| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > 11 krajów UE wprowadzi podatek od transakcji finansowych

11 krajów UE wprowadzi podatek od transakcji finansowych

Podatek od transakcji finansowych chce wprowadzić 11 krajów Unii Europejskiej. Podatek ma obowiązywać od roku 2014. Kwota, jaką zasiliłby budżet wspólnoty to ponad 30 mld euro rocznie. Pieniądze te miałyby być przeznaczone na ratowanie banków.

Jest projekt przepisów wprowadzających podatek od transakcji finansowych. Zaprezentowała go Komisja Europejska odpowiadając na prośbę 11 krajów. Nie ma wśród nich Polski. Grupa państw zdecydowała się na wzmocnioną współpracę w tej dziedzinie nie oglądając się na innych.

- To jest pierwszy w świecie podatek od transakcji finansowych wprowadzony regionalnie. Ten podatek wzmocni unijny rynek wewnętrzny, poskromi nieodpowiedzialne finansowe operacje. To podatek, który - jak się szacuje - przyniesie od 30 do 35. miliardów euro rocznie po wprowadzeniu na terenie 11 krajów - powiedział komisarz do spraw podatków Algirdas Szemeta.

Co nowego w podatkach w 2013 r.

Zmiany w VAT od 1 kwietnia 2013 r.

Kraje, które zdecydowały się na podatek od transakcji finansowych, to - Francja, Niemcy, Włochy, Hiszpania, Portugalia, Belgia, Austria, Grecja, Estonia, Słowenia, Słowacja.

Wcześniej na wprowadzenie podatku w całej Unii naciskała Komisja Europejska, ale nie uzyskała poparcia wszystkich. Nie zgodziła się między innymi Wielka Brytania ze względu na interesy swego centrum finansowego, czyli londyńskiego city.

W skali globalnej przeciwne podatkowi są Stany Zjednoczone. Stąd przestrogi, że banki i instytucje finansowe, unikając dodatkowych obciążeń, będą przenosić się z Europy właśnie do USA.

Zapłać albo pomniejsz koszty, czyli zmiany w podatku dochodowym 2013

Podatkiem mają być obłożone m.in. obrót akcjami i obligacjami oraz instrumentami pochodnymi. Wstępne propozycje mówiły o stawkach wahających się w granicach 0,01 - 0,1 proc. Zdaniem wielu polityków i ekonomistów ma to ukrócić spekulacje na rynkach.

Nowy podatek prawdopodobnie zostanie wprowadzony w 2014 roku. Aby przepisy weszły w życie, muszą być zatwierdzone przez Komisję Europejską.

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Kornelia Ksieniewicz

Ekspert z dziedziny postępowania egzekucyjnego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK