Strategie podatkowe publikowane w innych państwach – czego można się z nich nauczyć

Enodo Advisors
Doradztwo podatkowe dla efektywnego i bezpiecznego biznesu
rozwiń więcej
Strategie podatkowe publikowane w innych państwach – czego można się z nich nauczyć
Strategie podatkowe. W kontekście nieprecyzyjnych wymogów ustawowych odnośnie do treści Informacji o realizacji strategii podatkowej (dalej - Informacja o Strategii Podatkowej) pojawia się pytanie, czy strategie podatkowe publikowane przez podatników w Wielkiej Brytanii i Australii mogą posłużyć polskim podatnikom jako przykład.

Porównanie elementów strategii podatkowej w Polsce i innych państwach

Nie wszędzie obowiązek

Autopromocja

Obowiązek publikacji Informacji o Strategii Podatkowej, to kolejna inicjatywa MF mająca zwiększyć transparentność rozliczeń podatkowych dużych firm.

Podobne rozwiązania funkcjonują obecnie wyłącznie w dwóch innych państwach, tj. w Wielkiej Brytanii i Australii. Publikacja strategii w Australii jest przy tym dobrowolna.

Obowiązek publikacji Informacji o Strategii Podatkowej w Polsce stanowi, mimo wszystko, dość nietypowe rozwiązanie. Czas pokaże, czy rzeczywiście spełni wyznaczone cele, czy może okaże się kolejną uciążliwą formalnością dla polskich podatników.

Zakres strategii podatkowej

Elementy strategii podatkowej w Wielkiej Brytanii obejmują opis podejścia spółki do ryzyka podatkowego oraz planowania podatkowego, a także opis sposobu współpracy z organami podatkowymi.

Zakres informacji podlegających publikacji w strategii podatkowej w Australii zależy natomiast od wielkości przedsiębiorstwa. Średnie przedsiębiorstwa powinny podać do publicznej wiadomości informacje na temat wysokości różnicy między wynikiem finansowym, a podstawą opodatkowania oraz efektywnej stawki podatku dochodowego. Strategie podatkowe dużych przedsiębiorstw powinny zaś zawierać dodatkowo opis podejścia do zarządzania podatkami, podsumowanie zapłaconych zaliczek na podatek dochodowy oraz informacje o międzynarodowych transakcjach z podmiotami powiązanymi. Przykłady z innych krajów mogą zatem okazać się pomocne przy formułowaniu strategii podatkowej przez polskich podatników.

Należy jednak zauważyć, że zakres informacji, które należy podać do publicznej wiadomości w Informacji o Strategii Podatkowej w Polsce jest znacznie szerszy. Obejmuje m.in. informacje o stosowanych procedurach podatkowych, planowanych restrukturyzacjach, zaraportowanych schematach podatkowych, złożonych wnioskach o wydanie interpretacji podatkowych.

Szczegółowość informacji

Inny jest również charakter wymaganych informacji. Strategia podatkowa w Wielkiej Brytanii i Australii przedstawia ogólny opis podejścia spółki do zarządzania funkcją podatkową. Strategia podatkowa w Australii zawiera dodatkowo podstawowe wskaźniki ekonomiczne pozwalające ocenić efektywne opodatkowanie przychodów podatnika.

Informacja o realizowanej strategii podatkowej w Polsce ma tymczasem znacznie bardziej szczegółowy charakter i stanowi w istocie swego rodzaju sprawozdanie z zarządzania funkcją podatkową/działań w obszarze podatkowym w danym roku. Zawarte w niej informacje mają bardziej specyficzny charakter, odnoszą się do  konkretnych procesów i konkretnych zdarzeń podlegających raportowaniu.
Wydaje się więc, że polskie przepisy wymagają nie tylko wskazania ogólnego podejścia do podatków ale tego, aby podejście to zostało potwierdzone szczegółowym raportem wskazującym co faktycznie dzieje się w firmie w obszarze podatkowym. A zatem nie deklaracje, a fakty.

Informacje o działalności w międzynarodowej grupie kapitałowej

Kolejna różnica polega na tym, że polskie przepisy pomijają aspekt możliwej działalności podmiotu w ramach międzynarodowej grupy kapitałowej. Po pierwsze, kryteria warunkujące powstanie obowiązku publikacji Strategii podatkowej w Polsce są rozpatrywane wyłącznie z poziomu polskiego podmiotu, podczas gdy w Wielkiej Brytanii i w Australii przepisy dotyczące strategii podatkowych odnoszą się także do międzynarodowych grup kapitałowych. Po drugie, wymagane informacje mogą nie pokazać faktycznych relacji podatnika z innymi podmiotami z międzynarodowej grupy, a to z reguły na jej poziomie określana i realizowana jest strategia podatkowa.

Kary

Należy również zwrócić uwagę na rozbieżności w zakresie wysokości kar za brak publikacji Strategii podatkowej. W Wielkiej Brytanii wynosi ona  7,5 £, a w Polsce może sięgać aż 250 000 PLN.

Podsumowanie

Przegląd strategii podatkowych publikowanych przez spółki z Wielkiej Brytanii i Australii może dostarczyć polskim podatnikom praktycznych wskazówek odnośnie sposobu formułowania ich własnych strategii podatkowych.

Opracowując informacje na temat strategii do publikacji na stronie internetowej należy jednak zachować ostrożność i wziąć  pod uwagę mniejszy stopień szczegółowości oraz nieco odmienny charakter informacji wymaganych w tych państwach.

Przedstawiane przez podatników w Informacji o Strategii Podatkowej, szczegółowe informacje dotyczących m.in. procesów podatkowych i konkretnych zdarzeń oraz działań, powinny wspierać deklarowane strategiczne podejście do zarządzania funkcją podatkową; deklarowana strategia nie może być oderwana  od „twardych” danych podatkowych, ani być z nimi w oczywisty sposób sprzeczna.

Izabela Ścierska-Kulma, doradca podatkowy, Senior Manager w ENODO Advisors. Specjalizuje się w bieżącym doradztwie podatkowym, szczególnie w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych. Jest autorką artykułów i publikacji, a także prelegentką na szkoleniach i konferencjach o tematyce podatkowej.
Monika Kaleta, adwokat, Associate w Enodo Advisors. Zajmuje się doradztwem podatkowym w zakresie podatków CIT i VAT.

Więcej na ten temat podczas bezpłatnego webinarium "Strategia podatkowa 2021. Jak się przygotować?", na które serdecznie zapraszamy 22 kwietnia 2021 r.

Księgowość
Zapomniałeś o złożeniu deklaracji PIT lub zapłaceniu podatku w terminie? Ratunkiem będzie czynny żal
02 maja 2024

Zapomniałeś o złożeniu deklaracji podatkowej PIT lub zapłaceniu podatku w terminie? Złóż czynny żal, dzięki temu możesz uniknąć kary. Aby czynny żal był skuteczny, musisz wypełnić obowiązki wobec naczelnika urzędu skarbowego lub urzędu celno-skarbowego, w szczególności złożyć zaległe deklaracje podatkowe lub zapłacić w całości należności publicznoprawne, wraz z odsetkami.

Sprzedałeś towar i organizujesz dostawę? Ale czy wiesz, jak wystawić fakturę i jaką stawkę VAT zastosować? Uważaj na pułapki w VAT.
02 maja 2024

Sprzedałeś towar i organizujesz dostawę? Ale czy wiesz, jak wystawić fakturę i jaką stawkę VAT zastosować? Gdy koszt transportu obciąża kupującego, po stronie sprzedawcy powstaje obowiązek udokumentowania transakcji i to jego obciążą konsekwencje błędu.

Posiadacze aut spalinowych mogą odetchnąć z ulgą. Podatku nie będzie, pojawią się dopłaty do elektryków
02 maja 2024

Nie będzie podatku od aut spalinowych, będzie za to system dopłat do zakupu elektryków. Takie rozwiązanie zostało zawarte w przyjętej przez rząd rewizji Krajowego Planu Odbudowy.

Od kiedy obowiązkowy KSeF? Projekt ustawy przyjęty przez rząd
30 kwi 2024

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy, który ma na celu przesunięcie obligatoryjnego KSeF na 1 lutego 2026 r. Jak informuje Ministerstwo Finansów, dalsze uproszczenia KSeF, w tym zapowiadane przez resort finansów etapowe wejście w życie KSeF będzie przedmiotem odrębnych prac legislacyjnych.

Zużycie energii elektrycznej z paneli fotowoltaicznych przez osoby prywatne a podatek akcyzowy [część 3]
06 maja 2024

Status podatnika akcyzy nie jest zależny od posiadania statusu przedsiębiorcy. Również osoby prywatne mogą być podatnikami akcyzy jeżeli wykonują czynności opodatkowane w tym zużycie energii elektrycznej (art. 9 ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku akcyzowym).

Dostałeś rabat i wystawiłeś fakturę korygującą? To błąd. I może mieć poważne konsekwencje na gruncie VAT
30 kwi 2024

Dostałeś rabat i wystawiłeś fakturę korygującą? To błąd. W przypadku rabatu pośredniego kluczowe znaczenie ma okoliczność, że między podatnikiem przekazującym środki pieniężne a podmiotem będącym beneficjentem rabatu pośredniego nie miała miejsca żadna transakcja, którą można byłoby skorygować.

Automatyczna akceptacja PIT. Wgląd w deklaracje i korekta nie będą możliwe przez kilka dni
30 kwi 2024

Automatyczna akceptacja zeznań podatkowych PIT w usłudze Twój e-PIT nastąpi po 30 kwietnia i potrwa przez pierwsze dni maja. Podczas trwania tego procesu usługa nie będzie dostępna, a więc przez kilka dni nie będzie można sprawdzić złożonej już deklaracji PIT, ani złożyć korekty zeznania rocznego. Na czym dokładnie polega ten proces?

Windykacja na własną rękę – jakie są plusy i minusy po stronie przedsiębiorcy?
30 kwi 2024

Proces windykacji można przeprowadzić na kilka sposobów. Czy jednak warto prowadzić windykację w przedsiębiorstwie na własną rękę? Jakie są plusy i minusy takiego działania?

Odroczenie KSeF. Decyzja słuszna, choć budzi wątpliwości w kontekście interesu przedsiębiorców
30 kwi 2024

Decyzja o przesunięciu KSeF jest słuszna, natomiast tak długie odroczenie może budzić wątpliwości w kontekście interesu przedsiębiorców - zauważa ekspert podatkowy Adam Mariański. Zdaniem prawnika wielu przedsiębiorców jest już gotowych do wprowadzenia Krajowego Systemu e-Faktur.

To już ostatni dzwonek. Dzisiaj upływa termin na rozliczenie PIT
30 kwi 2024

We wtorek, 30 kwietnia, mija termin na rozliczenie PIT za rok 2023. Możliwe jest złożenie zeznania drogą elektroniczną lub papierową, które można dostarczyć do Urzędu Skarbowego lub wysłać pocztą.

pokaż więcej
Proszę czekać...