Nowe obowiązki dotyczące Country-by-Country Reporting

Grzegorz Niebudek
Adwokat i Doradca podatkowy, Parter Zarządzający Kancelarii LTCA Zarzycki Niebudek
rozwiń więcej
Nowe obowiązki dotyczące Country-by-Country Reporting /Fot. fotolia
Dnia 4 kwietnia 2017 roku weszła w życie ustawa z dnia 9 marca 2017 roku o wymianie informacji podatkowych z innymi państwami. Ustawa ta wprowadza kompleksowe regulacje dotyczące międzynarodowej wymiany informacji podatkowych w ramach jednego aktu prawnego. Ustawa ta nakłada m.in. obowiązek powiadamiania administracji państwowej o tym, która jednostka należąca do dużej wielonarodowej grupy kapitałowej będzie składać raport Country-by-Country Reporting (CBCR) oraz w jakim państwie.

Od 2016 roku zaczęły obowiązywać przepisy dotyczące raportowania country-by-country, które uregulowane były w ustawie o podatku dochodowym od osób prawnych. Ich przeniesienie do nowej Ustawy z dnia 9 marca 2017 roku o wymianie informacji podatkowych z innymi państwami (dalej: Ustawa) miało na celu uregulować wszelkie zagadnienia dotyczące wymiany informacji podatkowych między państwami w jednym akcie.

Autopromocja

Przepisy Ustawy rozszerzają obowiązek składania raportu CBCR. Obowiązek przekazywania informacji o jednostkach, które wchodzą w skład grupy podmiotów powiązanych dotyczy podmiotów z grupy kapitałowej, które prowadzą działalność transgraniczną, sporządzają sprawozdanie finansowe oraz takich których skonsolidowane przychody za poprzedni rok obrotowy przekroczyły 750 mln EU.

Informacje o grupie przekazywane są drogą elektroniczną Szefowi Krajowej Administracji Skarbowej w terminie 12 miesięcy od zakończenia sprawozdawczego roku obrotowego. W przypadku roku obrotowego, który zaczyna się po 31 grudnia 2015 roku, ale przed 1 stycznia 2017 roku powiadomienie powinno być złożone w ciągu 10 miesięcy od ostatniego dnia tego roku obrotowego. Aczkolwiek w momencie rozpoczęcia roku obrotowego z dniem 1 stycznia 2016 roku powiadomienie winno być złożone do końca października 2017 roku.

Ponadto obowiązkiem przygotowania i złożenia CBCR objęte są również jednostki nie będące jednostką dominującą, posiadające siedzibę bądź zarząd w Polsce lub prowadzące w Polsce działalność przez zagraniczny zakład, jeśli:

  • jednostka dominująca nie ma obowiązku składania raportu w państwie siedziby lub zarządu,
  • państwo siedziby lub zarządu jednostki  dominującej zawiesiło automatyczną wymianę informacji o grupach podmiotów z powodów innych niż dopuszczone przez odpowiednie umowy międzynarodowe,
  • organy państwa siedziby bądź zarządu jednostki dominującej nie zawarły z Polską odpowiedniej umowy dotyczącej wymiany informacji w ciągu 12 miesięcy od zakończenia roku sprawozdawczego.

Okoliczności te skutkują złożeniem przez taką jednostkę CBCR w Polsce. Zgodnie z art. 84 ust. 2 i 4 Ustawy obowiązek ten nie wystąpi w sytuacji kiedy grupa wyznaczyła już inną jednostkę z grupy w celu zrealizowania obowiązku sporządzenia CBCR.

Ustawa wprowadza również kary pieniężne na jednostki należące do grupy podmiotów, które nie wywiązują się z obowiązków zawartych w Ustawie. Kara pieniężna nakładana przez Szefa Krajowej Administracji Skarbowej w drodze decyzji może być nałożona w wysokości do 1 mln PLN. Wysokość kary pieniężnej uzależniona jest od rodzaju i zakresu naruszenia obowiązków, dotychczasowej działalności jednostki i jej możliwości finansowych.

Ponadto Ustawa wprowadza do ustawy Kodeks karny skarbowy art. 80d, który stanowi, iż „Kto, działając w imieniu lub interesie podatnika, wbrew przepisom ustawy z dnia 9 marca 2017 r. o wymianie informacji podatkowych z innymi państwami, składa nieprawdziwą informację dla celów informacji o jednostkach wchodzących w skład grupy podmiotów, podlega karze grzywny do 240 stawek dziennych”. Powyższy przepis wszedł w życie z dniem 1 maja 2017 roku.


Opisywana Ustawa wprowadza również regulacje dotyczące automatycznej wymiany informacji o grupie podatników oraz o interpretacjach podatkowych oraz decyzjach w sprawie cen transakcyjnych. Zgodnie z przepisami Ustawy Szef Administracji Skarbowej w ciągu 15 miesięcy od zakończenia sprawozdawczego roku obrotowego przekazuje otrzymane informacje odpowiednim organom tych państw członkowskich. Informację o wydanych interpretacjach indywidualnych, opiniach zabezpieczających lub decyzjach w zakresie porozumień dotyczących ustalania cen transakcyjnych Szef Administracji Skarbowej przekazuje właściwemu organowi państwa członowego.

Sprawdź: INFORLEX SUPERPREMIUM

Opisywana Ustawa i zawarte w niej dodatkowe obowiązki dla podatników stanowią kolejny przykład zaostrzenia przepisów w celu walki z uchylaniem się od opodatkowania i unikaniem opodatkowania na skalę międzynarodową, a tym samym ograniczenia zjawiska „przerzucania” dochodu pomiędzy podmiotami powiązanymi mającymi siedziby w różnych krajach. Celem Ustawy jest zwiększenie dostępności międzynarodowych organów podatkowych do informacji dotyczących transakcji realizowanych pomiędzy podmiotami powiązanymi, zwiększenie kontroli w zakresie transakcji międzynarodowych oraz zwiększanie społecznej odpowiedzialności przedsiębiorstw.

W związku z wejściem w życie nowej Ustawy, podatnicy w pierwszej kolejności powinny pamiętać o tym, aby sprawdzić czy jako grupa podlegają obowiązkowi sporządzania CBCR oraz ustalić, kto w grupie jest odpowiedzialny za przygotowanie wymaganych informacji. Kluczowe znaczenie dla podatnika powinna mieć jednak świadomość o konieczności powiadomienia organów podatkowych, jaki podmiot i w którym państwie jest odpowiedzialny za raportowanie.

Autor: Marcin Zarzycki, Doradca Podatkowy, Partner

Kancelaria LTC Aquila Zarzycki Niebudek – Adwokaci i Doradcy Podatkowi

Księgowość
Posiadacze aut spalinowych mogą odetchnąć z ulgą. Podatku nie będzie, pojawią się dopłaty do elektryków
02 maja 2024

Nie będzie podatku od aut spalinowych, będzie za to system dopłat do zakupu elektryków. Takie rozwiązanie zostało zawarte w przyjętej przez rząd rewizji Krajowego Planu Odbudowy.

Od kiedy obowiązkowy KSeF? Projekt ustawy przyjęty przez rząd
30 kwi 2024

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy, który ma na celu przesunięcie obligatoryjnego KSeF na 1 lutego 2026 r. Jak informuje Ministerstwo Finansów, dalsze uproszczenia KSeF, w tym zapowiadane przez resort finansów etapowe wejście w życie KSeF będzie przedmiotem odrębnych prac legislacyjnych.

Dostałeś rabat i wystawiłeś fakturę korygującą? To błąd. I może mieć poważne konsekwencje na gruncie VAT
30 kwi 2024

Dostałeś rabat i wystawiłeś fakturę korygującą? To błąd. W przypadku rabatu pośredniego kluczowe znaczenie ma okoliczność, że między podatnikiem przekazującym środki pieniężne a podmiotem będącym beneficjentem rabatu pośredniego nie miała miejsca żadna transakcja, którą można byłoby skorygować.

Automatyczna akceptacja PIT. Wgląd w deklaracje i korekta nie będą możliwe przez kilka dni
30 kwi 2024

Automatyczna akceptacja zeznań podatkowych PIT w usłudze Twój e-PIT nastąpi po 30 kwietnia i potrwa przez pierwsze dni maja. Podczas trwania tego procesu usługa nie będzie dostępna, a więc przez kilka dni nie będzie można sprawdzić złożonej już deklaracji PIT, ani złożyć korekty zeznania rocznego. Na czym dokładnie polega ten proces?

Windykacja na własną rękę – jakie są plusy i minusy po stronie przedsiębiorcy?
30 kwi 2024

Proces windykacji można przeprowadzić na kilka sposobów. Czy jednak warto prowadzić windykację w przedsiębiorstwie na własną rękę? Jakie są plusy i minusy takiego działania?

Odroczenie KSeF. Decyzja słuszna, choć budzi wątpliwości w kontekście interesu przedsiębiorców
30 kwi 2024

Decyzja o przesunięciu KSeF jest słuszna, natomiast tak długie odroczenie może budzić wątpliwości w kontekście interesu przedsiębiorców - zauważa ekspert podatkowy Adam Mariański. Zdaniem prawnika wielu przedsiębiorców jest już gotowych do wprowadzenia Krajowego Systemu e-Faktur.

To już ostatni dzwonek. Dzisiaj upływa termin na rozliczenie PIT
30 kwi 2024

We wtorek, 30 kwietnia, mija termin na rozliczenie PIT za rok 2023. Możliwe jest złożenie zeznania drogą elektroniczną lub papierową, które można dostarczyć do Urzędu Skarbowego lub wysłać pocztą.

Zarobki kierowców zawodowych w Polsce. Najczęściej przynajmniej 8 tys. zł brutto. Ale nie wszyscy tyle dostają. Od czego zależy pensja kierowcy?
29 kwi 2024

Ile zarabiają zawodowi kierowcy w Polsce? W 2023 roku w branży TSL nastąpiły istotne zmiany w ustalaniu wynagrodzeń dla kierowców. Wzrost płacy wraz z nowymi przepisami dotyczącymi delegowania pracowników, wpłynęły na rozliczanie płac, szczególnie kierowców działających za granicą. Te zmiany bezpośrednio wpłynęły na budżety firm transportowych, zmuszając je do uwzględnienia większych kosztów wynagrodzeń kierowców. Jednocześnie stanowią korzystną zmianę dla kierowców, poprawiając ich elastyczność finansową i warunki pracy.

BPO: kto i jak może skorzystać na outsourcingu procesów biznesowych. Co najmniej 20% oszczędności dla większych firm
29 kwi 2024

Usługi centrów BPO (Business Process Outsourcing) są efektywnym narzędziem dla firm. Umożliwiają redukcję kosztów i szybszy rozwój. Dlatego są popularne wśród międzynarodowych firm. Ich skala była jednak za duża dla polskich średnich i dużych firm – od niedawna powstają jednak rozwiązania dopasowane do ich potrzeb.

Obowiązkowy KSeF od lutego 2026 r. Co będzie zawierała ustawa zmieniająca?
29 kwi 2024

Obowiązkowy KSeF dla firm wejdzie w życie od 2026 roku. Ukazał się projekt ustawy zmieniającej ustawę o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw, który przewiduje zmiany w Krajowym Systemie e-Faktur. Nową datę wejścia w życie obligatoryjnego KSeF określa się na dzień 1 lutego 2026 r.

pokaż więcej
Proszę czekać...