| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Podatek od transakcji finansowych w Unii Europejskiej

Podatek od transakcji finansowych w Unii Europejskiej

Według prawników z unijnej Rady, wprowadzenie podatku od transakcji finansowych w 11 krajach Unii Europejskiej byłoby niezgodne z prawem. Pomysłu broni Komisja Europejska, która naciskała na wprowadzenie podatku, wskazując odpowiedzialność sektora finansowego za obecny kryzys.

Podatek od transakcji finansowych i dla hipermarketów

Prawnicy uznali jednak, że podatek jest barierą dla swobodnego przepływu kapitału na jednolitym rynku. Komisja skrytykowała tę opinię. Podkreśliła, że zaproponowane przez nią przepisy, wprowadzające podatek, nie dyskryminują żadnego kraju, a jej prawnicy uważnie przeanalizowali pomysł i że jest on zgodny z unijnymi przepisami.

Opinią prawników z Rady zajmą się teraz państwa członkowskie i choć nie jest ona wiążąca, to niektórzy już mówią o fiasku planów wprowadzenia podatku od transakcji finansowych.

11 krajów UE wprowadzi podatek od transakcji finansowych

Komisja Europejska od początku miała z nim problemy. Nie udało się jej przekonać światowych potęg gospodarczych do swego pomysłu, później napotkała opór w Unii. W końcu planom przyklasnęło 11 krajów członkowskich i zgodziło się wprowadzić podatek u siebie. Są to - Francja, Niemcy, Włochy, Hiszpania, Portugalia, Belgia, Austria, Grecja, Estonia, Słowenia i Słowacja

Zapraszamy do dyskusji na forum o podatkach

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria LTCA

Kancelaria LTCA Zarzycki Niebudek Adwokaci i Doradcy Podatkowi sp.k. specjalizuje się w profesjonalnym doradztwie prawnym i podatkowym na rzecz podmiotów prawa gospodarczego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »