reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > 11 krajów UE wprowadzi podatek od transakcji finansowych

11 krajów UE wprowadzi podatek od transakcji finansowych

Podatek od transakcji finansowych chce wprowadzić 11 krajów Unii Europejskiej. Podatek ma obowiązywać od roku 2014. Kwota, jaką zasiliłby budżet wspólnoty to ponad 30 mld euro rocznie. Pieniądze te miałyby być przeznaczone na ratowanie banków.

Jest projekt przepisów wprowadzających podatek od transakcji finansowych. Zaprezentowała go Komisja Europejska odpowiadając na prośbę 11 krajów. Nie ma wśród nich Polski. Grupa państw zdecydowała się na wzmocnioną współpracę w tej dziedzinie nie oglądając się na innych.

- To jest pierwszy w świecie podatek od transakcji finansowych wprowadzony regionalnie. Ten podatek wzmocni unijny rynek wewnętrzny, poskromi nieodpowiedzialne finansowe operacje. To podatek, który - jak się szacuje - przyniesie od 30 do 35. miliardów euro rocznie po wprowadzeniu na terenie 11 krajów - powiedział komisarz do spraw podatków Algirdas Szemeta.

Co nowego w podatkach w 2013 r.

Zmiany w VAT od 1 kwietnia 2013 r.

Kraje, które zdecydowały się na podatek od transakcji finansowych, to - Francja, Niemcy, Włochy, Hiszpania, Portugalia, Belgia, Austria, Grecja, Estonia, Słowenia, Słowacja.

Wcześniej na wprowadzenie podatku w całej Unii naciskała Komisja Europejska, ale nie uzyskała poparcia wszystkich. Nie zgodziła się między innymi Wielka Brytania ze względu na interesy swego centrum finansowego, czyli londyńskiego city.

W skali globalnej przeciwne podatkowi są Stany Zjednoczone. Stąd przestrogi, że banki i instytucje finansowe, unikając dodatkowych obciążeń, będą przenosić się z Europy właśnie do USA.

Zapłać albo pomniejsz koszty, czyli zmiany w podatku dochodowym 2013

Podatkiem mają być obłożone m.in. obrót akcjami i obligacjami oraz instrumentami pochodnymi. Wstępne propozycje mówiły o stawkach wahających się w granicach 0,01 - 0,1 proc. Zdaniem wielu polityków i ekonomistów ma to ukrócić spekulacje na rynkach.

Nowy podatek prawdopodobnie zostanie wprowadzony w 2014 roku. Aby przepisy weszły w życie, muszą być zatwierdzone przez Komisję Europejską.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS - podatki, prawo

Tarcza antykryzysowa 4.0 – przegląd najważniejszych zmian

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Marzena Pilarz-Herzyk

www.mamaprawniczka.pl

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama