REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Polakom brakuje wiedzy ekonomicznej

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Rafał Jankowski
Przedsiębiorca, Partner Zarządzający Cafe Finance
 Cafe Finance
Ogólnopolskie biuro rachunkowe
Polakom brakuje wiedzy ekonomicznej
Polakom brakuje wiedzy ekonomicznej

REKLAMA

REKLAMA

Czy jako Polacy mamy świadomość tego, w jaki sposób funkcjonuje system podatkowy i bankowy? Czy potrafimy pomnażać zarabiane pieniądze i mamy wystarczającą wiedzę na temat tego, jak oszczędzać? Okazuje się, że niekoniecznie.

Przeciętny Kowalski najczęściej nie rozmawia ze swoimi dziećmi na temat pieniędzy. Chyba każdy z nas przynajmniej raz w dzieciństwie na pytanie o zakup zabawki usłyszał odpowiedź: „nie, jest za droga”. Ale co to oznacza i dlaczego garść jednogroszówek nie starcza na nabycie wymarzonego pluszaka nie każdy rodzic już tłumaczył. Tymczasem przecież ci sami rodzice chętnie pokazują najmłodszym cyferki, pomagają postawić pierwsze koślawe literki.

REKLAMA

Autopromocja

Czy brak wiedzy ekonomicznej można wiązać z niedostatkiem informacji przekazywanych przez rodziców? Być może. Z całą pewnością również w życiu późniejszym niewłaściwie podchodzimy (lub nie podchodzimy wcale) do poszerzania naszego pojęcia o ekonomii.

Raport, który pokazuje rzeczywistość

W 2014 roku ukazał się raport opracowany przez Instytut Wolności i Raiffeisen Polbank na podstawie badań przeprowadzonych przez Millward Brown. Wynika z niego, że świadomość ekonomiczna Polaków jest wciąż niewystarczająca. Nie tylko nie mamy szczegółowej wiedzy na temat tego, w jaki sposób funkcjonuje system podatkowy w naszym kraju, lecz także nie potrafimy zarządzać własnymi finansami.

Brak nam wiedzy w zakresie możliwości pomnażania zgromadzonego kapitału, nie zawsze mamy świadomość sposobu działania nabywanych produktów bankowych. W efekcie, choć korzystamy z kredytów, kart płatniczych czy kont bankowych, nie mamy wiedzy na temat tego, w jaki sposób porównać oferty banków. Z czym radzimy sobie lepiej, gdzie zaś wciąż są widoczne braki naszego ekonomicznego wykształcenia?

Czym jest procent, czym punkt procentowy?

Z opublikowanego raportu wynika, że najwięcej problemów mamy z obliczaniem procentu z liczby i odróżnianiem procentów od punktów procentowych. To przekłada się m.in. na kłopot z wyliczeniem, ile będziemy musieli oddać do banku, zaciągając pożyczkę lub kredyt. To zjawisko nie zawęża się jednak do czystej matematyki czy podstaw ekonomii, lecz jest znacznie szersze.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Z perspektywy banku, który oferuje produkty kredytowe pojawia się pytanie o to, czy klient – zaciągając zobowiązanie – rzeczywiście jest świadomy kosztów i potrafi w odpowiedni sposób gospodarować swoim domowym budżetem. W efekcie podpisania umowy może się bowiem okazać, że sprawa ta już niedługo znajdzie swój finał w kancelarii komorniczej. A to oznacza straty nie tylko dla dłużnika, lecz również banku (zwłaszcza, jeżeli egzekucja komornicza okaże się nieskuteczna).

Kasy fiskalne 2015 / 2016 – zwolnienia

Podyskutuj o tym na naszym FORUM

Ulgi na dzieci i informacje o VAT

Połowa z nas – jak można wnioskować z raportu – ma wiedzę na temat ulg na dzieci. To właśnie ta bywała najczęściej wymieniana wśród ulg podatkowych, jakie przysługują podatnikom. Gorzej jednak z odliczeniami, które możemy wykorzystać czy progami podatkowymi – tylko co trzeci z nas wie, że w Polsce obowiązują dwa progi podatkowe i jednocześnie tylko co piąty z nas ma świadomość, że sposób obliczania podatku po wejściu na wyższy próg nie ulega zmianie dla całego dochodu. Ten fakt ma odwzorowanie na innej płaszczyźnie – w naszym kraju niczym grzyby po deszczu wyrastają kolejne kancelarie prawa finansowego czy biura rachunkowe. Każde z nich oferuje pomoc zarówno przedsiębiorcom, jak i osobom fizycznym. W drugim przypadku mowa głównie o pomocy przy wypełnianiu deklaracji podatkowych.

Co wiemy o rachunkach bankowych?

Wciąż nie każdy z nas ma wystarczającą wiedzę z zakresu rachunków bankowych. Te produkty oferowane są przez banki już od dawna i w związku z tym nie powinno dziwić, że aż 75% ankietowanych przyznało, że posiada konto osobiste. Jednocześnie istnieje duża rozbieżność między osobami posiadającymi wykształcenie podstawowe a tymi, którzy mają za sobą dalszą edukację. W pierwszej grupie konto ma tylko 43%, w drugiej zaś 96%. I choć korzystanie z rachunków osobistych można uznać za powszechne, trzeba podkreślić, że średnio co trzecia osoba nie wie, że bankomaty mogą pobierać prowizję od wypłat w różnej wysokości. Problem mamy również z wiedzą na temat limitów obowiązujących na kartach płatniczych – mniej niż 50% ankietowanych wiedziało, że można je dowolnie modyfikować.

Nowe wzory deklaracji i informacji PIT 2014 / 2015


Skąd te braki?

Przyczyn, które mogą leżeć u podstaw braków ekonomicznej wiedzy Polaków jest wiele. Poza tym, że nie z każdego domu wynosi się szacunek do pieniędzy, problem leży również w nauczaniu. Kształcenie w szkole w zakresie ekonomii to głównie teoria, na co dzień brakuje zaś praktyki. Dodatkowo wskazać można na brak programów edukacyjnych, które poświęcone byłyby tematyce finansów czy budowania i rozporządzania oszczędnościami. Dalej, wskazać można na brak szeroko zakrojonych akcji informacyjnych i... brak chęci samych zainteresowanych, by zmieniać stan rzeczy. W efekcie zatem powstaje ogromna luka, która – jak się wydaje – nie szybko zostanie uzupełniona.

Kalkulatory

Rafał Jankowski, Partner Zarządzający Cafe Finance, www.cafefinane.pl

Zapisz się na newsletter
Chcesz uniknąć błędów? Być na czasie z najnowszymi zmianami w podatkach? Zapisz się na nasz newsletter i otrzymuj rzetelne informacje prosto na swoją skrzynkę.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zarządzanie finansami i procesami finansowo-księgowymi w rosnącym przedsiębiorstwie

W dzisiejszej gospodarce efektywne zarządzanie finansami i procesami finansowymi stanowi kluczowy czynnik sukcesu dla rozwijających się przedsiębiorstw. Praktyka biznesowa pokazuje, że sam wzrost obrotów nie zawsze przekłada się na poprawę kondycji finansowej firmy. Nieumiejętnie zarządzany rozwój może prowadzić do paradoksalnej sytuacji, w której zwiększającym się przychodom towarzyszą spadająca rentowność i problemy z płynnością finansową.

Rozliczenie składki zdrowotnej w 2025 roku. Księgowa wyjaśnia jak to zrobić

Termin złożenia w ZUS deklaracji zawierającej rozliczenie wpłaconych składek zdrowotnych za 2024 rok upływa 20 maja 2025 r. Obowiązek ten dotyczy większości przedsiębiorców prowadzących pozarolniczą działalność gospodarczą. Jedynie ci rozliczający się na karcie podatkowej są z niego zwolnieni. W pozostałych przypadkach wysokość należnych składek wylicza się na podstawie przychodów bądź dochodów osiągniętych w poprzednim roku. Na co zwrócić uwagę przygotowując roczne rozliczenie składek? Wyjaśnia to Paulina Chwil, Księgowa Prowadząca oraz Ekspert ds. ZUS i Prawa Pracy w CashDirector S.A.

Trump 2.0. Rewolucja chorego rozsądku. Prof. Kołodko recenzuje politykę (nie tylko gospodarczą) obecnego prezydenta USA

W kwietniu 2025 r. nakładem Wydawnictwa Naukowego PWN ukazała się najnowsza książka prof. Grzegorza W. Kołodki zatytułowana „Trump 2.0. Rewolucja chorego rozsądku”. Grzegorz W. Kołodko, wybitny ekonomista i były wicepremier, w swoim bezkompromisowym stylu analizuje trumponomikę i trumpizm, populizm, nowy nacjonalizm, publiczne kłamstwa i brutalną grę interesów. Profesor poświęca szczególną uwagę kwestiom manipulacji opinią publiczną, polityce sojuszy, a także wpływowi wojny w Ukrainie na kształt geopolityki. Zastanawia się również, jakie zagrożenia dla NATO i Unii Europejskiej niesie ze sobą „America First” – i co to wszystko oznacza dla współczesnego świata.

Zmiany w rachunkowości w 2025 r. Sprawozdawczość ESG przesunięta o 2 lata

Minister Finansów przygotował 5 maja 2025 r. projekt nowelizacji ustawy wdrażającej dyrektywę CRSD do ustawy o rachunkowości, a także ustawy o biegłych rewidentach, firmach audytorskich oraz nadzorze publicznym oraz niektórych innych ustaw. Ta nowelizacja ma na celu wdrożenie unijnej dyrektywy 2025/794, przesuwającej wdrożenie obowiązku sprawozdawczości ESG o 2 lata.

REKLAMA

Większość podatników VAT może uniknąć w 2026 r. obowiązku wystawiania faktur ustrukturyzowanych w KSeF. Prof. Modzelewski wyjaśnia jak to możliwe

Zdaniem profesora Witolda Modzelewskiego, gdyby uchwalono projekt przepisów wprowadzających obowiązkowy KSeF w przedłożonym niedawno kształcie, to większość podatników VAT nie będzie musiała wystawiać faktur ustrukturyzowanych w 2026 r.

Stopy procentowe NBP 2025: w maju obniżka o 0,5 pkt proc.

Rada Polityki Pieniężnej na posiedzeniu w dniach 6-7 maja 2025 r. postanowiła obniżyć wszystkie stopy procentowe NBP o 0,5 punktu procentowego. Stopa referencyjna wynosi od 8 maja 2025 r. 5,25 proc. - poinformował w komunikacie Narodowy Bank Polski. Decyzja RPP była zgodna z oczekiwaniami większości analityków finansowych i ekonomistów. Stopy NBP zmieniły się pierwszy raz od 3 października 2023 r.

Przekształcenie JDG a status podatnika rozpoczynającego działalność w estońskim CIT

W świetle marcowego wyroku NSA (sygn. II FSK 1412/24) zmienia się podejście do kwalifikacji podatkowej spółek powstałych z przekształcenia jednoosobowych działalności gospodarczych. Wyrok ten przesądził, że takie podmioty mogą korzystać z przywilejów "podatnika rozpoczynającego działalność" na gruncie przepisów o estońskim CIT.

Pracujesz na zleceniu - a może to faktyczna umowa o pracę? Jak ustalić i wykazać istnienie stosunku pracy

Osoby wykonujące umowy zlecenia, czy inne umowy cywilnoprawne, mają czasem wątpliwości, czy nie jest to de facto umowa o pracę. Każdy przedsiębiorca słyszał o możliwych kontrolach, podważeniu zatrudnienia, konieczności uzasadniania dlaczego taki a nie inny typ umowy został konkretnej osobie zaproponowany. A co ze swobodą zawierania umów? Czy forma umowy na którą zgadzamy się wspólnie z nowozatrudnioną osobą nie powinna być wystarczająca dla inspekcji pracy skoro zgodnie obie strony złożyły na niej swój podpis? Na te i wiele innych pytań odpowie Czytelnikom ten artykuł.

REKLAMA

Zmiany w podatkach od 2026 r. - wyższy limit zwolnienia z VAT, korekty deklaracji, 6 m-cy vacatio legis

Ministerstwo Finansów poinformowało, że 6 maja 2025r. Rada Ministrów przyjęła pakiet projektów ustaw dot. podatków w ramach procesu deregulacji. Nowe przepisy mają na celu m.in. ochronę podatników przed nagłymi zmianami przepisów ustaw podatkowych oraz doprecyzowanie wątpliwości interpretacyjnych zgłaszanych przez przedsiębiorców w zakresie deklaracji składanej w trakcie lub po zakończeniu kontroli celno-skarbowej. Projekty dotyczą również podwyższenia limitu zwolnienia podmiotowego w VAT oraz likwidacji obowiązku przygotowywania i publikacji informacji o realizowanej strategii podatkowej.

Czego najczęściej dotyczą kontrole z urzędu skarbowego i ZUS-u?

Przedsiębiorcy mają szereg obowiązków wobec państwa - jako podatnicy muszą przestrzegać przepisów podatkowych, a jako płatnicy stosować normy z zakresu ubezpieczeń społecznych. W obu tych sferach często dochodzi do uchybień. Dlatego upoważnione organy sprawdzają, czy firmy przestrzegają obowiązujących przepisów. W naszym artykule przedstawiamy najczęstsze obszary, które podlegają kontroli organów podatkowych lub Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

REKLAMA