REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Globalne Zasady Rachunkowości Zarządczej przygotowane przez CIMA i AICPA

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Globalne Zasady Rachunkowości Zarządczej
Globalne Zasady Rachunkowości Zarządczej
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Globalne Zasady Rachunkowości Zarządczej, opracowane wspólnie przez ekspertów z wielu państw, to nowe narzędzie, które ma za zadanie ułatwić firmom i pracownikom podejmowanie lepszych decyzji biznesowych, umożliwiając tym samym ich szybszy rozwój.

Chartered Institute of Management Accountants (CIMA) oraz American Institute of CPAs (AICPA) opracowały Globalne Zasady Rachunkowości Zarządczej. Ich prezentacja w Polsce miała miejsce w dniu 25 listopada br. w siedzibie Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie. Prezentacji towarzyszyła debata pod tytułem „Rachunkowość zarządcza kluczem do innowacji i rozwoju”, w której udział wzięli Mirosław Szczepański, Wiceprezes Zarządu Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie; Barbara Misterska-Dragan, Członek Krajowej Rady Biegłych Rewidentów; prof. Anna Karmańska, Kierownik Katedry Rachunkowości Szkoły Głównej Handlowej; dr Andrzej Jakubowicz, Przewodniczący Komisji Rewizyjnej Polskiego Towarzystwa Ekonomistów; Jakub Karbowiak, Dyrektor Finansowy sieci sklepów Piotr i Paweł; Robert Jasiński, Dyrektor Wykonawczy, PKN ORLEN S.A.; Paweł Dyguda, Senior Operations Manager, Internal Audit Services, Infosys BPO Polska; Jakub Bejnarowicz, Country Manager CIMA w Polsce.

REKLAMA

Autopromocja

Globalne Zasady Rachunkowości Zarządczej stanowią zbiór dobrych praktyk, które powstały w efekcie szeroko zakrojonych konsultacji z dyrektorami zarządzającymi i finansowymi, badaczami uniwersyteckimi, regulatorami, instytucjami rządowymi oraz specjalistami z 20 krajów położonych na pięciu kontynentach. Powstawaniu Zasad towarzyszyło także badanie ankietowe przeprowadzone na zlecenie CIMA i AICPA wśród 1100 członków kadry kierowniczej wyższego szczebla z 35 krajów, które wykazało, że bliższa współpraca z pionem finansowym przy podejmowaniu decyzji pomaga skuteczniej zarządzać organizacjami w kolejnych latach, co potwierdziło 89% respondentów.

Globalne Zasad Rachunkowości Zarządczej na stronie CGMA

Z myślą o nowej erze w biznesie

Zdaniem twórców Globalnych Zasad Rachunkowości Zarządczej podejmowanie właściwych decyzji nigdy wcześniej nie było tak ważnym – i trudnym – zadaniem. Innowacje burzą status quo, napędzając niesłabnącą konkurencję. Zalew informacji jeszcze bardziej komplikuje sytuację a działające pod presją tempa zmian organizacje często reagują impulsywnie, rezygnując z przemyślanych działań.

REKLAMA

Globalne Zasady Rachunkowości Zarządczej zostały opracowane z myślą o nowej erze w biznesie. Rachunkowość zarządcza leży u podstaw skutecznego procesu decyzyjnego, ponieważ na pierwszym planie stawia najistotniejsze informacje i analizy, które służą tworzeniu i ochronie wartości.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Dzięki uniwersalnemu zastosowaniu Globalne Zasady Rachunkowości Zarządczej będą pomagać organizacjom – dużym i małym, publicznym i prywatnym – w pozyskiwaniu wartości z coraz większej ilości dostępnych informacji. Adresatami zasad są dyrektorzy zarządzający, dyrektorzy finansowi i członkowie zarządów odpowiedzialni za nadzór nad efektywnością w zarządzanych przez siebie organizacjach. Skorzystają na nich również inwestorzy oraz pozostali interesariusze podmiotów gospodarczych.

Globalne Zasady Rachunkowości Zarządczej staną się filarem uniwersalnego systemu zarządzania efektywnością, który usprawni projektowanie i realizację strategii biznesowych, wspomagając kluczowe działania podejmowane przez działy firm zajmujące się rachunkowością zarządczą. Pełna wersja dokumentu zawiera wskazówki dotyczące stosowania każdej z zasad w 14 odrębnych obszarach praktyki, począwszy od strategii finansowej, a skończywszy na zarządzaniu ryzykiem.

Rachunkowość zarządcza to pozyskiwanie, analizowanie, komunikowanie oraz wykorzystywanie informacji finansowych i niefinansowych – które mają znaczenie przy podejmowaniu decyzji biznesowych – w celu tworzenia i ochrony wartości dla organizacji.


Cztery globalne zasady rachunkowości zarządczej

Na Globalne Zasady Rachunkowości Zarządczej składają się cztery zasady oraz to, jaki efekt można dzięki ich zastosowaniu uzyskać.


Zasada: Komunikacja zapewnia lepsze zrozumienie sytuacji i umożliwia wpływanie na nią

Skutek: Wywieranie wpływu

Rachunkowość zarządcza rozpoczyna się i kończy rozmową. Zasady zostały opracowane po to, aby wspierać organizacje przedzierające się przez „silosy danych” i promować myślenie zintegrowane skutkujące podejmowaniem trafnych decyzji.


Zasada: Informacje są istotne

Skutek: Uzyskanie istotnych informacji

Rachunkowość zarządcza umożliwia decydentom pozyskiwanie istotnych informacji we właściwym momencie. Zasady ułatwiają identyfikowanie historycznych, aktualnych i przyszłych informacji, w tym danych finansowych i niefinansowych pochodzących ze źródeł wewnętrznych i zewnętrznych. Dotyczy to informacji na temat społeczeństwa, środowiska oraz danych ekonomicznych.


Zasada: Analiza oddziaływania na wartość

Skutek: Tworzenie wartości

Rachunkowość zarządcza łączy strategię organizacji z jej modelem biznesowym. Ta zasada pomaga organizacjom symulować różne scenariusze pozwalające zrozumieć, w jaki sposób oddziałują one na tworzenie i ochronę wartości.


Zasada: Rozsądne zarządzanie buduje zaufanie

Skutek: Zdobycie zaufania

Rozliczalność i nadzór zwiększają obiektywność procesów decyzyjnych. Zachowanie równowagi między krótkoterminowymi interesami gospodarczymi a długofalową wartością dla interesariuszy zwiększa wiarygodność i zaufanie.

Jak wprowadzać uproszczenia w rachunkowości dla jednostek mikro



Wypowiedzi uczestników debaty:

dr Andrzej Jakubowicz, Przewodniczący Komisji Rewizyjnej Polskiego Towarzystwa Ekonomistów

- Globalne Zasady Rachunkowości Zarządczej wynikają z globalizacji, z ogólnej globalizacji gospodarki światowej. Stąd powstanie takich organizacji jak CIMA, które działają na terenie całego świata i próbują udoskonalić tego typu narzędzia biznesowe. Sama przydatność Globalnych Zasad Rachunkowości Zarządczej zależy oczywiście od ich zawartości, tzn. zawarte w Zasadach szczegóły decydują o ich przydatności na gruncie przedsiębiorstw. I oczywiście tutaj trzeba brać pod uwagę specyfikę międzynarodową, a także rozwiązania dotychczasowe, bo przecież rachunkowość zarządcza w Polsce stosowana jest od dawna. Można powiedzieć, że pewne wyzwolenie rachunkowości zarządczej, pewna swoboda działalności w tym zakresie da się zauważyć po okresie wejścia w naszym kraju systemu gospodarki rynkowej.


prof. Anna Karmańska, Kierownik Katedry Rachunkowości Szkoły Głównej Handlowej

- Rachunkowość zarządcza rachuje, interpretuje, komunikuje. Po co? Po to, żeby zarządzanie było skuteczniejsze, efektywniejsze, przeradzało się w rentowność, w produkt krajowy brutto. W skali mikro i makro.

- To jest ten czas, w którym musimy się odnaleźć, musimy się nauczyć selekcjonować informacje. Jak ja oceniam Globalne Zasady Rachunkowości Zarządczej? Przeglądając uważnie tę broszurę z Zasadami, którą otrzymaliśmy, wyobraziła sobie, że tak naprawdę Globalne Zasady Rachunkowości Zarządczej to wielorakie sito – sito do przesiewania informacji. Państwo pokazaliście, tworząc te Zasady, różne obszary, w których informacja jest ważna i metodycznie, według czterech kryteriów czy cech przesiewaliście te informacje. I to jest fantastyczny pomocnik, jeżeli chodzi o tworzenie krwioobiegu informacyjnego w przedsiębiorstwie. To jest też narzędzie edukacyjne dla praktyków, którzy w tym przedsiębiorstwie już tkwią, tkwią też w pewnych konwenansach, nawykach, w pewnych stereotypach.


Jakub Bejnarowicz, Country Manager CIMA w Polsce

REKLAMA

- Myślę, że świadomość wdrażania w firmach zasad rachunkowości zarządczej jest coraz większa. Staramy się, jako CIMA w Polsce, kształcić młodych ludzi, którzy mieliby doskonałą wiedzę na temat stosowania i wdrażania zasad rachunkowości zarządczej. Wśród studentów tego kierunku na SGH w Warszawie, ja również wśród studentów innych uczelni, z którymi współpracujemy, jest sporo osób, które zasady rachunkowości zarządczej stosują już w praktyce.

- Zdecydowanie warto stosować zasady rachunkowości zarządczej w praktyce, ponieważ zastosowanie nawet jednej z tych zasad może przynieść firmie duże korzyści, chociażby zintegrowanie wiedzy pomiędzy pracownikami, poprawa wymiany informacji – to już przynosi dodatkową wartość firmie.


Mirosław Szczepański, Wiceprezes Zarządu Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie

- To, co my powinniśmy zrobić, to na pewno być gotowymi do dostarczania takiej informacji, być zawsze na wyciągnięcie ręki. I tutaj jest bardzo dużo do zrobienia, oczywiście w sferze edukacyjnej, ale też w sferze odpowiedzialności społecznej - na poziomie państwa czy samorządu. Każdy przedsiębiorca, już na poziomie samorządów, powinien mieć łatwy dostęp do takich informacji (do zasad rachunkowości zarządczej). Dostęp wspierany przez organy samorządowe, np. w ramach inkubatorów przedsiębiorczości czy innych przedsięwzięć, które będą pomagały tym przedsiębiorcom, którzy będą próbowali wejść na wyższy poziom rozwoju gospodarczego. Na pewno - i tutaj też jest dużo zadań stojących przed nami - konieczne jest podniesienie standardów rad nadzorczych. Właśnie rolą rady nadzorczej jest m.in. wymuszenie na zarządach stosowania pewnych przyjętych globalnie standardów, chociażby właśnie w obszarze rachunkowości zarządczej. Jest tutaj jeszcze dużo do zrobienia, jeżeli chodzi o narzędzia i świadomość członków rad nadzorczych w tym zakresie.

Wynagrodzenia członków zarządów spółek notowanych na GPW

Podyskutuj o tym na naszym FORUM

Zapisz się na newsletter
Chcesz uniknąć błędów? Być na czasie z najnowszymi zmianami w podatkach? Zapisz się na nasz newsletter i otrzymuj rzetelne informacje prosto na swoją skrzynkę.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zaczynasz działalność gospodarczą? Tak można obniżyć składki ZUS na początku działania firmy [komunikat ZUS]

Rozpoczęcie własnej działalności gospodarczej wiąże się z kosztami, szczególnie na starcie. Dlatego początkujący przedsiębiorcy mogą skorzystać z ulg, które pozwalają płacić niższe składki na ubezpieczenia społeczne albo nie płacić ich wcale. Do najważniejszych form wsparcia należą: ulga na start, preferencyjne składki, „Mały ZUS Plus” czy wakacje składkowe.

Ulga dla spadkobierców i przejrzystość dla podatników. Nowości w ustawie podatku od spadków i darowizn już wkrótce

Jest projekt nowelizacji ustawy o podatku od spadków i darowizn, który umożliwi przywrócenie terminu zgłoszenia spadku w wyjątkowych przypadkach oraz doprecyzuje moment powstania obowiązku podatkowego. Zmiany mają uprościć procedury, zwiększyć przejrzystość i wspierać sukcesję firm rodzinnych.

KSeF 2.0: firmy będą miały tylko 4 miesiące na testy. Co trzeba zrobić już teraz?

W czerwcu 2025 r. – zgodnie z harmonogramem – Ministerstwo Finansów udostępniło dokumentację interfejsu API KSeF 2.0. Jest to jednak materiał dla integratorów systemów i dostawców oprogramowania. Firmy wciąż czekają na udostępnienie środowiska testowego, które zaplanowano na koniec września. Konkretne testy będą więc mogły zacząć się dopiero w październiku. Tymczasem obowiązek korzystania z Krajowego Systemu e-Faktur dla części firm wchodzi już w lutym – oznacza to niewiele czasu na przygotowanie.

Projekt ustawy wdrażającej obowiązkowy KSeF po pierwszym czytaniu w Sejmie. Co się zmienia a co pozostaje bez zmian [komentarz eksperta]

W dniu 9 lipca 2025 r., Sejm przeprowadził pierwsze czytanie i skierował do prac w komisji finansów projekt ustawy zakładającej wdrożenie obowiązkowego Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF). Wszystkie kluby i koła poselskie zapowiedziały dalsze prace nad projektem. Prace legislacyjne wchodzą w końcową fazę. Z coraz większą pewnością możemy więc stwierdzić, że obowiązkowy KSeF będzie wdrażany w dwóch etapach - od 1 lutego 2026 i od 1 kwietnia 2026 r.

REKLAMA

Podatek u źródła 2025: Objaśnienia podatkowe ministra finansów dot. statusu rzeczywistego właściciela. Praktyczne szanse i nieoczywiste zagrożenia

Po latach oczekiwań i licznych postulatach ze strony środowisk doradczych oraz biznesowych, Ministerstwo Finansów opublikowało długo zapowiadane objaśnienia dotyczące statusu rzeczywistego właściciela w kontekście podatku u źródła (WHT). Teraz nadszedł czas, by bardziej szczegółowo przyjrzeć się poszczególnym zagadnieniom. Dokument z 3 lipca 2025 r., opublikowany na stronie MF 9 lipca, ma na celu rozwianie wieloletnich wątpliwości dotyczących stosowania klauzuli „beneficial owner”. Choć sam fakt publikacji należy ocenić jako krok w stronę większej przejrzystości i przewidywalności, nie wszystkie zapisy spełniły oczekiwania.

Polski podatek cyfrowy jeszcze w tym roku? Rząd nie ogląda się na Brukselę

Choć Komisja Europejska wycofała się z planów nałożenia podatku cyfrowego, Polska idzie własną drogą. Minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski zapowiada, że projekt ustawy będzie gotowy do końca roku.

KSeF 2026: koniec z papierowymi fakturami, zmiany w obiegu dokumentów i obsłudze procesu sprzedaży w firmie

W przyszłym roku w Polsce zostanie uruchomiony obowiązkowy system fakturowania za pomocą Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF). Obowiązek ten wejdzie w życie na początku 2026 roku i wynika z procedowanego w Parlamencie projektu ustawy o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług. Aktualny postęp prac legislacyjnych nad projektem, oznaczonym numerem druku 1407, można śledzić na stronach Sejmu.

Składki ZUS dla małych firm w 2025 roku - preferencje: ulga na start, mały ZUS plus i wakacje składkowe

Ulga na start, preferencyjne składki, czy „Mały ZUS plus”, a także wakacje składkowe – to propozycje wsparcia dla małych przedsiębiorców. Korzyści to możliwość opłacania niższych składek lub ich brak. Warto też zwrócić uwagę na konsekwencje z tym związane. ZUS tłumaczy kto i z jakich ulg może skorzystać oraz jakie są zagrożenia z tym związane.

REKLAMA

Zwracasz pracownikom wydatki na taksówki – czy musisz pobrać zaliczkę na podatek PIT? Najnowsze wyjaśnienia fiskusa (taksówki w podróży służbowej i w czasie wyjścia służbowego)

Pracodawcy mają wątpliwości, czy w przypadku zwracania pracownikom wydatków na taksówki (kiedy to pracownicy wykonują obowiązki służbowe – zarówno w podróży służbowej jak i w czasie tzw. wyjścia służbowego), trzeba od tych kwot pobierać zaliczki na podatek dochodowy? Pod koniec czerwca 2025 r. wyjaśnił to dokładnie Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej. Kilka miesięcy wcześniej odpowiedzi na to pytanie udzielił Minister Finansów.

Minister Majewska chce uproszczenia ZUS dla firm – konkretne propozycje zmian już na stole

Minister Agnieszka Majewska zaproponowała szereg zmian w przepisach dotyczących ubezpieczeń społecznych, które mają ułatwić życie mikro, małym i średnim przedsiębiorcom. Wśród postulatów znalazły się m.in. podniesienie limitu Małego ZUS Plus, likwidacja składki rentowej dla emerytów-przedsiębiorców, uproszczenia przy wakacjach składkowych oraz ułatwienia dla łączących biznes z rodzicielstwem.

REKLAMA