Amerykańskia spółka LLC zarejestrowana w Stanie Wyoming - forma prawna, opodatkowanie, korzyści

Kancelaria Wyoming LLC
rozwiń więcej
Amerykańskia spółka LLC zarejestrowana w Stanie Wyoming - forma prawna i opodatkowanie / Fotolia
Dlaczego właśnie skupiamy się na Stanie Wyoming, skoro LLC (Limited Liability Company) to powszechna i bardzo popularna forma prowadzenia działalności we wszystkich stanach w USA?

Powody są dwa:

Autopromocja
  1. Wyoming, w 1977 roku, jako pierwszy amerykański stan uchwalił prawo zezwalające na powoływanie do życia spółki LLC (spółka z ograniczoną odpowiedzialnością) i choć początkowo, ta forma prawna prowadzenia działalności nie cieszyła się dużą popularnością, to w następstwie wydania, przez amerykański IRS, interpretacji stanowiącej, że opodatkowanie spółki LLC utworzonej w Wyoming odbywa się na poziomie wspólnika spółki, kolejne stany zaczęły ochoczo wprowadzać identyczne rozwiązania w swoich systemach prawnych. Do roku 1996 spółki LLC stały się obecne w 50 stanach USA.
  2. Wyoming to najbardziej przyjazny biznesowo Stan w USA. Założenie spółki nie wymaga wizyty w żadnym amerykańskim urzędzie, a prowadzenie spraw spółki spółk odbywa się na odległość… z Polski lub innego miejsca na świecie z wykorzystaniem dostępu do Internetu. Nie dość wspomnieć, że sama rejestracja jak i zarządzanie spółką jest, po prostu, bardzo tanie i proste.

Spółka LLC zarejestrowana w stanie Wyoming daje nam możliwość wyboru dwóch form opodatkowania:
- transparentna podatkowo (forma z definicji przypisana każdej nowoutworzonej spółce),
- opodatkowanie korporacyjne (forma opcjonalna).

W pierwszym wariancie, sposób opodatkowania jest identyczny, jak w przypadku polskiej spółki cywilnej lub jawnej czy nawet osoby fizycznej prowadzącej działalność gospodarczą, podczas gdy druga opcja zbliża nas do tradycyjnej formy opodatkowania polskiej spółki z ograniczona odpowiedzialnością (podwójne opodatkowanie).

Polecamy: INFORLEX Księgowość

Polecamy: INFORLEX Biznes

Którą formę opodatkowania wybrać?

Nie da się, w prosty sposób, odpowiedzieć na tak zadane pytanie. Wiele bowiem zależy od rodzaju działalności, modelu biznesowego czy faktycznego miejsca prowadzenia działalności. Warto jednak, kierować się pewnymi ogólnymi zasadami wynikającymi bezpośrednio z Polsko – Amerykańskiej Umowy o Unikaniu Podwójnego Opodatkowania, jak również, Rozporządzeń Wykonawczych Rady Unii Europejskiej.

  • Jeżeli jesteś polskim rezydentem podatkowym (mieszkasz w Polsce przez ponad 183 dni w roku i masz tu tzw. centrum interesów życiowych), a posiadasz w USA spółkę LLC, która z definicji jest transparentna podatkowo, to ważne będzie czy, czy twoja spółka posiada w USA tzw. zakład – czyli miejsce prowadzenia działalności (sam adres nie wystarcza). Jeżeli spółka nie posiada zakładu, to cały dochód osiągnięty przez spółkę stanowi dochód jej wspólnika (udziałowca) i podlega opodatkowaniu w miejscu rezydencji podatkowej udziałowca, czyli zazwyczaj w jego urzędzie skarbowym w Polsce. Jeśli natomiast, spółka posiada w USA zakład, to cały dochód wygenerowany przez ów zakład należy opodatkować w Stanach Zjednoczonych (na poziomie udziałowca), a w Polsce wykazać go w zeznaniu PIT-36/PIT-36L + PIT ZG, stosując jednocześnie polsko-amerykańską umowę o unikaniu podwójnego opodatkowania, dzięki której dochód opodatkowany wcześniej w USA, nie będzie ponownie opodatkowany w Polsce.

  • Jeżeli, na etapie rejestracji spółki LLC, wybierzesz formę opodatkowania korporacyjnego, to spółka jako osoba prawna nabędzie rezydencję podatkową w USA i zostanie objęta amerykańskim podatkiem CIT, co upodobni ją znacząco do polskiej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, czyli pojawi się tzw. podwójne opodatkowanie – CIT na poziomie spółki i PIT na poziomie dywidendy udziałowca. Popularnym sposobem na zmniejszenie lub uniknięcie opodatkowania spółki w USA jest outsourcing usług. W skrócie oznacza tyle, że spółka LLC staje się zleceniobiorcą usług podmiotu polskiego, co zaniża jej dochód po stronie amerykańskiej. Dzięki takiemu rozwiązaniu, nie trzeba będzie wykazywać i opodatkowywać dochodów w USA. To rozwiązanie ma jeszcze jedną zaletę: docelowo w rozliczeniu rocznym PIT w Polsce nie ujawniamy powiązań z podmiotem zagranicznym, co dla niektórych przedsiębiorców, może mieć istotne znaczenie w kontekście powszechnej i prawnie dopuszczalnej w Wyoming metody rejestracji spółki bez ujawniania danych jej właściciela… ale to już temat na inny artykuł.

Księgowość
Zapomniałeś o złożeniu deklaracji PIT lub zapłaceniu podatku w terminie? Ratunkiem będzie czynny żal
02 maja 2024

Zapomniałeś o złożeniu deklaracji podatkowej PIT lub zapłaceniu podatku w terminie? Złóż czynny żal, dzięki temu możesz uniknąć kary. Aby czynny żal był skuteczny, musisz wypełnić obowiązki wobec naczelnika urzędu skarbowego lub urzędu celno-skarbowego, w szczególności złożyć zaległe deklaracje podatkowe lub zapłacić w całości należności publicznoprawne, wraz z odsetkami.

Sprzedałeś towar i organizujesz dostawę? Ale czy wiesz, jak wystawić fakturę i jaką stawkę VAT zastosować? Uważaj na pułapki w VAT.
02 maja 2024

Sprzedałeś towar i organizujesz dostawę? Ale czy wiesz, jak wystawić fakturę i jaką stawkę VAT zastosować? Gdy koszt transportu obciąża kupującego, po stronie sprzedawcy powstaje obowiązek udokumentowania transakcji i to jego obciążą konsekwencje błędu.

Posiadacze aut spalinowych mogą odetchnąć z ulgą. Podatku nie będzie, pojawią się dopłaty do elektryków
02 maja 2024

Nie będzie podatku od aut spalinowych, będzie za to system dopłat do zakupu elektryków. Takie rozwiązanie zostało zawarte w przyjętej przez rząd rewizji Krajowego Planu Odbudowy.

Od kiedy obowiązkowy KSeF? Projekt ustawy przyjęty przez rząd
30 kwi 2024

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy, który ma na celu przesunięcie obligatoryjnego KSeF na 1 lutego 2026 r. Jak informuje Ministerstwo Finansów, dalsze uproszczenia KSeF, w tym zapowiadane przez resort finansów etapowe wejście w życie KSeF będzie przedmiotem odrębnych prac legislacyjnych.

Dostałeś rabat i wystawiłeś fakturę korygującą? To błąd. I może mieć poważne konsekwencje na gruncie VAT
30 kwi 2024

Dostałeś rabat i wystawiłeś fakturę korygującą? To błąd. W przypadku rabatu pośredniego kluczowe znaczenie ma okoliczność, że między podatnikiem przekazującym środki pieniężne a podmiotem będącym beneficjentem rabatu pośredniego nie miała miejsca żadna transakcja, którą można byłoby skorygować.

Automatyczna akceptacja PIT. Wgląd w deklaracje i korekta nie będą możliwe przez kilka dni
30 kwi 2024

Automatyczna akceptacja zeznań podatkowych PIT w usłudze Twój e-PIT nastąpi po 30 kwietnia i potrwa przez pierwsze dni maja. Podczas trwania tego procesu usługa nie będzie dostępna, a więc przez kilka dni nie będzie można sprawdzić złożonej już deklaracji PIT, ani złożyć korekty zeznania rocznego. Na czym dokładnie polega ten proces?

Windykacja na własną rękę – jakie są plusy i minusy po stronie przedsiębiorcy?
30 kwi 2024

Proces windykacji można przeprowadzić na kilka sposobów. Czy jednak warto prowadzić windykację w przedsiębiorstwie na własną rękę? Jakie są plusy i minusy takiego działania?

Odroczenie KSeF. Decyzja słuszna, choć budzi wątpliwości w kontekście interesu przedsiębiorców
30 kwi 2024

Decyzja o przesunięciu KSeF jest słuszna, natomiast tak długie odroczenie może budzić wątpliwości w kontekście interesu przedsiębiorców - zauważa ekspert podatkowy Adam Mariański. Zdaniem prawnika wielu przedsiębiorców jest już gotowych do wprowadzenia Krajowego Systemu e-Faktur.

To już ostatni dzwonek. Dzisiaj upływa termin na rozliczenie PIT
30 kwi 2024

We wtorek, 30 kwietnia, mija termin na rozliczenie PIT za rok 2023. Możliwe jest złożenie zeznania drogą elektroniczną lub papierową, które można dostarczyć do Urzędu Skarbowego lub wysłać pocztą.

Zarobki kierowców zawodowych w Polsce. Najczęściej przynajmniej 8 tys. zł brutto. Ale nie wszyscy tyle dostają. Od czego zależy pensja kierowcy?
29 kwi 2024

Ile zarabiają zawodowi kierowcy w Polsce? W 2023 roku w branży TSL nastąpiły istotne zmiany w ustalaniu wynagrodzeń dla kierowców. Wzrost płacy wraz z nowymi przepisami dotyczącymi delegowania pracowników, wpłynęły na rozliczanie płac, szczególnie kierowców działających za granicą. Te zmiany bezpośrednio wpłynęły na budżety firm transportowych, zmuszając je do uwzględnienia większych kosztów wynagrodzeń kierowców. Jednocześnie stanowią korzystną zmianę dla kierowców, poprawiając ich elastyczność finansową i warunki pracy.

pokaż więcej
Proszę czekać...