Sposoby egzekucji. Z jakich składników majątkowych można prowadzić egzekucję

Kredyt Inkaso S.A.
Nowoczesna windykacja
rozwiń więcej
Kancelaria Prawnicza FORUM r.pr. K. Piluś i s-ka sp.k.
Masowe odzyskiwanie wierzytelności
rozwiń więcej
Sposoby egzekucji. Z jakich składników majątkowych można prowadzić egzekucję
Zanim wyślesz wniosek do komornika, musisz sam zdecydować o sposobie egzekucji. Dlatego dobrze wiedzieć, które składniki majątku dłużnika i na jakich zasadach poddają się egzekucji komorniczej.

Mając już tytuł wykonawczy w ręku, możemy wysłać wniosek o wszczęcie egzekucji do kancelarii Komornika. Sporządzając wniosek egzekucyjny jednak pamiętaj, żeby wskazać składniki majątkowe dłużnika, o których masz wiedzę. To ty decydujesz o sposobach egzekucji, natomiast składniki majątkowe podlegające egzekucji to: wynagrodzenie za pracę, świadczenia emerytalne lub rentowe, środki znajdujące się na rachunku bankowym, ruchomości, nieruchomości oraz inne wierzytelności i prawa majątkowe np. nadpłaty podatku dochodowego od osób fizycznych.

Autopromocja

Pomóż komornikowi

Jeżeli masz wiedzę na temat miejsca pracy dłużnika, złóż wniosek do komornika o zajęcie wynagrodzenia pobieranego przez dłużnika, wskazując konkretnego pracodawcę. W innym przypadku zawnioskuj o złożenie przez komornika zapytania do odpowiedniej placówki ZUS w celu uzyskania informacji o miejscu zatrudnienia dłużnika.

Jeżeli dłużnik jest zatrudniony na podstawie umowy o pracę, komornik zajmie jego wynagrodzenie – z czego 50% pracodawca będzie musiał przekazać komornikowi. Jeżeli jednak dłużnik jest zatrudniony i pobiera wynagrodzenie wysokości minimalnej – to jest to kwota wolna od potrąceń. Inaczej sytuacja wygląda, gdy dłużnik zatrudniony jest na podstawie umowy cywilnoprawnej np. umowy zlecenia. W takim przypadku zajęciu podlega całość jego wynagrodzenia i w całości zleceniodawca powinien przekazać je komornikowi.

Gdy wiesz, że dłużnik pobiera świadczenie emerytalne lub rentowe, złóż wniosek o zajęcie tych świadczeń. Ten składnik majątkowy komornik może również ustalić sam. Ale żeby to zrobić musi mieć twój wniosek. Z emerytury lub renty na poczet zadłużenia może być potrącona kwota w wysokości 25 % zajętego świadczenia. Jednak i tutaj są ograniczenia. Kwota wolna od egzekucji i potrąceń wynosi 50 % najniższej emerytury lub renty. 

Kasy fiskalne 2015 / 2016 – zwolnienia

Podyskutuj o tym na naszym FORUM

Gdy znasz numer rachunku bankowego kontrahenta

Często przedsiębiorcy mają wiedzę o numerze rachunku bankowego ich kontrahenta. Jest to istotna informacja. W przypadku egzekucji, należy taki rachunek bankowy wskazać komornikowi. W przypadku prowadzenia egzekucji z rachunków bankowych, wolne od zajęcia są środki do wysokości trzykrotnego przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw.

Komornik może również prowadzić skuteczną egzekucję z ruchomości dłużnika. Mogą być to pojazdy mechaniczne, samochody, motocykle, sprzęt RTV AGD lub też ruchomości składające się na wyposażenie mieszkania. Komornik znajduje odnalezione ruchomości, szacuje ich wartość, a następnie sprzedaje w drodze licytacji publicznej. Obecnie informacje o licytowanych ruchomościach możemy uzyskać w Internecie http://www.licytacje.komornik.pl/Notice/Details/184194 na tej stronie możemy się dowiedzieć, jakie przedmioty komornicy licytują, ich oszacowaną wartość oraz cenę wywoławczą.

Kalkulatory

Zaspokojenie swojego roszczenia można również uzyskać w drodze egzekucji z nieruchomości. Może być to dom, mieszkanie, grunt, garaż itd. Komornik zajmuję wskazaną nieruchomość, następnie za pomocą opinii biegłego rzeczoznawcy szacuje jej wartość i wyznacza termin licytacji na wniosek wierzyciela. W zależności od tego, czy to jest pierwszy czy drugi termin licytacji, uzyskujemy różną cenę wywoławczą nieruchomości. I tak przy pierwszym terminie wynosi ona ¾ ceny oszacowania, a przy drugim terminie 2/3. W przypadku, gdy nie dojdzie do sprzedaży nieruchomości w drodze licytacji, wierzyciel może ją przejąć zaliczając swoją wierzytelność w cenę nabycia. 

Justyna Baran, radca prawny, Kancelaria Prawnicza Forum

Księgowość
Podatek od kryptowalut 2024. Jak rozliczyć?
26 kwi 2024

Kiedy należy zapłacić podatek, a kiedy kryptowaluty pozostają neutralne podatkowo? Co podlega opodatkowaniu? Jaki PIT trzeba złożyć?

KSeF dopiero od 2026 roku. Minister Finansów podał dwie daty wdrożenia dla dwóch grup podatników
26 kwi 2024

Na konferencji prasowej w dniu 26 kwietnia 2024 r. minister finansów Andrzej Domański podał dwie daty planowanego wdrożenia obowiązkowego modelu KSeF. Od 1 lutego 2026 r. obowiązkowy KSeF mają stosować przedsiębiorcy, których wartość sprzedaży w poprzednim roku podatkowym przekroczyła 200 mln zł. Natomiast od 1 kwietnia 2026 r. obowiązkowy KSeF mają stosować pozostali podatnicy VAT.

KSeF z dużym poślizgiem. Przedsiębiorcy i cała branża księgowa to odczują. Jak?
26 kwi 2024

Decyzja ministerstwa o przesunięciu KSeF o prawie 2 lata jest niekorzystna z punktu widzenia polskich firm. Znacznie opóźni rewolucję cyfrową i wzrost konkurencyjności krajowych przedsiębiorców. Wymagać będzie także poniesienia dodatkowych kosztów przez firmy, które już zainwestowały w odpowiednie technologie i przeszkolenie personelu. Wielu dostawców oprogramowania do fakturowania i prowadzenia księgowości może zostać zmuszonych do ponownej integracji systemów. Taką opinię wyraził Rafał Strzelecki, CEO CashDirector S.A.

Kto nie poniesie kary za brak złożenia PIT-a do 30 kwietnia?
26 kwi 2024

Ministerstwo Finansów informuje, że do 30 kwietnia 2024 r. podatnicy mogą zweryfikować i zmodyfikować lub zatwierdzić swoje rozliczenia w usłudze Twój e-PIT. Jeżeli podatnik nie złoży samodzielnie zeznania PIT-37 i PIT-38 za 2023 r., to z upływem 30 kwietnia zostanie ono automatycznie zaakceptowane przez system. Dzięki temu PIT będzie złożony w terminie nawet jeżeli podatnik nie podejmie żadnych działań. Ale dotyczy to tylko tych dwóch zeznań. Pozostałe PIT-y trzeba złożyć samodzielnie najpóźniej we wtorek 30 kwietnia 2024 r. Tego dnia urzędy skarbowe będą czynne do godz. 18:00.

Ekonomiczne „odkrycia” na temat WIBOR-u [polemika]
26 kwi 2024

Z uwagą zapoznaliśmy się z artykułem Pana K. Szymańskiego „Kwestionowanie kredytów opartych o WIBOR, jakie argumenty można podnieść przed sądem?”, opublikowanym 16 kwietnia 2024 r. na portalu Infor.pl. Autor, jako analityk rynków finansowych, dokonuje przełomowego „odkrycia” – stwierdza niereprezentatywność WIBOR-u oraz jego spekulacyjny charakter. Jest to jeden z całej serii artykułów ekonomistów (zarówno K. Szymańskiego, jak i innych), którzy działając ramię w ramię z kancelariami prawnymi starają się stworzyć iluzję, że działający od 30 lat wskaźnik referencyjny nie działa prawidłowo, a jego stosowanie w umowach to efekt zmowy banków, której celem jest osiągnięcie nieuzasadnionych zysków kosztem konsumentów. Do tego spisku, jak rozumiemy, dołączyli KNF, UOKiK i sądy, które to instytucje jednoznacznie potwierdzają prawidłowość WIBOR-u.

Przedsiębiorca uiści podatek tylko gdy klient mu zapłaci. Tak będzie działał kasowy PIT. Od kiedy? Pod jakimi warunkami?
26 kwi 2024

Resort finansów przygotował właśnie projekt nowelizacji ustawy o PIT oraz ustawy o ryczałcie ewidencjonowanym. Celem tej zmiany jest wprowadzenie od 2025 roku kasowej metody rozliczania podatku dochodowego, polegającej na tym, że przychód- podatkowy będzie powstawał w dacie zapłaty za fakturę. Z metody kasowej będą mogli korzystać przedsiębiorcy, którzy rozpoczynają działalność oraz ci, których przychody z działalności gospodarczej w roku poprzednim nie przekraczały 250 tys. euro.

Minister Domański o przyszłości KSeF. Nowe daty uruchomienia zostały wyznaczone
26 kwi 2024

Minister finansów Andrzej Domański wypowiedział się dziś o audycie Krajowego Systemu e-Faktur i przyszłości KSeF. Zmiany legislacyjne w KSeF to będzie proces podzielony na dwa etapy.

Panele fotowoltaiczne - obowiązek podatkowy w akcyzie [część 2]
26 kwi 2024

W katalogu czynności podlegających opodatkowaniu akcyzą znajduje się również przypadek konsumpcji. Chodzi tutaj o zużycie energii elektrycznej przez podmiot posiadający koncesję jak i przez podmiot, który koncesji nie posiada, ale zużywa wytworzoną przez siebie energię elektryczną.

KSeF dopiero od 2026 roku. Minister Finansów podał dwie daty wdrożenia dla dwóch grup podatników
26 kwi 2024

Na konferencji prasowej w dniu 26 kwietnia 2024 r. minister finansów Andrzej Domański podał dwie daty planowanego wdrożenia obowiązkowego modelu KSeF. Od 1 lutego 2026 r. obowiązkowy KSeF mają stosować przedsiębiorcy, których wartość sprzedaży w poprzednim roku podatkowym przekroczyła 200 mln zł. Natomiast od 1 kwietnia 2026 r. obowiązkowy KSeF mają stosować pozostali podatnicy VAT.

Globalny podatek minimalny - zasady GloBE również w Polsce. Przedsiębiorstwa będą musiały dostosować swoje procedury rachunkowe i podatkowe
26 kwi 2024

System globalnego podatku minimalnego (zasad GloBE) zawita do Polski. Przedsiębiorstwa będą musiały dostosować swoje procedury wewnętrzne, w szczególności dotyczące gromadzenia informacji rachunkowych i podatkowych.

pokaż więcej
Proszę czekać...