Polski na świecie w ostatnich latach uległa osłabieniu. Widać to m.in. w rankingach, używanych podczas badań klimatu wobec BIZ i czynników określających ich rozmiary, takich np. IMD Competitiveness Index. W latach 2015-2022 spadliśmy w nim z 3 miejsca na miejsce 11 wśród krajów Europy Wschodniej. Pogorszenie klimatu inwestycyjnego odnotowały też m.in. firmy zagraniczne w corocznej ankiecie Polsko-Niemieckiej Izby Przemysłowo-Handlowej. Teraz jednak sytuacja może się dynamicznie zmienić.

Autopromocja

Na wyniki wyborów entuzjastycznie zareagowała GPW

Na październikowe wyniki wyborów entuzjastycznie zareagowała przede wszystkim giełda. Wystrzelił indeks WIG20, a akcje spółek kontrolowanych przez państwo odnotowały dawno niewidziane wzrosty. Jak podaje Business Insider, na zamknięciu pierwszej powyborczej sesji WIG20 urósł o 5,3 proc., a na całym rynku obroty na GPW sięgnęły blisko 3,3 mld zł, co było trzecim najwyższym wynikiem w historii warszawskiej giełdy. Co istotne, wzrosty kontynuowane były również kolejnego dnia- Po opublikowaniu sondażowych wyników wyborów niemal natychmiast umocnił się złoty, wzrosły notowania wielu spółek oraz spadła rentowność obligacji 10-letnich. Śmiem twierdzić, że inwestorzy zza granicy odzyskali wiarę w Polską gospodarkę. Liczą na lepsze perspektywy dla bezpośrednich inwestycji zagranicznych i ocieplenie relacji z Brukselą - mówi Patryk Komisarczyk, Reliance Polska.

Zamiana rządów w Polsce po wyborach. Kto zyska?

Zmiana rządzącego obozu politycznego może wywołać optymizm wśród inwestorów, którzy będą nas postrzegać jako nową szansę na rozwijanie interesów w Polsce. Jakie konkretnie sektory mogą zyskać na nadchodzącej zmianie rządów? - Oczy inwestorów zagranicznych  są zwrócone na spółki prowadzące projekty w zakresie nowoczesnych technologii. Nie mam tutaj na myśli wyłącznie sztucznej inteligencji - ten rynek nie został jeszcze na tyle zbadany, aby mówić o stabilności inwestycyjnej. Tę można jednak na pewno znaleźć w  technologiach kosmicznych. Rynek ten nieustannie się rozwija, a w naszym kraju działają startupy, które są dostrzegane przez cały świat. Jednocześnie warto zauważyć, że sektor nieruchomości, pomimo wzrostu cen, nadal przyciąga uwagę obcokrajowców. W niektórych regionach, zwłaszcza w porównaniu do innych krajów europejskich, nasze mieszkania są nadal stosunkowo tanie, a jakość wykończenia bardzo wysoka. Sprzyjające otoczenie gospodarcze, stabilność tego rynku oraz jego potencjał wzrostowy sprawiają, że jest to z pewnością branża, która jeszcze bardziej zyska na znaczeniu w najbliższych latach- mówi Patryk Komisarczyk.

Ocieplenie relacji z UE

Ekonomiści ING Banku Polskiego zdają się podzielać ten entuzjazm. W przedstawionym przez nich raporcie możemy przeczytać, że zakładają powrót inwestorów zagranicznych na polski rynek długu, który przez ostatnie lata był regularnie pomijany przez obcy kapitał. W ocenie analityków możliwość stworzenia rządu opozycyjnego oznacza również nadchodzące umocnienie się złotego względem dolara i euro - Rząd prowadzony przez opozycję oznaczać będzie ocieplenie relacji z UE i wysokie szanse na napływ środków z EU Recovery Fund na rzecz Krajowego Planu Odbudowy, a także sprawniejszą absorpcję środków z polityki spójności. To będzie prowadziło do rozwoju Polskiej gospodarki, a środki z UE powinny wesprzeć rozwój inwestycji w naszym kraju - ocenia Patryk Komisarczyk.

oprac. Adam Kuchta
rozwiń więcej
Księgowość
Podatek od pustostanów. Jest zapowiedź nowych przepisów dotyczących wykorzystania 2 mln pustostanów
07 wrz 2024

Pojawi się projekt ustawy dotyczący wykorzystania 2 mln pustostanów - zapowiedział lider Lewicy Włodzimierz Czarzasty. Lewica chce rozpoczęcia dyskusji z samorządami na temat wprowadzenia podatku od pustostanów. Podatek taki samorządy mogłyby wprowadzać na obszarach, gdzie występują największe trudności na rynku mieszkaniowym.

Przedłużenie orzeczenia o niepełnosprawności 2024: 3 kluczowe przepisy [komunikat PFRON]. Co z dofinansowaniem do wynagrodzeń lub refundacją składek ZUS i KRUS?
06 wrz 2024

W komunikacie z 5 września 2024 r. Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych wyjaśnił, jak stosować w praktyce przepisy dot. przedłużania orzeczeń o stopniu niepełnosprawności - w kontekście dofinansowania do wynagrodzeń lub refundacji składek ZUS lub KRUS.

Interpretacje dotyczące podatku o nieruchomości nie są publikowane przez Dyrektora KIS. Dlaczego?
05 wrz 2024

Podatnicy potrzebują dostępu do interpretacji indywidualnych dotyczących podatku od nieruchomości. Niestety dziś nie ma jednolitej bazy interpretacji w tym zakresie. Można by wprowadzić te rozwiązanie przy okazji prac nad procedowanymi obecnie zmianami do ustawy o podatkach i opłatach lokalnych. 

Urzędy skarbowe kontrolują konta bankowe obywateli i firm. Nadmiernie. UODO do MF: przepisy niezgodne z Konstytucją i prawem unijnym
06 wrz 2024

Obowiązujące obecnie przepisy dają organom podatkowym niemal nieograniczony dostęp do rachunków bankowych oraz informacji kredytowych podatników. Otrzymaliśmy już kilka sygnałów od naszych Klientów, którzy zostali zapytani przez organy skarbowe o operacje na ich kontach bankowych, głównie dotyczące dużych przelewów, takich jak darowizny między ojcem a synem.

Podatek od nieruchomości zmieni się od 2025 r. Fotowoltaika, budowle, obiekty małej architektury, urządzenia budowlane. Ministerstwo Finansów zmienia projekt
06 wrz 2024

W dniu 3 września 2024 r. wieczorem Ministerstwo Finansów opublikowało na stronach Rządowego Centrum Legislacji nową wersję projektu przewidującego dużą nowelizację przepisów w zakresie podatku od nieruchomości. 

Wakacje składkowe od 1 listopada 2024 r. Kto skorzysta?
05 wrz 2024

Od 1 listopada 2024 r. będzie można skorzystać z wakacji składkowych. Zgodnie z nowymi przepisami przedsiębiorcy mogą raz w roku wybrać miesiąc, za który nie płacą za siebie składek na ubezpieczenia społeczne.

Reorganizacja służby celno skarbowej w trakcie sezonu urlopowego. Nowe zarządzenie MF
05 wrz 2024

Zmiany zachodzące w służbie celno – skarbowej, wprowadzone w sezonie urlopowym, mają poprawić skuteczność i wydajność pracy w walce z przestępczością celną i podatkową. Odejście od delegatur na rzecz nowo utworzonych pionów bez wątpienia ograniczy ilość zastępców naczelników urzędów celno skarbowych  oraz pozwoli na skuteczniejsze działanie podwładnych funkcjonariuszy.

Podatek od nieruchomości nie będzie hamulcowym dla OZE. Zmiany w projekcie ustawy o podatkach lokalnych
06 wrz 2024

Jest już nowa wersja projektu ustawy o podatkach lokalnych. Na zmianach najbardziej zyskuje branża OZE, której udało się wpisać do przepisów opodatkowanie elektrowni fotowoltaicznych i magazynów energii tylko od części budowlanych. Wraca więc powiązanie przepisów podatkowych z prawem budowlanym.

Składka zdrowotna 2025: co koniecznie trzeba zmienić w przepisach. Na pewno nie można płacić podatku od składki - a tak jest teraz
06 wrz 2024

Składka zdrowotna pobierana jako danina publiczna jest dla zobowiązanego wydatkiem a nie jego „dochodem”, dlatego też nie powinna być podstawą opodatkowania podatkiem dochodowym obciążającym te podmioty – pisze prof. dr hab. Witold Modzelewski. Wskazuje też kilka innych koniecznych zmian w tej składce.

Zmiany w CEIDG - wnioski o wpis do rejestru tylko on-line! Są też nowe uproszczenia dla przedsiębiorców
06 wrz 2024

Jest projekt zmian ustawy o zasadach funkcjonowania Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG). Będą nowe uproszczenia dla przedsiębiorców oraz całkowita elektronizacja procesu składania wniosków o wpis do CEIDG.

pokaż więcej
Proszę czekać...