Domowa produkcja prądu – czy należy zapłacić akcyzę?

Kancelaria Mentzen
Doradztwo podatkowe, doradztwo prawne, audyty, księgowość
rozwiń więcej
panele słoneczne akcyza
Akcyza jest podatkiem pośrednim obciążającym wybrane dobra, w tym energię elektryczną. Prawo przewiduje jednak szereg wyjątków wyłączających obowiązek zapłaty akcyzy.

W jakich przypadkach akcyza obciąża energię elektryczną

Na początku omówmy zagadnienie, co w normalnych warunkach jest przedmiotem opodatkowania podatkiem akcyzowym. W przypadku energii elektrycznej jest to nabycie, sprzedaż, import, ale także zużycie energii elektrycznej. Nas będzie interesował ostatni punkt.

Autopromocja

Zużycie energii elektrycznej dzieli się na dwie odmiany- zużycie energii elektrycznej przez podmiot, który posiada koncesję na wytwarzanie, magazynowanie, przesyłanie, dystrybucję lub obrót energią elektryczną w rozumieniu ustawy Prawo Energetyczne, a także zużycie energii elektrycznej przez podmiot nieposiadający powyższej koncesji. Można wnioskować, że obciążone obowiązkiem płacenia akcyzy są zarówno profesjonalne podmioty zajmujące się obrotem prądem, jak i osoby wytwarzające go w domowych warunkach na własne potrzeby.

Podatek akcyzowy od produkcji energii elektrycznej

Jest to jedna z niewielu sytuacji, gdzie rozporządzenie ministra (i to legalnie!) ulżyło przynajmniej części Polaków. Otóż rozporządzenie Ministra Finansów, Funduszy i Polityki Regionalnej zwolniło od akcyzy zużycie energii elektrycznej wyprodukowanej z generatorów o łącznej mocy nieprzekraczającej 1 MW przez podmiot, który zużywa tę energię.

Jeżeli Twój dom albo Twoja firma posiada instalację produkującą prąd o mocy nieprzekraczającej 1 MW- panele fotowoltaiczne, wiatrak lub mały reaktor jądrowy, to mamy dla Ciebie dobrą wiadomość.  Produkowana w ten sposób energia elektryczna na własny użytek nie jest objęta obowiązkiem zapłaty podatku akcyzowego!

Czy domową produkcję prądu należy zgłaszać w urzędzie?

Ustawa o podatku akcyzowym nakazuje nie tylko płacić państwu daniny od wspomnianych na wstępie dóbr rozrywkowych, ale rodzi także szereg obowiązków formalnych i ewidencyjnych. Ale i tutaj mali producenci energii elektrycznej mają trochę lżejszą sytuację.

Co do zasady, przed rozpoczęciem produkcji prądu należy dokonać właściwego zgłoszenia rejestracyjnego. Jednakże i tutaj obowiązuje zwolnienie od dokonania tego zgłoszenia, jeżeli energię produkowałyby generatory o łącznej mocy nieprzekraczającej 1 MW, pod warunkiem że od wyrobów służących produkcji prądu zapłacono akcyzę w należnej wysokości. Niniejsze zwolnienie dotyczy wszelkich podmiotów spełniających powyższe warunki.

W normalnych warunkach występowałby również obowiązek prowadzenia ewidencji ilościowej energii elektrycznej, ale i tutaj ustawodawca przewidział wyjątek. Zwolnione są podmioty, które analogicznie produkują na własny użytek energię elektryczną o łącznej mocy nieprzekraczającej 1 MW, ale która nie jest dostarczana do instalacji połączonych i współpracujących ze sobą.

Żeby nie było tak kolorowo, to na produkujących energię elektryczną spoczywa obowiązek, od którego nie ma ucieczki. Otóż podmioty zużywające energię elektryczną, korzystające ze zwolnienia wynikającego z przytoczonego powyżej rozporządzenia są zobowiązane do składania kwartalnych deklaracji AKC-KZ, w której należy wykazać energię elektryczną, która kwalifikuje się do zwolnienia opisanego w rozporządzeniu. Deklaracje należy składać do 25 dnia miesiąca następującego po kwartale, którego deklaracja ta dotyczy.

Akcyza w przypadku wielu instalacji

Zbliżając się do końca, część z Państwa zaciekawi trend interpretacyjny, który zakiełkował kilka miesięcy temu. Po przeczytaniu powyższego artykułu można zakładać, że zwolnieniem objęte są tylko instalacje o mocy nieprzekraczającej 1 MW, a w przypadku, gdy łączna moc instalacji przekracza rzeczony limit, to należy obejść się smakiem i zwolnienie nie będzie obowiązywało.

Kilka miesięcy temu Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej wydał interpretację indywidualną opisującą sytuację podatnika, który posiadał dwie instalacje fotowoltaiczne, gdzie każda z nich miała moc wynoszącą 1 MW, ale tylko jedna z nich służyła do produkcji prądu na własne potrzeby, a prąd wyprodukowany przez drugą konstrukcję był w całości sprzedawany. Dyrektor KIS stwierdził, że mimo sumarycznego przekroczenia dostępnej mocy instalacji, to w sytuacji, gdy ta jedna instalacja mieści się w limicie i spełnia ustawowe wymogi, to może być zwolniona z akcyzy. Oznacza to, że przedsiębiorcy posiadający farmy fotowoltaiczne o mocy znacznie przekraczającej 1 MW mogą skorzystać ze zwolnienia z akcyzy, jeżeli moc instalacji, która jest przeznaczona na własne potrzeby nie przekracza 1 MW.

Tomasz Bethke, Kancelaria Mentzen

Księgowość
Posiadacze aut spalinowych mogą odetchnąć z ulgą. Podatku nie będzie, pojawią się dopłaty do elektryków
02 maja 2024

Nie będzie podatku od aut spalinowych, będzie za to system dopłat do zakupu elektryków. Takie rozwiązanie zostało zawarte w przyjętej przez rząd rewizji Krajowego Planu Odbudowy.

Od kiedy obowiązkowy KSeF? Projekt ustawy przyjęty przez rząd
30 kwi 2024

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy, który ma na celu przesunięcie obligatoryjnego KSeF na 1 lutego 2026 r. Jak informuje Ministerstwo Finansów, dalsze uproszczenia KSeF, w tym zapowiadane przez resort finansów etapowe wejście w życie KSeF będzie przedmiotem odrębnych prac legislacyjnych.

Dostałeś rabat i wystawiłeś fakturę korygującą? To błąd. I może mieć poważne konsekwencje na gruncie VAT
30 kwi 2024

Dostałeś rabat i wystawiłeś fakturę korygującą? To błąd. W przypadku rabatu pośredniego kluczowe znaczenie ma okoliczność, że między podatnikiem przekazującym środki pieniężne a podmiotem będącym beneficjentem rabatu pośredniego nie miała miejsca żadna transakcja, którą można byłoby skorygować.

Automatyczna akceptacja PIT. Wgląd w deklaracje i korekta nie będą możliwe przez kilka dni
30 kwi 2024

Automatyczna akceptacja zeznań podatkowych PIT w usłudze Twój e-PIT nastąpi po 30 kwietnia i potrwa przez pierwsze dni maja. Podczas trwania tego procesu usługa nie będzie dostępna, a więc przez kilka dni nie będzie można sprawdzić złożonej już deklaracji PIT, ani złożyć korekty zeznania rocznego. Na czym dokładnie polega ten proces?

Windykacja na własną rękę – jakie są plusy i minusy po stronie przedsiębiorcy?
30 kwi 2024

Proces windykacji można przeprowadzić na kilka sposobów. Czy jednak warto prowadzić windykację w przedsiębiorstwie na własną rękę? Jakie są plusy i minusy takiego działania?

Odroczenie KSeF. Decyzja słuszna, choć budzi wątpliwości w kontekście interesu przedsiębiorców
30 kwi 2024

Decyzja o przesunięciu KSeF jest słuszna, natomiast tak długie odroczenie może budzić wątpliwości w kontekście interesu przedsiębiorców - zauważa ekspert podatkowy Adam Mariański. Zdaniem prawnika wielu przedsiębiorców jest już gotowych do wprowadzenia Krajowego Systemu e-Faktur.

To już ostatni dzwonek. Dzisiaj upływa termin na rozliczenie PIT
30 kwi 2024

We wtorek, 30 kwietnia, mija termin na rozliczenie PIT za rok 2023. Możliwe jest złożenie zeznania drogą elektroniczną lub papierową, które można dostarczyć do Urzędu Skarbowego lub wysłać pocztą.

Zarobki kierowców zawodowych w Polsce. Najczęściej przynajmniej 8 tys. zł brutto. Ale nie wszyscy tyle dostają. Od czego zależy pensja kierowcy?
29 kwi 2024

Ile zarabiają zawodowi kierowcy w Polsce? W 2023 roku w branży TSL nastąpiły istotne zmiany w ustalaniu wynagrodzeń dla kierowców. Wzrost płacy wraz z nowymi przepisami dotyczącymi delegowania pracowników, wpłynęły na rozliczanie płac, szczególnie kierowców działających za granicą. Te zmiany bezpośrednio wpłynęły na budżety firm transportowych, zmuszając je do uwzględnienia większych kosztów wynagrodzeń kierowców. Jednocześnie stanowią korzystną zmianę dla kierowców, poprawiając ich elastyczność finansową i warunki pracy.

BPO: kto i jak może skorzystać na outsourcingu procesów biznesowych. Co najmniej 20% oszczędności dla większych firm
29 kwi 2024

Usługi centrów BPO (Business Process Outsourcing) są efektywnym narzędziem dla firm. Umożliwiają redukcję kosztów i szybszy rozwój. Dlatego są popularne wśród międzynarodowych firm. Ich skala była jednak za duża dla polskich średnich i dużych firm – od niedawna powstają jednak rozwiązania dopasowane do ich potrzeb.

Obowiązkowy KSeF od lutego 2026 r. Co będzie zawierała ustawa zmieniająca?
29 kwi 2024

Obowiązkowy KSeF dla firm wejdzie w życie od 2026 roku. Ukazał się projekt ustawy zmieniającej ustawę o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw, który przewiduje zmiany w Krajowym Systemie e-Faktur. Nową datę wejścia w życie obligatoryjnego KSeF określa się na dzień 1 lutego 2026 r.

pokaż więcej
Proszę czekać...