REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Globalne Zasady Rachunkowości Zarządczej przygotowane przez CIMA i AICPA

Globalne Zasady Rachunkowości Zarządczej
Globalne Zasady Rachunkowości Zarządczej
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Globalne Zasady Rachunkowości Zarządczej, opracowane wspólnie przez ekspertów z wielu państw, to nowe narzędzie, które ma za zadanie ułatwić firmom i pracownikom podejmowanie lepszych decyzji biznesowych, umożliwiając tym samym ich szybszy rozwój.

Chartered Institute of Management Accountants (CIMA) oraz American Institute of CPAs (AICPA) opracowały Globalne Zasady Rachunkowości Zarządczej. Ich prezentacja w Polsce miała miejsce w dniu 25 listopada br. w siedzibie Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie. Prezentacji towarzyszyła debata pod tytułem „Rachunkowość zarządcza kluczem do innowacji i rozwoju”, w której udział wzięli Mirosław Szczepański, Wiceprezes Zarządu Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie; Barbara Misterska-Dragan, Członek Krajowej Rady Biegłych Rewidentów; prof. Anna Karmańska, Kierownik Katedry Rachunkowości Szkoły Głównej Handlowej; dr Andrzej Jakubowicz, Przewodniczący Komisji Rewizyjnej Polskiego Towarzystwa Ekonomistów; Jakub Karbowiak, Dyrektor Finansowy sieci sklepów Piotr i Paweł; Robert Jasiński, Dyrektor Wykonawczy, PKN ORLEN S.A.; Paweł Dyguda, Senior Operations Manager, Internal Audit Services, Infosys BPO Polska; Jakub Bejnarowicz, Country Manager CIMA w Polsce.

REKLAMA

Autopromocja

Globalne Zasady Rachunkowości Zarządczej stanowią zbiór dobrych praktyk, które powstały w efekcie szeroko zakrojonych konsultacji z dyrektorami zarządzającymi i finansowymi, badaczami uniwersyteckimi, regulatorami, instytucjami rządowymi oraz specjalistami z 20 krajów położonych na pięciu kontynentach. Powstawaniu Zasad towarzyszyło także badanie ankietowe przeprowadzone na zlecenie CIMA i AICPA wśród 1100 członków kadry kierowniczej wyższego szczebla z 35 krajów, które wykazało, że bliższa współpraca z pionem finansowym przy podejmowaniu decyzji pomaga skuteczniej zarządzać organizacjami w kolejnych latach, co potwierdziło 89% respondentów.

Globalne Zasad Rachunkowości Zarządczej na stronie CGMA

Z myślą o nowej erze w biznesie

Zdaniem twórców Globalnych Zasad Rachunkowości Zarządczej podejmowanie właściwych decyzji nigdy wcześniej nie było tak ważnym – i trudnym – zadaniem. Innowacje burzą status quo, napędzając niesłabnącą konkurencję. Zalew informacji jeszcze bardziej komplikuje sytuację a działające pod presją tempa zmian organizacje często reagują impulsywnie, rezygnując z przemyślanych działań.

Globalne Zasady Rachunkowości Zarządczej zostały opracowane z myślą o nowej erze w biznesie. Rachunkowość zarządcza leży u podstaw skutecznego procesu decyzyjnego, ponieważ na pierwszym planie stawia najistotniejsze informacje i analizy, które służą tworzeniu i ochronie wartości.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Dzięki uniwersalnemu zastosowaniu Globalne Zasady Rachunkowości Zarządczej będą pomagać organizacjom – dużym i małym, publicznym i prywatnym – w pozyskiwaniu wartości z coraz większej ilości dostępnych informacji. Adresatami zasad są dyrektorzy zarządzający, dyrektorzy finansowi i członkowie zarządów odpowiedzialni za nadzór nad efektywnością w zarządzanych przez siebie organizacjach. Skorzystają na nich również inwestorzy oraz pozostali interesariusze podmiotów gospodarczych.

Globalne Zasady Rachunkowości Zarządczej staną się filarem uniwersalnego systemu zarządzania efektywnością, który usprawni projektowanie i realizację strategii biznesowych, wspomagając kluczowe działania podejmowane przez działy firm zajmujące się rachunkowością zarządczą. Pełna wersja dokumentu zawiera wskazówki dotyczące stosowania każdej z zasad w 14 odrębnych obszarach praktyki, począwszy od strategii finansowej, a skończywszy na zarządzaniu ryzykiem.

Rachunkowość zarządcza to pozyskiwanie, analizowanie, komunikowanie oraz wykorzystywanie informacji finansowych i niefinansowych – które mają znaczenie przy podejmowaniu decyzji biznesowych – w celu tworzenia i ochrony wartości dla organizacji.


Cztery globalne zasady rachunkowości zarządczej

Na Globalne Zasady Rachunkowości Zarządczej składają się cztery zasady oraz to, jaki efekt można dzięki ich zastosowaniu uzyskać.


Zasada: Komunikacja zapewnia lepsze zrozumienie sytuacji i umożliwia wpływanie na nią

Skutek: Wywieranie wpływu

Rachunkowość zarządcza rozpoczyna się i kończy rozmową. Zasady zostały opracowane po to, aby wspierać organizacje przedzierające się przez „silosy danych” i promować myślenie zintegrowane skutkujące podejmowaniem trafnych decyzji.


Zasada: Informacje są istotne

Skutek: Uzyskanie istotnych informacji

Rachunkowość zarządcza umożliwia decydentom pozyskiwanie istotnych informacji we właściwym momencie. Zasady ułatwiają identyfikowanie historycznych, aktualnych i przyszłych informacji, w tym danych finansowych i niefinansowych pochodzących ze źródeł wewnętrznych i zewnętrznych. Dotyczy to informacji na temat społeczeństwa, środowiska oraz danych ekonomicznych.


Zasada: Analiza oddziaływania na wartość

Skutek: Tworzenie wartości

Rachunkowość zarządcza łączy strategię organizacji z jej modelem biznesowym. Ta zasada pomaga organizacjom symulować różne scenariusze pozwalające zrozumieć, w jaki sposób oddziałują one na tworzenie i ochronę wartości.


Zasada: Rozsądne zarządzanie buduje zaufanie

Skutek: Zdobycie zaufania

Rozliczalność i nadzór zwiększają obiektywność procesów decyzyjnych. Zachowanie równowagi między krótkoterminowymi interesami gospodarczymi a długofalową wartością dla interesariuszy zwiększa wiarygodność i zaufanie.

Jak wprowadzać uproszczenia w rachunkowości dla jednostek mikro



Wypowiedzi uczestników debaty:

dr Andrzej Jakubowicz, Przewodniczący Komisji Rewizyjnej Polskiego Towarzystwa Ekonomistów

- Globalne Zasady Rachunkowości Zarządczej wynikają z globalizacji, z ogólnej globalizacji gospodarki światowej. Stąd powstanie takich organizacji jak CIMA, które działają na terenie całego świata i próbują udoskonalić tego typu narzędzia biznesowe. Sama przydatność Globalnych Zasad Rachunkowości Zarządczej zależy oczywiście od ich zawartości, tzn. zawarte w Zasadach szczegóły decydują o ich przydatności na gruncie przedsiębiorstw. I oczywiście tutaj trzeba brać pod uwagę specyfikę międzynarodową, a także rozwiązania dotychczasowe, bo przecież rachunkowość zarządcza w Polsce stosowana jest od dawna. Można powiedzieć, że pewne wyzwolenie rachunkowości zarządczej, pewna swoboda działalności w tym zakresie da się zauważyć po okresie wejścia w naszym kraju systemu gospodarki rynkowej.


prof. Anna Karmańska, Kierownik Katedry Rachunkowości Szkoły Głównej Handlowej

- Rachunkowość zarządcza rachuje, interpretuje, komunikuje. Po co? Po to, żeby zarządzanie było skuteczniejsze, efektywniejsze, przeradzało się w rentowność, w produkt krajowy brutto. W skali mikro i makro.

- To jest ten czas, w którym musimy się odnaleźć, musimy się nauczyć selekcjonować informacje. Jak ja oceniam Globalne Zasady Rachunkowości Zarządczej? Przeglądając uważnie tę broszurę z Zasadami, którą otrzymaliśmy, wyobraziła sobie, że tak naprawdę Globalne Zasady Rachunkowości Zarządczej to wielorakie sito – sito do przesiewania informacji. Państwo pokazaliście, tworząc te Zasady, różne obszary, w których informacja jest ważna i metodycznie, według czterech kryteriów czy cech przesiewaliście te informacje. I to jest fantastyczny pomocnik, jeżeli chodzi o tworzenie krwioobiegu informacyjnego w przedsiębiorstwie. To jest też narzędzie edukacyjne dla praktyków, którzy w tym przedsiębiorstwie już tkwią, tkwią też w pewnych konwenansach, nawykach, w pewnych stereotypach.


Jakub Bejnarowicz, Country Manager CIMA w Polsce

REKLAMA

- Myślę, że świadomość wdrażania w firmach zasad rachunkowości zarządczej jest coraz większa. Staramy się, jako CIMA w Polsce, kształcić młodych ludzi, którzy mieliby doskonałą wiedzę na temat stosowania i wdrażania zasad rachunkowości zarządczej. Wśród studentów tego kierunku na SGH w Warszawie, ja również wśród studentów innych uczelni, z którymi współpracujemy, jest sporo osób, które zasady rachunkowości zarządczej stosują już w praktyce.

- Zdecydowanie warto stosować zasady rachunkowości zarządczej w praktyce, ponieważ zastosowanie nawet jednej z tych zasad może przynieść firmie duże korzyści, chociażby zintegrowanie wiedzy pomiędzy pracownikami, poprawa wymiany informacji – to już przynosi dodatkową wartość firmie.


Mirosław Szczepański, Wiceprezes Zarządu Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie

- To, co my powinniśmy zrobić, to na pewno być gotowymi do dostarczania takiej informacji, być zawsze na wyciągnięcie ręki. I tutaj jest bardzo dużo do zrobienia, oczywiście w sferze edukacyjnej, ale też w sferze odpowiedzialności społecznej - na poziomie państwa czy samorządu. Każdy przedsiębiorca, już na poziomie samorządów, powinien mieć łatwy dostęp do takich informacji (do zasad rachunkowości zarządczej). Dostęp wspierany przez organy samorządowe, np. w ramach inkubatorów przedsiębiorczości czy innych przedsięwzięć, które będą pomagały tym przedsiębiorcom, którzy będą próbowali wejść na wyższy poziom rozwoju gospodarczego. Na pewno - i tutaj też jest dużo zadań stojących przed nami - konieczne jest podniesienie standardów rad nadzorczych. Właśnie rolą rady nadzorczej jest m.in. wymuszenie na zarządach stosowania pewnych przyjętych globalnie standardów, chociażby właśnie w obszarze rachunkowości zarządczej. Jest tutaj jeszcze dużo do zrobienia, jeżeli chodzi o narzędzia i świadomość członków rad nadzorczych w tym zakresie.

Wynagrodzenia członków zarządów spółek notowanych na GPW

Podyskutuj o tym na naszym FORUM

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/9
Są kosztem uzyskania przychodu:
koszty reprezentacji, w szczególności poniesione na usługi gastronomiczne, zakup żywności oraz napojów, w tym alkoholowych
udzielone pożyczki, w tym stracone pożyczki
wydatki na wystrój wnętrza biurowego nie będące wydatkami reprezentacyjnymi
wpłaty dokonywane do pracowniczych planów kapitałowych, o których mowa w ustawie o pracowniczych planach kapitałowych – od nagród i premii wypłaconych z dochodu po opodatkowaniu podatkiem dochodowym
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Pracownik może czasem nie wykonywać pracy i zachować prawo do wynagrodzenia. W jakich przypadkach?

Wynagrodzenie jest – co do zasady - świadczeniem przysługującym w zamian za świadczoną przez pracownika pracę (czyli wynagrodzenie przysługuje za pracę wykonaną). Za czas niewykonywania pracy pracownik ma prawo do wynagrodzenia, jeżeli wynika to z przepisów prawa pracy.

Zmiana zasad wysyłania pocztą pism (urzędowych, podatkowych, sądowych) z zachowaniem terminu. Łatwiej będzie też uzyskać oprocentowanie nadpłat

Do Sejmu trafił już rządowy projekt nowelizacji Ordynacji podatkowej i kilku innych ustaw, który ma na celu dostosowania polskiego prawa do dwóch wyroków Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE). Nowe przepisy przewidują, że m.in. w procedurze podatkowej, administracyjnej, cywilnej, można będzie nadać pismo (z zachowaniem terminu) do urzędu u dowolnego operatora pocztowego, a nie jak do tej pory tylko za pośrednictwem Poczty Polskiej. Zmienione omawianą nowelizacją przepisy zapewnią też oprocentowanie nadpłat powstałych w wyniku orzeczeń TSUE lub TK za okres od dnia powstania nadpłaty do dnia jej zwrotu, niezależnie od czasu złożenia wniosku o zwrot nadpłaty.

Bałagan w dokumentach firmy? Sprawdź, jak skutecznie nad nimi zapanować

Papierowy bałagan w dokumentacji firmowej. Dlaczego tradycyjne przechowywanie dokumentów sprawia tyle problemów? Co musisz wiedzieć, aby to zmienić?

Ile wyniesie rata kredytu po obniżce stóp procentowych o 0,5 pp, 0,75 pp, 1 pp.? Jak wzrośnie zdolność kredytowa? Stopy NBP spadną dopiero w II połowie 2025 r.?

Rada Polityki Pieniężnej na posiedzeniu w dniach 15-16 stycznia 2024 r. utrzymała wszystkie stopy procentowe NBP na niezmienionym poziomie. RPP nie zmieniła poziomu stóp procentowych w styczniu 2025 r. Rankomat.pl zwraca jednak uwagę, że jest szansa na to, że w 2025 roku (raczej w II połowie) stopy spadną o 0,75 p.p. (punkt procentowy). To wywołałoby spadek raty przeciętnego kredytu o 196 zł i wzrost zdolności kredytowej. Okazuje się, że bankach obniżki już się zaczęły i to nie tylko w przypadku lokat, ale również kredytów. Jak wynika z danych NBP, średnie oprocentowanie lokat założonych w listopadzie (najnowsze dostępne dane) spadło poniżej 4% po raz pierwszy od maja 2022 r. Średnie oprocentowanie kredytów hipotecznych również było najniższe od maja 2022 r. i wyniosło 7,35%. Zauważalnie staniały nawet kredyty konsumpcyjne, których RRSO po raz pierwszy od grudnia 2021 r. spadło poniżej 13%.

REKLAMA

E-akta osobowe pracowników: co muszą zawierać i jak je prowadzić?

Elektroniczna forma akt osobowych, czyli e-akta, staje się coraz bardziej popularna, oferując wygodę, efektywność i oszczędność czasu. Ale czym właściwie są e-akta osobowe pracowników i jak je prawidłowo prowadzić?

Procedura VAT-OSS – na czym polega, jak stosować i dlaczego warto. Jak wypełnić zgłoszenie VIU-R

Wprowadzenie procedury VAT-OSS (One Stop Shop – co można przetłumaczyć jako: Sklep w jednym miejscu), to istotne uproszczenie rozliczeń podatkowych dla firm prowadzących działalność transgraniczną w Unii Europejskiej. Procedura ta umożliwia przedsiębiorcom rozliczać w jednym miejscu podatek VAT z tytułu sprzedaży towarów i usług na rzecz konsumentów w innych krajach UE. Pozwala to na uniknięcie skomplikowanych procesów rejestracji i rozliczeń w każdym państwie członkowskim oddzielnie.

Automatyzacja i sztuczna inteligencja w księgowości: przykłady konkretnych zastosowań. System wykryje oszusta i fałszywego dostawcę

Automatyzacja procesów finansowych (w tym zastosowanie sztucznej inteligencji) już teraz pomaga przedsiębiorcom oszczędzać czas, redukować koszty oraz minimalizuje ryzyko błędów. I choć jej korzyści odkrywają głównie najwięksi rynkowi gracze, wkrótce te narzędzia mogą stać się niezbędnym elementem każdej firmy, chociażby ze względu na ich nieocenioną pomoc w wykrywaniu cyberoszustw. O tym, dlaczego automatyzacja w księgowości jest niezbędna, mówi Marzena Janta-Lipińska, ekspertka ds. podatków, specjalizująca się w księgowości zewnętrznej i propagatorka nowoczesnych, elastycznych rozwiązań z zakresu usług operacyjnych, zgodności z przepisami i sprawozdawczości.

Świetna wiadomość dla podatników. Chodzi o odsetki z urzędu skarbowego

Odsetki od nadpłat podatkowych będą naliczane już od dnia ich powstania aż do momentu zwrotu – taką zmianę przewiduje projekt nowelizacji ordynacji podatkowej przyjęty przez rząd. Co jeszcze ulegnie zmianie?

REKLAMA

Podatek od nieruchomości w 2025 r. Budynek i budowla inaczej definiowane, przesunięcie złożenia deklaracji DN-1 i inna stawka dla garaży

Budynek i budowla zmieniły od początku 2025 r. swoje definicje w podatku od nieruchomości.  Do tej pory podatnicy posługiwali się uregulowaniami pochodzącymi z prawa budowlanego, dlatego wprowadzenie przepisów regulujących te kwestie bezpośrednio w przepisach podatkowych to spora zmiana. Sprawdzamy, w jaki sposób wpłynie ona na obowiązki podatkowe polskich przedsiębiorców. 

Tsunami zmian podatkowych – kto ucierpi najbardziej?

Rok 2025 przynosi kolejną falę zmian podatkowych, które dotkną zarówno najmniejszych przedsiębiorców, jak i największe firmy. Eksperci alarmują, że brak stabilności prawa zagraża inwestycjom w Polsce, a wprowadzenie nowych przepisów w pośpiechu prowadzi do kosztownych błędów. Czy czeka nas poprawa w zakresie przewidywalności i uproszczenia systemu fiskalnego?

REKLAMA