W jaki sposób zmienią się rozliczenia spółki po ślubie wspólników

MGM
rozwiń więcej
inforCMS
Czy zmieni się coś w rozliczeniach podatkowych, w sytuacji gdy dwoje wspólników spółki jawnej weźmie ślub?

Krzysztof Biernacki

Autopromocja

doktor, Akademia Ekonomiczna we Wrocławiu

Mimo iż w obrocie gospodarczym to spółka traktowana jest jako przedsiębiorca, w przepisach o podatku dochodowym wspólnicy rozliczają się samodzielnie z uzyskiwanych dochodów - proporcjonalnie do posiadanych w spółce wkładów. Zawarcie związku małżeńskiego prowadzi z mocy prawa do powstania tzw. ustawowej wspólności majątkowej, którą odpowiednią umową można znieść, rozszerzyć lub ograniczyć. Jeżeli jednak wspólność powstanie, dla celów podatkowych pociąga ona za sobą dwie istotne konsekwencje. Po pierwsze, małżonkowie mogą się wspólnie rozliczyć za okres roku podatkowego, w którym pozostawali w związku małżeńskim. Rozliczenie takie jest niemożliwe, jeżeli jedno z nich wybrało opodatkowanie według skali 19-proc. lub rozlicza się samodzielnie , opierając się na podatku zryczałtowanym. Podkreślić należy, iż wspólne rozliczenie jest przywilejem, a nie obowiązkiem i następuje na wspólny wniosek przy rocznym rozliczeniu podatkowym.

Po drugie, powstanie wspólności oznacza, że o ile dotychczas dochody ze stosunku spółki powiększały ich majątki odrębne, o tyle teraz będą zwiększać ich majątek wspólny, mimo że udziały w spółce pozostają nadal w ich majątkach odrębnych. Niesie to ze sobą odmienny zakres odpowiedzialności wspólników zarówno w stosunku do osób trzecich, jak i z tytułu obowiązków podatkowych. Zgodnie z przepisami Ordynacji podatkowej współmałżonek odpowiada za długi drugiego współmałżonka nawet po rozwodzie, jeżeli powstały one w czasie trwania wspólności ustawowej (tzw. odpowiedzialność osób trzecich). W przypadku spółki oznacza to, że współmałżonek będzie w przyszłości odpowiadał za długi drugiego współmałżonka (w tym również pośrednio za długi spółki), nawet jeżeli z tej spółki wystąpi, a zadłużenie powstało w okresie trwania wspólności ustawowej. W tym wypadku dojdzie do kumulacji odpowiedzialności: z jednej strony, będzie to odpowiedzialność wspólnika z tytułu członkostwa w spółce, z drugiej, odpowiedzialność za zobowiązania zaciągnięte w trakcie trwania wspólności małżeńskiej. W praktyce oznacza to, że małżeństwo rozszerzy dotychczasową odpowiedzialność małżonków.

Ponadto zawarcie związku małżeńskiego prowadzić może do zmian w nazwie firmy. Zgodnie z kodeksem spółek handlowych firma spółki powinna zawierać nazwiska wszystkich wspólników, jednego lub kilkorga z nich. Jeżeli zatem dotychczasowe (panieńskie) nazwisko żony figurowało w firmie spółki, a po ślubie przyjmie ona nazwisko męża, konieczna będzie zmiana firmy w Krajowym Rejestrze Sądowym. Mając na uwadze, że nazwa ta (firma) spółki objęta jest również obowiązkiem zgłoszenia do urzędu skarbowego, powstanie tym samym obowiązek złożenia aktualizacyjnego formularza NIP-2 (zmiana firmy spółki) wraz z załącznikiem NIP/D (zmiana danych osobowych wspólnika). Na tym drugim formularzu można od razu uaktualnić inne dane współmałżonka, które mogłyby się zmienić po zawarciu małżeństwa (np. adres zamieszkania).

Jeżeli spółka jest podatnikiem podatku od towarów i usług, niezbędna będzie aktualizacja danych do tego podatku na deklaracji VAT-R, w sytuacji gdy doszło do ich zmiany (np. wspomniana powyżej nazwa spółki). Zgodnie z ustawą o podatku VAT dokonuje się tego w terminie siedmiu dni od dnia, w którym zmiana nastąpiła.

(MGM)

Księgowość
Zapomniałeś o złożeniu deklaracji PIT lub zapłaceniu podatku w terminie? Ratunkiem będzie czynny żal
02 maja 2024

Zapomniałeś o złożeniu deklaracji podatkowej PIT lub zapłaceniu podatku w terminie? Złóż czynny żal, dzięki temu możesz uniknąć kary. Aby czynny żal był skuteczny, musisz wypełnić obowiązki wobec naczelnika urzędu skarbowego lub urzędu celno-skarbowego, w szczególności złożyć zaległe deklaracje podatkowe lub zapłacić w całości należności publicznoprawne, wraz z odsetkami.

Sprzedałeś towar i organizujesz dostawę? Ale czy wiesz, jak wystawić fakturę i jaką stawkę VAT zastosować? Uważaj na pułapki w VAT.
02 maja 2024

Sprzedałeś towar i organizujesz dostawę? Ale czy wiesz, jak wystawić fakturę i jaką stawkę VAT zastosować? Gdy koszt transportu obciąża kupującego, po stronie sprzedawcy powstaje obowiązek udokumentowania transakcji i to jego obciążą konsekwencje błędu.

Posiadacze aut spalinowych mogą odetchnąć z ulgą. Podatku nie będzie, pojawią się dopłaty do elektryków
02 maja 2024

Nie będzie podatku od aut spalinowych, będzie za to system dopłat do zakupu elektryków. Takie rozwiązanie zostało zawarte w przyjętej przez rząd rewizji Krajowego Planu Odbudowy.

Od kiedy obowiązkowy KSeF? Projekt ustawy przyjęty przez rząd
30 kwi 2024

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy, który ma na celu przesunięcie obligatoryjnego KSeF na 1 lutego 2026 r. Jak informuje Ministerstwo Finansów, dalsze uproszczenia KSeF, w tym zapowiadane przez resort finansów etapowe wejście w życie KSeF będzie przedmiotem odrębnych prac legislacyjnych.

Zużycie energii elektrycznej z paneli fotowoltaicznych przez osoby prywatne a podatek akcyzowy [część 3]
06 maja 2024

Status podatnika akcyzy nie jest zależny od posiadania statusu przedsiębiorcy. Również osoby prywatne mogą być podatnikami akcyzy jeżeli wykonują czynności opodatkowane w tym zużycie energii elektrycznej (art. 9 ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku akcyzowym).

Dostałeś rabat i wystawiłeś fakturę korygującą? To błąd. I może mieć poważne konsekwencje na gruncie VAT
30 kwi 2024

Dostałeś rabat i wystawiłeś fakturę korygującą? To błąd. W przypadku rabatu pośredniego kluczowe znaczenie ma okoliczność, że między podatnikiem przekazującym środki pieniężne a podmiotem będącym beneficjentem rabatu pośredniego nie miała miejsca żadna transakcja, którą można byłoby skorygować.

Automatyczna akceptacja PIT. Wgląd w deklaracje i korekta nie będą możliwe przez kilka dni
30 kwi 2024

Automatyczna akceptacja zeznań podatkowych PIT w usłudze Twój e-PIT nastąpi po 30 kwietnia i potrwa przez pierwsze dni maja. Podczas trwania tego procesu usługa nie będzie dostępna, a więc przez kilka dni nie będzie można sprawdzić złożonej już deklaracji PIT, ani złożyć korekty zeznania rocznego. Na czym dokładnie polega ten proces?

Windykacja na własną rękę – jakie są plusy i minusy po stronie przedsiębiorcy?
30 kwi 2024

Proces windykacji można przeprowadzić na kilka sposobów. Czy jednak warto prowadzić windykację w przedsiębiorstwie na własną rękę? Jakie są plusy i minusy takiego działania?

Odroczenie KSeF. Decyzja słuszna, choć budzi wątpliwości w kontekście interesu przedsiębiorców
30 kwi 2024

Decyzja o przesunięciu KSeF jest słuszna, natomiast tak długie odroczenie może budzić wątpliwości w kontekście interesu przedsiębiorców - zauważa ekspert podatkowy Adam Mariański. Zdaniem prawnika wielu przedsiębiorców jest już gotowych do wprowadzenia Krajowego Systemu e-Faktur.

To już ostatni dzwonek. Dzisiaj upływa termin na rozliczenie PIT
30 kwi 2024

We wtorek, 30 kwietnia, mija termin na rozliczenie PIT za rok 2023. Możliwe jest złożenie zeznania drogą elektroniczną lub papierową, które można dostarczyć do Urzędu Skarbowego lub wysłać pocztą.

pokaż więcej
Proszę czekać...