| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Rachunkowość > Sprawozdawczość > Zmiany w ustawie o rachunkowości - uproszczone sprawozdania finansowe mikropodmiotów

Zmiany w ustawie o rachunkowości - uproszczone sprawozdania finansowe mikropodmiotów

5 września 2014 r. wchodzi w życie nowelizacja ustawy o rachunkowości, która wprowadza nową kategorię podmiotów. Są to mikropodmioty, które mogą stosować uproszczoną sprawozdawczość finansową i dzięki temu zmniejszać swoje obciążenia administracyjne, zarówno kosztowe, jak i czasowe.

1. Na czym polegają zmiany

Nowelizacja zmienia zakres podmiotowy ustawy o rachunkowości. Zgodnie z nowymi przepisami ustawę należy stosować do mających siedzibę lub miejsce sprawowania zarządu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej:

(...) osób fizycznych, spółek cywilnych osób fizycznych, spółek jawnych osób fizycznych oraz spółek partnerskich, jeżeli ich przychody netto ze sprzedaży towarów, produktów i operacji finansowych za poprzedni rok obrotowy wyniosły co najmniej równowartość w walucie polskiej 1 200 000 euro (art. 2 ust. 1 pkt 2).

Spółdzielnie socjalne, niezależnie od wysokości obrotów, mają więc obowiązek prowadzić księgi rachunkowe. Przepisy mają zastosowanie do sprawozdań finansowych sporządzonych za rok obrotowy kończący się po dniu wejścia w życie nowelizacji. Oznacza to, że spółdzielnie socjalne, które w 2014 r. z racji wysokości przychodów nie prowadziły ksiąg rachunkowych, muszą je za ten rok założyć i sporządzić odpowiednio sprawozdanie finansowe.

Należy zaznaczyć, że niejasne jest, czy podlegają przepisom ustawy spółki partnerskie. Są to bowiem spółki handlowe osobowe, które na mocy art. 2 ust. 1 pkt 1 powinny prowadzić księgi rachunkowe. Artykuł 2 ust. 1 pkt 2 mówi z kolei, że te spółki mają obowiązek prowadzenia ksiąg rachunkowych, jeżeli ich przychody netto ze sprzedaży towarów, produktów i operacji finansowych za poprzedni rok wyniosły co najmniej 1 200 000 euro (w przeliczeniu na złote według kursu średniego NBP na 30 września).

Z listy podmiotów podlegających przepisom ustawy wykreślone zostały państwowe fundusze celowe (art. 2 ust. 1 pkt 4c) oraz osoby zagraniczne (art. 2 ust. 1 pkt 6). Nadal jednak muszą prowadzić księgi rachunkowe oddziały i przedstawicielstwa przedsiębiorców zagranicznych, w rozumieniu przepisów o swobodzie działalności gospodarczej.

Podkreślone zostało, że kościelne osoby prawne nieprowadzące działalności gospodarczej prowadzą rachunkowość zgodnie ze swoimi przepisami wewnętrznymi. Oznacza to, że jeżeli kościelne osoby prawne nie prowadzą działalności gospodarczej, wówczas w tym zakresie nie podlegają przepisom ustawy o rachunkowości.

UWAGA!

Jeżeli kościelne osoby prawne podejmują działalność gospodarczą, to w tym zakresie powinny prowadzić księgi rachunkowe.

Wskaźniki i stawki

Kalkulatory

Podyskutuj o tym na naszym FORUM

2. Mikropodmioty – nowa kategoria podmiotowa sprawozdawczości finansowej

Nowelizacja ustawy o rachunkowości dzieli mikropodmioty na cztery kategorie:

● spółki handlowe oraz oddziały przedsiębiorców zagranicznych,

● jednostki nieprowadzące działalności gospodarczej,

● mikropodmioty inne niż spółki handlowe zobowiązane do prowadzenia ksiąg rachunkowych,

● mikropodmioty dobrowolnie prowadzące księgi rachunkowe.

Emilia Bartkowiak

Więcej w tekście: Zmiany ustawy o rachunkowości – praktyczne wskazówki

Artykuł wskazuje zmiany jakie wprowadza nowelizacja ustawy o rachunkowości. Omawia nową kategorię podmiotową sprawozdawczości finansowej – mikropodmioty. Tekst podpowiada, jakie są zasady rachunkowości dla mikropodmiotów oraz jak jednostki mikro mają sporządzać swoje sprawozdania finansowe.

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

Artykuł Partnerski

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Biuro Rachunkowe BMGM Spółka z o.o.

Usługi księgowe i doradztwo biznesowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »