reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Rachunkowość > Sprawozdawczość > Wydatki za złożenie sprawozdania finansowego

Wydatki za złożenie sprawozdania finansowego

Nakłady, jakie są ponoszone na ogłoszenie sprawozdania finansowego powinny być ujęte w tym roku, w którym zostały poniesione i zaliczone do kosztów działalności operacyjnej. Co jednak w sytuacji, gdy sprawozdanie zostało złożone do Krajowego Rejestru Sądowego, a wpłaty do spółki trafiły później.

Sprawozdanie finansowe

Zgodnie z przepisami ustawy o rachunkowości do Krajowego Rejestru Sądowego należy złożyć:

1) roczne sprawozdanie finansowe (wszystkie wymagane dla danej jednostki elementy),

2) opinię biegłego rewidenta, jeżeli sprawozdanie podlegało badaniu,

3) odpis uchwały bądź postanowienia organu zatwierdzającego o zatwierdzeniu rocznego sprawozdania finansowego i podziale zysku lub pokryciu straty, w przypadku jednostek sporządzających sprawozdanie zgodnie z art. 49 ust. 1 ustawy z 29 września 1994 r. o rachunkowości (t.j. Dz.U. z 2013 r. poz. 330 ze zm.),

4) sprawozdanie z działalności jednostki,

5) w przypadku jednostki sporządzającej uproszczone sprawozdanie finansowe zamiast opinii biegłego rewidenta składa się do rejestru sądowego informację o rodzaju tej opinii wraz ze wskazaniem, czy zawiera ona dodatkowe objaśnienia (art. 69 ust. 1 ustawy o rachunkowości).

Jak prawidłowo dokonać wyboru biegłego rewidenta

Nakłady na ogłoszenie sprawozdania finansowego

Nakłady poniesione na ogłoszenie sprawozdania finansowego należy zaliczyć do kosztów działalności operacyjnej w roku ich poniesienia. W przypadku sprawozdań już zatwierdzonych nie ma możliwości ujęcia zapisów w roku obejmującym sprawozdanie. W związku z tym, że kwoty złożenia sprawozdania finansowego są nieistotne, nie trzeba tworzyć rezerwy na koszty złożenia sprawozdania.

Zobacz wskaźnik: Badanie sprawozdań finansowych

Opłaty: sądowa i za ogłoszenie wzmianki w MSiG

Informacja o złożeniu rocznego sprawozdania finansowego w KRS będzie przekazywana do publikacji w Monitorze Sądowym i Gospodarczym. Przy składaniu wniosku o zmianę wpisu w KRS należy uiścić opłatę sądową i opłatę za ogłoszenie wzmianki w MSiG. Opłaty są dokonywane na rachunek bieżący dochodów sądu rejonowego przyjmującego wniosek o dokonanie wpisu. Wynoszą one:

1) opłata sądowa od wniosku o przyjęcie dokumentów – 40 zł (jeżeli jednostka nie zgłasza innych zmian),

2) opłata za ogłoszenie wpisu w Monitorze Sądowym i Gospodarczym – 100 zł.

Zmiany w ustawie o rachunkowości - uproszczone sprawozdania finansowe mikropodmiotów

Zapisy w księgach rachunkowych

Zapisów w księgach rachunkowych dotyczących uiszczenia tych opłat dokonuje się na podstawie dokumentów potwierdzających te operacje. Zapłatę za zgłoszenie sprawozdania finansowego do KRS zapisuje się po stronie Wn konta Rozliczenie zakupu i jednocześnie po stronie Ma konta Pozostałe rozrachunki. Wydatki na ogłoszenie sprawozdania księgujemy po stronie Wn konta Podatki i opłaty lub odpowiedniego konta zespołu 5 oraz po stronie Ma konta Rozliczenie zakupu. Natomiast opłatę za zgłoszenie sprawozdania ewidencjonuje się po stronie Wn konta Pozostałe rozrachunki, a także po stronie Ma konta Rachunek bieżący.

Podyskutuj o tym na naszym FORUM


Podstawa prawna:

- Ustawa z 29 września 1994 r. o rachunkowości (t.j. Dz.U. z 2013 r. poz. 330 ze zm.).

- Rozporządzenie ministra sprawiedliwości z 13 maja 2014 r. w sprawie wydawania i rozpowszechniania Monitora Sądowego i Gospodarczego (Dz.U. poz. 649).

- Rozporządzenia ministra sprawiedliwości z 21 grudnia 2000 r. w sprawie określenia wzorów urzędowych formularzy wniosków o wpis do Krajowego Rejestru Sądowego oraz sposobu i miejsca ich udostępniania (Dz.U. nr 118, poz. 1247 ze zm.).


Autor: Marta Przyborowska

reklama

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS - podatki, prawo

Tarcza antykryzysowa 3.0 – przewodnik po zmianach

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Marcin Janiak

Prawnik, ekspert w zakresie prawa cywilnego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama