REKLAMA

REKLAMA

Kategorie

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zasady udzielania wsparcia z Funduszy UE w latach 2014-2020 - co się zmieni w porównaniu do poprzedniej perspektywy finansowej

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Zasady udzielania wsparcia z Funduszy UE w perspektywie finansowej 2014 – 2020– czyli co się zmieni w porównaniu do wsparcia udzielonego w latach 2007 - 2013 /fot. Fotolia
Zasady udzielania wsparcia z Funduszy UE w perspektywie finansowej 2014 – 2020– czyli co się zmieni w porównaniu do wsparcia udzielonego w latach 2007 - 2013 /fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Koniec 2014 r. to okres intensywnych prac w Komisji Europejskiej oraz w polskiej administracji publicznej nad ustaleniem ostatecznego kształtu dokumentów, na podstawie których w kolejnych latach będzie udzielane wsparcie ze środków UE. 5 grudnia 2014 r. został zaakceptowany Program Operacyjny Polska Cyfrowa, który pozwoli na uruchomienie środków dla firm telekomunikacyjnych, organizacji pozarządowych, instytucji kultury, jednostek naukowych oraz jednostek samorządu terytorialnego (JST) na realizację zadań pozwalających na wzmocnienie cyfrowych fundamentów społecznego i gospodarczego rozwoju kraju.

REKLAMA

Autopromocja

Pomimo tego, że pozostałe programy – zarówno centralne jak i regionalne są obecnie w ostatniej fazie negocjacji, przedsiębiorcy planujący w kolejnych latach inwestycje mogą wstępnie zweryfikować z jakich programów będą mogli ubiegać się o wsparcie oraz jaką pomoc będą mogli uzyskać.

Warto na wstępie wskazać, że obecna perspektywa finansowa na lata 2014 – 2020 zmieniła zasady ubiegania o dofinansowanie z Funduszy UE w kontekście rodzaju dofinansowywanych inwestycji, wysokości udzielanego wsparcia czy formy finansowania. Cześć z tych zmian nie odwróci zupełnie reguł wypracowanych w latach poprzednich, natomiast inne – dotyczące m.in. wspierania inwestycje w energetyce i ochronie środowiska, pomocy publicznej dla dużych przedsiębiorstw czy sposobu liczenia pomocy de minimis stanowią istotne novum.

Z jakich programów będzie można uzyskać wsparcie?

W latach 2014 – 2020 podmioty ubiegające się o wsparcie z Funduszy UE będę mogły skorzystać z programów centralnych (w ramach których będę mogły aplikować podmioty z całej Polski) oraz z programów regionalnych (w ramach których mogą aplikować o wsparcie podmioty z jednego województwa).

Program

Rodzaj wspieranych projektów

Program Operacyjny Innowacyjny Rozwój

(program centralny)

innowacja, badania i rozwój, rozwój przedsiębiorstw

Program Operacyjny Infrastruktura i Środowisko

(program centralny)

transport, energia, ochrona środowiska

Program Operacyjny Polska Wschodnia

(program centralny)

innowacja, rozwój przedsiębiorczość, transport

Program Operacyjny Wiedza, Edukacja, Rozwój

(program centralny)

innowacje społeczne, projekty miękkie, szkolenia

Program Operacyjny Polska Cyfrowa

(program centralny)

szybki internet, cyfryzacja

Regionalne Programy Operacyjne

innowacja, badania i rozwój, rozwój przedsiębiorstw, transport, energia, ochrona środowiska

Jak księgować fundusze z Unii Europejskiej

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W porównaniu do poprzedniej perspektywy finansowej, w latach 2014 – 2020 to regiony będę miały więcej środków na finansowanie inwestycji, a wsparcie zostanie ukierunkowane na inwestycje innowacyjne, związane z badaniami i rozwojem, odnawialnymi źródłami energii, efektywnością energetyczną czy ochroną środowiska. Dużo trudniej niż w poprzedniej perspektywie finansowej  będzie dofinansować proste inwestycje, które nie posiadają potencjału innowacyjnego lub elementu badawczo - rozwojowego – szczególnie w przypadku dużych przedsiębiorstw.  

W jakiej wielkości udzielane będzie wsparcie?

Podobnie jak w poprzedniej perspektywie finansowej wysokość wsparcia uzależniona będzie od regionu, w którym realizowana będzie inwestycja oraz od wielkości przedsiębiorstwa. W porównaniu do poprzedniej perspektywy finansowej wsparcie będzie udzielane na niższym poziomie – szczególnie dużą zmianę zanotuje woj. mazowieckie oraz regiony Polski zachodniej (ze względu ich wyższy poziom rozwoju). Z kolei regiony Polski Wschodniej, z uwagi na fakt, że uważane są za najsłabiej rozwinięte, będą korzystać z najwyższego poziomu wsparcia.

Bazowa wysokość pomocy

Region

50%

woj. lubelskie, podkarpackie, podlaskie, warmińsko-mazurskie

35%

woj. kujawsko-pomorskie, lubuskie, łódzkie, małopolskie, opolskie, pomorskie, świętokrzyskie, zachodniopomorskie, część woj. mazowieckiego

25%

woj. dolnośląskie, śląskie, wielkopolskie

20%

na obszarze należącym do części województwa mazowieckiego

15%

na obszarze Warszawy do 31.12.2017 r.

10%

na obszarze Warszawy od 1.01.2018 r.

Tak jak dotychczas małe i średnie przedsiębiorstwa będą mogły liczyć na wyższy pułap pomocy publicznej – małe przedsiębiorstwa o 20% więcej niż bazowa wysokość pomocy a średnie przedsiębiorstwa o 10% więcej (oznacza to, że małe przedsiębiorstwo w woj. lubelskim może liczyć na poziom wsparcia na poziomie 70%).

Przewodnik po zmianach przepisów 2014/2015

Wskazane maksymalne poziomy wsparcia w obecnym etapie programowania nie będą z kolei dotyczyć inwestycji związanych z energetyką oraz ochroną środowiska – w latach 2014 – 2020 wysokość finansowania w przypadku tych projektów uzależniona będzie od ich rodzaju tj. wysokosprawna kogeneracja, odnawialne źródła energii, inwestycje w ochronę środowiska czy sieci energetyczne.

Co jeszcze się zmieni?

REKLAMA

Zmiany związane z inwestycjami w energetyce i ochronie środowiska wynikają z faktu, że pomoc publiczna udzielana na tego rodzaju projekty będzie pomocą horyzontalną, a nie jak dotychczas pomocą regionalną. Wiązało się to będzie również z odmiennym sposobem liczenia kosztów kwalifikowalnych – będzie nimi obecnie różnica pomiędzy kosztami planowanymi inwestycji a inwestycją referencyjną (definiowaną odrębnej dla każdej inwestycji).

Kolejną zmianą, która wpływa istotnie na podejmowanie decyzji inwestycyjnych jest zaostrzenie zasad udzielania wsparcia dla dużych przedsiębiorstw (szczególnie w woj. mazowieckim) oraz zmiana sposobu liczenia pomocy de minimis poprzez wprowadzenie definicji pojęcia pojedynczego przedsiębiorstwa (tzw. pojedynczego organizmu gospodarczego).

Mając na uwadze powyższe, planując już teraz współfinansowanie inwestycji z Funduszy UE, warto wziąć pod uwagę wspomniane zmiany, gdyż mogą mieć one znaczenie z perspektywy opłacalności inwestycji oraz wyboru optymalnego modelu finansowania.

Nowa dyrektywa UE przeciw unikaniu opodatkowania

***

Kwestia udzielania pomocy w sektorze energetycznym i ochrony środowiska, pomocy de minimis oraz wsparcia dla dużych przedsiębiorstw w perspektywie finansowej na lata 2014 – 2020 zostanie omówiona szczegółowo w kolejnych artykułach.


Autorką tekstu jest Aleksandra Pabiańska, menadżer ds. doradztwa europejskiego w firmie doradczej Accreo oraz Alicja Szumiec, konsultantka w Accreo.


Podyskutuj o tym na naszym FORUM

Accreo
Accreo to firma doradcza, oferująca usługi dedykowane przedsiębiorstwom i klientom indywidualnym w zakresie doradztwa podatkowego i prawnego, business restructuringu oraz doradztwa europejskiego przede wszystkim w obszarze pozyskiwania dotacji i funduszy unijnych.
Zapisz się na newsletter
Chcesz uniknąć błędów? Być na czasie z najnowszymi zmianami w podatkach? Zapisz się na nasz newsletter i otrzymuj rzetelne informacje prosto na swoją skrzynkę.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Obowiązkowy KSeF 2026: Prof. W. Modzelewski: Dlaczego trzeba wywrócić do góry nogami obecny system fakturowania? Sprzeczności w kolejnej wersji nowelizacji ustawy o VAT

Obecny system fakturowania w bólach rodził się przed trzydziestu laty – dlaczego teraz trzeba go wywrócić do góry nogami, wprowadzając obowiązkowy model KSeF? Pyta prof. dr hab. Witold Modzelewski. I jednocześnie zauważa, że po uważnej lekturze kolejnej wersji przepisów dot. obowiązkowego KSeF, można dojść do wniosku, że oczywiste sprzeczności w nich zawarte uniemożliwiają ich legalne zastosowanie.

Obowiązki podatkowe pracowników transgranicznych - zasady, terminy, reguła 183 dni, rezydencja podatkowa

W dobie rosnącej mobilności zawodowej coraz więcej osób podejmuje zatrudnienie poza granicami swojego kraju. W niniejszym artykule omawiamy kluczowe zagadnienia dotyczące obowiązków podatkowych pracowników transgranicznych, którzy zdecydowali się podjąć zatrudnienie w Polsce.

Jaka inflacja w Polsce w 2025, 2026 i 2027 roku - prognozy NBP

Inflacja CPI w Polsce z 50-proc. prawdopodobieństwem ukształtuje się w 2025 r. w przedziale 3,5-4,4 proc., w 2026 r. w przedziale 1,7-4,5 proc., a w 2027 r. w przedziale 0,9-3,8 proc. - tak wynika z najnowszej projekcji Departamentu Analiz Ekonomicznych NBP z lipca 2025 r. Projekcja ta uwzględnia dane dostępne do 9 czerwca br.

Podatek od prezentu ślubnego - kiedy trzeba zapłacić. Prawo rozróżnia 3 kategorie darczyńców i 3 limity wartości darowizn

Dla nowożeńców – prezent, dla Urzędu Skarbowego – podstawa opodatkowania. Fiskus przewidział dla darowizn konkretne przepisy prawa podatkowego i lepiej je znać, zanim wpędzimy się w kłopoty, zostawiając grube rysy na pięknych ślubnych wspomnieniach. Szczególnie kłopotliwa może być gotówka. Monika Piątkowska, doradca podatkowy w e-pity.pl i fillup.pl tłumaczy, co zrobić z weselnymi kopertami i kosztownymi podarunkami.

REKLAMA

Stopy procentowe NBP 2025: w lipcu obniżka o 0,25 pkt proc.

Rada Polityki Pieniężnej na posiedzeniu w dniach 1-2 lipca 2025 r. postanowiła obniżyć wszystkie stopy procentowe NBP o 0,25 punktu procentowego. Stopa referencyjna wynosić będzie od 3 lipca 2025 r. 5,00 proc. - poinformował w komunikacie Narodowy Bank Polski. Decyzja RPP była zaskoczeniem dla większości analityków finansowych i ekonomistów, którzy oczekiwali braku zmian w lipcu.

Jak legalnie wypłacić pieniądze ze spółki z o.o. Zasady i skutki podatkowe. Adwokat wyjaśnia wszystkie najważniejsze sposoby

Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością to popularna forma prowadzenia biznesu w Polsce, ceniona za ograniczenie ryzyka osobistego wspólników. Niesie ona jednak ze sobą szczególną cechę – tzw. podwójne opodatkowanie zysków. Oznacza to, że najpierw sama spółka płaci podatek CIT od swojego dochodu (9% lub 19%), a następnie, gdy zysk jest wypłacany wspólnikom, wspólnik musi zapłacić podatek dochodowy PIT od otrzymanych środków. Dla wielu początkujących przedsiębiorców jest to duże zaskoczenie, ponieważ w jednoosobowej działalności gospodarczej można swobodnie dysponować zyskiem i płaci się podatek tylko raz. W spółce z o.o. majątek spółki jest odrębny od majątku prywatnego właścicieli, więc każda wypłata pieniędzy ze spółki na rzecz wspólnika lub członka zarządu musi mieć podstawę prawną. Poniżej przedstawiamy wszystkie legalne metody „wyjęcia” środków ze spółki z o.o., wraz z krótkim omówieniem zasad ich stosowania oraz konsekwencji podatkowych i ewentualnych ryzyk.

Odpowiedzialność członków zarządu za długi i niezapłacone podatki spółki z o.o. Kiedy powstaje i jakie są sankcje? Jak ograniczyć ryzyko?

W świadomości wielu przedsiębiorców panuje przekonanie, że założenie spółki z o.o. jest swoistym „bezpiecznikiem” – że prowadząc działalność w tej formie, nie odpowiadają oni osobiście za zobowiązania. I rzeczywiście – to spółka, jako osoba prawna, ponosi odpowiedzialność za swoje długi. Jednak ta zasada ma wyjątki. Najważniejszym z nich jest art. 299 Kodeksu spółek handlowych (k.s.h.), który otwiera drogę do pociągnięcia członków zarządu do odpowiedzialności osobistej za zobowiązania spółki.

Zakładanie spółki z o.o. w 2025 roku. Adwokat radzi jak to zrobić krok po kroku i bez błędów

Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością pozostaje jednym z najczęściej wybieranych modeli prowadzenia działalności gospodarczej w Polsce. W 2025 roku proces rejestracji jest w pełni cyfrowy, a pozorne uproszczenie procedury sprawia, że wielu przedsiębiorców zakłada spółki „od ręki”, nie przewidując potencjalnych konsekwencji. Niestety, błędy popełnione na starcie mogą skutkować realnymi problemami organizacyjnymi, podatkowymi i prawnymi, które ujawniają się dopiero po miesiącach – lub latach.

REKLAMA

Faktury ustrukturyzowanej nie da się obiektywnie (w sensie prawnym) użyć ani udostępnić poza KSeF. Co zatem będzie przedmiotem opisu i dekretacji jako dowód księgowy?

Nie da się w sensie prawnym „użyć faktury ustrukturyzowanej poza KSeF” oraz jej „udostępnić” w innej formie niż poprzez bezpośredni dostęp do KSeF – pisze prof. dr hab. Witold Modzelewski.

Obowiązkowy KSeF 2026: Ministerstwo Finansów publikuje harmonogram, dokumentację API KSeF 2.0 oraz strukturę logiczną FA(3)

W dniu 30 czerwca 2025 r. Ministerstwo Finansów opublikowało szczegółową dokumentację techniczną w zakresie implementacji Krajowego Systemu e-Faktur z narzędziami wspierającymi integrację. Od dziś firmy oraz dostawcy oprogramowania do wystawiania faktur mogą rozpocząć przygotowania do wdrożenia systemu w środowisku testowym. Materiały są dostępne pod adresem: ksef.podatki.gov.pl/ksef-na-okres-obligatoryjny/wsparcie-dla-integratorow. W przypadku pytań w zakresie udostępnionej dokumentacji API KSeF 2.0 Ministerstwo Finansów prosi o kontakt za pośrednictwem formularza zgłoszeniowego: ksef.podatki.gov.pl/formularz.

REKLAMA