Zwrot wydatków za telefon i Internet dla wolontariusza

Krzysztof Rustecki
rozwiń więcej
inforCMS
Wolontariusze wykonujący czynności na rzecz stowarzyszenia wykorzystują dla jego celów swoje prywatne telefony i Internet. Otrzymują z tego tytułu zwrot poniesionych przez nich wydatków. Czy należy ten zwrot wykazać w sporządzanych informacjach PIT-8?

Zwrot wydatków za używanie telefonu przez wolontariuszy do kwoty wynikającej z bilingu rozmów w sprawach stowarzyszenia jest zwolniony od podatku. Stanowisko takie reprezentuje większość organów podatkowych. Jeżeli chodzi zaś o zwrot wydatków za abonament, to jest on płacony niezależnie od tego, czy podatnik wykorzystuje go do celów stowarzyszenia, czy też nie. Dlatego ewentualny zwrot wydatków za abonament jest opodatkowany i należy go wykazać w PIT-8C. Dotyczy to również zwrotu wydatków w kwocie wyższej niż wynikająca z bilingu rozmów przeprowadzonych na rzecz stowarzyszenia.

Autopromocja

Organizacje pozarządowe mają obowiązek zapewnić wolontariuszowi - na zasadach dotyczących pracowników - zwrot kosztów, które ponoszą oni, wykonując świadczenia na rzecz organizacji. W ustawie o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie wskazane zostały tylko niektóre rodzaje kosztów podlegających zwrotowi. A w art. 45 ust. 2 tej ustawy postanowiono, że organizacje pozarządowe mogą pokrywać także inne niezbędne koszty ponoszone przez wolontariusza, związane z wykonywaniem świadczeń na rzecz tych podmiotów - również na zasadach dotyczących pracowników, określonych w odrębnych przepisach.

Jeśli chodzi o stronę podatkową, to zwolnione od podatku dochodowego są ekwiwalenty pieniężne za używane przez pracowników przy wykonywaniu pracy narzędzia, materiały lub sprzęt, stanowiące ich własność (art. 21 ust. 1 pkt 13 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych; dalej: updof). Telefon w tym przypadku spełnia rolę narzędzia. Dlatego zwrot wydatków pracownikowi za używanie telefonu do wysokości wynikającej z bilingu rozmów dotyczących pracodawcy jest zwolniony od podatku.

Powyżej jest mowa o kosztach połączeń - i to tylko tych „służbowych”. Natomiast abonament jest płacony niezależnie od tego, czy podatnik korzysta z telefonu (czy Internetu) do celów pracodawcy, czy też nie. A zatem ewentualny zwrot wydatków za abonament czy zwrot w kwocie wyższej niż wynikająca z bilingu rozmów telefonicznych przeprowadzonych na rzecz pracodawcy podlega opodatkowaniu. Przychód taki należy wykazać w PIT-8C (informacja o przychodach z innych źródeł).

Zwolnienie zawarte w art. 21 ust. 1 pkt 13 updof dotyczy pracowników. Powstaje zatem problem, czy zwolnienie to można zastosować również do wolontariuszy. Na podstawie art. 42 ust. 1 pkt 1 ustawy o działalności pożytku publicznego wolontariusze mogą wykonywać - na zasadach określonych w tej ustawie - świadczenia odpowiadające świadczeniu pracy, na rzecz organizacji pozarządowych w zakresie ich działalności statutowej, w szczególności w zakresie działalności pożytku publicznego. Ponadto uprawnienia wolontariuszy w tym zakresie również należy odczytać jako uprawnienia „na zasadach dotyczących pracowników”. Zatem zwolnienie to powinno mieć zastosowanie także do nich.

IS

Wprawdzie nie można wykluczyć tu sporu z organami podatkowymi, które czasem zbyt literalnie traktują brzmienie przepisów, ale warto zwrócić uwagę na bardzo korzystną interpretację wydaną 19 grudnia 2008 r. przez Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie (sygn. IPPB2/415-1412/08-2/MK): W przypadku gdy zakład pracy zwraca pracownikowi wydatki poniesione przez niego w związku z używaniem prywatnego telefonu do celów służbowych, u pracownika powstaje przychód. Przychód ten na mocy art. 21 ust. 1 pkt 13 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych korzysta ze zwolnienia od opodatkowania, jeżeli zwrócony wydatek stanowi ekwiwalent pieniężny. Zgodnie bowiem z powołanym przepisem wolne od podatku dochodowego są ekwiwalenty pieniężne za używane przez pracowników przy wykonywaniu pracy narzędzia, materiały lub sprzęt, stanowiące ich własność.

(...) Wnioskodawca (stowarzyszenie) dokonuje zwrotu kosztów za przeprowadzane przez wolontariuszy rozmowy telefoniczne dla celów Stowarzyszenia na podstawie bilingu.

(...) w przypadku gdy pokrywanie przez Wnioskodawcę kosztów przeprowadzanych rozmów telefonicznych ponoszonych przez wolontariuszy odbywa się na zasadach dotyczących pracowników, otrzymany ekwiwalent będzie przychodem zwolnionym od podatku dochodowego. W przeciwnym wypadku wystąpi przychód z innych źródeł.

Natomiast w kwestii dotyczącej zwrotu wydatków za korzystanie przez wolontariuszy z dostępu do sieci internetowej organ podatkowy zauważa, że mamy w tej sytuacji do czynienia z przysporzeniem majątkowym.

(...) Wolontariusze korzystają z dostępu do Internetu, ponosząc z tego tytułu w stałej wysokości opłaty abonamentowe, bez względu na to czy korzystają z dostępu do Internetu, czy też nie. Ponadto nie ma możliwości sprawdzenia, czy Internet jest wykorzystywany do celów służbowych czy prywatnych. A zatem brak możliwości wyodrębnienia kosztów związanych z używaniem Internetu dla celów służbowych. W związku z powyższym zwrot przedmiotowych wydatków stanowi dla wolontariusza przychód z innych źródeł, który podlega opodatkowaniu.

W związku z powyższym na Wnioskodawcy spoczywa zgodnie z art. 42a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych obowiązek sporządzenia informacji PIT-8C o wysokości przychodu osiągniętego z tytułu zwrotu opłat za Internet, w terminie do końca lutego następnego roku podatkowego i przekazania jej podatnikowi oraz urzędowi skarbowemu, którym kieruje naczelnik urzędu skarbowego właściwy według miejsca zamieszkania podatnika.

Reasumując, w przypadku gdy pokrywanie przez Wnioskodawcę kosztów przeprowadzanych rozmów telefonicznych ponoszonych przez wolontariuszy odbywa się na zasadach dotyczących pracowników, otrzymany ekwiwalent będzie przychodem zwolnionym od podatku dochodowego. Natomiast wypłacane wynagrodzenie Użytkownika serwisu internetowego należy zakwalifikować do podlegających opodatkowaniu podatkiem dochodowym przychodów z innych źródeł - na podstawie art. 20 ust. 1, w związku z art. 10 ust. 1 pkt 9 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, a tym samym Wnioskodawca ma obowiązek na podstawie art. 42a ww. ustawy wystawić informację o przychodach z innych źródeł PIT-8C.

Ponieważ kwestia zwolnienia przychodów wolontariusza z tytułu używania prywatnego telefonu do celów służbowych może być przedmiotem sporów z organami podatkowymi, radzimy zwrócić się do organu skarbowego ze stosownym pytaniem - wykorzystując przy tym powyższą interpretację - w celu uzyskania wiążącej informacji w konkretnym przypadku.

KRZYSZTOF RUSTECKI

Podstawy prawne:

- ustawa z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych - j.t. Dz.U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176; ost.zm. Dz.U. z 2009 r. Nr 69, poz. 587

- ustawa z 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie - Dz.U. Nr 96, poz. 873; ost.zm. Dz.U. z 2009 r. Nr 22, poz. 120

Księgowość
Podatek od pustostanów. Jest zapowiedź nowych przepisów dotyczących wykorzystania 2 mln pustostanów
07 wrz 2024

Pojawi się projekt ustawy dotyczący wykorzystania 2 mln pustostanów - zapowiedział lider Lewicy Włodzimierz Czarzasty. Lewica chce rozpoczęcia dyskusji z samorządami na temat wprowadzenia podatku od pustostanów. Podatek taki samorządy mogłyby wprowadzać na obszarach, gdzie występują największe trudności na rynku mieszkaniowym.

Przedłużenie orzeczenia o niepełnosprawności 2024: 3 kluczowe przepisy [komunikat PFRON]. Co z dofinansowaniem do wynagrodzeń lub refundacją składek ZUS i KRUS?
06 wrz 2024

W komunikacie z 5 września 2024 r. Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych wyjaśnił, jak stosować w praktyce przepisy dot. przedłużania orzeczeń o stopniu niepełnosprawności - w kontekście dofinansowania do wynagrodzeń lub refundacji składek ZUS lub KRUS.

Interpretacje dotyczące podatku o nieruchomości nie są publikowane przez Dyrektora KIS. Dlaczego?
05 wrz 2024

Podatnicy potrzebują dostępu do interpretacji indywidualnych dotyczących podatku od nieruchomości. Niestety dziś nie ma jednolitej bazy interpretacji w tym zakresie. Można by wprowadzić te rozwiązanie przy okazji prac nad procedowanymi obecnie zmianami do ustawy o podatkach i opłatach lokalnych. 

Urzędnicy skarbowi kontrolują rachunki bankowe obywateli i firm. Ponad miarę. UODO do MF: przepisy niezgodne z Konstytucją i prawem unijnym
08 wrz 2024

Obowiązujące obecnie przepisy dają organom podatkowym niemal nieograniczony dostęp do rachunków bankowych oraz informacji kredytowych podatników. Otrzymaliśmy już kilka sygnałów od naszych Klientów, którzy zostali zapytani przez organy skarbowe o operacje na ich kontach bankowych, głównie dotyczące dużych przelewów, takich jak darowizny między ojcem a synem.

Podatek od nieruchomości zmieni się od 2025 r. Fotowoltaika, budowle, obiekty małej architektury, urządzenia budowlane. Ministerstwo Finansów zmienia projekt
06 wrz 2024

W dniu 3 września 2024 r. wieczorem Ministerstwo Finansów opublikowało na stronach Rządowego Centrum Legislacji nową wersję projektu przewidującego dużą nowelizację przepisów w zakresie podatku od nieruchomości. 

Wakacje składkowe od 1 listopada 2024 r. Kto skorzysta?
05 wrz 2024

Od 1 listopada 2024 r. będzie można skorzystać z wakacji składkowych. Zgodnie z nowymi przepisami przedsiębiorcy mogą raz w roku wybrać miesiąc, za który nie płacą za siebie składek na ubezpieczenia społeczne.

Reorganizacja służby celno skarbowej w trakcie sezonu urlopowego. Nowe zarządzenie MF
05 wrz 2024

Zmiany zachodzące w służbie celno – skarbowej, wprowadzone w sezonie urlopowym, mają poprawić skuteczność i wydajność pracy w walce z przestępczością celną i podatkową. Odejście od delegatur na rzecz nowo utworzonych pionów bez wątpienia ograniczy ilość zastępców naczelników urzędów celno skarbowych  oraz pozwoli na skuteczniejsze działanie podwładnych funkcjonariuszy.

Podatek od nieruchomości nie będzie hamulcowym dla OZE. Zmiany w projekcie ustawy o podatkach lokalnych
06 wrz 2024

Jest już nowa wersja projektu ustawy o podatkach lokalnych. Na zmianach najbardziej zyskuje branża OZE, której udało się wpisać do przepisów opodatkowanie elektrowni fotowoltaicznych i magazynów energii tylko od części budowlanych. Wraca więc powiązanie przepisów podatkowych z prawem budowlanym.

Składka zdrowotna 2025: co koniecznie trzeba zmienić w przepisach. Na pewno nie można płacić podatku od składki - a tak jest teraz
06 wrz 2024

Składka zdrowotna pobierana jako danina publiczna jest dla zobowiązanego wydatkiem a nie jego „dochodem”, dlatego też nie powinna być podstawą opodatkowania podatkiem dochodowym obciążającym te podmioty – pisze prof. dr hab. Witold Modzelewski. Wskazuje też kilka innych koniecznych zmian w tej składce.

Zmiany w CEIDG - wnioski o wpis do rejestru tylko on-line! Są też nowe uproszczenia dla przedsiębiorców
06 wrz 2024

Jest projekt zmian ustawy o zasadach funkcjonowania Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG). Będą nowe uproszczenia dla przedsiębiorców oraz całkowita elektronizacja procesu składania wniosków o wpis do CEIDG.

pokaż więcej
Proszę czekać...