Ranking dobrostanu na świecie - Polska na 31 miejscu

Ranking dobrostanu na świecie - Polska na 31 miejscu / Fot. Fotolia
W tegorocznej edycji rankingu dobrostanu na świecie Polska awansowała na pozycję 31, plasując się za takimi państwami, jak Czechy, Malta, Portugalia, jednak wyprzedzając np. Włochy, Grecję czy Arabię Saudyjską. Ranking opublikował Legatum Institute - jest to kolejne wydanie rankingu dobrostanu na świecie, który wypracowywany jest od roku 2009.

Autopromocja

Legatum Institute to międzynarodowy think tank, który publikuje „Prosperity Index” – ranking dobrostanu od roku 2009. Organizacja nie stawia jednak znaku równości między dobrostanem, a wskaźnikiem PKB per capita - owszem - uwzględnia również zmienne gospodarcze, jednak w dużym stopniu bazuje także na miękkich parametrach, które szeregowane są na podstawie realizowanych w poszczególnych krajach badań ankietowych. Co za tym idzie, ośmioma głównymi kryteriami oceny jest według Gegatum Institute: kapitał społeczny, bezpieczeństwo, wolność osobista, gospodarka, opieka zdrowotna, edukacja, stabilność państwowości oraz stymulanty przedsiębiorczości.

Światowa czołówka

Państwa, które według tegorocznego rankingu charakteryzują się największym dobrostanem, to kolejno: Norwegia (nr 1 w segmencie kapitał społeczny), Szwajcaria (nr 1 w dziale gospodarka i stabilność państwowości), Nowa Zelandia (nr 1 w zakresie wolność osobista), Dania (nr 2 w segmencie stymulanty przedsiębiorczości), Kanada (nr 2 w sekcji edukacja), Szwecja (nr 1 w dziale stymulanty przedsiębiorczości), Australia (nr 1 w przypadku zmiennej edukacja), Finlandia (nr 3 dla bezpieczeństwa), Holandia (nr 4 w zakresie edukacji) oraz Stany Zjednoczone (nr 1 w dziale ochrona zdrowia).

Polakom brakuje wiedzy ekonomicznej

Co ciekawe, okupująca szczyt rankingu Norwegia zajmuje tę pozycję już szósty raz z rzędu, tj. była nr 1 we wszystkich dotychczasowych wydaniach opracowania „Prosperity Index”. Równie ważny jest fakt, że największy spadek dobrostanu w Europie przypisano w tym roku Rosji, która zajęła pozycję 68 rankingu, czyli obniżyła swoją pozycję o 8 miejsc. Najniższe uzyskane przez Rosję wartości dotyczą państwowości, wolności osobistej oraz bezpieczeństwa, w przypadku których w dedykowanych rankingach zajmuje ona odpowiednio pozycję 113, 124 oraz 96.

To jednak Wenezuela zanotowała najwyższy w skali świata spadek w stosunku rocznym, zajmując ostatecznie setną pozycję, czyli pogarszając swój wynik o 22 miejsca. Wenezuela spadła jednak w dedykowanych rankingach o 44 pozycji w sekcji gospodarka, 24 miejsca dla wolności osobistej oraz 26 miejsc w przypadku zmiennej kapitał społeczny.

Przewodnik po zmianach przepisów 2014/2015

Polski dobrobyt

W tegorocznym wydaniu rankingu Polska zajęła pozycję 31, czyli zanotowała wzrost o trzy miejsca w porównaniu z rokiem poprzednim. Wyprzedziła ona tym samym takie europejskie kraje jak: Chorwacja (nr 50), Cypr (nr 40), Estonia (nr 32), Grecja (nr 59), Włochy (nr 37), jednak osiągnęła gorszy wynik od takich krajów jak: Austria (nr 15), Belgia (nr 17),  Francja (nr 21), Czechy (nr 29), Islandia (nr 11) czy Portugalia (nr 27).

Polska została najlepiej oceniona w kategorii bezpieczeństwo, w przypadku której zajęła pozycję 24. Dla pozostałych indeksów było to odpowiednio: edukacja – 31, ochrona zdrowia 33, stabilność państwowości – 39, stymulanty przedsiębiorczości – 40, gospodarka – 41, kapitał społeczny – 47, wolność osobista – 58.

Dlaczego aż tak źle wypadliśmy w sekcji kapitał społeczny i wolność osobista? To miękkie zmienne, więc o uszeregowaniu Polski przesądziły tu w dużej mierze odpowiedzi ankietowanych Polaków. W sekcji wolność osobista pytano np. „Czy Polska to miejsce przyjazne mniejszościom narodowym?” Odpowiedź twierdzącą zadeklarowało tu 51,9 % ankietowanych. Jeszcze słabiej wypadliśmy w przypadku faktorów uwzględnianych dla zmiennej kapitał społeczny, czyli zaufania społecznego, a także pomocy realizowanej w ramach np. wolontariatu czy wspierania organizacji charytatywnych.


Portal Skarbiec.Biznajwiększy, niezależny serwis o prawie, finansowaniu i gospodarce.


Podyskutuj o tym na naszym FORUM

Portal Skarbiec.Biz S.A.
Portal Skarbiec.Biz S.A. - największy w Polsce niezależny serwis o prawie, finansowaniu, gospodarce i rynku kapitałowym, który zachowuje pełną niezależność od banków, firm inwestycyjnych i instytucji kredytowych.
rozwiń więcej
Księgowość
Podatek od kryptowalut 2024. Jak rozliczyć?
26 kwi 2024

Kiedy należy zapłacić podatek, a kiedy kryptowaluty pozostają neutralne podatkowo? Co podlega opodatkowaniu? Jaki PIT trzeba złożyć?

KSeF dopiero od 2026 roku. Minister Finansów podał dwie daty wdrożenia dla dwóch grup podatników
26 kwi 2024

Na konferencji prasowej w dniu 26 kwietnia 2024 r. minister finansów Andrzej Domański podał dwie daty planowanego wdrożenia obowiązkowego modelu KSeF. Od 1 lutego 2026 r. obowiązkowy KSeF mają stosować przedsiębiorcy, których wartość sprzedaży w poprzednim roku podatkowym przekroczyła 200 mln zł. Natomiast od 1 kwietnia 2026 r. obowiązkowy KSeF mają stosować pozostali podatnicy VAT.

KSeF z dużym poślizgiem. Przedsiębiorcy i cała branża księgowa to odczują. Jak?
26 kwi 2024

Decyzja ministerstwa o przesunięciu KSeF o prawie 2 lata jest niekorzystna z punktu widzenia polskich firm. Znacznie opóźni rewolucję cyfrową i wzrost konkurencyjności krajowych przedsiębiorców. Wymagać będzie także poniesienia dodatkowych kosztów przez firmy, które już zainwestowały w odpowiednie technologie i przeszkolenie personelu. Wielu dostawców oprogramowania do fakturowania i prowadzenia księgowości może zostać zmuszonych do ponownej integracji systemów. Taką opinię wyraził Rafał Strzelecki, CEO CashDirector S.A.

Kto nie poniesie kary za brak złożenia PIT-a do 30 kwietnia?
26 kwi 2024

Ministerstwo Finansów informuje, że do 30 kwietnia 2024 r. podatnicy mogą zweryfikować i zmodyfikować lub zatwierdzić swoje rozliczenia w usłudze Twój e-PIT. Jeżeli podatnik nie złoży samodzielnie zeznania PIT-37 i PIT-38 za 2023 r., to z upływem 30 kwietnia zostanie ono automatycznie zaakceptowane przez system. Dzięki temu PIT będzie złożony w terminie nawet jeżeli podatnik nie podejmie żadnych działań. Ale dotyczy to tylko tych dwóch zeznań. Pozostałe PIT-y trzeba złożyć samodzielnie najpóźniej we wtorek 30 kwietnia 2024 r. Tego dnia urzędy skarbowe będą czynne do godz. 18:00.

Ekonomiczne „odkrycia” na temat WIBOR-u [polemika]
26 kwi 2024

Z uwagą zapoznaliśmy się z artykułem Pana K. Szymańskiego „Kwestionowanie kredytów opartych o WIBOR, jakie argumenty można podnieść przed sądem?”, opublikowanym 16 kwietnia 2024 r. na portalu Infor.pl. Autor, jako analityk rynków finansowych, dokonuje przełomowego „odkrycia” – stwierdza niereprezentatywność WIBOR-u oraz jego spekulacyjny charakter. Jest to jeden z całej serii artykułów ekonomistów (zarówno K. Szymańskiego, jak i innych), którzy działając ramię w ramię z kancelariami prawnymi starają się stworzyć iluzję, że działający od 30 lat wskaźnik referencyjny nie działa prawidłowo, a jego stosowanie w umowach to efekt zmowy banków, której celem jest osiągnięcie nieuzasadnionych zysków kosztem konsumentów. Do tego spisku, jak rozumiemy, dołączyli KNF, UOKiK i sądy, które to instytucje jednoznacznie potwierdzają prawidłowość WIBOR-u.

Przedsiębiorca uiści podatek tylko gdy klient mu zapłaci. Tak będzie działał kasowy PIT. Od kiedy? Pod jakimi warunkami?
26 kwi 2024

Resort finansów przygotował właśnie projekt nowelizacji ustawy o PIT oraz ustawy o ryczałcie ewidencjonowanym. Celem tej zmiany jest wprowadzenie od 2025 roku kasowej metody rozliczania podatku dochodowego, polegającej na tym, że przychód- podatkowy będzie powstawał w dacie zapłaty za fakturę. Z metody kasowej będą mogli korzystać przedsiębiorcy, którzy rozpoczynają działalność oraz ci, których przychody z działalności gospodarczej w roku poprzednim nie przekraczały 250 tys. euro.

Minister Domański o przyszłości KSeF. Nowe daty uruchomienia zostały wyznaczone
26 kwi 2024

Minister finansów Andrzej Domański wypowiedział się dziś o audycie Krajowego Systemu e-Faktur i przyszłości KSeF. Zmiany legislacyjne w KSeF to będzie proces podzielony na dwa etapy.

Panele fotowoltaiczne - obowiązek podatkowy w akcyzie [część 2]
26 kwi 2024

W katalogu czynności podlegających opodatkowaniu akcyzą znajduje się również przypadek konsumpcji. Chodzi tutaj o zużycie energii elektrycznej przez podmiot posiadający koncesję jak i przez podmiot, który koncesji nie posiada, ale zużywa wytworzoną przez siebie energię elektryczną.

KSeF dopiero od 2026 roku. Minister Finansów podał dwie daty wdrożenia dla dwóch grup podatników
26 kwi 2024

Na konferencji prasowej w dniu 26 kwietnia 2024 r. minister finansów Andrzej Domański podał dwie daty planowanego wdrożenia obowiązkowego modelu KSeF. Od 1 lutego 2026 r. obowiązkowy KSeF mają stosować przedsiębiorcy, których wartość sprzedaży w poprzednim roku podatkowym przekroczyła 200 mln zł. Natomiast od 1 kwietnia 2026 r. obowiązkowy KSeF mają stosować pozostali podatnicy VAT.

Globalny podatek minimalny - zasady GloBE również w Polsce. Przedsiębiorstwa będą musiały dostosować swoje procedury rachunkowe i podatkowe
26 kwi 2024

System globalnego podatku minimalnego (zasad GloBE) zawita do Polski. Przedsiębiorstwa będą musiały dostosować swoje procedury wewnętrzne, w szczególności dotyczące gromadzenia informacji rachunkowych i podatkowych.

pokaż więcej
Proszę czekać...