REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Polakom brakuje wiedzy ekonomicznej

Rafał Jankowski
Przedsiębiorca, Partner Zarządzający Cafe Finance
 Cafe Finance
Ogólnopolskie biuro rachunkowe
Polakom brakuje wiedzy ekonomicznej
Polakom brakuje wiedzy ekonomicznej

REKLAMA

REKLAMA

Czy jako Polacy mamy świadomość tego, w jaki sposób funkcjonuje system podatkowy i bankowy? Czy potrafimy pomnażać zarabiane pieniądze i mamy wystarczającą wiedzę na temat tego, jak oszczędzać? Okazuje się, że niekoniecznie.

Przeciętny Kowalski najczęściej nie rozmawia ze swoimi dziećmi na temat pieniędzy. Chyba każdy z nas przynajmniej raz w dzieciństwie na pytanie o zakup zabawki usłyszał odpowiedź: „nie, jest za droga”. Ale co to oznacza i dlaczego garść jednogroszówek nie starcza na nabycie wymarzonego pluszaka nie każdy rodzic już tłumaczył. Tymczasem przecież ci sami rodzice chętnie pokazują najmłodszym cyferki, pomagają postawić pierwsze koślawe literki.

Autopromocja

Czy brak wiedzy ekonomicznej można wiązać z niedostatkiem informacji przekazywanych przez rodziców? Być może. Z całą pewnością również w życiu późniejszym niewłaściwie podchodzimy (lub nie podchodzimy wcale) do poszerzania naszego pojęcia o ekonomii.

Raport, który pokazuje rzeczywistość

W 2014 roku ukazał się raport opracowany przez Instytut Wolności i Raiffeisen Polbank na podstawie badań przeprowadzonych przez Millward Brown. Wynika z niego, że świadomość ekonomiczna Polaków jest wciąż niewystarczająca. Nie tylko nie mamy szczegółowej wiedzy na temat tego, w jaki sposób funkcjonuje system podatkowy w naszym kraju, lecz także nie potrafimy zarządzać własnymi finansami.

Brak nam wiedzy w zakresie możliwości pomnażania zgromadzonego kapitału, nie zawsze mamy świadomość sposobu działania nabywanych produktów bankowych. W efekcie, choć korzystamy z kredytów, kart płatniczych czy kont bankowych, nie mamy wiedzy na temat tego, w jaki sposób porównać oferty banków. Z czym radzimy sobie lepiej, gdzie zaś wciąż są widoczne braki naszego ekonomicznego wykształcenia?

Czym jest procent, czym punkt procentowy?

Z opublikowanego raportu wynika, że najwięcej problemów mamy z obliczaniem procentu z liczby i odróżnianiem procentów od punktów procentowych. To przekłada się m.in. na kłopot z wyliczeniem, ile będziemy musieli oddać do banku, zaciągając pożyczkę lub kredyt. To zjawisko nie zawęża się jednak do czystej matematyki czy podstaw ekonomii, lecz jest znacznie szersze.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Z perspektywy banku, który oferuje produkty kredytowe pojawia się pytanie o to, czy klient – zaciągając zobowiązanie – rzeczywiście jest świadomy kosztów i potrafi w odpowiedni sposób gospodarować swoim domowym budżetem. W efekcie podpisania umowy może się bowiem okazać, że sprawa ta już niedługo znajdzie swój finał w kancelarii komorniczej. A to oznacza straty nie tylko dla dłużnika, lecz również banku (zwłaszcza, jeżeli egzekucja komornicza okaże się nieskuteczna).

Kasy fiskalne 2015 / 2016 – zwolnienia

Podyskutuj o tym na naszym FORUM

Ulgi na dzieci i informacje o VAT

Połowa z nas – jak można wnioskować z raportu – ma wiedzę na temat ulg na dzieci. To właśnie ta bywała najczęściej wymieniana wśród ulg podatkowych, jakie przysługują podatnikom. Gorzej jednak z odliczeniami, które możemy wykorzystać czy progami podatkowymi – tylko co trzeci z nas wie, że w Polsce obowiązują dwa progi podatkowe i jednocześnie tylko co piąty z nas ma świadomość, że sposób obliczania podatku po wejściu na wyższy próg nie ulega zmianie dla całego dochodu. Ten fakt ma odwzorowanie na innej płaszczyźnie – w naszym kraju niczym grzyby po deszczu wyrastają kolejne kancelarie prawa finansowego czy biura rachunkowe. Każde z nich oferuje pomoc zarówno przedsiębiorcom, jak i osobom fizycznym. W drugim przypadku mowa głównie o pomocy przy wypełnianiu deklaracji podatkowych.

Co wiemy o rachunkach bankowych?

Wciąż nie każdy z nas ma wystarczającą wiedzę z zakresu rachunków bankowych. Te produkty oferowane są przez banki już od dawna i w związku z tym nie powinno dziwić, że aż 75% ankietowanych przyznało, że posiada konto osobiste. Jednocześnie istnieje duża rozbieżność między osobami posiadającymi wykształcenie podstawowe a tymi, którzy mają za sobą dalszą edukację. W pierwszej grupie konto ma tylko 43%, w drugiej zaś 96%. I choć korzystanie z rachunków osobistych można uznać za powszechne, trzeba podkreślić, że średnio co trzecia osoba nie wie, że bankomaty mogą pobierać prowizję od wypłat w różnej wysokości. Problem mamy również z wiedzą na temat limitów obowiązujących na kartach płatniczych – mniej niż 50% ankietowanych wiedziało, że można je dowolnie modyfikować.

Nowe wzory deklaracji i informacji PIT 2014 / 2015


Skąd te braki?

Przyczyn, które mogą leżeć u podstaw braków ekonomicznej wiedzy Polaków jest wiele. Poza tym, że nie z każdego domu wynosi się szacunek do pieniędzy, problem leży również w nauczaniu. Kształcenie w szkole w zakresie ekonomii to głównie teoria, na co dzień brakuje zaś praktyki. Dodatkowo wskazać można na brak programów edukacyjnych, które poświęcone byłyby tematyce finansów czy budowania i rozporządzania oszczędnościami. Dalej, wskazać można na brak szeroko zakrojonych akcji informacyjnych i... brak chęci samych zainteresowanych, by zmieniać stan rzeczy. W efekcie zatem powstaje ogromna luka, która – jak się wydaje – nie szybko zostanie uzupełniona.

Kalkulatory

Rafał Jankowski, Partner Zarządzający Cafe Finance, www.cafefinane.pl

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ulgi w spłacie podatków (odroczenie, rozłożenie na raty, umorzenie). Dla kogo? Kiedy? Warunki udzielenia

Ordynacja podatkowa przewiduje w szczególnych sytuacjach możliwość zastosowania wobec podatnika trzech ulg w spłacie podatków lub zaległości podatkowej. Chodzi o odroczenie terminu płatności, rozłożenie zapłaty na raty lub umorzenie całości lub części podatku lub zaległości podatkowej. Kiedy można liczyć na taki gest fiskusa?

Kontrola podatkowa: czy musi być zapowiedziana. Zasada i wyjątki

Kontrola podatkowa, to oczywiście nic przyjemnego dla podatnika ale czasem się zdarza. Na taką okoliczność trzeba być przygotowanym. W szczególności warto wiedzieć, że taka kontrola z urzędu skarbowego powinna być w większości przypadków zapowiedziana z 7-dniowym wyprzedzeniem. Ale od tej zasady są niestety liczne wyjątki. Zobaczmy co na ten temat mówią przepisy.

Do 31 maja 2024 r. rolnik musi poinformować KRUS o podatku dochodowym z działalności gospodarczej za 2023 r.

31 maja 2024 roku upływa termin złożenia zaświadczenia lub oświadczenia do Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego (KRUS) w sprawie wysokości należnego podatku dochodowego za 2023 rok. Wysokość rocznej kwoty granicznej za rok ubiegły wynosi 4.088 zł.

MRiT: Usługa Firma już w aplikacji mObywatel 2.0. W czym może pomóc przedsiębiorcy?

Ministerstwo Rozwoju i Technologii poinformowało w komunikacie z 23 maja 2024 r., że do aplikacji mObywatel wprowadzono nową usługę, która znacząco ułatwi życie przedsiębiorcom. Usługa Firma pozwala na wygodne gromadzenie i zarządzanie danymi dotyczącymi działalności gospodarczej oraz informacji o zarejestrowanej firmie, co może dać przedsiębiorcy oszczędność czasu i lepszą organizację pracy.

Nauczyciele i wykładowcy jako podatnicy VAT. Kiedy są zwolnieni z podatku? Interpretacja ogólna Ministra Finansów z 20 maja 2024 r.

W dniu 20 maja 2024 r. Minister Finansów wydał interpretację ogólną dotyczącą opodatkowania podatkiem od towarów i usług (VAT) świadczeń polegających na przekazywaniu wiedzy w ramach procesu kształcenia, przez osoby fizyczne (wykładowców, nauczycieli) będące podatnikami VAT, na podstawie umów zawieranych z uczelniami. W tej interpretacji Minister odniósł się do możliwych zwolnień podatkowych z VAT tych osób i usług przez nich świadczonych.

Ceny prądu od lipca 2024 r. Gospodarstwa domowe będą zwolnione z opłaty mocowej? Jakie to kwoty?

W dniu 22 maja 2024 r. sejmowa komisja ds. energii zarekomendowała Sejmowi przyjęcie poprawek, które do ustawy ws. osłon dla odbiorców energii zgłosił Senat. Chodzi tu w szczególności o czasowe zwolnienie gospodarstw domowych z opłaty mocowej, które miałoby dodatkowo ograniczyć prognozowany od 1 lipca wzrost rachunków za prąd.

Kiedy podatnik ma prawo otrzymać zwrot VAT – zasady, terminy

Zgodnie z ustawą o VAT, jeżeli kwota podatku naliczonego, jest w danym okresie rozliczeniowym (miesiąc lub kwartał) wyższa od kwoty podatku należnego, podatnik VAT ma prawo do obniżenia o tę różnicę kwoty podatku należnego za następne okresy lub do zwrotu różnicy na rachunek bankowy. Przepisy art. 87 oraz art. 146k ustawy o VAT precyzują zasady i terminy tego zwrotu VAT.

2000 zł dla pogorzelców z ul. Marywilskiej z Fundacji Agencji Rozwoju Przemysłu, ulgi ZUS i dofinansowanie do wynagrodzeń z Urzędu Pracy

Od 23 maja 2024 r. eksperci ZUS, Urzędu Pracy m.st. Warszawy oraz Fundacji Agencji Rozwoju Przemysłu będą udzielać informacji o możliwych formach pomocy przedsiębiorcom poszkodowanym w wyniku pożaru hali przy ul. Marywilskiej w Warszawie.

Jak złożyć wniosek o wydanie interpretacji ogólnej?

Nie każdy wie, że może złożyć wniosek do Ministra Finansów o wydanie ogólnej interpretacji podatkowej. Jak to można zrobić? 

Ponad 5 tys. zł płacy minimalnej w 2026 roku? Minimalne wynagrodzenie w 2025 r. ustalane jak dotąd. Potem 60 proc. przeciętnego wynagrodzenia?

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej rozpoczęło prace nad wdrożeniem przez Polskę unijnej dyrektywy w sprawie adekwatnych wynagrodzeń minimalnych w UE. Ministerstwo skłania się, aby orientacyjna wartość referencyjna określona była jako 60 proc. przeciętnego wynagrodzenia - poinformowało PAP Biznes biuro prasowe resortu. Jednocześnie MRPiPS zastrzegło, że wybór danej wartości referencyjnej i jej poziomu nie oznacza, że minimalne wynagrodzenie musi być jej równe.

REKLAMA