| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Rachunkowość > Sprawozdawczość > Wydatki za złożenie sprawozdania finansowego

Wydatki za złożenie sprawozdania finansowego

Nakłady, jakie są ponoszone na ogłoszenie sprawozdania finansowego powinny być ujęte w tym roku, w którym zostały poniesione i zaliczone do kosztów działalności operacyjnej. Co jednak w sytuacji, gdy sprawozdanie zostało złożone do Krajowego Rejestru Sądowego, a wpłaty do spółki trafiły później.

Sprawozdanie finansowe

Zgodnie z przepisami ustawy o rachunkowości do Krajowego Rejestru Sądowego należy złożyć:

1) roczne sprawozdanie finansowe (wszystkie wymagane dla danej jednostki elementy),

2) opinię biegłego rewidenta, jeżeli sprawozdanie podlegało badaniu,

3) odpis uchwały bądź postanowienia organu zatwierdzającego o zatwierdzeniu rocznego sprawozdania finansowego i podziale zysku lub pokryciu straty, w przypadku jednostek sporządzających sprawozdanie zgodnie z art. 49 ust. 1 ustawy z 29 września 1994 r. o rachunkowości (t.j. Dz.U. z 2013 r. poz. 330 ze zm.),

4) sprawozdanie z działalności jednostki,

5) w przypadku jednostki sporządzającej uproszczone sprawozdanie finansowe zamiast opinii biegłego rewidenta składa się do rejestru sądowego informację o rodzaju tej opinii wraz ze wskazaniem, czy zawiera ona dodatkowe objaśnienia (art. 69 ust. 1 ustawy o rachunkowości).

Jak prawidłowo dokonać wyboru biegłego rewidenta

Nakłady na ogłoszenie sprawozdania finansowego

Nakłady poniesione na ogłoszenie sprawozdania finansowego należy zaliczyć do kosztów działalności operacyjnej w roku ich poniesienia. W przypadku sprawozdań już zatwierdzonych nie ma możliwości ujęcia zapisów w roku obejmującym sprawozdanie. W związku z tym, że kwoty złożenia sprawozdania finansowego są nieistotne, nie trzeba tworzyć rezerwy na koszty złożenia sprawozdania.

Zobacz wskaźnik: Badanie sprawozdań finansowych

Opłaty: sądowa i za ogłoszenie wzmianki w MSiG

Informacja o złożeniu rocznego sprawozdania finansowego w KRS będzie przekazywana do publikacji w Monitorze Sądowym i Gospodarczym. Przy składaniu wniosku o zmianę wpisu w KRS należy uiścić opłatę sądową i opłatę za ogłoszenie wzmianki w MSiG. Opłaty są dokonywane na rachunek bieżący dochodów sądu rejonowego przyjmującego wniosek o dokonanie wpisu. Wynoszą one:

1) opłata sądowa od wniosku o przyjęcie dokumentów – 40 zł (jeżeli jednostka nie zgłasza innych zmian),

2) opłata za ogłoszenie wpisu w Monitorze Sądowym i Gospodarczym – 100 zł.

Zmiany w ustawie o rachunkowości - uproszczone sprawozdania finansowe mikropodmiotów

Zapisy w księgach rachunkowych

Zapisów w księgach rachunkowych dotyczących uiszczenia tych opłat dokonuje się na podstawie dokumentów potwierdzających te operacje. Zapłatę za zgłoszenie sprawozdania finansowego do KRS zapisuje się po stronie Wn konta Rozliczenie zakupu i jednocześnie po stronie Ma konta Pozostałe rozrachunki. Wydatki na ogłoszenie sprawozdania księgujemy po stronie Wn konta Podatki i opłaty lub odpowiedniego konta zespołu 5 oraz po stronie Ma konta Rozliczenie zakupu. Natomiast opłatę za zgłoszenie sprawozdania ewidencjonuje się po stronie Wn konta Pozostałe rozrachunki, a także po stronie Ma konta Rachunek bieżący.

Podyskutuj o tym na naszym FORUM


Podstawa prawna:

- Ustawa z 29 września 1994 r. o rachunkowości (t.j. Dz.U. z 2013 r. poz. 330 ze zm.).

- Rozporządzenie ministra sprawiedliwości z 13 maja 2014 r. w sprawie wydawania i rozpowszechniania Monitora Sądowego i Gospodarczego (Dz.U. poz. 649).

- Rozporządzenia ministra sprawiedliwości z 21 grudnia 2000 r. w sprawie określenia wzorów urzędowych formularzy wniosków o wpis do Krajowego Rejestru Sądowego oraz sposobu i miejsca ich udostępniania (Dz.U. nr 118, poz. 1247 ze zm.).


Autor: Marta Przyborowska

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

Artykuł Partnerski

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Piotr Barchan

Ekspert ds. Leasingu, Menedżer

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »