Uproszczone sprawozdania finansowe dla jednostek małych - zmiany rachunkowości
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Przygotowany przez resort finansów projekt nowelizacji ustawy o rachunkowości oraz niektórych innych ustaw wynika z konieczności dostosowania do Dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady 2013/34/UE z 26 czerwca 2013 r. w sprawie rocznych sprawozdań finansowych, skonsolidowanych sprawozdań finansowych i powiązanych sprawozdań niektórych rodzajów jednostek, zmieniającej dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2006/43/WE oraz uchylającej dyrektywy Rady 78/660/EWG i 83/349/EWG.
Dyrektywa 2013/34 umożliwia państwom członkowskim wprowadzenie uproszczeń w zakresie sprawozdawczości finansowej dla jednostek małych określonych w art. 3 ust. 1 tej Dyrektywy. Zgodnie z przepisami ww. Dyrektywy, jednostki małe to: spółki akcyjne, spółki z ograniczoną odpowiedzialnością oraz spółki komandytowo-akcyjne (jak również spółki osobowe przez nie tworzone), które w roku obrotowym, za który sporządzają sprawozdanie finansowe oraz w roku poprzedzającym ten rok obrotowy nie przekroczyły limitów dwóch z trzech następujących wielkości:
- suma bilansowa: 4 000 000 euro,
- przychody netto ze sprzedaży towarów i produktów: 8 000 000 euro,
- przeciętne zatrudnienie w roku obrotowym: 50.
Uproszczone sprawozdania finansowe
Proponowane zmiany
REKLAMA
Projekt zmian w ustawie o rachunkowości umożliwia sporządzanie skróconego sprawozdania finansowego (jedynie uproszczonego bilansu, rachunku zysków i strat oraz informacji dodatkowej z ograniczoną ilością ujawnień). Wprowadza także zwolnienie ze sporządzania sprawozdania z działalności pod warunkiem, że niektóre informacje objęte dotychczas jego zakresem informacyjnym, zostaną przez jednostki małe ujawnione w informacji dodatkowej. Wprowadzone będzie również zwolnienie z obowiązku sporządzania zestawienia zmian w kapitale własnym oraz rachunku przepływów pieniężnych.
Poszerzeniu ma ulec katalog jednostek małych także na osoby fizyczne, spółki cywilne osób fizycznych, spółki jawne osób fizycznych, spółki partnerskie, inne osoby prawne, z wyłączeniem jednostek sektora finansów publicznych oraz oddziały przedsiębiorców zagranicznych, które w roku obrotowym, za który sporządzają sprawozdanie finansowe oraz w roku poprzedzającym ten rok obrotowy nie przekroczyły dwóch z ww. trzech wielkości.
Ponadto z uproszczeń przewidzianych dla jednostek małych będą mogły skorzystać także osoby fizyczne, spółki cywilne osób fizycznych, spółki jawne osób fizycznych oraz spółki partnerskie, które na podstawie art. 2 ust. 2 ustawy o rachunkowości, mogą stosować przepisy tej ustawy, jeżeli ich przychody za poprzedni rok obrotowy są niższe niż równowartość w walucie polskiej 1 200 000 euro.
Jak wprowadzać uproszczenia w rachunkowości dla jednostek mikro
Projekt doprecyzowuje także katalog przypadków, kiedy jednostka ma status jednostki dominującej wraz ze sposobem liczenia praw głosu oraz praw powoływania i odwoływania członków organów zarządzających, nadzorujących lub administrujących. Zmianie ulegnie definicja jednostek powiązanych, jednostki stowarzyszonej oraz znaczącego inwestora i znaczącego wpływu.
Poza implementacją Dyrektywy 2013/34/UE projekt zmienia też przepisy innych ustaw. Banki uzyskają możliwość przechowywania dowodów księgowych, dotyczących poszczególnych rat kredytów i pożyczek w formie elektronicznej po upływie 5 lat od początku roku obrotowego następującego po roku obrotowym, w którym nastąpiła spłata raty pożyczki lub kredytu.
Czym jest bilans i o jakich zasadach należy pamiętać podczas jego sporządzania? Część 1.
Rozszerzony zostanie katalog podmiotów, które mają obowiązek badania sprawozdań finansowych o krajowe instytucje płatnicze i instytucje pieniądza elektronicznego.
Omawianym projektem nowelizacji ustawy o rachunkowości oraz niektórych innych ustaw zajmie się teraz rząd.
Kancelaria Prawna Skarbiec, specjalizuje się w kompleksowej obsłudze prawnej podmiotów gospodarczych.
Podyskutuj o tym na naszym FORUM
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat