Czy spółka rozliczająca stratę, może obniżyć stawkę amortyzacji do zera?

Grupa ECDP
Jedna z wiodących grup konsultingowych w Polsce
rozwiń więcej
Dorota Gaweł
rozwiń więcej
Czy Spółka rozliczająca stratę, może obniżyć stawkę amortyzacji do zera? / fot. Fotolia
Na podstawie art. 16i ust. 5 ustawy o CIT, podatnicy mogą obniżać podane w Wykazie stawek amortyzacyjnych stawki dla poszczególnych środków trwałych. Zmiany stawki dokonuje się począwszy od miesiąca, w którym środki te zostały wprowadzone do ewidencji albo od pierwszego miesiąca każdego następnego roku podatkowego.

W oparciu o wskazaną regulację, jest więc możliwe zastosowanie dla danego środka trwałego, stawki niższej niż przewiduje to Wykaz stawek amortyzacyjnych. Wobec braku dodatkowych ograniczeń należy uznać, że obniżenia można dokonywać w każdym przypadku oraz, że nie wymaga ono spełnienia dodatkowych warunków, jak np. informowania o tym fakcie urzędu skarbowego.

Autopromocja

Mając na uwadze, że cytowany przepis nie ustanawia stawki minimalnej, pozostawiając tę kwestię swobodnemu uznaniu podatników, zatem można przyjąć, że podatnik samodzielnie może decydować, o jaką wartość obniżyć stawkę amortyzacyjną danego środka trwałego, a tym samym dostosować wysokość odpisów amortyzacyjnych, do aktualnej sytuacji swojego przedsiębiorstwa. Niemniej mogą pojawić się wątpliwości, czy pojęcie obniżenia, może oznaczać również zastosowanie stawki zerowej. W tej sytuacji prowadziłoby to do niedokonywania odpisów, przez określony czas, z kolei ustawa o CIT, nie przewiduje wprost, możliwości czasowego zaprzestania amortyzacji środków trwałych.

Niemniej brak wyraźnego wskazania, określającego maksymalne obniżenie stawki, można uznać za przyzwolenie do zastosowania nawet zerowej stawki amortyzacji. Obowiązująca treść art. 16i ust. 5  ustawy o CIT, nie wprowadzając żadnych ograniczeń w tym zakresie, nie stoi więc na przeszkodzie takiemu posunięciu optymalizującemu.

Podobnie, treść ustawy o CIT interpretują przedstawiciele doktryny, jak np. P. Małecki, M. Mazurkiewicz [w] CIT. Podatki i rachunkowość. Komentarz, wskazując iż: „(...) należy przyjąć, że stawki amortyzacyjne można obniżać od poziomu stawki wynikającej z Wykazu stawek do 0 (stawka ta może wynosić 0%, czyli środek trwały nie będzie amortyzowany)”, a także organy podatkowe w wydawanych interpretacjach indywidualnych.

Prezenty dla kontrahentów spoza UE - rozliczenie VAT

Szkolenie za granicą a obowiązek pobrania podatku u źródła

Tytułem przykładu można wskazać interpretację Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu, z dnia 26 sierpnia 2013 r., sygn. ILPB4/423-182/13-2/DS, gdzie organ ten wskazał: „(...) możliwość obniżania stawek nie jest uwarunkowana wystąpieniem jakichkolwiek okoliczności. Taką decyzję podejmuje podatnik. Ponadto, wysokość obniżenia lub podwyższenia dla danego środka trwałego jest dowolna i pozostaje w gestii podatnika. Może on, na podstawie art. 16i ust. 5 ww. ustawy, obniżyć, bądź podwyższyć dla poszczególnych środków trwałych stawkę amortyzacyjną wynikającą z Wykazu stawek amortyzacyjnych, począwszy od pierwszego miesiąca każdego następnego roku podatkowego, jednak zmiana wysokości stawki winna zapewnić realizację zasady współmierności przychodów i odpowiadających im kosztów uzyskania przychodów unormowanej w art. 7 ww. ustawy. Mając na uwadze powyższe, stwierdzić należy, iż zgodnie z art. 16i ust. 5 ww. ustawy, podatnik ma prawo obniżyć stawkę amortyzacyjną do poziomu 0%. Należy jednak zauważyć, że konsekwencją obniżenia stawki amortyzacyjnej do poziomu 0% jest nie dokonywanie w danym okresie odpisów amortyzacyjnych.”

Tożsame stanowisko, przedstawili również przedstawiciele innych izb skarbowych, jak np. dyrektor Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi w interpretacji z dnia 7 września 2012 r., nr IPTPB3/423-238/12-2/PM oraz Izby Skarbowej w Katowicach w interpretacji z 2 listopada 2011 r. , sygn. IBPBI/1/423-37/11/ZK.

Podyskutuj o tym na naszym FORUM

Reasumując, można więc uznać za dopuszczalne zastosowanie dowolnego obniżenia stawki amortyzacji, w tym również stawki zerowej. Ponieważ brak w tym względzie dodatkowych ograniczeń, zatem obniżenie może zostać zastosowane także w okresie rozliczania straty podatkowej, z uwzględnieniem zasady, że zmiany stawki dokonuje się począwszy od miesiąca, w którym środki te zostały wprowadzone do ewidencji albo od pierwszego miesiąca każdego następnego roku podatkowego.

Dorota Gaweł,
Konsultant podatkowy ECDDP

Księgowość
Zapomniałeś o złożeniu deklaracji PIT lub zapłaceniu podatku w terminie? Ratunkiem będzie czynny żal
02 maja 2024

Zapomniałeś o złożeniu deklaracji podatkowej PIT lub zapłaceniu podatku w terminie? Złóż czynny żal, dzięki temu możesz uniknąć kary. Aby czynny żal był skuteczny, musisz wypełnić obowiązki wobec naczelnika urzędu skarbowego lub urzędu celno-skarbowego, w szczególności złożyć zaległe deklaracje podatkowe lub zapłacić w całości należności publicznoprawne, wraz z odsetkami.

Sprzedałeś towar i organizujesz dostawę? Ale czy wiesz, jak wystawić fakturę i jaką stawkę VAT zastosować? Uważaj na pułapki w VAT.
02 maja 2024

Sprzedałeś towar i organizujesz dostawę? Ale czy wiesz, jak wystawić fakturę i jaką stawkę VAT zastosować? Gdy koszt transportu obciąża kupującego, po stronie sprzedawcy powstaje obowiązek udokumentowania transakcji i to jego obciążą konsekwencje błędu.

Posiadacze aut spalinowych mogą odetchnąć z ulgą. Podatku nie będzie, pojawią się dopłaty do elektryków
02 maja 2024

Nie będzie podatku od aut spalinowych, będzie za to system dopłat do zakupu elektryków. Takie rozwiązanie zostało zawarte w przyjętej przez rząd rewizji Krajowego Planu Odbudowy.

Od kiedy obowiązkowy KSeF? Projekt ustawy przyjęty przez rząd
30 kwi 2024

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy, który ma na celu przesunięcie obligatoryjnego KSeF na 1 lutego 2026 r. Jak informuje Ministerstwo Finansów, dalsze uproszczenia KSeF, w tym zapowiadane przez resort finansów etapowe wejście w życie KSeF będzie przedmiotem odrębnych prac legislacyjnych.

Dostałeś rabat i wystawiłeś fakturę korygującą? To błąd. I może mieć poważne konsekwencje na gruncie VAT
30 kwi 2024

Dostałeś rabat i wystawiłeś fakturę korygującą? To błąd. W przypadku rabatu pośredniego kluczowe znaczenie ma okoliczność, że między podatnikiem przekazującym środki pieniężne a podmiotem będącym beneficjentem rabatu pośredniego nie miała miejsca żadna transakcja, którą można byłoby skorygować.

Automatyczna akceptacja PIT. Wgląd w deklaracje i korekta nie będą możliwe przez kilka dni
30 kwi 2024

Automatyczna akceptacja zeznań podatkowych PIT w usłudze Twój e-PIT nastąpi po 30 kwietnia i potrwa przez pierwsze dni maja. Podczas trwania tego procesu usługa nie będzie dostępna, a więc przez kilka dni nie będzie można sprawdzić złożonej już deklaracji PIT, ani złożyć korekty zeznania rocznego. Na czym dokładnie polega ten proces?

Windykacja na własną rękę – jakie są plusy i minusy po stronie przedsiębiorcy?
30 kwi 2024

Proces windykacji można przeprowadzić na kilka sposobów. Czy jednak warto prowadzić windykację w przedsiębiorstwie na własną rękę? Jakie są plusy i minusy takiego działania?

Odroczenie KSeF. Decyzja słuszna, choć budzi wątpliwości w kontekście interesu przedsiębiorców
30 kwi 2024

Decyzja o przesunięciu KSeF jest słuszna, natomiast tak długie odroczenie może budzić wątpliwości w kontekście interesu przedsiębiorców - zauważa ekspert podatkowy Adam Mariański. Zdaniem prawnika wielu przedsiębiorców jest już gotowych do wprowadzenia Krajowego Systemu e-Faktur.

To już ostatni dzwonek. Dzisiaj upływa termin na rozliczenie PIT
30 kwi 2024

We wtorek, 30 kwietnia, mija termin na rozliczenie PIT za rok 2023. Możliwe jest złożenie zeznania drogą elektroniczną lub papierową, które można dostarczyć do Urzędu Skarbowego lub wysłać pocztą.

Zarobki kierowców zawodowych w Polsce. Najczęściej przynajmniej 8 tys. zł brutto. Ale nie wszyscy tyle dostają. Od czego zależy pensja kierowcy?
29 kwi 2024

Ile zarabiają zawodowi kierowcy w Polsce? W 2023 roku w branży TSL nastąpiły istotne zmiany w ustalaniu wynagrodzeń dla kierowców. Wzrost płacy wraz z nowymi przepisami dotyczącymi delegowania pracowników, wpłynęły na rozliczanie płac, szczególnie kierowców działających za granicą. Te zmiany bezpośrednio wpłynęły na budżety firm transportowych, zmuszając je do uwzględnienia większych kosztów wynagrodzeń kierowców. Jednocześnie stanowią korzystną zmianę dla kierowców, poprawiając ich elastyczność finansową i warunki pracy.

pokaż więcej
Proszę czekać...